Connect with us

رویداد های اخیر

نشست خصوصی شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی محدودیت‌‎های تازه در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۱۵, ۱۴۰۱)

شورای امنیت سازمان ملل از برگزاری یک نشست خصوصی برای بررسی مسایل مربوط به افغانستان خبرداده است.

نماینده دایمی جاپان در شورای امنیت ملل متحد که ریاست دوره‌ای این شورا را به عهده دارد می‌گوید، تصامیم حکومت سرپرست افغانستان در پیوند به منع تعلیم و تحصیل دختران و نیز از بین رفتن فرصت‌های کاری برای زنان خلاف انتظارات جامعه جهانی بوده از همین رو در نشستی که هفته آینده برگزار می شود بر علاوه سایر موضوعات افغانستان روی محدودیت‌های تازه در برابر زنان و دختران بیشتر بحث خواهند شد.

واکنش‌های جهانی با گذشت هر روز نسبت به تصامیم اخیر رهبری امارت اسلامی مبنی بر منع تحصیل و کار زنان و دختران در نهادهای غیر دولتی بیشتر می‌شود.

شورای امنیت سازمان ملل می‌گوید که هفته آینده نشست خصوصی را میان اعضای این شورا برگزار خواهند کرد که در آن مسایل مربوط به افغانستان بگونه جدی بررسی خواهند شد.

نماینده دایمی جاپان در ملل متحد که ریاست دوره ای شورای امنیت را به عهده دارد، می‌گوید که در نشست ویژه شورای امنیت محدودیت‌های تازه در برابر زنان و دختران افغانستان بیشتر از هر مسله دیگری مورد بحث قرار خواهند گرفت.

ایشیکان کیمیهیرو، نماینده دایمی جاپان درسازمان ملل و رییس شورای امنیت گفت:«درمورد افغانستان بلی اوضاع خوب پیش نمی‌رود با توجه به وضعیت برابری جنسیتی یا حضور دختران و خانم‌ها در فرصت‌های کاری و تحصیلی واقعاً آنطور که ما انتظار داریم اتفاق نمی‌افتد، بنابراین این چیزی است که ما قطعاً باید در مورد آن بحث کنیم در کنار این برخی مسایل دیگری مرتبط به افغانستان درنشست شورای امنیت به بحث گرفته خواهد شد.»

همزمان با این رییس شورای پناهنده‌گان ناروی می گوید که بدون حضور و همکاری زنان ارایه برنامه‌های کمک رسانی در افغانستان ممکن نیست و از همین رو این شورا با منع شدن زنان از کار در نهادهای خارجی فعالیت هایش را در افغانستان متوقف کرده است.

یان اگلاند، رییس شورای پناهندگان ناروی گفت:«از زمانی که زنان از کار و بار درسازمان‌های خارجی منع شدند ما تمام کارهای خود را متوقف کردیم و بدون شک این بر میلیون‌ها نیازمند و بیجا شده اثر می‌گذارد. ما نمی توانیم بدون همکاران زن خود فعالیت داشته باشیم درخدمات ما بدون زنان کیفیت نخواهد بود. ما نمی‌توانیم کمک‌های خود را به خانواده‌های که توسط زنان رهبری می‌شوند ارائه کنیم، به مردان اجازه داده نمی‌شود در روستاها با زنان تماس داشته باشند. باید در این خصوص تجدید نظرصورت بگیرد.»

در همین حال شهاب الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم می‌گوید فراگیری علوم دینی و عصری را به مرد و زن فرض می داند و تاکید دارد که افغانستان گهواره علم خواهد شد.

در چند هفته اخیر تصامیم امارت اسلامی مبنی بر بسته شدن پوهنتون به روی محصلان دختر و نیز منع شدن زنان از کار در نهادهای غیری دولتی واکنش‎های تُند جامعه جهانی را به دنبال داشته و به تازه‌گی امریکا هم اعلام کرده است که در روزهای آینده موقف سختی را همراه با شرکایش در برابر کابل اتخاذ خواهند کرد. اما امارت اسلامی از غرب به ویژه ایالات متحده خواسته است که در امور داخلی افغانستان مداخله نکند.

رویداد های اخیر

وزارت صحت: ۲۷ درصد مردم افغانستان بگونه منظم از تنباکو استفاده می‌کنند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۴۰۲)

مسئولان در وزارت صحت عامه می‌گویند ۲۷ درصد مردم افغانستان بگونه منظم از تنباکو استفاده می‌کنند که از این میان ۲.۷ درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند.

محمد حسن غیاثی، معین پالیسی وپلان وزارت صحت‌ عامه در مراسم تجلیل از روز جهانی عاری از تنباکو (چهارشنبه، ۱۰ جوزا) گفت که استفاده از تنباکو سالانه جان هشت میلیون نفر را در سراسر جهان می‌گیرد و دود تنباکو یکی از دلایل عمده آلوده کننده هوا می‌باشد که سبب امراض خطرناک مانند سرطان ریه و امراض قلبی می‌گردد.

وی به نقل از یک سروی ملی که با همکاری سازمان صحی جهان انجام شده است، افزود که نزدیک به ۲۰ در صد مردم افغانستان از تنباکوی بدون دود عمدتًا از نصوار استفاده می‌کنند.

در این نشست، شماری دیگر از مسئولان وزارت صحت عامه نیز گفتند که آمار مریضان مبتلا به سرطان دهان بر اثر استفاده از تنباکو در ماه های اخیر در کشور افزایش یافته است.

حیدر خان حیدر، رییس عمومی وقایه و کنترول امراض وزارت صحت عامه گفت: «تنباکو نه تنها سبب امراض تنفسی یا قلبی، بلکه سبب سرطان دهان نیز می‌شود که در میان جوانان استفاده کننده از نصوار و پان در افغانستان و پاکستان مشاهده شده است. تعداد مبتلایان به این مرض با گذشت هر روز افزایش می‌یابد.»

از سویی هم، نماینده سازمان صحی جهان در این نشست گفت که هشتاد درصد کشت و پروسس تنباکو در کشور هایی صورت می‌گیرد که فقیر اند.

نعیم الله صافی، نماینده سازمان صحی جهان گفت: «سازمان صحی جهان از وزارت محترم صحت عامه می‌خواهد که مانند سایر بخش‌ها، در بخش کنترول تنباکو به حمایت تخنیکی خود ادامه دهد.»

با این حال، وزارت صحت عامه از مردم می‌خواهد تا در راستای مبارزه با تنباکو با این وزارت همکاری کنند. شهروندان کشور هم ضمن تاکید بر اضرار تنباکو می‌گویند با سکتور صحی کشور همکار اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی: کشورهای جهان برای افغان‌ها زیر نام این که جان شان در خطر است پناه ندهند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۴۰۲)

وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان روزگذشته (سه شنبه ۹جوزا) در دیدار با خانواده‌های ۱۸ مهاجر جان‌باخته در بلغاریا در کابل، گفته است که امنیت در کشور تامین است و افغان‌ها نباید کشور شان را به بهانه این که جان شان در خطر است کشور را ترک کنند.

امیرخان متقی، همچنان از کشورهای جهان خواست تا به افغان‌های که زیر نام این که جان شان در خطر است پناه ندهند.

متقی گفت :«جهان نباید به استعدادها، کدرها و افتخارات افغانستان صدمه وارد کند و نباید آنها (افغان‌ها) را زیر نام این که جان شان در خطر است از این کشور بیرون کنند. دیگر ظلم نکنند، ۲۰ سال جنگ کفایت می‌کند، افغان‌های بی‌شمار را شهید کردند.»

امیرخان متقی در دیدار با خانواده‌های قربانیان در کنار ابراز تسلیت متعهد شد که با خانواده‌های قربانیان همکاری خواهد کرد.

اجساد قربانیان بعد از تاخیر سه ماهه چند روز قبل به کابل انتقال یافت٬ این افراد بتاریخ ۱۷ فبروری در راه بطرف اروپای غربی در شهر صوفیه بلغاریا در یک کانتینر به دلیل نبود آکسیجن جان باختند.

متقی مشکلاتی را که در امر انتقال اجساد وجود داشت٬ ناشی از تحریم‌های بین‌المللی خواند وگفت:«روند با موانع زیادی مواجه بود و علت تاخیر انتقال اجساد٬ همین مسئله (تحریم‌های بین‌المللی) بود.»

وزیر خارجه تاکید می کند که تمامی شهروندان برای سفرهای خارجی آزاد اند، اما نباید برای رسیدن به خارج علیه نظام دوسیه سازی نمایند.

از سوی هم برخی اشتراک کننده‌های این نشست می‌گویند که بسیاری از جوانان فریب قاچاقبران انسان را می‌خورند و از مسیرهای خطرناک به خارج می‌روند، آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که جلو فعالیت قاچاقبران انسان را بگیرند.

وزیرخارجه همچنان بسیاری از مشکلات موجود در کشور را ناشی از تحریم‌های جامعه جهانی در برابر امارت اسلامی می‌داند و از جهان می‌خواهد که تحریم‌های ظالمانه خود را علیه دولت و مردم افغانستان پایان دهند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مذاکرات محرمانه صدراعظم قطر با رهبر امارت اسلامی در افغانستان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۴۰۲)

به نقل از خبرگزاری رویترز، یک منبع آگاه گزارش داده است که صدراعظم قطر در ماه جاری با رهبر امارت اسلامی در افغانستان درباره راه‌های کاهش تنش با جامعه بین‌المللی گفتگوهای محرمانه‌ای انجام داده است.

دیدار صدراعظم قطر محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، و هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی در شهر قندهار اولین دیدار اعلام شده بین رهبر امارت اسلامی افغانستان و یک مقام خارجی بوده است.

این منبع گفت که دولت جو بایدن، از این دیدار مطلع شده و در حال هماهنگی درباره همه موضوعات مطرح شده در مذاکرات بین دو طرف است.

منبع افزود:«صدراعظم قطر درباره مسائل دیگری از جمله لزوم پایان دادن به ممنوعیت تحصیل دختران و اشتغال زنان توسط طالبان (امارت اسلامی) با رهبر امارت اسلامی گفتگو کرد».

به گفته این منبع، واشنگتن پس از اینکه مذاکرات در سطح پایین‌تر به نتیجه نرسید، خواستار افزایش سطح گفتگوها شده بود.

از سوی دیگر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان به آریانانیوز می‌گوید که هدف سفر صدراعظم قطر به کندهار دیدار با ملا محمد حسن آخند، رئیس الوزرای امارت اسلامی بود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!