Connect with us

رویداد های اخیر

نشست وزیران خارجه ناتو: درس‌های آموخته شده از افغانستان موضوع بحث است

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی سازمان ناتو، روز گذشته (جمعه، ۵ قوس) گفته که هفته آینده وزیران خارجه این سازمان در باره فعالیت این نهاد در افغانستان و درس‌های آموخته شده بحث خواهند کرد.

قرار است این نشست روز سه شنبه آینده در ریگا پایتخت لتونی آغاز شود.

ستولتنبرگ افزوده که در باره فعالیت‌های این سازمان در افغانستان ارزیابی کرده است.

وی میگوید”بدنبال سقوط سریع حکومت افغان و نیروهای مسلح در افغانستان من در باره تعامل خود ارزیابی جامع راه اندازی کرده ام.”

ستولتنبرگ افزوده که ناتو برای جلوگیری از حملات ترورستان به افغانستان رفته بود.

وی افزود:” بعد از حمله ۱۱ سپتمبر از افغانستان حمله تروریستی علیه ما صورت نگرفته است. اما باید بدانیم که طی سال‌های گذشته، جامعه بین‌المللی خواست‌های را تعیین کرده بود که فراتر از هدف اصلی مبارزه با تروریسم بود که ما آن را با وجود قربانی‌ها و سرمایه گذاری‌ها بدست آورده نتوانستیم.”

سرمنشی عمومی ناتو در باره وضعیت بشری در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

او گفته وضعیت بشری افغانستان “وخیم، وخیم و بسیار دشوار است و این البته برای همه ما بسیار نگران کننده است. و زمستان در راه است. و ما می‌دانیم که بسیاری از مردم در خطر رنج و سختی در زمستان استند.”

ستولتنبرگ از ادامه کمک‌های بشردوستانه اعضای ناتو به افغانستان استقبال کرده و آن تعهد کشورهای ناتو در قبال مردم افغانستان خوانده است.

سرمنشی ناتو افزوده که در باره آینده افغانستان با پاکستان گفتگو خواهد کرد.

او گفت:” ناتو سال‌ها است که تماس‌های منظمی با پاکستان داشته است، نه تنها در مورد وضعیت افغانستان، بلکه ما تماس‌های سیاسی داشته ایم. تماس‌ها و گفت‌وگوهای نظامی منظم داریم و فکر می‌کنم این مهم است که این تماس‌ها ادامه پیدا کند، زیرا هنوز چالش‌های زیادی در منطقه وجود دارد، به ‌ویژه مربوط به آینده افغانستان.”

ستولتنبرگ میگوید که وزیران خارجه ناتو در باره افزایش‌های نیروهای روسی در سرحدات اوکراین نیز بحث خواهد کرد.

او افزود:” «این تنش‌ها را افزایش می‌دهد و خطر اشتباه محاسباتی را به همراه دارد. روسیه باید شفافیت نشان بدهد، تنش‌ها را کاهش دهد و تنش زدایی نکند. رویکرد ناتو نسبت به روسیه بدون تغییر باقی مانده است. ما دفاع خود را قوی نگه داشتیم و در عین حال برای گفتگو آماده استیم.”

او گفته که وزیران خارجه این سازمان در باره وضعیت و سوء استفاده از مهاجران در بلاروس نیز بحث خواهند کرد.

ستولتنبرگ افزوده که موضوعات دیگر بشمول اقدامات تهاجی روسیه، اقدامات چین و تغییرات آب وهوا در این نشست بحث خواهد شد.

رویداد های اخیر

نخستین دور فراغت «نیروهای کماندو» با حضور وزیر دفاع برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولین در وزارت دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان امروز (پنج‌شنبه ۳حمل) می‌گویند که ۴۸۵ تن از نیروهای قوت‌های خاص (کماندو) پس از سپری نمودن دوره تعلیمات نظامی، مسلکی و عقیدتی سه ماهه یک روز قبل طی مراسم با شکوه‌ی با حضور داشت مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع ملی مسؤلان و سایر مجاهدین از فرقه “قوت‌های خاص” این وزارت فارغ گردیدند.

وزیر دفاع ملی در سخنانی خطاب به مجاهدین گفت:«اهداف و تلاش‌های خستگی ناپذیر شما همانا تطبیق شریعت اسلامی در کشور و مبارزه با دشمنان بوده است، من از این طریق به مردم خویش اطمینان می‌دهم این نیروها از ناموس، جان و مال شما محافظت نموده و به کسی اجازه اخلال و گرفتن خوشی ها شما را نخواهند داد.»

همچنان مولوی مختار احمد عمری، معاون فرقه قطعه خاص ضمن سپاسگزاری از مسئولان، اطمینان داد که آنان در آینده برای حفاظت از حاکمیت ملی و نظام اسلامی متعهد و مصمم به تربیت نیروهای بیشتری می‌باشند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک زن در فاریاب چهارگانگی بدنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولان صحی در ولایت فاریاب می‌گویند یک زن در این ولایت چهارگانگی بدنیا آورده است.

مسئولان صحی شفاخانه نسایی شهرمیمنه می‌گویند:«مریم باشنده ولسوالی غورماچ شب گذشته (۱حمل ۱۴۰۲) چهارگانگی به دنیا آورده که ۳ پسر و یک دختر می‌باشند.»

داکتران وضعیت صحی این زن و فرزندانش را خوب توصیف‌ کرده‌اند.

یک ماه قبل نیز در یکی از شفاخانه‌های ولایت فاریاب مادری که در انتظار یک کودک بود صاحب چهار فرزند شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ملا عبدالغنی برادر هنگام بازدید از بند کمال خان بر افزایش ظرفیت ذخیره آب تاکید کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

معاون اقتصادی ریاست الوزرا هنگام بازدید از بند کمال خان در ولایت نیمروز روز سه شنبه (۱ حمل) گفت که بند کمال خان یک پروژه ملی است و افزایش ظرفیت ذخیره آب و پاک سازی کانال‌ها به مدیریت سالم نیاز دارد.

ملا عبدالغنی برادر همچنان گفت که مشکل پرچوی ها در این بند حل و آب بگونه درست مدیریت خواهد شد.

بازدید این مقام امارت اسلامی همراه با برخی اعضای کابینه از بند کمال خان یک روز قبل از روز بین‌المللی آب صورت گرفته است.

این در حالی است که آب‌های کشور نیاز به مدیریت دارند و امارت اسلامی هم فرصت‌های کلانی در پیش دارد تا آب‌های کشور را طوری مدیریت کند که بیشترین بهره را مردم افغانستان ببرند.

میرویس حاجی زاده، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «ما به نمایندگی از سکتور خصوصی از بزرگانی که از بند کمال خان بازدید کردند، تشکری می‌کنیم. مسئولیت هر فرد ما است که باید سرمایه ملی وطن خودرا حفاظت کنیم تا باشد مثل کشورهای دیگر به خودکفایی رو بیاوریم.»

به باور شماری دیگر از کارشناسان، مدیریت آب‌های کشور می‌تواند افغانستان را در زمان اندک از مشکلات اقتصادی بیرون کند و دولت باید تمرکز روی ایجاد بندهای آبی داشته باشد.

کمال الدین کاکر، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «افغانستان کشوری است که زمین‌های زراعتی زیادی دارد و بیشتر به زراعت اتکا می‌کند. بناءً برای زمین‌هایی که به آب نیاز دارد، اگر مدیریت آب صورت گیرد، می‌تواند افغانستان را از لحاظ غله‌جات خودکفا کند و هم می‌تواند به کشور صادراتی مبدل شود.»

به باور بسیاری‌ها زمینه سرمایه گذاری در بخش زراعت در افغانستان وجود دارد و هرگاه حکومت بتواند آب‌های کشور را مدیریت کند حتا سرمایه گذاران خارجی هم به افغانستان خواهند آمد و در بخش زراعت سرمایه گذاری خواهند کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!