Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی امریکا و سازمان ملل از اخراج اجباری مهاجران افغان از پاکستان

منتشر شده

در

(Last Updated On: قوس ۱, ۱۴۰۲)

امریکا بار دیگر از کشورهای همسایه افغانستان به خصوص پاکستان می‌خواهد که در برابر مهاجران افغان رفتار مناسب داشته باشند و افغان‌های را که به محافظت نیاز دارند اجازه حضور در خاک شان را بدهند.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز سه‌شنبه (۳۰عقرب) در یک نشست خبری همچنان از پاکستان خواست که به تعهدات شان در برخورد با پناهجویان پابند باشد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا همچنان تاکید کرد که، در مورد کسانی که در انتظار ویزه امریکا در پاکستان به سر می‌برند با مقامات دولت این کشور در تماس اند.

آقای میلر می‌گوید: «ما از همه کشورها از جمله پاکستان می‌خواهیم تا به تعهدات خود در برخورد با پناهجویان پابند باشند. تمایل ما این است که با حسن نیت با دولت پاکستان برای رفع هرگونه نگرانی که ممکن است داشته باشد، کار کنیم.ما در ارتباط نزدیک و دائمی با دولت پاکستان در مورد امنیت افراد در برنامه ایالات متحده هستیم.»

در همین حال نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در پاکستان در نشستی که در جینوا برگزار شده بود با انتقاد از اخراج اجباری مهاجرین افغان از پاکستان گفته که برخورد خشونت آمیز و گرفتاری افغان برای بازگرداندن آنها به افغانستان در میان مهاجرین وحشت آفریده است.

فیلیپا کندلر، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در پاکستان می‌گوید که: «اعلام تصمیم اخراج و اقدامات بعدی، از جمله گزارش‌های ایجاد ارعاب توسط مقامات محلی و اخراج توسط صاحب‌خانه‌ها، احساس وحشت ایجاد کرده است. ما می‌خواهیم که بازگشت افغان‌ها باید داوطلبانه باشد و پاکستان باید افراد آسیب‌پذیری را که نیاز به حمایت بین‌المللی دارند شناسایی کند.»

از سوی هم، سازمان ملل متحده می‌گوید، بربنیاد آماری که سازمان جهانی مهاجرت جمع‌آوری کرده است در دو ماه گذشته سیصد و ۷۵ هزار مهاجر افغان از طریق گذرگاه‌های تورخم و سپین بولدک به افغانستان برگشته اند و این سازمان تلاش می‌کند تا کمک‌های حیاتی را به این عودت کننده‌گان فراهم نماید.

فرحان حق، معاون سخنگوی سرمنشی سازمان ملل می‌گوید که: «تعداد عودت کننده‌گان مرزی از ۲۰۰ روزانه به ۱۷ هزار مورد افزایش یافته است، طبق گزارش سازمان جهانی مهاجرت، نزدیک به سیصد و ۷۵ هزار افغان در دو ماه گذشته عمدتاً از طریق گذرگاه‌های مرزی تورخم و اسپین بولدک پاکستان را ترک کرده اند. کمک‌های حیاتی از جمله سرپناه، آب، خدمات صحی، اقلام ضروری خانگی، مراقبت‌های صحی، خدمات حفاظتی و تغذیه، و همچنین پول نقد برای تامین نیازهای اساسی، حمل و نقل و غذا توسط کنسرسیوم مرزی به رهبری سازمان جهانی مهاجرت ارائه می‌شود.»

دولت پاکستان اما باوجود، هشدارها و نگرانی کشورها و سازمان‌های بین‌المللی در پیوند به اخراج اجباری مهاجرین افغان از پاکستان این روند را به شدت ادامه داده و تاکید کرده است که تا جنوری ۲۰۲۴ تمامی مهاجرین غیرقانونی افغان را از پاکستان بیرون خواهند کرد و پس از آن در مورد حضور سایر مهاجرین افغان که دارای اسناد اند تصمیم خواهند گرفت.

رویداد های اخیر

برای نخستین بار از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به بلخ انجام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

برای نخستین بار پس از روی کار آمدن امارت اسلامی، از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به میدان‌ هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در ولایت بلخ انجام شد.

مسوولان این میدان هوایی گفته‌اند که در پرواز انجام شده شانزده تُن اموال تجارتی مشمول سامان آلات برقی مربوط شرکت «بیات‌ پاور» بوده که از دُبی به شهرمزارشریف انتقال یافته است.

عبدالله مطمئن، مدیر گمرک میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در این زمینه گفته است: «این اولین بار است که از طریق دهلیز هوایی از دُبی به مزارشریف پرواز انجام شده؛ گفتگوها با تاجران جریان دارد و امیدواریم که در آینده نیز این دهلیز را فعال نگهداریم.»

در همین حال، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ بر گشایش دهلیز هوایی و آغاز روند عمومی انتقال اموال تجارتی از طریق خط هوایی تأکید می‌کنند.

اسدالله اسدی، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ گفته است: «در بخش انتقالات اموال تجارتی کارگوی هوایی هم خیلی از موارد مهم می‌باشد.»

این در حالی است که پیش از این از طریق دهلیز هوایی میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، جلغوزه و سایر اقلام تجارتی به کشورهای منطقه صادر شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مولوی عبدالکبیر: اگر خواست‌های امارت اسلامی پذیرفته شود، در نشست‌های آینده ملل متحد سهم می‌گیریم

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزرا فیصله اخیر سازمان ملل متحد را در نشست دوحه برای اشتراک هیأت امارت اسلامی غیرمنصفانه دانسته و گفته است که اگر در نشست‌های آینده خواست‌های امارت اسلامی از سوی ملل متحد و کشورها پذیرفته شود، امارت اسلامی به نمایندگی از افغانستان سهم خواهد گرفت.

ارگ در خبرنامه‌ای نوشته که آقای عبدالکبیر این گفته‌ها را شام گذشته (پنج‌شنبه، ۳ حوت) در مراسم دستاربندی علمای فارغ‌شده‌ی دارالعلوم سراج الاسلام در کابل بیان کرده است.

براساس خبرنامه، عبدالکبیر علاوه کرده است که افغانستان به‌حیث یک کشور مستقل و امارت اسلامی به‌مثابه یک نظام اسلامی «مشروع» به تمام همسایه‌گان و جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که حکومت سرپرست براساس سیاست متوازن و معتدل به منظور همکاری‌های اقتصادی و انکشافی تلاش می‌کند.

وی نیز تأکید کرده است که از افغانستان به هیچ کسی خطر متوجه نخواهد بود.

بربنیاد خبرنامه، عبدالکبیر تصریح نموده است: «ضمن مبارزه با مواد مخدر و فساد، ثبات پایدار تنها تحت حاکمیت امارت اسلامی تضمین شده می‌تواند که افغان‌ها و جامعه جهانی نیز این واقعیت‌ها را درک کرده‌اند.»

او هم‌چنان افزود که با آمدن امارت اسلامی برای اولین بار بودجه ملی از عواید داخلی آماده شد و ضمن پرداخت مصارف اداره‌های ملکی و پروژه‌های انکشافی، مصارف اردوی اسلامی و اداره‌های امنیتی نیز از بودجه ملی پرداخت می‌شود.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در مورد افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ویست: در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

توماس ویست، نماینده خاص ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد.

آقای ویست روز پنج‌شنبه (۳حوت) در شبکۀ ایکس خود گفته که به تازگی از کنفرانس دوحه به واشنگتن بازگشته است. این کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان به روز های ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد.

توماس ویست نوشته که هیچ کشور نمی‌خواهد که خطر تروریزم از افغانستان نشات کند و همه خواستار بازگشایی مکاتب متوسط، لیسه ها و پوهنتون ها به روی دختران افغان و بازگشت زنان به کار و زندگی اجتماعی هستند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان همچنین گفته که تعهدات قوی برای کمک به افغان‌ها وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد ثبات اقتصادی و مالکیت آینده اقتصادی افغان‌ها موجود است.

توماس ویست همچنین به تطبیق ممنوعیت کشت کوکنار توسط امارت اسلامی اشاره کرده که بسیاری از کشورها آنرا تایید کرده اند و به اساس ارزیابی اداره مربوط سازمان ملل کشت خشخاش تا ۹۵درصد کاهش یافته است.

آقای ویست به ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز اشاره کرده و با تاکید بر اینکه ایالات متحده از برگزاری این گونه نشست‌ها در ارتباط با افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد حمایت می‌کند، گفته که منافع افغان‌ها و منافع مشترک بین‌المللی باید راهنمای این نشست‌ها باشد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!