Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی روسیه از بدتر شدن اوضاع امنیتی افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۷, ۱۴۰۰)

وزیر دفاع روسیه امروز (پنجشنبه، ۷ اسد) هنگام دیدار با همتای تاجیکستانی اش گفته که پس از خروج عجولانه سربازان امریکایی از افغانستان وضعیت امنیتی افغانستان نگران کننده است.

سرگی شویکو، وزیر دفاع روسیه گفته  که گروه داعش در شمال افغانستان فعالیت‌های خود را گسترش داده است.

وی افزوده که مسکو تلاش می‌کند تا سربازان محلی تاجیکستان را برای جلوگیری از نفوذ گروه‌های هراس افگن ناشی از خاک افغانستان آموزش دهد.

سرگی شویگو در این باره گفته:” گذشته از این در بخش‌های از افغانستان ما می‌بینیم که این تحرکات در حالت آماده شدن است. ما بخاطر آماده‌گی نظامی هرچه در توان داشته باشیم انجام می‌دهیم.”

با این حال فرمانده نیروهای هوایی ایالات متحده امریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری “پی بی اس” ایجاد پایگاه نظامی در نزدیکی سرحد افغانستان در یکی از کشورهای آسیای میانه را سودمند خوانده است.

وی گفته که این پایگاه مصارف نظامی امریکا در امر مبارزه با هراس افگنی را کاهش می‌دهد.

جنرال چارلس براون، فرمانده نیروهای هوایی امریکا، در این باره گفت:” ایجاد پایگاه نظامی امریکا در نزدیکی شمال افغانستان، زمان بیشتری برای ما می‌دهد. این امر سبب کاهش مصارف نظامی ما می‌شود.”

از سوی هم جنرال دیوید پتریوس فرمانده پیشین نیروهای امریکایی در افغانستان خروج شتاب زده نیروهای امریکایی از افغانستان را نگران کننده خوانده و از بدتر شدن وضعیت افغانستان هشدار داده است.

پتریوس در این باره گفته”پایان دادن مشارکت امریکا در یک جنگ بی پایان، جنگ را پایان نمی‌دهد. خروج سربازان امریکایی از افغانستان پایان ماموریت نیست، من میترسم که این جنگ بدتر شود.”

این در حالیست که چین نیز از نفوذ گروه جنبش اسلامی ترکستان شرقی در افغانستان  ابراز نگرانی کرده است.

 پیکینگ گفته که گروه‌های اسلام گرا از طریق افغانستان وارد ایالت شینجین آن کشور خواهد شد.

رویداد های اخیر

بایدن وضعیت اضطراری امریکا در رابطه به بحران بشری افغانستان را تمدید کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در فرمان اجرایی خود را با توجه به بحران گسترده بشری در افغانستان و احتمال «تعمیق فروپاشی اقتصادی» در این کشور برای یک سال دیگر تمدید کرد.

در یازدهم فبروری سال ۲۰۲۲، بایدن طی یک فرمان اجرایی برای مقابله با «تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده به امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده» که ناشی از بحران گسترده بشری در افغانستان و احتمال تعمیق فروپاشی اقتصادی است، وضعیت اضطراری ملی اعلام کرده بود.

قصر سفید در اطلاعیه‌ای که سوم فبروری منتشر شده گفته است که بحران بشری گسترده در افغانستان، از جمله نیازهای فوری مردم افغانستان به امنیت غذایی، حمایت معیشتی، آب، خدمات صحی، سرپناه و کمک‌های مرتبط با کووید-۱۹ و احتمال تعمیق فروپاشی اقتصادی در افغانستان هم‌چنان یک تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده برای امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده محسوب می‌شود.

در اطلاعیه آمده است: «علاوه بر این، حفظ بخشی از دارایی‌های د افغانستان بانک که در ایالات متحده توسط مؤسسات مالی ایالات متحده نگهداری می شود، برای رسیدگی به این وضعیت اضطراری ملی و برای رفاه مردم افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار است.»

قصر سفید خاطر نشان کرده است که وکلای قربانیان تروریزم، دعاوی حقوقی را برای بخشی از دارایی‌های د افغانستان بانک مطرح کرده اند یا در قضیه‌های محاکماتی قصد اقامه دعوا را مطرح کرده اند، اما این دارایی‌ها تحت فرمان اجرایی مسدود شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پروازهای قندهار-دبی از سر گرفته شد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی قندهار می‌گویند که پس از حاکمیت امارت اسلامی، برای اولین بار پروازهای دو طرفه بین قندهار و دبی از سر گرفته شده است.

رییس میدان بین‌المللی احمد شاه بابا گفته است که این پروازها به همکاری شرکت هوایی خصوصی «کام ایر» آغاز شده است.

مسوولان شرکت هوایی کام ایر نیز گفته‌اند که زون جنوب و غرب کشور تاجران و صنعت‌گران زیادی دارد، از همین رو؛ آنان این پروازها را آغاز کرده‌اند.

گفتنی است که در آینده نزدیک قرار است پروازهای دو جانبه بین قندهار–دهلی و قندهار–چین نیز آغاز شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در یک هفته گذشته نزدیک به هشت هزار مهاجر افغان از ایران برگشتند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

در یک هفته پسین، بیش از هفت ‌هزار مهاجر افغان از ایران تنها از سرحد نیمروز به کشور بر گشته اند. وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که روزانه صدها مهاجر از ایران به کشور بر می‌گردند.

برخی مهاجرین به‌گونه داوطلبانه و برخی‌های دیگر هم به‌گونه اجباری از ایران اخراج می‌شوند. بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران از دیگر دلایل برگشت مهاجرین گفته می‌شود.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که بیشتر مهاجرین از طریق مرز نیمروز و اسلام قلعه هرات به کشور بر می‌گردند.

شماری از آگاهان امور مهاجرت می‌گویند که دولت جدید افغانستان از راه‌های دیپلوماتیک تلاش کند تا مشکلات مهاجرین افغان را در کشورهای میزبان حل کند به ویژه موضوع اقامت شانرا زیرا بسیاری از آن‌ها اسناد قانونی ندارند.

هرچند ایران و پاکستان از میلیون‌ها مهاجر افغان سال‌هاست که میزبانی می‌کنند اما تحولات پسین در کشور بر شمار مهاجرین افزوده است. حالا امارت اسلامی می‌گوید که تلاش می‌کنند تا با فراهم‌آوری زمینه‌های کاری زمینه برگشت مهاجرین را به گونه‌ تدریجی به کشور فراهم کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!