Connect with us

تجارت

نگرانی مردم از افزایش بهای مواد سوخت در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

شهروندان از افزایش بهای مواد سوخت در کشور نگران اند.

مردم می‌گویند؛ اگر حکومت از عملکرد سکتور خصوصی نظارت نکنند، ممکن است کشور با یک بحران اقتصادی رو به رو شود.

هم اکنون قیمت یک لیتر پترول در کابل ۶۵ افغانی، یک لیتر تیل دیزل ۵۶ افغانی و یک لیتر گاز نیز بین ۷۲ تا ۸۰ افغانی به فروش می رسد.

در همین حال شورای سراسری فروشندگان تیل در کابل می‌گویدکه محدود ساختن مقدار پول از سوی بانک ها و انحصار تیل از سوی برخی شرکت ها از دلایل اصلی افزایش بهای این کالا در بازار است.

محمد آصف عضو شورای سراسری فروشندگان تیل افغانستان میگوید: “امارت اسلامی اگر میخواهد این را کنترل(اداره) کند، باید از بندرها کنترل کند. محصول (مالیه) ۵۰ فیصد کاهش یافته است. بخاطر که انحصاری است، د دست دو شرکت است، هر نرخی که خود میخواهند وضع میکند.”

مقام ها در اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گویند، قیمت ها در تمام بازار به دلیل محدودیت های وضع شده از سوی بانک افزایش یافته است.

خان جان الکوزی معاون فدارسیون اتاق سکتور خصوصی میگوید: “مشکل بزرگ این است که عمده فروش جنسی را به چنین نرخی عرضه نمی‌کند، بلکه پرچون فروش که جنس را از یک جای به جای دیگر انتقال میدهد بهای آن نیز افزایش می‌یاد.”

تجارت

نشست شورای عالی «د افغانستان بانک» برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۶, ۱۴۰۱)

نشست دو روزه شورای عالی «د افغانستان بانک» روز (سه شنبه) با حضور مقام‌های ارشد این بانک و شاه محمد محرابی، عضو صندوق امانی افغانستان آغاز شد.

مسئولان در این بانک می‌گویند که عملکرد «د افغانستان بانک» و تحقق برنامه های از پیش تعیین شده، وضعیت اقتصادی افغانستان، تطبیق سیاست پولی، تقویت بخش بانکی، ثبات نظام مالی، دیجیتالی شدن فرآیند پرداخت و ایجاد تسهیلات بانکی از موضوعات مورد بحث این نشست بوده است که تصامیمی هم در برخی موارد گرفته شده است.

حسیب الله نوری، سخنگوی «د افغانستان بانک» می‌گوید: «در این نشست طرح سیاست های پولی معقول و مناسب، تقویت سکتور بانکداری، توسعه اقتصادی، مسائل اداری و سایر موارد مورد بحث قرار می‌گیرند.»

آگاهان اقتصادی می‌گویند که «د افغانستان بانک» در کنار ایجاد تسهیلات در نظام بانکی باید همکاری های خود را با نهاد های مالی بین المللی بیشتر سازند.

شورای عالی «د بانک افغانستان» سالانه چهار نشست برگزار می‌کند و علاوه بر بحث و تبادل نظر در مورد سیاست ها، اقدامات، عملکرد و دست آوردهای این بانک، برای تقویت سیستم مالی و بانکی تصمیم می‌گیرد.

پس از نشست اعضای صندوق امانی افغانستان در سویس، این نخستین نشست «د افغانستان بانک» است که در مورد سیاست پولی کشور برگزار می‌شود.

Continue Reading

تجارت

نشست دو روزه شورای عالی «د افغانستان بانک» در کابل برگزار می‌شود

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۱)

د افغانستان بانک نشست شورای عالی این بانک را برگزار می‌کند، نشستی که در آن قرار است شاه محمد محرابی، یکی از چهار عضو صندوق امانی افغانستان در سویس نیز شرکت کند.

مسوولان در بانک مرکزی می‌گویند این نشست قرار است تا دو روز دیگر برگزار شود که هدف آن حل مشکلات بانکی در کشور است.

بحث مهم دیگر در این نشست مسأله ذخایر منجمدشدۀ ارزی کشور است که نیمی آن توسط امریکا به سویس انتقال داده شده است.

آگاهان اقتصادی می‌گویند با توجه به اینکه در این نشست آقای محرابی، عضو صندوق امانی افغانستان در سویس شرکت می‌کند یک تدبیر لازم برای مدیریت بحران مالی در کشور گرفته شود.

سید مسعود، آگاه اقتصادی می‌گوید: «این می‌تواند به معنای توانمندی بخشیدن به حاکمیت افغانستان باشد. این هم‌چنان نیمه به رسمیت شناختن‌اش را پیشکش می‌کند. فکر می‌کنم این یک سفر بسیار خوب است زیرا این فرد (محرابی) لابی گری‌های فراوان انجام داده و در حقیقت هرآنچه امریکا می‌گوید تطبیق می‌کند. از این لحاظ یک نوع رابطه غیرمستقیم بین امریکا و حاکمیت افغانستان برقرار می‌شود.»

لعل ځاځی، یکی دیگر از کارشناسان اقتصادی کشور ابراز کرد: «تا زمانیکه دارایی‌های افغانستان به د افغانستان بانک سپرده نشود، این را نمی‌توانیم یک خبر مثبت تلقی کنیم. پولی را که آن‌ها در صندوق گذاشته‌اند برای پیشبرد اهداف غیر پولی است که به هیچ صورت قابل قبول افغانستان نیست و این بر ارزش افغانی و وضعیت اقتصادی اثر منفی خواهد گذاشت.»

قرار است شورای عالی بانک مرکزی در مورد پالیسی‌ها، برنامه‌ها، نظارت از چاپ، نشر و مصرف پول بحث و گفتگو کند.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که برای مدیریت مالی کشور اعضای صندوق امانی ارتباطات غیر رسمی با وزارت مالیه و د افغانستان بانک دارند تا کشور را از این بحران مالی نجات دهند.

نشست شورای عالی بانک مرکزی چند روز پس از نخستین نشست اعضای صندوق امانی افغانستان در سویس برگزار می‌شود. دیده شود که آیا د افغانستان بانک قادر خواهد شد برنامه‌هایی را روی دست گیرد تا وضعیت مالی کشور بهتر شود یا نه؟

Continue Reading

تجارت

امارت اسلامی: هند به سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های زیربنایی در افغانستان ادامه دهد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان از کشور هند خواسته است که به سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های زیربنایی در افغانستان ادامه دهد.  

سهیل شاهین، رییس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر گفته است که هند به ارزش سه میلیارد دالر روی پروژه‌های مختلف در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است.

آقای شاهین اخیراً در یک مصاحبه با یک روزنامه هندی از تأمین امنیت شهروندان هند در افغانستان اطمینان داده و از مقامات این کشور خواسته است کار روی پروژه‌های که توسط این کشور نیمه‌کاره باقی مانده است را از سر بگیرند.

رییس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر گفته است: «در افغانستان برای سرمایه‌گذاری هند از جمله زیربناهای شهری زمینه وجود دارد. سرمایه‌گذاری هند در اقتصاد افغانستان سه میلیارد دالر ارزیابی شده است که بزرگترین پروژۀ آن‌ها اعمار بند سلما، استیشن برق آبی ۴۲ میگاواتی، بنادر مهم ایران مانند چابهار و ساختمان پارلمان افغانستان می‌باشد. هند می‌تواند کار روی پروژه‌های که نیمه‌کاره باقی مانده است را از سر بگیرد و در پروژه‌های جدید نیز سرمایه‌گذاری کند.»

از سویی هم، انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی در دیدار با شماری از افغان‌های مقیم در امارات متحده عربی گفته است که افغانستان تازه از حالت جنگ بیرون شده و امنیت برقرار شده است.

آقای حقانی هم‌چنان افزوده که امارت اسلامی روی برنامه‌های طولانی مدت کار می‌کند تا افغانستان را آباد و مترقی سازند.

در همین حال، شماری از کارشناسان اقتصادی از علاقه‌مندی امارت اسلامی برای جلب سرمایه‌گذاری‌های کشورهای منطقه ابراز خرسندی می‌کنند و می‌گویند ادامه سرمایه‌گذاری‌های هند در افغانستان می‌تواند افغانستان را به یک توسعه پایدار نسبی اقتصادی برساند.

گفتنی است امارت اسلامی در حالی خواستار سرمایه‌گذاری و آغاز کار پروژه‌های نیمه‌کارۀ هند در افغانستان شده که بر بنیاد آمارها، اکنون ۴۰۰ پروژۀ این کشور ناتکمیل مانده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!