Connect with us

اخبار ویژه

هشدار اندرابی از خروج زود هنگام نیروهای خارجی از افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۴, ۱۳۹۹)

مسعود اندرابی، وزیر امور داخله افغانستان، روز گذشته (شنبه، ۲۳ حوت) در یک گفتگو با اسوشیتید پرس گفته است خروج زودهنگام نیروهای خارجی از افغانستان تلاش‌های جهانی برای مبارزه با هراس افگنی را بدتر خواهد کرد.

اندرابی گفته است طالبان با گروه القاعده روابط خود را حفظ کرده است.

او افزوده است که نیروهای امنیتی کشور با حمایت نیروها امریکایی بر داعش و دیگر گروه‌های که در افغانستان فعالیت میکنند فشار وارد کرده است.

این در حالی است که بر بنیاد توافقنامه امریکا و طالبان همه نیروهای خارجی باید تا ماه می افغانستان را ترک کنند، اما امریکا گفته است که این توافقنامه را بررسی میکند.

اندرابی همچنان پیشبینی انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، را در باره وضعیت امنیتی کشور که گفته بود شاید مناطق بدست طالبان سقوط کند به چالش کشید و گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور میتوانند خاک افغانستان را در اختیار داشته باشند اما به حمایت نیروهای خارجی نیاز دارد تا مناطق دور دست را کنترول کنند.

او در این باره به اسوشیتید پرس گفت:”نیروهای امنیتی افغان میتوانند از پایتخت، شهر‌ها و قلمرو که فعلا در اختیار ما است دفاع کنند.”

اندرابی افزود:” ما فکر میکنیم که نیروهای امنیتی افغان در سال روان به طالبان ثابت کردند که آنها نمی توانند قلمرو تحت تصرف داشته باشند.”

 وزیر داخله افزوده است که از شکایت باشنده‌گان شهر کابل آگاهی دارد، اما افزوده است که ۷۰ درصد از پولیس در درگیری‌های سنگین با طالبان مصروف استند و روزانه با بیشتر از ۱۰۰  حمله طالبان رو برو استند.

اندرابی افزوده است که در ماه گذشته ۴۰۰ تن را به اتهام دست داشتن در ترورهای هدفمند بازداشت کرده اند.

این در حالی است که در این اواخر خشونت‌ها به ویژه قتل‌های هدفمند افزایش یافته اند، اما کسی مسوولیت آن را به عهده نمی گیرد.

 بر اساس این گزارش افغانستان تاکنون به حمایت دوامدار جامعه جهانی، امریکا و سازمان ناتو در جنگ و صلح نیاز دارد.

به گفته‌ی اندرابی پولیس افغانستان در کنار درگیری‌های مسلحانه با کشت و تولید مواد مخدر نیز مبارزه میکنند.

او افزود که پس از تامین صلح در کشور پولیس مبارزه خود را با مواد مخدر سرعت خواهد داد و همچنان میزان جرایم جنایی نیز کاهش خواهد یافت.

اخبار ویژه

چین بیش از هفت میلیون دالر به زلزله زدگان افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

حکومت چین اعلام کرده است که بیش از هفت میلیون دالر امریکایی را به آسیب دیدگان زلزله در ولایت های خوست وپکتیکا کمک می کند.

وزارت خارجه چین گفته است که این کمک‌ها شامل خیمه، کمپل، دوشک و سایر مواد مورد نیاز خواهد بود.

وانگ وینبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که اولین محموله این کمک‌ها فردا (دوشنبه) در یک طیاره چارتر به افغانستان فرستاده خواهد شد.

پنج روز از وقوع زلزله و یرانگر ومرگبار در خوست وپکتیکا می گذرد اما مردم آسیب دیده این ولایت ها ازعدم شفافیت درتوزیع این کمک ها شکایت دارند.

افزون براین؛ هزاران تن  در این زلزله خانه وکاشانه وهست وبود شان را از دادند و در فضای باز زیر چادرها زندگی می کنند.

چارلی داگاتا، خبرنگار و تحلیلگرامریکایی گفت: “اکثریت سازمان‌ها ونهادهای کمک رسان بین المللی از جمله بسیاری از آژانس های امدادی امریکایی به دلیل روی کارآمدن حکومت طالبان از افغانستان خارج شدند؛ افزون بر آن، تحریم‌ هایی نیز علیه طالبان وجود دارد، بنابراین، هر گونه پولی که به افغانستان وارد می‌شود، به شدت زیر نظر است؛ اما برای عدم تکرار این گونه تراژیدی در آینده نیاز است تا در زیر ساخت‌ها سرمایه گذاری شود”.

هرچند بسیاری ازکشورهای منطقه ده ها تن موادغذایی، دوایی وتجهیزات ابتدایی برای سرپناه را برای آسیب دیدگان زلزله فراهم آورده اند اما مردم زیانمند می گویند کمک های که تاکنون برای شان رسیده بسنده نیست ودولت باید برای داشتن زندگی عادی دو باره کمک های بیشتر را به آنها فراهم کند.

ایاز، یک از آسیب دیدگان زلزله در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا گفت: “خانه های زیادی تخریب شده اند، زنان زیادی شهید شده اند، ما در زیر آفتاب زندگی می‌کنیم، اینجا باران شد و سردی شدید بود، خانواده ها به جنگل ها آواره شده اند.”

 در همین حال، قطر نیز چندین طیاره کمک های بشردوستانه به زلزله زدگان فرستاده است و همین طورهمه روزه کمک های ازسوی کشورهای منطقه وجهان به میدان های هوایی کابل وخوست می رسد و به آسیب دیدگان توزیع می شود.

اما خسارات به جامانده اززلزله چهارشنبه گذشته خیلی گسترده است. بربنیاد آمارهای که ازسوی نهادهای بین المللی منتشرشده حدود سه هزارخانه مسکونی درپنج ولسوالی خوست وپکتیکا ویران شده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

یک زندانی گوانتانامو آزاد و به امارت اسلامی سپرده شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۳, ۱۴۰۱)

 اسدالله هارون، یک شهروند افغان پس از اسارت حدود ۱۵ سال در زندان گوانتانامو از سوی امریکا آزاد و به مقام‌های امارت اسلامی در کابل سپرده شد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در اعلامیه ای گفته که آقای هارون در نتیجه تلاش‌های امارت اسلامی و تعامل مثبت با امریکا از زندان رها شده است.

او گفت: “امارت اسلامی افغانستان رهایی زندانیان افغان را در سایر کشورها و جویا شدن احوال آنان را نیز وجیبه خود می داند و تلاش میکند که هیچ افغانی در سایر کشورها در حالت مظلومیت قرار نداشته باشد.”

وی افزود که اکنون نیز امارت اسلامی با شماری از کشورها که در آنجا افغان ها به عناوین مختلف زندانی اند، در حال تماس است و در راستای رهایی عاجل آنان تلاش ها جریان دارد.

آقای مجاهد همچنان از قطر برای ایجاد سهولت در این زمینه سپاسگزاری کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

وزارت انرژی و آب: شانزده پروژه تولید برق روی دست گرفته شده است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۸, ۱۴۰۱)

وزارت انرژی وآب می‌گوید که شانزده پروژه تولید برق را روی دست گرفته است تا افغانستان در درازمدت بتواند از رهگذر تولید انرژی برق به خودکفایی برسد.

مولوی اختر محمد نصرت، سخنگوی این وزارت گفته است که از مجموعه این پروژه ها، دوازده پروژه آن تولید برق حرارتی و آفتابی خواهد بود. به گفته وی، طرح این پروژه ها را در حال حاضر با سرمایه گذاران داخلی و خارجی شریک کرده اند تا با جلب توجه سرمایه گذاران کار عملی این پروژه ها آغاز شود.

با این حال، آقای نصرت می‌افزاید که با سرمایه سرمایه گذاران کشورهای روسیه، ایران، امریکا، چین و ترکیه بحث‌های دراین مورد شده است اما هیچ توافقی روی هیچ یکی از این پروژه ها صورت نگرفته است.

درهمین حال، آگاهان اقتصادی به این باورند که اگر در بخش تولید برق سرمایه گذاری صورت گیرد، صنعت کشور رشد خواهد کرد، زیرا بخش بزرگ از مشکلات صنعت کاران در کشورهمین کمبود و یا هم نبود برق است.

تاج محمد تلاش، یکی از آگاهان اقتصادی کشور می‌گوید: “من فکر می‌کنم که دومین عامل که می‌تواند در رشد سکتور زراعت نقش مهم را انجام دهد، انرژی است. امارت اسلامی می‌تواند انرژی را به سه بخش اولویت بندی کند، از طریق آب، باد و آفتاب.”

این درحالیست که افغانستان بیشترین پول را به کشورهای بیرونی از بابت صرفیه برق می پردازد. بربنیاد آمار وزارت اقتصاد، هم اکنون افغانستان سالانه بیش از۲۵۰ میلیون دالر هزینه مصرف برق را به کشورهای دیگر میپردازد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!