Connect with us

اخبار ویژه

هشدار اندرابی از خروج زود هنگام نیروهای خارجی از افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۴, ۱۳۹۹)

مسعود اندرابی، وزیر امور داخله افغانستان، روز گذشته (شنبه، ۲۳ حوت) در یک گفتگو با اسوشیتید پرس گفته است خروج زودهنگام نیروهای خارجی از افغانستان تلاش‌های جهانی برای مبارزه با هراس افگنی را بدتر خواهد کرد.

اندرابی گفته است طالبان با گروه القاعده روابط خود را حفظ کرده است.

او افزوده است که نیروهای امنیتی کشور با حمایت نیروها امریکایی بر داعش و دیگر گروه‌های که در افغانستان فعالیت میکنند فشار وارد کرده است.

این در حالی است که بر بنیاد توافقنامه امریکا و طالبان همه نیروهای خارجی باید تا ماه می افغانستان را ترک کنند، اما امریکا گفته است که این توافقنامه را بررسی میکند.

اندرابی همچنان پیشبینی انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، را در باره وضعیت امنیتی کشور که گفته بود شاید مناطق بدست طالبان سقوط کند به چالش کشید و گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور میتوانند خاک افغانستان را در اختیار داشته باشند اما به حمایت نیروهای خارجی نیاز دارد تا مناطق دور دست را کنترول کنند.

او در این باره به اسوشیتید پرس گفت:”نیروهای امنیتی افغان میتوانند از پایتخت، شهر‌ها و قلمرو که فعلا در اختیار ما است دفاع کنند.”

اندرابی افزود:” ما فکر میکنیم که نیروهای امنیتی افغان در سال روان به طالبان ثابت کردند که آنها نمی توانند قلمرو تحت تصرف داشته باشند.”

 وزیر داخله افزوده است که از شکایت باشنده‌گان شهر کابل آگاهی دارد، اما افزوده است که ۷۰ درصد از پولیس در درگیری‌های سنگین با طالبان مصروف استند و روزانه با بیشتر از ۱۰۰  حمله طالبان رو برو استند.

اندرابی افزوده است که در ماه گذشته ۴۰۰ تن را به اتهام دست داشتن در ترورهای هدفمند بازداشت کرده اند.

این در حالی است که در این اواخر خشونت‌ها به ویژه قتل‌های هدفمند افزایش یافته اند، اما کسی مسوولیت آن را به عهده نمی گیرد.

 بر اساس این گزارش افغانستان تاکنون به حمایت دوامدار جامعه جهانی، امریکا و سازمان ناتو در جنگ و صلح نیاز دارد.

به گفته‌ی اندرابی پولیس افغانستان در کنار درگیری‌های مسلحانه با کشت و تولید مواد مخدر نیز مبارزه میکنند.

او افزود که پس از تامین صلح در کشور پولیس مبارزه خود را با مواد مخدر سرعت خواهد داد و همچنان میزان جرایم جنایی نیز کاهش خواهد یافت.

اخبار ویژه

برگزاری نشست علمی در کابل درمورد شیوع ویروس جلدی حیوانی

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۸, ۱۴۰۱)

نشست علمی در مورد ویروس جلدی حیوانی (lumpy skin disease)، امروز سه‌شنبه، ۱۸ اسد، در پوهنتون کابل برگزار شد.

در این نشست شماری از استادان پوهنتون کابل، نمایندگان وزارت‌های صحت عامه، زراعت ومالداری و شاروالی اشتراک کرده بودند که روی علایم و خطرات این ویروس بحث کردند. شرکت کنندگان در این نشست ویروس جلدی حیوانی را از ویروس‌های خطرناک می‌دانند و برجلوگیری و وقایه آن در کشور تأکید کردند.

بربنیاد گفته‌های وزارت صحت عامه، این ویروس از حیوان مریض به حیوان سالم، توسط پشه انتقال میابد اما قابل انتقال به انسان‌ها نمی‌باشد.

شیرشاه سادات، رییس پوهنزی وترنری پوهنتون کابل گفته است: «این ویروس از ولایت‌های شرقی و جنوب شرقی مانند لغمان ننگرهار و کنر شیوع پیدا کرده اما در حال حاضر این ویروس واکسن ندارد و جای خوشبختی این است که این مریضی به انسان‌ها انتقال نمی‌کند».

نصیراحمد، نماینده وزارت صحت عامه هم‌چنان گفت: «این ویرویس برای صحت غذایی مشکل‌زا می‌باشد خصوصاً برای افراد مبتلا به سوء تغذیه که اگر این محصولات کم شود، دچار مشکل می‌شویم».

این ویروس ساری است و توسط حشرات و تماس از حیوان بیمار به حیوانات سالم انتقال می‌کند.

اسدالله صمدی، استاد پوهنتون کابل گفته است: «این ویروس از یک حیوان به حیوان دیگر توسط پشه‌ها و مگس‌ها انتقال می‌کند و باید مرجع انتقال آنرا از بین برد و قرنطین و واکسن راه‌های مبازره خوب در مقابل این مرض گفته می‌شود».

نماینده وزارت زراعت و مالداری اما از کمپاین سراسری برای جلوگیری از این ویروس به همکاری سازمان‌های بین المللی در تمام ولایت‌ها در آینده نزدیک خبر می‌دهد.

Continue Reading

اخبار ویژه

کشته شدن ۴ داعشی در درگیری با نیروهای امارت اسلامی در کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۱)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در توییترش از پایان درگیری میان نیروهای امارت اسلامی و افراد گروه داعش در شهر کابل خبر داده است.

مجاهد نوشته است که نیروهای امارت اسلامی امروز در منطقۀ کارته سخی، از مربوطات حوزۀ سوم امنیتی شهر کابل بر یک پناه‌گاه داعش عملیات انجام داده‌اند.

سخنگوی امارت اسلامی گفته است که در نتیجۀ این عملیات ۴ عضو گروه داعش کشته شده‌ و یک عضو دیگر این گروه را زنده بازداشت کرده‌اند. او افزوده که در نتیجۀ این عملیات شمار بسیاری سلاح و جنگ‌افزار نیز به‌دست نیروهای امارت اسلامی افتاده است.

ذبیح‌الله مجاهد تأکید کرده است افراد داعش برنامه داشتند از این مرکز بر شهروندان شیعه‌ مذهب کشور که در روزهای محرم در منطقۀ کارته سخی شمار بسیاری از آن‌ها تجمع می‌کنند، حمله کنند.

مجاهد دربارۀ تلفات نیروهای امارت اسلامی چیزی نگفته است. از سویی هم، وزارت امور داخله با پخش خبرنامه‌یی گفته است که در این عملیات دو تن از منسوبان امنیتی به‌شمول یک پولیس زن کشته شده و چهار سرباز امارت اسلامی نیز زخم برداشته‌اند.

این درحالی است که این درگیری حوالی ساعت ۱۱:۳۰ دقیقۀ پیش از چاشت روزچهارشنبه آغاز شد و چندین ساعت ادامه داشت.

Continue Reading

اخبار ویژه

هیأت وزارت انرژی ایران بخاطر حق‌آبه به کابل سفر ‌می‌کند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۷, ۱۴۰۱)

براساس گزارش رسانه‌های ایرانی، وزیر امور خارجه ایران گفته است که  بزودی هیأت عالیرتبه‌ای از وزارت خارجه این کشور برای بررسی و رفع موانع موجود و رایزنی با مقام‌های افغانستان در مورد حق‌آبه عازم این کشور خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در پی دستور رییس جمهور ایران در خصوص پیگیری مساله حق‌آبه این کشور، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه این کشور با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان مکالمه تلفنی داشته است.

خبرگزاری می‌افزاید که امیرعبداللهیان دراین  گفت وگوی تلفنی  با اشاره به بارندگی‌های اخیر و جاری شدن آب در دریای هریرود اظهار امیدواری کرد که موانع جهت رسیدن آب‌ به ایران و تأمین حق‌آبه این کشور وجود نداشته باشد.

امیرعبداللهیان گفته است: «تحویل حق‌آبه ایران شاخص مهمی برای سنجش تعهدات هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان در عمل به تعهدات بین المللی در قبال ایران است».

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود با توجه‌ به علاقمندی فعالان بخش‌های خصوصی ایران برای حضور در اقتصاد افغانستان گفت: «ایران از حضور و فعالیت بخش‌ خصوصی خود در افغانستان پشتیبانی می‌کند و همزمان انتظار دارد مقام‌های افغانستان نیز با توجه به اهمیت فعالیت‌های بخش خصوصی در اقتصاد افغانستان از فعالان اقتصادی ایران در افعانستان حمایت کنند».

امیرمتقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در این گفتگوی تلفنی روابط دو کشور را برادرانه و در مسیر کمک به ملت افغانستان توصیف کرد.

آقای متقی با استقبال از سفر هیأت این کشور گفته است: «ما نسبت به حق‌آبه ایران متعهد هستیم. زمانی که آب موجود باشد، آنرا به سوی ایران روان می‌کنیم».

درهمین حال، عبداللهیان هم‌چنان گفته است: «ما می‌توانیم با تشکیل تیم فنی و عملیاتی مشترک مسیر رودخانه را به مجرای درست خود برگردانیم تا مردم دو سوی مرز از هدر رفت آب آسیب نبینند».

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!