Connect with us

رویداد های اخیر

هیئت رهبری وزارت داخله با خانواده‌های قربانیان مرکز آموزشی “کاج” دیدار نمود

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۱)

هیئت رهبری وزارت داخله به رهبری زین‌الله عابر رئیس دفتر وزیر داخله روز یک‌شنبه (۱۰میزان) با خانواده‌های قربانیان مرکز آموزشی “کاج” دیدار و از انها دلجویی کرد.

همچنان مقامات وزارت داخله به آنها وعده هر نوع همکاری نموده و به خانواده‌های جان باخته‌گان یکصدهزار افغانی و برای زخمیان ۵۰هزار افغانی کمک نمود.

مقامات وزارت داخله می‌گوید که تلاش می‌کنند امنیت غرب کابل را تامین کنند تا اینگونه رویدادها دیگر تکرار نشود.

زین‌الله عابر رییس دفتر وزیر امور داخله می‌گوید: «با نیروهای امنیتی همکاری نمایید در وقتش به ما خبر بدهید ما انشاالله از همچون حادثات جلوگیری میکنیم و در آینده نهادهای امنیتی از شما، اطفال تان و مراکز آموزشی محافظت می‌کنند.»

یکی از این مقامات می‌گوید: «این قاتلین، این وحشی‌ها و این مجرمین هیچ مذهب و انسانیت را نمی شناسند و هر کاری که از دست شان ساخته باشند انجام میدهند و از این معلوم می‌شود که همه ما و شما اهداف آنها هستیم.»

شماری دیگری از مقامات امارت اسلامی می‌گویند که دشمنان مردم افغانستان میخواهند که با اینگونه حملات تفرقه افگنی کنند اما مردم و حکومت به این کار اجازه نخواهند داد.

عبداللطیف نظری، معین وزارت اقتصاد می‌گوید: «دشمنام ثبات، امنیت، ترقی و پیشرفت افغانستان تلاش می کند که با این اهداف خود جدایی، تفرقه، نفاق، خشونت و نفرت را بین مردم افغانستان ایجاد بکند.»

از سوی دیگر خانواده‌های قربانیان میخواهند که نیروهای مردمی در این محل دوباره فعال شود تا از اینگونه حملات جلوگیری شود.

یکی از اقارب قربانیان می‌گوید: «در قسمت مکاتب و کورس‌های خصوصی اگر لطف کنند از مقامات بلند پایه برای اینها مجوز اسلحه داده شود تا این مراکز تدابیر امنیتی خود را بگیرند .»

بیشترین قربانیان انفجار روز جمعه ( ۸میزان) در غرب کابل پسران و دختران جوانی بودند که برای شرکت در امتحان آزمایشی کانکور به مرکز آموزشی “کاج” آمده بودند.

سه روز پس از این رویداد، یوناما یا دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان اعلام کرده است که آمار قربانیان حمله روز جمعه در غرب کابل رو به افزایش است و تا کنون شمار آنان به ۵۳ کشته و ۱۱۰ زخمی رسیده است.

رویداد های اخیر

متقی به زرداری: نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهیم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

امیر خان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان در گفتگوی تیلیفونی با همتایش از کشور پاکستان گفته است که امارت اسلامی نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهد.

در نتیجه حمله مسلحانه روز جمعه بر سفارت پاکستان در ساحه کارته پروان شهر کابل یک نگهبان امنیتی این سفارت زخم برداشت. پولیس کابل گفته است که یک فرد مظنون در پیوند به این حمله بازداشت شده است.

آقای متقی ضمن تقبیح این حمله گفته است که امارت اسلامی به امنیت این سفارت توجه جدی به خرچ خواهد داد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه پاکستان گفته است که مصئونیت و امنیت مأموران دیپلوماتیک پاکستان در افغانستان یک موضوع خیلی مهم است.

بلاول زرداری بوتو گفت: «حکومت افغانستان باید از تخریب روابط میان پاکستان و افغانستان از سوی تروریست‌ها جلوگیری کند.»

وی تاکید کرد که چنین «حملات بزدلانه» تعهد پاکستان در امر مبارزه با تروریزم را متزلزل نخواهد ساخت.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان تصریح کرده است که هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت این کشور در کابل و یا خروج دیپلومات هایش وجود ندارد.

 

Continue Reading

رویداد های اخیر

شمار بازدیدکننده‌گان از شهرک بندری حیرتان در بلخ افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

مسوولان شهرک تجارتی و بندری حیرتان در مرکز ولایت بلخ می‌گویند با فرا رسیدن فصل ماهی‌گیری و تأمین امنیت در کشور، روزانه ده‌ها تن برای سیاحت و تفریح به این شهرک می‌آیند.

خلیل‌الله فاروقی، رییس شهرک بندری حیرتان گفته است مردم می‌توانند بدون تشویش به این شهرک بیایند.

وی گفت: «مردم در چارجوب شریعت اسلامی می‌توانند بدون تشویش به این شهرک به سیاحت بیایند و تفریح کنند.»

در همین حال، شهروندان تأمین امنیت را عامل افزایش شمار بازدیدکننده‌گان از این شهرک می‌دانند و با ابراز خرسندی از حکومت می‌خواهند مکان‌های تفریحی را در کشور گسترش دهد.

این در حالی است که شهرک بندری حیرتان یکی از بزرگترین بنادر تجاری در شمال کشور است که افغانستان را با ازبیکستان و سایر کشورهای منطقه وصل می‌کند.

به باور آگاهان، هرچه توجه به بنادر کشور بیشتر شود و زیرساخت‌ها ساخته شود به همان میزان عواید دولت بلند خواهد رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی حمله بر سفارت پاکستان در کابل را محکوم کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان حمله بر سفارت پاکستان در کابل را شدیداً محکوم کرده است.

درپی حمله مسلحانه امروز (جمعه، ۱۱ قوس) بر سفارت پاکستان یک محافظ امنیتی این سفارت زخمی شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در رشته‌توییتی گفته است به هیچ شخص یا گروهی اجازه داده نمی‌شود که مأموریت‌های دیپلوماتیک را در کشور تهدید کند.

آقای بلخی گفته است: «امارت اسلامی حمله ناکام و تیراندازی بر سفارت پاکستان را به شدت محکوم می‌کند. ما به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهیم امنیت ماموریت‌های دیپلوماتیک را در کابل در معرض خطر قرار دهند.»

وی افزوده است: «نهادهای امنیتی تحقیقات خود در این زمینه را آغاز می‌کنند و پس از شناسایی، عاملان این قضیه مجازات خواهند شد.»

از سویی هم، وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به این حمله گفته است: «سفارت پاکستان در افغانستان مورد حمله قرار گرفت و هدف «عبیدالرحمن نظامانی» رییس ماموریت دیپلوماتیک ما بوده است. نظامانی در این حمله آسیب ندیده اما محافظ امنیتی او زخمی شده است. ما خواهان تحقیقات فوری درباره این حمله و بازداشت و محاکمه عاملان آن هستیم و حکومت افغانستان باید فوراً درباره آن تحقیق کند تا روشن شود چه کسی عامل این حمله بوده است. حکومت باید اقدامات فوری را برای تامین امنیت دیپلومات‌ها و اتباع کشور پاکستان در افغانستان انجام دهد.»

در همین حال، شهباز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان نیز در یک پیام توییتری حمله به سفارت این کشور را محکوم کرده و آنرا بزدلانه خوانده است.

او افزوده است: «من خواستار تحقیق فوری و اقدام علیه عاملان این عمل شنیع هستم.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!