Connect with us

رویداد های اخیر

وزارت خارجه امارت اسلامی: گزارش یوناما مستند نیست

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۱, ۱۴۰۲)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان در واکنش به گزارش یوناما در باره نقض حقوق بشر می‌گوید، گزارش یوناما مستند نیست و ادعاهایی این گزارش هیچ کدام اثبات و تایید نشده است.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه در موارد نقض حقوق بشر و قتل‌های فرا قانونی نسبت به سال‌های قبل کاهش بوجود آمده و اوضاع حقوق بشری در مقایسه به سال‌های گذشته بهتر شده است.

یک روز پس از انتشار گزارش صدها مورد نقض صریح حقوق بشر از سوی مقام‌های حاکم در افغانستان علیه مقام‌ها و نیروهای وابسته به نظام قبلی، وزارت امورخارجه این گزارش را یکجانبه خوانده وآنرا رد می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه در گفتگو با شبکه خبری “الجزیره” می‌گوید که ادعاهایی مطرح شده در گزارش یوناما هیچ یک مستند نیست واثبات نشده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید، موارد نقض حقوق بشر نسبت به سال‌های قبل از روی کار آمدن امارت اسلامی کاهش یافته است.

عبدالقهاربلخی، سخنگوی وزارت امورخارجه می‌گوید که:«این یک گزارش استنادی نیست بلکه گزارش از سوی یوناما است که با حکومت و مقام‌های مسوول در مورد آن همکاری نشده تا حکومت هم نظریات خود را ضمیمه آن می‌داشت، موارد ادعا شده در این گزارش تایید و اثبات نشده و جزییات که نشان دهد حوادث چگونه و در کجا اتفاق افتاده وجود ندارد.»

سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید، یوناما باید محتویات این گزارش را قبل از انتشار آن با نهادهای عدلی و قضایی شریک می‌کرد تا درمورد آن تحقیق صورت می‌گرفت و در پایان کار یافته‌های عدلی وقضایی نیز در آن ضمیمه می‌شد.

آقای بلخی می‌گوید برعکس وضعیت حقوق بشر پس از روی کارآمدن امارت بهبود یافته و موارد کمتر از نقض حقوق بشر دیده می‌شود.

بلخی می‌گوید که:«تناقض گویی زیادی درگزارش وجود دارد این گزارش در حقیقت به یک کاهش قابل ملاحظه از قتل‌های هدفمند و فراقانونی اشاره می‌کند. اگر این گزارش را با سال ۲۰۱۹ مقایسه کنیم موارد نقض حقوق بشر به مراتب کاهش یافته است و این نشان می‌دهد که در امنیت و رعایت حقوق بشر در افغانستان پیشرفت به وجود آمده است”.

با این حال، سازمان ملل از امارت اسلامی می‌خواهد معافیت مجازات از ناقضین حقوق بشر را بردارد و تحقیقات جامع را دراین خصوص انجام دهد ومرتکبین را پاسخگو قرار دهد.

فیونا فریزر، رییس حقوق بشر دفتر سازمان ملل در افغانستان می‌گوید که:«می‌خواهیم تعهدات روشن و صریح از مقام‌های حاکم در افغانستان در ارتباط به رعایت حقوق بشر و برداشتن معافیت مجازات از مرتکبین و ناقضین حقوق بشر داشته باشیم. می‌خواهیم فرمان عفو به طور کامل به اجرا درآید؛ می‌خواهیم شاهد دستورالعمل‌های در این خصوص باشیم؛ تحقیقات در این خصوص انجام شود. حکومت مسوولیت دارد تا از نقض حقوق بشر جلوگیری کند و مرتکبین را پاسخگو قرار دهد و نیز از امنیت و محافظت مردم اطمینان دهد.»

استیفان دوجاریک، سخنگوی سرمنشی سازمان ملل می‌گوید که:«باوجود اعلام مقامات طالبان (امارت اسلامی) مبنی برعفو عمومی مقامات سابق دولت و اعضای سابق نیروهای دفاعی و امنیت ملی افغانستان کشته شده اند. سرمنشی از مقام‌های حاکم می‌خواهد تا از کشتارهای فراقانونی جلوگیری کرده و ناقضین را پاسخگو قراردهند.»

گزارش تازه یوناما، ازطریق مصاحبه با صدها تن که اعضای خانواده‌های شان را طی دوسال گذشته از دست داده اند در کابل و سایر ولایات انجام شده است.

رویداد های اخیر

نمایندگان امارت اسلامی در مراسم فاتحه فرزندان رهبر حماس شرکت کردند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

محمد نعیم، سرپرست سفارت افغانستان در دوحه و سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در دوحه در مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه، رهبر حماس شرکت کرده اند.

سفارت افغانستان در دوحه در خبرنامه‌ای نوشته است که مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه شام پنجشنبه (۲۳ حمل) برگزار شد.

سه پسر و چهار نواسه اسماعیل هنیه روز چهار شنبه (اول عید) در حمله هوایی اسرائیل بر موتر حامل شان در غزه جان باختند.

در پی این رویداد، امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تماس تیلفونی به اسماعیل هنیه گفت که در نتیجه این‌گونه قربانی‌ها، فلسطین از اشغال اسرائیل آزاد می‌شود.

او همچنان برای مردم فلسطین آرزوی استقامت، ثبات و صبر کرد.

قابل ذکر است که حملات اسرائیل بر غزه در حدود شش ماه گذشته ۳۳ هزار و ۶۳۴ کشته بر جای گذاشته است. بیش از ۷۶ هزار تن دیگر زخمی شده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مک‌کال: تحقیقات در مورد خروج امریکا از افغانستان اداره بایدن را نگران کرده است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

رئيس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفته است که تحقیقات این کمیته در باره خروج امریکا از افغانستان، اداره جو بایدن را نگران کرده است.

مایکل مک‌کال در صحبت با وب سایت خبری اکسیوس اظهار کرده که مطمئن نیست که در نتیجه این تحقیقات، مقامی برکنار شود، اما پاسخگویی وجود خواهد داشت.

مک‌کال افزوده است: «من فکر می‌کنم در پایان روز، قصد من این است که مطمئن شوم که این اتفاق دیگر تکرار نمی‌شود.»

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا چندین ماه قبل تحقیقات درباره خروج امریکا از افغانستان را آغاز کرده بود.

اکسیوس نوشته است که دموکرات‌ها در امریکا این روند را اذیت مخالفان سیاسی می‌دانند، در حالی که جمهوری‌خواهان می‌گویند که به شواهدی دست یافته اند که نادیده گرفتن آن از سوی دولت بایدن دشوار است.

در همین حال، روزنامه دیلی میل بریتانیا گزارش داده است که اظهارات مقام‌های وزارت خارجه امریکا که بر روند تخلیه از افغانستان نظارت داشتند، از آشفتگی و سردرگمی در این روند پرده بر می‌دارد.

بریان مک‌کوین، معاون سابق وزیر خارجه امریکا در امور مدیریت و منابع، پذیرفته است که آنان نمی‌دانستند که چه تعداد شهروند امریکایی در افغانستان بوده و به کمک نیاز دارند.

به گزارش این روزنامه، سرعت پیش‌روی امارت اسلامی نیز مقام‌های امریکایی را متعجب کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک کودک در هرات از چنگ اختطافچیان نجات داده شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

وزارت داخله خبر داده است که پولیس یک دختر پنج ساله را از چنگ اختطافچیان در ولایت هرات نجات داده است.

این وزارت در صفحه ایکس خود نوشته است که فهیمه ۹ روز پیش در حوزه هفتم شهر هرات اختطاف شده بود.

او در جریان یک عملیات تلاشی از چنگ اختطافچیان آزاد شده است.

به گفته وزارت داخله، دو زن در پیوند به این قضیه بازداشت شده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!