Connect with us

رویداد های اخیر

وزارت صحت عامه از روز جهانی «قلب» در کابل تجلیل کرد

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه امروز (پنج‌شنبه، ۲۸ میزان) از روز جهانی قلب در کابل تجلیل به‌عمل آورد.

حبیب الله آخندزاده، معین عرضه خدمات وزارت صحت عامه به‌ مناسبت روز جهانی قلب می‌گوید ۷۵ درصد مرگ و میر ناشی از امراض قلبی در کشورهای است که دارای اقتصاد ضعیف هستند.

آقای آخندزاده در این مورد می‌گوید: «سالانه درجهان حدود ۱۷.۹ میلیون تن دراثر بیماری قلبی جان ‌می‌دهند که ۳۲ فیصد را تشکیل می‌دهد و ۷۵ فیصد مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی درکشورهای دارای اقتصاد ضعیف واقع می‌شود.»

وزارت صحت عامه از نهادهای کمک کنندۀ خارجی می‌خواهد تا در عرصه تداوی امراض قلبی با این وزارت همکاری‌ کنند.

این وزارت هم‌چنان تأکید می‌کند که برای پیش‌گیری از امراض قلبی، آگاهی‌دهی را بیشتر خواهد کرد.

هر چند در حال حاضر تداوی امراض قلبی در کشور جریان دارد اما وزارت صحت از نهادهای مقابله با امراض قلبی می‌خواهد در قسمت تداوی بیماری‌های قلبی با این وزارت همکاری کنند.

از سویی هم، شماری از داکتران ابراز کرده‌اند در صورت حمایت و ارتقا این بخش از سوی وزارت صحت عامه، امکانات تداوی و عملیات‌های قلبی در شفاخانه‌های کشور وجود دارد.

فریدون رحمانی، رییس شفاخانه ابن سینا می‌گوید: «من به شما اطمینان می‌دهم که عملیات قلبی در افغانستان امکان‌پذیز است، ما این امکانات را داریم و متخصصان در این بخش را نیز داریم.»

این در حالی است که سالانه هزاران افغان به‌خاطر سطح پایین تداوی در افغانستان برای امراض قلبی، سرطان و مغزی به کشورهای خارجی به ویژه پاکستان و هند می‌روند.

رویداد های اخیر

توماس وست با معاون نماینده امارات در ملل متحد دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، با محمد ابو شهاب، معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد دیدار و در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفتگو کرده است.

نمایندگی امارات متحده عربی جمعه شب در صفحه ایکس خود نوشته است که دو طرف در مورد توانمند ساختن زنان و دختران افغان و اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت ملل متحد صحبت کرده اند.

بر اساس این قطعنامه، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه در امور افغانستان تعیین کند، موضوعی که با مخالفت امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جنرال ارشد سابق امریکا می‌گوید که داعش شاخه خراسان در حال رشد است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

جوزف ووتل، رئیس سابق قوماندانی مرکزی ایالات متحده، مدعی شده است که داعش شاخه خراسان در حال رشد است و امریکا منابع کافی را برای کاهش خطر این گروه در منطقه ندارد.

ووتل در مصاحبه با وب سایت خبری «بزنس انسایدر» افزوده است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، واشنگتن از قابلیت‌های اطلاعاتی قابل توجهی در منطقه و توانایی انجام حملات علیه این گروه برخوردار بود، اما شیوه جدید مقابله با تروریزم امریکا راه را برای تقویت داعش خراسان هموار کرده و این گروه حالا بر حملات فرامرزی تمرکز می‌کند.

به باور وی، ایالات متحده هنوز توانایی جمع آوری اطلاعات معنادار در منطقه را دارد، اما این توانایی نسبت به آنچه که قبلاً بود کاهش یافته است. وی تاکید کرد که بسیار مهم است که ایالات متحده به تخصیص منابع خود برای مقابله با این تهدید ادامه دهد و آن را در اولویت قرار دهد.

ووتل گفته است که یکی از راه ها برای انجام این کار، همکاری با شرکای منطقه‌ای در ماحول افغانستان، مانند پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی، به‌هدف افزایش همکاری و تبادل اطلاعات است.

این در حالی است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که داعش سرکوب شده است و توانایی انجام حملات از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رعد و برق در هلمند جان یک نفر را گرفت و سه تن دیگر را زخمی کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان محلی هلمند می‌گویند که از اثر رعد و برق در این ولایت یک نفر جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالباری راشد، رئیس اطلاعات و فرهنگ هلمند به آریانا نیوز می‌گوید که رعد و برق در لشکرگاه، مرکز این ولایت، و ولسوالی‌های گرشک و باباجی رخ داده است.

به گفته وی، یک تن در این حوادث جان باخته و سه تن دیگر مشمول یک زن و دو کودک زخمی شده اند.

این در حالیست که باران‌های شدید در ولسوالی سنگین هلمند باعث خسارات مالی شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!