Connect with us

رویداد های اخیر

ولسوالی جلریز میدان وردک زیر اداره طالبان درآمد

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۰)

مقام‌های محلی ولایت میدان وردک امروز (جمعه ۱جوزا) تایید کرده اند که اداره ولسوالی جلریز این ولایت پس از چند روز نبرد و محاصره زیر اداره طالبان درآمده است.

محمد سردار بختیاری، معاون شورای ولایتی میدان وردک تایید می‌کند که ولسوالی جلریز سقوط کرده و بیش ۴۰ تن از نیروهای امنیتی  به طالبان تسلیم شدند

مهدی راسخ یک عضوی مجلس نماینده‌گان نیز تایید کرده است که صبح امروز ولسوالی جلریز به دست طالبان سقوط کرده و بیش از ۶۹ نفر نیروهای امنیتی با تجهیزات شان و تمام وسایط، صدها میل اسلحه و امکانات جنگی نیز در اختیار دشمن قرار گرفت.

وی افزوده است که:” ولسوالی جلریز بیش از دو سال محاصره کامل بود و سه شبانه روز اخیر درگیری مداوم و شدید جریان داشت، تمام هماهنگی‌ها و فشارها روی وزارت دفاع، وزارت داخله و امنیت ملی صورت گرفت اما هیچ کمکی نکردند، سربازان و مسوولین ولسوالی، آخرین تلاش‌ها و فداکاری شان را انجام دادند اما مهمات و اعاشه و کمک نرسید، مسوول سقوط جلریز حکومت مرکزی هست.”

طالبان نیز ادعا می‌کنند که صبح امروز ولسوالی جلریز را تصرف کرده اند.

درهمین حال وزارت دفاع ملی ادعا کرده است که درنتیجه حمله هوایی نیروهای افغان در ولسوالی جلریز میدان وردک دست کم ۱۰ طالب کشته شدند و افزوده است که عملیات پاکستازی جریان دارد و بزودی این ولسوالی از وجود طالبان پاکسازی خواهد شد.

در دو هفته گذشته این دومین ولسوالی میدان وردک و ولایت هم مرز با کابل است که به دست طالبان سقوط می کند.

روزگذشته (پنجشنبه۳۰ثور) ولسوالی دولت شاه ولایت لغمان زیر اداره طالبان درآمد.

طالبان نیز پذیرفتند که اداره این ولسوالی را به دست گرفته اند، اما وزارت دفاع ملی با گفته است که نیروهای امنیتی دراین ولسوالی عقب نشینی تکتیکی کرده اند و به طالبان تلفات سنگین وارد شده است.

رویداد های اخیر

محصلین افغان در دیدار با متقی خواستار از سرگیری دروس تعلیق شده شان در هند شدند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان امروز (دوشنبه ۱۳سرطان) گفته است که شماری از محصلین افغان با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان دیدار کردند و مشکلات‌شان را با وی در میان گذاشتند.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه گفته است که محصلین افغان از آقای متقی خواستند تا در قسمت ازسرگیری دروس تعلیق‌شده و صدور ویزه و سفر به کشور هند با آنها همکاری نماید.

آقای ضیا احمد افزوده است که با توجه به شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، علاوه بر سایر کشورها، دروس محصلین افغان در هند نیز به حالت تعلیق درآمد.

به گفته وی دراین دیدار آقای متقی محصلین را سرمایهٔ کشور خواند و اطمینان داد که تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا راه را برای تکمیل دروس محصلین افغان هموار‌ کند.

آقای متقی گفت:” رسیدگی به مشکلات محصلین افغان برایش اولویت دارد و در این زمینه، به مسئولین مربوطه هدایت خواهد داد که خواسته‌های محصلین را با سفارت هند در میان بگذارند و راه حلی برای مشکلات آنان بیابند.”

به گفته آقای ضیا احمد دراخیر محصلین از آقای متقی به‌خاطر ملاقات، گوش‌دادن به درخواست‌های آنان و وعدهٔ دریافت راه‌‌حل سپاس‌گزاری کردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

فراغت ۲۵۰ محصل از بخش‌های صحی در ولایت نیمروز

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۴۰۱)

نزدیک به ۲۵۰ محصل از بخش‌های قابلگی، پرستاری و دواسازی در ولایت نیمروز فارغ شدند. این محصلان از یک انستیوت صحی خصوصی سند فراغت گرفته اند. مسوولان این انستیوت می‌گویند که این محصلان تعلیمات کافی را در بخش‌های صحی فرا گرفته‌اند.

در همین حال، مسوولان محلی در نیمروز می‌گویند که مراکز صحی در شهر و ولسوالی‌ها نیاز به کارمندان بیشتر دارد تا خدمات صحی به مردم ارایه کنند.

جمعه خان نثار، مسؤل انستیوت صحی در نیمروز دراین مورد گفته است: «تقریبا ما ۲۵۰ محصل فارغ داشتیم که بیشر آنها خانم‌ها هستند و ما در هفت بخش فراغت داشتیم که قابلگی، نرسنگ، فارمسی، دندان و لابراتوار بوده است».

با این حال، در ولایت نیمروز مراکز صحی و کلینیک‌ها در سطح شهر و ولسوالی‌های این ولایت نیاز جدی به کارمندان صحی دارد، این دختران و پسران که تازه فارغ شدند از حکومت می‌خواهند که زمینۀ کار را برای شان آماده کند.

فاطمه، یکی از فارغین می‌گوید: «امروز که تصدیق خود را گرفتم بسیار خوشحال هستم و خواهش‌ که از امارت اسلامی افغانستان دارم این است که برای ما زمینه کار را مهیا کند».

درهمین حال، ریاست صحت عامه نیمروز می‌گوید که در شرایط کنونی نیروی جوان تحصیل کرده می‌تواند خدمات خوبی را به مردم ارایه کند و می‌افزایند که تلاش‌ها ادامه دارد تا این جوانان را در مراکز صحی این ولایت استخدام کنند.

مطیع الله منیب، آمر معافیت کتلوی ریاست صحت عامه نیمروز دراین محفل فارغین را خطاب قرار داه و گفته است: «امروز در این محفل برای شما اجازه داده می‌شود که شما به مردم خود خدمت کنید، مردم هرگاه مریض دارند و یا کدام مشکلی دیگری دارند، شماها مکلف هستید که به آنها مطابق به رشته خود مشوره بدهید».

این جوانان درحالی از بخش های صحی سند فراغت گرفته‌اند که هنوز هم در مراکز صحی ولسوالی های نیمروز کمبود نیروی مسلکی محسوس است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دو کارمند قول اردوی الفاروق در هرات کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ملی تایید می‌کند که دو کارمند قول اردوی ۲۰۷ الفاروق صبح امروز (دوشنبه) از سوی افراد مسلح در هرات کشته و چندین تن دیگر زخم برداشتند.

یک منبع در این قول اردو گفت که دو موتر حامل کارمندان ملکی آن در ناحیه های چهارم و پنجم شهر هرات مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت.

به گفته این منبع، در این حمله دو تن از این کارمندان کشته و ۲۰ تن دیگر به شمول دو کودک زخم برداشتند.

پولیس هرات گفت که یک مهاجم در پی این حمله از پا درامد و دو تن دیگر موفق به فرار شدند.

سخنگوی وزارت دفاع اما گفت که همه مهاجمان این رویداد از بین رفته اند.

مسئولیت این حمله را تاهنوز فرد یا گروهی بر عهده نگرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!