Connect with us

رویداد های اخیر

پاکستان خواهان عملی شدن توافقنامه صلح با طالبان است

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۳, ۱۳۹۹)

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان از جوبایدن، رییس جمهور امریکا، میخواهد که به توافقتامه صلح با طالبان پابند بماند و نیروهای خود را از افغانستان خارج کند.

این در حالی است که با روی کار آمدن جوبایدن رییس جمهور تازه امریکا همه در انتظار سیاست این کشور در قبال افغانستان استند.

قریشی یک بار دیگر از وجود خرابکاران بیرونی در روند صلح افغانستان خبر میدهد.

او همچنان از رییس جمهور امریکا می خواهد که فرصت به میان آمده و پشرفت‌ها در روند صلح افغانستان را درک کرده و سبب عقب گرد در این پیشرفت‌ها نشود.

قریشی در این باره میگوید:” پاکستان کارهای زیادی را ا نجام داده است، ما برای تسهیل روند صلح افغانستان کارهای زیاد کرده ایم.

در همین حال، مشاور امنیت ملی پاکستان می گوید که اسلام آباد آماده تسهیل روند صلح افغانستان است اما دولت افغانستان نباید فکر کند که عناصر خارجی می تواند صلح برای این کشور تامین کند. 

موهید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان، در این باره گفت:” از هیچ عنصر خارجی برای آوردن صلح و یا پایان این معضله انتظار نداشته باشید تنها این مسله به کسانیکه در مذاکره استند وابسته است و این مفهوم گفتگو به مالکیت و رهبری افغان ها است.”

وی افزود: “در بخش کمک و تسهیل روند صلح ما کاری های انجام دادیم و انجام خواهیم داد اما نه بخاطر امریکا صادقانه بگویم فقط به خاطر که پاکستان از آن بیشترین منفعت را خواهد برد”

فرستاده ویژه پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان نیز تصمیم گیری برای اداره بایدن را  در پیوند به خروج کامل نیروهایش از افغانستان تا ماه می سال جاری چالش بر انگیز می داند.

 وی بن بست به میان آمده در گفتگوهای صلح را نیز کار قصدی از سوی طالبان برای اقدام‌های تازه بایدن در روند صلح افغانستان می گوید.

ریچارد اولسن، نماینده ویژه پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان، در این باره میگوید: “آنها حالا یک وقفه گرفتند که به نظر من طالبان واقعا در انتظار این است که چه اقدامی از سوی اداره بایدن در پیوند به روند صلح صورت خواهد گرفت. به نظر من اداره بایدن در زمینه تصمیم گیری در مورد ماه می ۲۰۲۱ با چالش رو به رو است  که چه باید بکند. “

هرچند گفته می شود به صورت کلی در سیاست خارجی امریکا با تغییر رییس جمهور تغییر به میان نخواهد امد اما دیده شود که رییس جمهور تازه این کشور در مورد افغانستان به ویژه روند جاری گفتگوهای صلح و خروج نیرو های شان از افغانستان چه تصمیمی میگیرد.

 

 

 

 

رویداد های اخیر

دو هزار کیلوگرام مواد مخدر در زابل از بین برده شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۱)

مسوولان مبارزه با مواد مخدر ولایت زابل می‌گویند دو هزار کیلوگرام مواد مخدر که چندی پیش کشف و ضبط شده بود به آتش کشیده شد.

به گفته مسوولان، این مقدار مواد مخدر از ولسوالی «شاه‌جای» ولایت زابل به دست آمده بود و در پیوند به این قضیه یک تن بازداشت و به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی شد.

عبدالستار، آمر عملیاتی مدیریت مبارزه با مواد مخدر زابل می‌گوید: «این مقدار مواد مخدر از سوی مجاهدین در یک چیک پاینت ولسوالی شاه‌جوی به دست آمده بود. ما بر اساس امر آمر مان به آن‌جا رفتیم و مواد را انتقال دادیم.»

شماری از عالمان دینی می‌گویند که بر اساس شریعت اسلام و فرمان اخیر رهبر امارت اسلامی هیچ کسی حق کشت تولید و قاچاق مواد مخدر را در کشور ندارد.

شاه محمود، مفتی دیوان محکمه شهری ولایت زابل می‌گوید: «تمام انواع مواد مخدر از سوی امیر‌المؤمنین ممنوع شده است. بالای تمام مسلمان‌ها واجب است که از این کار‌ها خودداری کنند.»

این در حالی است که پس از فرمان رهبر امارت اسلامی مبنی بر منع کشت کوکنار، از آغاز سال جاری تاکنون هزاران کیلو گرام مواد مخدر از سوی مدیریت مبارزه با مواد مخدر ولایت زابل کشف و حریق شده است.

Continue Reading

تجارت

پاکستان از ترکمنستان از راه افغانستان گاز وارد می‌کند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۱)

بربنیاد گزارش‌ها، حکومت پاکستان در نظر دارد از طریق افغانستان از ترکمنستان گاز مایع وارد کند.

روزنامه «پاکستان تودی» گزارش داده است که گمرک کویته، مرکز ایالت بلوچستان، پس از مشورت با نهاد‌های ذیدخل، طرحی را به بورد ایالتی عواید برای تورید گاز مایع از راه چمن فرستاده است.

به گزارش این روزنامه، حکومت ایالتی بلوچستان برای این اقدام بزرگ آماده است و به ورود موترهای حامل گاز مایع اجازه خواهد داد.

براساس این طرح، راننده‌گان افغان موترهای باربری خالی کشور پاکستان را از مرز چمن به مرز ترکمنستان انتقال می‌دهند و با گاز مایع دوباره بر می‌گردند و در مرز چمن به راننده‌گان کشور پاکستان تحویل می‌دهند.

این طرح شامل سه مرحله می شود. مرحله اول فوراً آغاز می‌شود. مرحله دوم یا کوتاه مدت شش الی هشت ماه و مرحله سوم یک سال را دربر خواهد گرفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان به پنجشیر سفر کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۱)

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان با محسن هاشمی، والی پنجشیر و سایر مسوولین ادارات دولتی، موسسات و متنفذین این ولایت دیدار کرده است.

خلیل الرحمن حقانی اخیراً طی سفری به ولایت پنجشیر و در دیدار با مردم و مقام‌های این ولایت گفته است که امارت اسلامی با هیچ گروه، قوم و زبان دشمنی ندارد و اگر دشمنی هم وجود داشت بخاطر اشغال بود که فعلاً پایان یافته است.

آقای خلیل الرحمن حقانی در این ملاقات ضمن تبریکی پیروزی امارت اسلامی و تحکیم نظام اسلامی، از مردم و مسوولین پنجشیر خواست که با روحیه برادری، دوستی، صمیمیت و اطمینان خاطر درکنار هم به زنده‌گی ادامه دهند.

آقای حقانی خطاب به کسانی که در مقابل امارت اسلامی می‌جنگند می‌گو‌ید از جنگ دست بردارند و به مردم خدمت کنند و در آبادی کشور سهیم باشند.

وی هم‌چنان در این دیدار تأکید کرد که دشمنی، جنگ و مبارزه به خاطر تحکیم نظام اسلامی، تأمین امنیت، دفاع از تمامیت ارضی و ختم اشغال بود و با تحکیم نظام اسلامی، دلیلی برای دشمنی باقی نمانده است.

وزیر امور مهاجرین با تشکری از همکاری موسسات کمک‌کننده، از آن‌ها تقاضای مساعدت‌های بیشتر را در تمام کشور و به‌خصوص برای باشنده‌گان پنجشیر نمود و تأکید کرد که سروی و توزیع باید در تفاهم و هماهنگی با وزارت امور مهاجرین و ادارات ذیربط صورت گیرد و هیچ موسسه‌ای حق سروی و توزیع خود‌سرانه را ندارد.

وی نیز از اداره امور مهاجرین پنجشیر دیدن کرد و برای جلوگیری از فساد، حل مشکلات عودت‌کننده‌گان وبیجاشده‌گان هدایات لازم را داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!