Connect with us

رویداد های اخیر

پولیس: بی توجهی وزارت داخله باعث سقوط ولسوالی جلریز شد

Published

 on

Photo: Social Media
(Last Updated On: جوزا ۱, ۱۴۰۰)

فرمانده پولیس ولسوالی جلریز میدان وردک به دلیل بی توجهی وزارت داخله به دست طالبان افتاده است.

مجیب الله امینی فرمانده پولیس این ولایت، در یک نوار صوتی گفته است که این ولسوالی به دلیل بی توجهی وزارت داخله سقوط کرده است.

آقای امینی گفته است که سه روز پی هم در محاصره طالبان قرار داشت و هیچ کمکی از سوی نهادهای امنیتی و دفاعی دریافت نکرده است.

آقای امینی افزوده است این موضوع را با حیات الله حیات سرپرست وزارت داخله در میان گذاشته اما جواب منفی دریافت کرده است.

آقای امینی میگوید: “مدت سه روز در محاصره طالبان قرار داشتیم. اما متاسفانه هیچ کمکی دریافت نکردیم. به شخص وزیر صاحب تماس گرفتم گفت من چاره ای ندارم.”

پیش از این ولسوالی نرخ میدان وردک نیز پس از چندین روز محاصره به دست طالبان سقوط کرده بود.

وزارت داخله هرچند عقب نشینی نیروهای افغان در جلریز را تکتیکی می‌گوید، اما نمایندگان مردم عدم مدیریت و بی توجهی نهادهای امنیتی و دفاعی را قابل پذیرش نمی‌دانند.

همایون شهیدزاده عضو میگوید: “بی توجهی نهادهای امنیتی و دفاعی باید بررسی شود، به بخش مدیریت سکتور امنیتی باید توجه صورت گیرد. این بی توجهی قابل پذیرش نیست.”

وزارت دفاع ملی می‌گوید که عملیات نظامی برای بازپس گیری ولسوالی جلریز میدان وردک آغاز شده و در این عملیات به طالبان تلفات وارد شده است.

روح الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع میگوید: “در ولسوالی جلریز میدان وردک، بغلان و ولسوالی دولت شاه لغمان عملیات نظامی آغاز شده است. در این عملیات به طالبان تلفات وارد شده است.”

اما شورای ولایتی میدان وردک می‌گوید که هنوز هم ولسوالی جلریز در تسلط طالبان قرار دارد و هیچ عملیاتی برای بازپس گیری آن آغاز نشده است.

محمد سردار بختیاری معاون شورای ولایتی میدان وردک میگوید: “نیروهای امنیتی و دفاعی به طالبان تسلیم شده است. فقط حوالی ساعت دو پس از چاشت روز جمعه چند حمله هوایی صورت گرفت اما هنوز هم ولسوالی در تسلط طالبان قرار دارد.”

رویداد های اخیر

دو کارمند قول اردوی الفاروق در هرات کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ملی تایید می‌کند که دو کارمند قول اردوی ۲۰۷ الفاروق صبح امروز (دوشنبه) از سوی افراد مسلح در هرات کشته و چندین تن دیگر زخم برداشتند.

یک منبع در این قول اردو گفت که دو موتر حامل کارمندان ملکی آن در ناحیه های چهارم و پنجم شهر هرات مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت.

به گفته این منبع، در این حمله دو تن از این کارمندان کشته و ۲۰ تن دیگر به شمول دو کودک زخم برداشتند.

پولیس هرات گفت که یک مهاجم در پی این حمله از پا درامد و دو تن دیگر موفق به فرار شدند.

سخنگوی وزارت دفاع اما گفت که همه مهاجمان این رویداد از بین رفته اند.

مسئولیت این حمله را تاهنوز فرد یا گروهی بر عهده نگرفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جاپان به ارزش ۱۴ میلیون دالر در بخش زراعت افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۴۰۱)

سفیر جاپان برای افغانستان اعلام کرده است که کشورش تصمیم دارد به ارزش ۱۴ میلیون دالر در بخش زراعت و برنامه‌های توسعه‌ای افغانستان سرمایه‌گذاری کند.

سفیر جاپان این موضوع را در دیدارش با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی افغانستان در دوحه مطرح کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه امارت اسلامی افغانستان در تویترش نوشته که در این دیدار دو طرف در مورد کمک به آسیب‌دیدگان زلزله اخیر، اقتصاد، زراعت و آموزش بحث نموده‌اند.

آقای تاکاشی هم‌چنان افزوده که کشورش بدون در نظر داشت مسایلی سیاسی آماده کمک به ارزش چهارده میلیون دالر در بخش زراعت و دیگر بخش‌های انکشافی با مردم افغانستان است.

امیرخان متقی از این تصمیم جاپان استقبال کرده و از کشورهای دیگر نیز خواسته است که در بخش‌های زیربنایی افغانستان کمک کنند.

جاپان از جمله بزرگ‌ترین کشورهای است که کمک‌های بشردوستانه را برای افغانستان فراهم می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امریکا ممکن برنامه بورسیه فولبرایت را برای افغان‌ها از سر بگیرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۴۰۱)

وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید که در حال بررسی از سرگیری برنامه بورسیهٔ تحصیلی فلبرایت برای دانشجویان افغان در سال تحصلی آینده می‌باشد.

یک سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده به صدای امریکا گفته است: “ما به کار در جهت از سرگیری مصوون برنامه فولبرایت برای دانشجویان افغان ادامه می‌دهیم.”

به گفتهٔ این سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا باوجودیکه وضعیت در افغانستان تغییر نکرده اما آنان در حال برنامه ریزی از سرگیری بورسیه فلبرایت برای محصلین افغان برای سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ می‌باشند.

او علاوه کرد: “برای این دوره ما متقاضیان نیمه نهایی [سال تحصیلی] ۲۰۲۲-۲۰۲۳ را در نظر می‌گیریم.”

متقاضیان نیمه نهایی در حال حاضر اکثر مراحل واجد شرایط بودن و امتحانات از جمله امتحان زبان انگلیسی را که برای شمولیت در این برنامه تحصیلی الزامی می‌باشند،سپری کرده اند.

پس از فروپاشی حکومت پیشین و تسلط امارت اسلامی بر افغانستان در ماه اگست ۲۰۲۱ ایالات متحده برنامهٔ فلبرایت را برای افغان‌ها لغو کرد.

برخلاف بورسیه‌های دیگر که محصلین باید هزینه ویزه و مصارف سفر شان را بپردازند، محصلین فولبرایت مبلغی را به حیث کمک هزینه تحصیل طی زمان تحصیل در صنف های درسی شان و همچنین، مبلغی را ماهانه برای مصارف تحصیل شان دریافت می‌کنند. مزایای بیمه صحی و پرداخت هزینه سفر رفت و برگشت به امریکا، از دیگر امتیازات بورس تحصیلی فولبرایت است.

سالانه حدود ۴۰۰۰ دانشجوی خارجی از ده‌ها کشور بورسیه تحصیلی فولبرایت دریافت می‌کنند. بیش از ۴۰۰ هزار دانشجو از ۱۶۰ کشور جهان از زمان آغاز آن در سال ۱۹۴۶در این برنامه شرکت کرده اند.

وزارت خارجهٔ امریکا گفته است که درخواست‌های جدید برای سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ را نمی‌پذیرد و تاکنون مشخص نیست که آیا افغان‌ها می‌توانند برای سال تحصیلی ۲۰۲۴-۲۰۲۵ درخواست بدهند یا خیر.

از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۱، بیش از ۹۵۰ افغان از فرصت تحصیلی در مقطع ماستری و دکتورا در برنامه های فولبرایت مستفید شده اند. برنامه های ماستری فلبرایت یک یا دوساله بوده اما دورۀ تحصیلی مقطع دوکتورا پنج ساله می‎‌باشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!