Connect with us

رویداد های اخیر

چلسی فاتح لیگ قهرمانان فوتبال اروپا شد

منتشر شده

در

Photo credit Reuters
(Last Updated On: جوزا ۹, ۱۴۰۰)

چلسی در دیدار نهایی لیگ قهرمانان اروپا، منچسترسیتی را شکست داد.

آبی های لندن در دیدار نهایی این رقابت ها، منچسترستی را با نتیجه یک بر صفر از پیش رو برداشتند و قهرمانی خود را جشن گرفتند.

این دومین قهرمانی چلسی در مهمترین رقابت‌های باشگاهی فوتبال قاره سبز پس از سال ۲۰۱۲ میلادی بر شمرده می شود.

بر اساس قوانین یوفا، قهرمان هر دوره از لیگ قهرمانان اروپا، مستقیما به مرحله گروهی رقابت‌های فصل آینده فوتبال راه پیدا می‌کند.

چلسی با برد شب گذشته در فصل آینده لیگ از رویارویی با قهرمانان لیگ‌های داخلی اروپا در فصل گذشته  مانند اینتر، اتلتیکومادرید، بایرن مونیخ، لیل و اسپورتینگ لیسبون، همینطور ویاریال به‌عنوان قهرمان لیگ اروپا معاف می‌شود.

رویداد های اخیر

ملل متحد: زلزله‌زدگان هرات به بیش از ۴۰۰ میلیون دالر کمکِ عاجل نیاز دارند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۳, ۱۴۰۲)

برنامه توسعه‌ ملل متحد در گزارشی گفته است که براساس ارزیابی مشترک ملل متحد، اتحادیه اروپا و بانک انکشاف آسیایی، برای رسیدگی به فاجعه عاجل زلزله‌های ماه میزان هرات و بازسازی زیربنا‌های اساسی این ولایت، نزدیک به ۴۰۲.۹ میلیون دالر نیاز است.

بر اساس این گزارش، بخش مسکن این ولایت بیش‌ترین آسیب را دیده و ۴۱ درصد بودجه خواسته شده را به خود اختصاص داده است.

در گزارش آمده است که بیش از ۴۹ هزار و ۵۷۸ خانه در این زلزله‌ها آسیب دیده‌اند که از آن جمله ۱۳ هزار و ۵۱۶ خانه به‌گونه کامل تخریب شد‌ه‌اند.

بربنیاد گزارش، پروسه تعلیم و پرورش نیز از اثر این زلزله‌ها آسیب دیده است و بیش از ۱۰۰‌و‌۸۰‌هزار شاگرد و ۴هزار و۳۹۰ معلم با مشکلات روبه‌رو‌‌‌ هستند.

در گزارش آمده است: «مجموعه زلزله‌های ۷، ۱۱، و ۱۵ اکتوبر بیش از ۱هزار‌و۵۰۰ کشته و بیش از ۲‌هزارو۶۰۰ زخمی برجا گذاشت.»

به گفته سازمان ملل، ارزیابی مشترک در ۹ منطقه با جمعیتی در حدود ۲.۲‌میلیون تن انجام شده است.

این ارزیابی نشان می‌دهد که بیش از ۲۷۵ هزار تن از این زلزله متأثر شده‌اند.

از این میان، ۱۷هزارو۳۵۸ زن باردار، ۱۷هزارو۱۴۶ کودک زیر سن، ۳هزارو۹۷۶ خانواده با داشتن افراد دارای معلولیت شدید، ۳هزارو۲۰۷ خانواده با داشتن افراد مسن، ۶هزار۸۰۶ خانواده که توسط زنان سرپرستی می‌شوند، ۳هزارو۱۷۶ نفر مبتلا به مرض‌های مزمن و ۱۴۷هزار کودک زیر ۱۸سال هستند.

ملل متحد گفته که این زلزله‌ها باعث تشدید مشکلات شدید جنسیتی نیز شد و بیش‌ترین آسیب را به مشاغل تحت رهبری زنان وارد ساخته است که در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آسیب دیدند و تنها ۱۰ درصد فعالیت خود را از سر گرفتند.

گزارش می‌افزاید که زلزله‌ها وضعیت اجتماعی و روانی زنان و دخترانی را که در حال حاضر با محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های شدیدی مواجه‌اند، تحت تاثیر قرار داده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دو تن در ولایت غزنی در محضر عام اعدام می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۳, ۱۴۰۲)

ریاست اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی در ولایت غزنی در یک اعلامیه گفته است که امروز (پنج‌شنبه، ۳حوت) بر دو تن در این ولایت «حکم قصاص» تطبیق می‌شود.

در این اعلامیه آمده است که این دو تن در استدیوم فوتبال روستای علی لالا در شهر غزنی، در محضر عام اعدام می‌شوند.

بر بنیاد این اعلامیه ، این دو حکم پس از فیصله محاکم سه‌گانه و تایید از سوی رهبر امارت اسلامی در شهر غزنی اجرا می‌شود.

این ریاست از باشندگان غزنی خواسته است برای دیدن اعدام این دو تن به این استدیوم بیایند.

همچنان در اعلامیه از مردم خواسته شده است تا از آوردن کمره و مبایل خودداری نمایند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

نورالدین عزیزی: تاجران ایرانی می‌توانند مانند یک افغان در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت صنعت و تجارت در دیدار با هیأتی ایرانی به رهبری معاون هماهنگی امور اقتصادی ولایت خراسان رضوی ایران درباره روابط تجارتی میان دو کشور و سرمایه‌گذاری در افغانستان گفتگو کرده و گفته است که تاجران ایرانی می‌توانند مانند یک افغان در کشور سرمایه‌گذاری کنند.

نورالدین عزیزی در این دیدار گفته است که اکنون روند طی مراحل اسناد نسبت به گذشته سهل‌تر شده و تاجران ایرانی می‌توانند مانند یک افغان سرمایه‌گذاری و از این فرصت هرگونه که خواسته باشند، استفاده کنند.

عبدالسلام جواد آخندازاده، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت به نقل از آقای عزیزی گفته است: «سرپرست وزارت صنعت و تجارت امارت اسلامی افغانستان از هیأت جمهوری اسلامی ایران خواست که اکنون روند طی مراحل اسناد از گذشته سهل‌تر شده و آن‌ها می‌توانند مانند یک افغان سرمایه‌گذاری نمایند و از این فرصت هرگونه که خواسته باشند، استفاده نمایند.»

در این نشست، ابوالفضل چمندی، معاون هماهنگی امور اقتصادی ولایت خراسان رضوی ایران گفته که آنان آماده سرمایه‌گدازی‌های مشترک در بخش‌های گوناگون با جانب افغانستان بوده‌اند و روابط دو کشور هم درحال توسعه است.

ابوالفضل چمندی در این دیدار بیان کرده است: «ما برای ارایه معلومات پیشرفت فعالیت در مورد توافق‌های که میان دو کشور در سفر اخیر ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا انجام شده بود، آماده‌ایم و ما گام‌ به ‌گام به تطبیق توافق‌ها حرکت می‌کنیم.»

همزمان با این، برخی از آگاهان گفته‌اند که با توجه به تأمین امنیت در افغانستان، سرمایه‌گذاران کشورهای همسایه به ویژه ایران می‌توانند در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند و تهران روابط تجارتی‌اش را با کابل گسترش دهد.

در حال حاضر ایران بزرگ‌ترین شریک تجارتی افغانستان دانسته می‌شود و هرگاه بهره‌گیری از بندرچابهار توسط تاجران افغان بیش‌تر شود، روابط تجارتی دو کشور بیش‌تر از گذشته تقویت خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!