Connect with us

تجارت

چهار فابریکه تولیدی به هزینه‌ ۵۰ میلیون دالر در هرات گشایش یافت

منتشر شده

در

(Last Updated On: عقرب ۵, ۱۴۰۱)

چهار فابریکه تولیدی به هزینۀ ۵۰ میلیون دالر، در ولایت هرات گشایش یافت. این چهار فابریکه ، روز چهارشنبه (۴عقرب) هم‌زمان با گشایش نمایش‌گاه بزرگ «افغان لاجورد»، به هزینۀ ۵۰ میلیون دالر امریکایی با حضورداشت وزیر وزارت صنعت و تجارت و مقام‌ها و مسئولان محلی هرات، در شهرک صنعتی این ولایت گشایش یافت و آغاز به کار کرد.

به گفته مقام‌های محلی این چهار فابریکه در بخش‌های تولید باتری، تولید پلاستیک گل‌خانه‌ا‌ی، تولید خوراک مرغ و تولید کارتن، فعالیت شان را آغاز کردند.

نورالدین عزیزی، وزیر وزارت صنعت و تجارت، در مراسم گشایش این کارخانه‌ها می‌گوید: «برخی‌ها به این باور اند که فرار سرمایه در کشور صورت گرفته است. نه، این گونه نیست، بل برعکس اکنون سرمایه‌گذاری نظر به هر زمانی در کشور بیش‌تر صورت می‌گیرد.»

آقای عزیزی ضمن پشتیبانی از تولیدات داخلی، می‌گوید که در تلاش فراهم‌کردن سهولت‌های بیش‌تر به سرمایه‌گذاران در کشور اند. او می‌افزاید که در سال روان، ۳۵ درصد صادرات کشور افزایش داشته است.

در همین حال، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی در صحفه تویتراش نگاشته است که در فابریکه‌های تازه تأسیس‌شده ۵۰۰ تن به طور مستقیم و ۲۰۰۰ تن به طور غیرمستقیم، سرگرم کار خواهند شد.

تجارت

سرپرست وزارت صنعت و تجارت با معاون صدر اعظم روسیه دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۴۰۳)

نور الدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت با الیکسی اوورچوک، معاون صدر اعظم روسیه در امور همکاری‌های بین المللی، سرگئی پاولوف، رئیس عمومی خط آهن روسیه، و دیمیتری زفیریف، معاون وزارت ترانسپورت روسیه دیدار کرده است.

طبق خبرنامه وزارت صنعت و تجارت که امروز (جمعه) منتشر شد، در این دیدار دو طرف در مورد افزایش و بیلانس تجارت دو جانبه، تعرفه ترجیحی برای کالاهای افغانستان، سرمایه گذاری روسیه در پروژه های معادن و بند های آبی افغانستان، و سهم افغانستان در دهلیز ترانسپورتی بین‌المللی شمال-جنوب گفتگو کردند.

آنان همچنان در باره کاهش هزینه انتقالات اموال از طریق خط آهن روسیه، رفع مالیه صادراتی بر مواد اولیه، ترتیب و تنظیم سفر هیات به بندر های استراخان و مخاچکالا و برگزاری کنفرانس تواصل تجارتی و نمایشگاه تولیدات و محصولات افغانستان در مسکو بحث نموده و در زمینه توافقات نیز صورت گرفت.

Continue Reading

تجارت

سرپرست وزارت صنعت و تجارت با رییس جمهور تاتارستان دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۷, ۱۴۰۳)

وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست افغانستان می‌گوید که نورالدین عزیزی، سرپرست این وزارت در سفرش به تاتارستان با رییس جمهور این کشور دیدار کرده است.

وزارت صنعت و تجارت روز چهارشنبه (۲۶ ثور) با نشر خبرنامه‌ای از دیدار عزیزی با رستم مینیخانوف، رییس جمهور تاتارستان در حاشیه کازان فورم خبر داده است.

طبق خبرنامه، مینیخانوف از اشتراک عزیزی در «پانزدهمین فورم بین‌المللی اقتصاد روسیه و جهان اسلام» قدردانی کرده است.

در خبرنامه آمده است که دو طرف در مورد تجارت دوجانبه، ایجاد خانه تجارت روسیه در افغانستان، سفر رییس جمهور تاتارستان به کابل، سرمایه‌گذاری در تولید برق، انتقال آب، معادن، همکاری‌های کلتوری، اقتصادی و سایر موارد گفتگو کرده‌اند.

این درحالیست که سال گذشته نیز نورالدین عزیزی در رأس هیاتی به تاتارستان رفته بود.

این گردهمایی همه‌ساله از سوی‌ روسیه برگزار می‌شود و چهاردهمین دور این اجلاس نیز ماه ثور سال گذشته در همین کشور برگزار شده بود.

Continue Reading

تجارت

اداره ملی احصائیه: ارزش صادرات و واردات سال گذشته به ۱۰.۳ میلیارد دالر می‌رسد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۳)

اداره ملی احصائیه و معلومات روز چهارشنبه (۲۶ثور) گفته است که، در سال گذشته ارزش صادرات به یک میلیارد و ۷۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر و ارزش واردات به ۸ میلیارد و ۵۷۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دالر می‌رسد.

به گفته این اداره میوه‌‌جات در میان اقلام صادراتی کشور در سال گذشته بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده که ارزش صادرات آن به ۶۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دالر می‌رسد.

به همین ترتیب نباتات طبی، مواد معدنی و سبزیجات در جایگاه دوم، سوم و چهارم قرار دارند.

هم‌چنان سال گذشته مواد نفتی و روغنیات در میان اقلام وارداتی کشور بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده که ارزش مجموعی آن به یک میلیارد و ۳۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر می‌رسد و به همین ترتیب ماشین‌آلات، وسایط ترانسپورتی و پرزه‌جات با یک میلیارد و ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر در جایگاه دوم و منسوجات و فلزات و محصولات فلزی در جایگاه سوم و چهارم قرار دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!