Connect with us

تجارت

کار ساخت فاز اول بازار مشترک افغانستان-ازبیکستان در خط مرزی تکمیل شد

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های ازبیکستانی می‌گویند که کار ساخت فاز اول بازار مشترک افغانستان و ازبیکستان در خط مرزی میان این دو کشور تکمیل و توزیع دکان‌ها برای تاجران هر دو کشور آغاز شده است.

مسوولان این بازار مشترک می‌گویند که کار باقی‌ماندۀ این بازار تا یک سال دیگر تکمیل خواهد شد.

قوت جوره یوف، معاون بازار مشترک افغان-ازبیک می‌گوید: «این طرح برای گسترش روابط تجاری و ایجاد شغل برای افغان‌ها و مردم ازبیکستان ایجاد شده است. در این بازار در کنار تاجران ازبیک، تاجران و کار‌آفرینان افغان نیز می‌توانند کارها و فعالیت‌های‌شان را آغاز کنند. ما تعهد داریم که به‌زودی بخش‌های باقی‌ماندۀ این بازار را تکمیل کنیم.»

این بازار شامل ساخت چهار هزار دکان، مراکز صحی و رستورانت‌ها می‌باشد که شهروندان این دو کشور می‌توانند برای ده روز بدون ویزا در آن به خرید بپردازند.

آقای جوره یوف گفت: «در این بازار بیش از چهار هزار دکان، مراکز صحی، رستورانت‌ها و مهمان‌خانه‌ها ساخته می‌شود. شهروندان افغان می‌توانند به مدت ده روز بدون دریافت ویزه از این بازار خرید کنند.»

با این حال، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ و تاجران می‌گویند که ایجاد این بازار می‌تواند زمینۀ به نمایش گذاشتن تولیدات داخلی کشور و گسترش فعالیت‌های اقتصادی تاجران را فراهم سازد.

اسدالله اسدی، سرپرست اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ گفت: «تقاضای افغان‌ها منحیث یک کشوری که در آستانۀ رشد اقتصادی قرار دارد، این است که سهولیت ایجاد بکنند و کرایۀ کمتر اخذ کنند تا در ابتدا بتوانند مفاد خوبتر بدست بیاورند.»

حاجی قلندر، یکی از تاجران کشور نیز گفته است: «اگر بازار مشترک فعال شود و تاجران و کسبه‌کاران ما آن‌جا دکان بگیرند، نمایندگی بسازند و صنایع دستی و تولیدات وطنی ما آن‌جا برود، برای ما یک بازار بسیار خوب خواهد بود.»

گفتنی است که این بازار برای گسترش روابط اقتصادی میان افغانستان – ازبیکستان و به‌منظور فراهم‌سازی فرصت‌های تجاری برای تاجران افغان در خط مرزی میان دو کشور ایجاد شده است.

تجارت

محصول گمرگی مواد اولیه کاهش یافت

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

مسئولان در وزارت مالیه می‌گویند که محصول گمرکی مواد اولیه غذایی در گمرکات کشور به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

این وزارت روز گذشته (یک شنبه ۲۸حوت) گفته است:«به منظور جلوگیری از افزایش قیمت‌های مواد اولیه غذایی (آرد، گندم، روغن، برنج، بوره… ) و با درنظرداشت وضعیت اقتصادی مردم، بر اساس هدایت رهبری مقام عالی، در گمرکات کشور محصول گمرکی بر مواد غذایی اولیه از (۵۰) الی (۷۰) درصد تخفیف داده شد که این اقدام نشان دهنده توجه امارت اسلامی نسبت به مردم می باشد.»

به اساس معلومات وزارت مالیه؛ فقط در یازده ماه سال مالی (۱۴۰۱ هـ.ش) به ارزش، شش میلیارد و هفتصد میلیون افغانی درمحصول گمرگی مواد غذایی تخفیف داده شده است.

Continue Reading

تجارت

عواید ریاست صنعت و تجارت ولایت کندز ۴۸ درصد افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۸, ۱۴۰۱)

مسوولان می‌گویند که عواید ریاست صنعت و تجارت ولایت کندز ۴۸ درصد و شاروالی مرکز این ولایت ۴۰ درصد در سال جاری افزایش یافته است .

به گفته مسوولان ریاست صنعت و تجارت کندز، این نهاد از بهر تمدید و توزیع جواز به شرکت‌های تولیدی بیش از ۱۲ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری کرده است.

محمد رحیم سیرت، رییس صنعت و تجارت کندز، می‌گوید: «در سال جدید به تعداد ۱۱۲ نفر جواز جدید توزیع و جواز ۳۰۳ نفر را تمدید کردیم که از مدرک‌ جوازها، عواید ما ۴۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.»

مسوولان شاروالی کندز هم‌چنان اعلام کرده‌اند که در ۱۱ ماه سال روان ۱۲۰ میلیون افغانی از بخش‌های مختلف این اداره عواید جمع‌آوری کرده‌اند که نسبت به زمان مشابه سال گذشته، افزایش ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

تاج الدین سهاک، سخنگوی شاروالی کندز، می‌گوید: «از بخش‌های مختلف مانند محصول صفایی، تعرفه گمرکی، جوازهای اصناف و کرایه ملکیت‌ها ۱۲۰ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری کرده‌ایم. در ۱۲ ماه سال گذشته، ۸۶ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری شده بود.»

اما دکانداران و مالکان شرکت‌های تولیدی در کندز از نبود بازار شکایت دارند. آنان می‌گویند در گذشته به خارج از کشور صادرات داشتند، اما در حال حاضر صادرات آنان کاهش یافته است.

وسیم اکرم، متشبث، گفت: «در گذشته ما به ایران پاکستان وعراق صادرات داشتیم، اما صادرات ما نسبت به گذشته کمرنگ شده است. از حکومت می‌خواهیم برای فراهم کردن زمینه صادرات با ما همکاری کنند.»

این در حالی است که مسوولان محلی کندز می‌گویند همواره به‌خاطر ایجاد سهولت برای تجار و سرمایه‌گذاران تلاش کرده‌اند. آنان ابراز امیدواری می‌کنند که در سال جدید تلاش‌های شان جهت بازاریابی خارجی شرکت‌های تولیدی نتیجه خوب بدهد.

Continue Reading

تجارت

دیدار رهبر امارت اسلامی افغانستان با مسئولین گمرکات

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۶, ۱۴۰۱)

وزارت مالیه می‌گوید که رهبر امارت اسلامی افغانستان با مسئولین گمرکات وزارت مالیه دیدار کرد.

در نخست معین عواید و گمرکات وزارت مالیه و رئیس عمومی گمرکات این وزارت گزارش مفصل مرتبط به ساحات کاری خویش را از آغاز حاکمیت دوباره امارت اسلامی تا کنون ارائه نموده و همچنان پیشنهادات خود را برای بهبود امور مربوطه با رهبر امارت اسلامی شریک ساختند.

به گفته وزارت مالیه دراین دیدار مولوی هبة الله آخندزاده مسئولین فراخوانده را به مسئولیت‌های محوله متوجه نموده.

همچنان جهت ارائه خدمات بهتر برای نظام حاکم اسلامی، برخورد نیک با مردم، فراهم سازی تسهیلات برای تجار و دیگر بخش‌های مرتبط مسئولین را راهنمایی و توصیه‌های لازم صادر کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!