Connect with us

تجارت

کار عملی پروژه تاپی تا شش ماه آینده آغاز می‌شود

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۱)

نوراحمد اسلام‌جار، والی هرات با خواجه عوضوف سفیر ترکمنستان در افغانستان و محمد مراد امانوف رییس اجراییوی پروژه تاپی در آن ولایت دیدار و گفتگو کرده است.

در این دیدار، رییس اجراییوی پروژه تاپی گفته است که قرار است تا شش ماه آینده کار عملی پایپ لاین گاز از ترکمنستان به افغانستان آغاز شود.

در این دیدار، خواجه عوضوف؛ سفیر ترکمنستان در کابل و محمد مراد امانوف؛ رئیس اجرایی پروژه تاپی حضور داشته است.

 آقای امانوف از آغاز کار عملی پروژه انتقال گاز از ترکمنستان به هند در شش ماه آینده خبر داده و گفته است:”ما منتظر استملاک زمین‌ها از سوی مقام‌های دولت افغانستان هستیم.”

 در این نشست همچنان، سفیر ترکمنستان برای افغانستان نیز گفته که باید استملاک زمین‌ها با معیارهای جهانی صورت گیرد.

 نوراحمد اسلام‌جار، والی هرات نیز گفته که مردم هرات به پروژه تاپی به مانند یک روزنه امید نگاه میکنند و ما این پروژه را تاریخ ساز میدانیم.

والی هرات افزوده است:” مقام امارت اسلامی افغانستان در قندهار دلچسپی خاص به این پروژه دارند و به زود ترین فرصت نماینده خاص خود را درین قسمت تعین میکنند.”

 اسلام‌جار وعده سپرد که اداره محلی هرات به زود ترین فرصت نقشه استملاک زمین را به دسترس پروژه تاپی قرار خواهد داد.

 پروژه انتقال گاز ترکمنستان به هند از خاک افغانستان و پاکستان قرار بود سال‌ها قبل آغاز شود.ساخت این خط لوله در ماه دسامبر ۲۰۱۵ از ترکمنستان آغاز شد.

 ایدهٔ این پروژه در سال ۱۹۹۷ در دوره قبلی حکومت امارت اسلامی در افغانستان پیدا شد، اما کار عملی آن در افغانستان به علت مشکلات امنیتی و استملاک زمین، هنوز شروع نشده است.

تجارت

اتاق تجارت: صادرات میوه تازه افغانستان امسال افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۱)

اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان گفته است که صادرات میوه تازه به بیرون از کشور نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

به گفته اعضای این اتاق، بیشتر این میوه‌ها به پاکستان، هند و برخی کشورهای دیگر همسایه افغانستان صادر می‌شود.

اتاق تجارت می‌افزاید که اگر روند صادرات به همین ترتیب ادامه پیدا کند، باغداران و تاجران میتوانند میوه‌های تازه فصلی را به طور منظم صادر کنند.

درهمین حال، اتاق تجارت هم‌چنان می‌گوید که پاکستان اخیراً تسهیلات بیشتری را در زمینه صادرات افغانستان فراهم کرده است.

با این حال، تولید کنندگان و صادرکنندگان میوه تازه کشور اما می‌گویند که نسبت به سال گذشته محصولات خربوزه ۵۰ درصد کاهش یافته است.

به گفته آنان، نظر به مصارف و زحمات دهاقین به قیمت که محصولات شان فروخته می‌شود، اندک است و نیاز است برای محصولات آنان بازاریابی خوبتر صورت بگیرد.

در همین حال، تاجران می‌گویند که به دلیل خشک سالی‌های اخیر و آفات طبیعی، حاصلات میوه تازه کم شده است.

از سوی هم، کاهش قیمت کلدار پاکستانی سبب شده است که تاجران در معاملات کالاها با پاکستان با مشکلات زیادی مواجه شوند.

درهمین حال، آگاهان اقتصادی می‌گویند که دولت باید بازارهای متفاوتی برای صادرات میوه تازه کشور پیدا کند. به باور آنان، برای جلوگیری از خراب شدن محصولات دهاقین و باغداران باید سرد خانه ها در کشور نیز ایجاد گردد.

Continue Reading

تجارت

حکومت پروژه خط آهن میان افغانستان ازبکستان و پاکستان را تکمیل می‌کند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۱)

مسوولان اداره خط آهن امروز پنج‌شنبه، ۱۳ اسد، در یک نشست خبری از آغاز کار مقدماتی پروژه خط آهن میان افغانستان ازبکستان و پاکستان خبر دادند.

مسوولان این اداره می‌گویند که تیم‌های تخنیکی مشترک کارهای شان را در این زمینه آغاز کرده‌اند و تا پنجاه درصد به پیش رفته است.

در همین حال مسوولان این اداره می‌گویند که عواید قرارداد خط ‌آهن ازبکستان و افغانستان که پیش‌از این در ازبکستان جمع آوری می‌‌شد، پس از این توسط این اداره جمع ‌آوری می‌‌شود.

در همین حال، خط آهن افغان ترانس کریدور آسیای مرکزی را از طریق افغانستان به پاکستان از کوتاه‌ترین مسیر متصل می‌کند و هم‌چنان فرصتی برای کشورهای جنوب آسیا برای ورود به بازارهای کشورهای مستقل، مشترک المنافع و اروپا را فراهم خواهد کرد.

با این همه اداره خط آهن برنامه هایش را اولویت بندی کرده وپروژه های که کارهای آنان نیمه تمام و یا بخش بزرگ آن به آنجام رسیده است، در اولویت کاری‌اش قرار داده است.

به گفته مسوولان در این اداره، از آغاز سال جاری تاکنون بیش‌از سه‌ و‌نیم میلیون تن صادرات و واردات از طریق خط آهن صورت گرفته است.

Continue Reading

تجارت

شرکت هوایی آریانا افغان پروازهای کابل-دهلی را از سر می‌گیرد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۱)

شرکت هوایی آریانا افغان می‌گوید که به زودی پروازهایش را از کابل به دهلی جدید از سرخواهد گرفت.

این شرکت امروز (پنج شنبه ۱۳اسد) در صفحه فیسبوک‌اش نگاشته است:”نُخستین پرواز از کابل به دهلی جدید روز جمعه (۱۴اسد) انجام خواهد شد.”

به گفته مسئولان شرکت هوایی آریانا افغان در مرحله اول در هفته یک پرواز از کابل به دهلی جدید خواهد داشت.

این شرکت در اعلامیه‌ای کوتاه در صفحه فیس‌بوک خود نگاشته است:”شرکت هوایی آریانا افغان مفتخر است که به سلسله خدمات همیشگی خود پس از یک مدت طولانی پروازهایش را به شهر دهلی هند از سر می‌گیرد.”

این درحالی است که در ماه اگست سال ۲۰۲۱، پروازهای خطوط هوایی این شرکت به برخی از کشورها از جمله هند متوقف شد.

دهلی جدید هنوز در مورد از سرگیری پروازهای خطوط هوایی آریانا افغان به این کشور چیزی نگفته است.

شرکت هوایی آریانا پیش از این پروازهای خود را به ایران، روسیه، امارات متحده عربی، پاکستان، قطر و ترکیه آغاز کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!