Connect with us

رویداد های اخیر

کانادا با اسکان مجدد افغان هایی که در امارات نگهداری می‌شوند موافقت کرده است

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۱۸, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزاری رویترز منابع گفتند که دولت کانادا با درخواست ایالات متحده برای اسکان مجدد شماری از ۵هزار افغانی که هنوز در شهر بشردوستانه امارات در ابوظبی هستند موافقت کرده است و مقامات کانادایی اکنون در حال بررسی دوسیه‌ها برای شناسایی افرادی هستند که معیارهای اسکان مجدد اتاوا را دارند.

این اولین فرصت شناخته شده است که افغان‌ها در این مرکز به کشوری اسکان مجدد داده می‌شوند که با آن ارتباط مستقیمی ندارند.

این منابع گفتند که معیارهای کانادا برای اسکان مجدد افرادی که در این مرکز قرار دارند شامل اقلیت‌های مذهبی، زنان مجرد، کارمندان دولت، فعالان اجتماعی و خبرنگاران است.

این منابع گفتند که بیش تر از هزار نفری که کانادا به درخواست ایالات متحده می‌پذیرد، انتظار می‌رود اتاوا نیز تقریباً ۵۰۰ افغان دیگر را که با کانادا ارتباط دارند، از این مرکز انتقال بدهد.

به نقل از رویترز یک منبع امریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: “این کار می‌شود.”

سفارت کانادا در ابوظبی در پاسخ به سوالی درباره این طرح، بیانیه‌ای از اداره مهاجرت به اشتراک گذاشت که گفته است اولویت کانادا حمایت از افغان‌های در معرض خطر برای رسیدن به کانادا است.

مقامات اماراتی و سفارت امریکا در ابوظبی تاکنون دراین مورد چیزی نه گفته اند.

محمد که می گوید مشاور حقوقی پروژه‌های دولت ایالات متحده در افغانستان است، از این مرکز به رویترز گفت که به همراه خانواده‌اش برای اسکان مجدد به کانادا درخواست داده است، زیرا رسیدگی به درخواست‌های ویزای مهاجرت ویژه ایالات متحده آنها طولانی شده است.

محمد در گفتگوی تیلیفونی به شرط اینکه تخلص‌اش فاش نشود، گفت: «به دلیل تأخیر، تصمیم گرفتیم نام خود را در لیست کانادا قرار دهیم. او مانند دیگر افغان‌های آنجا، شرایط موجود در این مرکز را مشابه «زندان» توصیف کرد.

وی گفت:«ما آزادی نداریم. ما نمی‌توانیم جایی برویم.»

هرچند منابع گفتند که حدود ۱۰۰۰ نفر دیگر واجد شرایط انتقال به ایالات متحده نیستند و نیاز به اسکان مجدد در جای دیگری دارند.

امارات متحده عربی، یکی از شرکای امنیتی نزدیک ایالات متحده، سال گذشته موافقت کرد که به طور موقت چندین هزار افغان را که از کابل تخلیه شده بودند، در حالی که امارت اسلامی در مراحل پایانی بیرون شدن به رهبری ایالات متحده، قدرت را بدست گرفت، پذیرفت.

بیش از ۱۰هزار نفر از آن زمان از این مرکز به ایالات متحده نقل مکان کردند.

به نقل از رویترز تظاهرات به طور پراکنده در این مرکز، از جمله ماه گذشته، به دلیل آنچه که افغان‌ها از نبود ارتباطات و شفافیت پروسه اسکان مجدد شکایت دارند، آغاز شده است. به گفته منابع و افغان‌های این مرکز، حداقل یک مورد اقدام به خودکشی صورت گرفته است.

در بیانیه اداره مهاجرت کانادا آمده است که اتاوا قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ حداقل ۴۰هزار افغان را که در معرض خطر قرار دارند را در کانادا اسکان مجدد دهد و این درحالی است که بیش از ۱۷هزار ۶۵۰ نفر دیگر اسکان مجدد داده شده اند.

مانند سایر کشورهای خلیج فارس، امارات متحده عربی کنوانسیون مهاجرین سازمان ملل متحد در سال ۱۹۵۱ را امضا نکرده است و معمولاً مهاجرین را نمی‌پذیرد. دیپلمات‌های خارجی گفتند که برخی از افغان‌ها پیشنهادهای شغلی در امارات متحده عربی را رد کرده‌اند، زیرا سرنوشتی روشنی برای اقامت وجود ندارد.

مقامات ایالات متحده گفته اند که هیچ کس به زور به افغانستان بازگردانده نخواهد شد و واشنگتن با امارات متحده عربی و سایر کشورها برای یافتن “انتخاب‌های اسکان مجدد” برای افغان‌هایی که واجد شرایط اسکان مجدد در ایالات متحده نیستند همکاری می کند.

این درحالی است که ایالات متحده از آگست ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۸۵هزار افغان را پذیرفته است.

رویداد های اخیر

تعیینات تازه در ریاست دفتر مقام عالی ریاست الوزراء

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

ریاست عمومی دفتر ریاست الوزراء می‌گوید که به خاطر بهبود امور وظیفوی و سپردن کار به اهل آن، تعدادی از شخصیت‌های مجرب و ورزیده در مربوطات ریاست دفتر مقام عالی ریاست الوزراء امارت اسلامی افغانستان آغاز به کار کردند.

در اعلامیه ریاست عمومی دفتر ریاست الوزراء آمده است که براساس پیشنهاد ریاست دفتر و تأییدی رئیس الوزراء، مولوی صالح محمد مصلح به صفت رئیس مطالعات منطقوی و گزارش‌دهی و مولوی نظر محمد میرویس منحیث رئیس تفتیش داخلی ریاست دفتر رئیس الوزراء و مولوی حبیب‌الله به حیث معاون سخنگوی امارت اسلامی در امور هماهنگی ولایتی، معرفی گردیدند.

اعلامیه افزده است که:«این افراد طی جلسه رسمی توسط احمدالله متقی، معاون روابط عامه و استراتیژیک و مولوی محمد داود محمدی، رئیس منابع بشری ریاست دفتر رئیس الوزراء به همکاران‌شان معرفی گردیدند. همچنین در این برنامه تعدادی از آمرین ریاست‌ها نیز معرفی شدند.»

احمدالله متقی، معاون روابط عامه و استراتیژیک ریاست دفتر مقام رئیس الوزراء ضمن تمجید از کارنامه افراد مذکور، برای آنان آرزوی موفقیت در پیشبرد وظایف محوله را نمود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قرارداد ارائه خدمات مخابراتی میان وزارت مخابرات و شرکت‌های مخابراتی خصوصی امضا شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

قرارداد ارائه خدمات مخابراتی به ارزش ۳۶۵ میلیون افغانی در مناطق دور دست میان وزارت مخابرات و شرکت‌های مخابراتی خصوصی به امضا رسید.

دفتر معاونیت اقتصادی امروز (یک‌شنبه ۱۴، جوزا) در یک خبرنامه به نقل از ملا عبدالغنی برادر نوشته است که امارت اسلامی تلاش می‌کند تا علاوه بر سایر عرصه‌ها، در عرصه مخابرات نیز خدمات با کیفیت به شهروندان کشور را ارایه کند.

در خبرنامه آمده است که بر اساس این قراردادها، شرکت‌های مخابراتی افغان بیسیم و ام‌تی‌ان، ۳۳ سایت مخابراتی را در مناطق دور افتاده ولایت‌های کندهار، نورستان، بدخشان، ارزگان، زابل، کنر، ننگرهار و کابل ایجاد خواهند کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

هند: موضوع سفارت افغانستان مسئله داخلی است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

پس از نشر گزارش هایی مبنی بر فساد در سفارت افغانستان در دهلی جدید و اقدام امارت اسلامی برای در اختیار گرفتن این سفارت، دولت هند گفته است که این موضوع یک موضوع داخلی است که مربوط آنها نمی‌شود.

نمایندگان مهاجران افغان مقیم هند، مقامات سفارت افغانستان در دهلی از جمله سفیر را به فساد متهم کرده اند. سفارت این اتهامات را رد می کند.

رسانه های هندی همچنین گزارش داده اند که مسئولان سفارت افغانستان در برابر اقدام امارت اسلامی برای کنترول رسمی این سفارت مقاومت کرده اند.

آریندام باغچی، سخنگوی وزارت خارجه هند در یک نشست خبری گفت که این موضوع یک موضوع داخلی سفارت است.

باغچی گفت: «از دیدگاه ما، این یک موضوع داخلی سفارت افغانستان است و ما امیدواریم که آن را در داخل حل کنند».

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!