Connect with us

تجارت

کاهش حاصلات انار در ولایت کندهار

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۱)

باغداران در ولایت کندهار می‌گویند که سرا زیر شدن سیلاب‌ها در این ولایت، امسال سبب کاهش حاصلات انان شان شده اما از کیفیت آن کاسته نشده است.

درهمین حال، مقامات محلی می‌گویند که تا کنون بیش از سیزده هزار تُن انار از کندهار به بیرون از کشور صادر شده است.

به گفته مقامات ولسوالی ارغنداب کندهار نسبت به سایر ولسوالی‌ها دارنده انار بیشتر است و بیشترین درخت‌های انار در آن وجود دارد و سالانه مقداری زیاد انار از این ولسوالی علاوه بر ولایات دیگر به خارج نیز صادر می‌شود. اما خشکسالی‌ها و سیلاب‌های اخیر علاوه بر دیگر میوه‌ها به درختان انار این ولسوالی نیز آسیب رسانده است.

شمس الرحمن موسی رییس محصولات زراعتی ریاست زراعت کندهار می‌گوید :« در مجموع ۱۰ هزار هکتار باغ انار داریم اما از بدبختانه امسال به دلیل خشکسالی و سیلاب های زیاد حاصلات ما را ده درصد کاهش داده است و درکیفیت انار مشکل ایجاد نشده است.»

از سوی هم معاون اتاق تجارت کندهار می‌گوید که در سال جاری ۱۳ هزار و ۱۳۴ تن انار به خارج و سایر ولایات صادر کرده اند.

عبدالباقی بینا معاون اتاق تجارت کندهار می‌گوید :«امسال تاکنون ۱۳هزار ۱۳۴ تن انار از سوی اتاق تجارت کندهار به بیرون صادر شده است و خوشبختانه باید بگویم که اکنون انار ولایت ما به شمول کابل به ولایات شمالی و شرقی صادر می شوند.»

کاهش حاصلات باغداران را نیز نگران کرده است و می‌گویند نظر به خشک سالی و سیلاب‌های اخیر هنوز هم کیفیت و بازار انار خوب است. آنها همچنان برای از بین بردن امراض درختان انار از دولت خواستار ادویه اند.

جمعه خان باغدار می‌گوید :«خوشکسالی کمی انار ما را متاثر ساخته است اما در کل کیفیت انار خوب است و انشالله سال آینده این مشکل هم نخواهد بود. بدون شک بارندگی ها و خشکسالی حاصلات کاهش یافته است.»

عبدالله جان باغدار می‌گوید :«خواست ما از مسوولین امارت اسلامی این است که در قسمت فراهم نمودن دوای حشره همرای ما کمک کنند چون حاصلات ما از وجود این حشرات زیانمند شده اند.»

این درحالی که براثر خشکسالی و باران‌های غیر فصلی بسیاری از میوه‌های ولایت کندهار متضرر شده و نسبت به سال‌های گذشته محصولات میوه را کاهش داده است.

تجارت

مقام‌های ایرانی: صادرات مرغ تخمی به افغانستان ۱۵ درصد افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

مقام‌های ایرانی از افزایش ۱۵ درصدی صادرات مرغ زنده تخمی از مرز اسلام‌قلعه به افغانستان خبر داده اند.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از رییس شبکه طب حیوانی شهر تایباد ولایت خراسان رضوی ایران گزارش داده که از حمل تا پایان دلو امسال نزدیک به ۱۴۸ هزار مرغ تخمی به افغانستان صادر شده است.

او افزوده که صادارت مرغ تخمی امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است.

آقای آذریان تصریح کرده است که در همین دوره، سه هزار و ۲۰۰ تُن تخم مرغ از گذرگاه اسلام قلعه به افغانستان صادر شده که نسبت به سال گذشته ۲۳ درصد افزایش داشته است.

این مقام با اشاره به صادرات ۴۷۰ هزار چوچه مرغ به افغانستان گفته است که ۱۰۰ درصد صادرات حیوانی و محصولات حیوانی از طریق اسلام قلعه به‌مقصد هرات انجام می‌شود.

آذریان همچنین اظهار کرده که در سال ۱۴۰۲ سه هزار و ۱۸ تُن پوست گاو در قالب ۱۵۱ محموله از سمت افغانستان به ایران و مقصد ترکیه وارد شده است.

او افزوده که چهار هزار و ۳۵۰ تُن پشم گوسفند از افغانستان به مقصد چین و ترکیه وارد ایران شده است.

Continue Reading

تجارت

یک شرکت ۲۷.۵ میلیون دالر را در استخراج معدن یاقوت جگدلک سرمایه‌گذاری می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

وزارت معادن و پترولیم اعلام کرده است که شرکت آریانا هایلند ۲۷.۵ میلیون دالر امریکایی را در استخراج معدن یاقوت جگدلک ولایت کابل سرمایه‌گذاری می‌کند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای روز جمعه گفته است که نشست داوطلبی مجدد برای معدن مذکور با اشتراک شرکت‌های آریانا هایلند و مرزا سلطانی برگزار شد که در نتیجه، شرکت آریانا هایلند با پذیرفتن ۴۴ درصد سهم برای امارت اسلامی افغانستان، برنده این داوطلبی شده است.

بر بنیاد خبرنامه، شرکت آریانا هایلند همچنان مبلغ پنج میلیون دالر امریکایی را در بخش خدمات اجتماعی به مصرف می‌رساند.

قابل یادآوریست که معدن یاقوت جگدلک در صد کیلومتری شهر کابل، در جنوب غرب ولسوالی سروبی موقعیت دارد و مساحت آن ۶.۹ کیلومتر مربع می‌باشد.

Continue Reading

تجارت

تفاهم‌نامه آغاز مطالعات تخنیکی – اقتصادی پروژه خط ‌آهن «افغان ترانس» امضا شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۱, ۱۴۰۲)

اداره خط آهن افغانستان روز سه‌شنبه (۱حوت) از امضای تفاهم‌نامه آغاز مطالعات تخنیکی – اقتصادی  پروژه خط‌ آهن «افغان ترانس» خبر داد.

این اداره گفته است که در جریان سفر بخت الرحمن شرافت، رئیس عمومی این اداره و هیات همراهش به ازبکستان، تفاهم‌نامه مهم جهت آغاز مطالعات تخنیکی و اقتصادی پروژه خط ‌آهن «افغان ترانس» از جانب مسوولان افغانستان، ازبکستان و امارات متحده عرب امضا شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، شرکت الانیش مطالعات تخنیکی، اجتماعی و اقتصادی پروژه خط‌آهن افغان ترانس را با هزینه مالی خود انجام داده که بعداً نتایج این مطالعات جهت جذب سرمایه‌گذاری با نهادهای مالی، کشورها و تاجران از سوی افغانستان، ازبکستان و پاکستان به اشتراک گذاشته می‌شود.

همچنان در این مراسم تصمیم گرفته شد که هیات‌های افغانستان، ازبکستان و امارات متحده عرب چهارشنبه (۲حوت) در شهر تاشکند یک نشست آنلاین را در مورد این پروژه با مقام‌های قطر و پاکستان برگزار کنند.

پروژه خط ‌‌آهن افغان ترانس با عبور از خاک افغانستان، آسیای مرکزی را با آسیای جنوبی وصل می‌کند که از مزارشریف آغاز و با طول ۶۴۷ کیلومتر با عبور از ولایت‌های سمنگان، بغلان، بامیان، میدان وردک، لوگر و پکتیا در ولسوالی دند پتان ولایت پکتیا با پاکستان وصل می‌شود.

این پروژه سال‌های زیادی زیر بحث بود که بعد از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، سروی ابتدایی آن توسط تیم‌های تخنیکی خط ‌آهن افغانستان، ازبکستان و پاکستان موفقانه انجام شد، مسیر آن توسط کابینه امارت اسلامی تایید، پلان عملیاتی یک‌ساله جهت پیش‌برد امور آن امضا و مطالعات ابتدایی آن انجام شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!