Connect with us

رویداد های اخیر

کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی وضعیت افغانستان را بررسی کردند

منتشر شده

در

(Last Updated On: قوس ۳, ۱۴۰۲)

کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در یک نشست مشترک در شهر مینسک، پایتخت بلاروس، روز پنجشنبه (۲۳ نومبر) وضعیت جاری افغانستان به بررسی را گرفتند.

وزرای خارجه، شورای وزیران دفاع و کمیته منشی‌های شورای امنیت این سازمان همچنان درباره مقابله با تهدیدات تروریستی و قاچاق مواد مخدر بحث و گفتگو کردند.

رییس جمهور روسیه نیز در نشست سران کشورهای این سازمان در بلاروس گفته است که مسکو و همه کشورهای عضو این سازمان تروریزم را در هیچ گوشه‌ای از جهان تحمل نمی‌کنند.

ولادیمیر پوتین گفته است: «روسیه و کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، تروریزم را در هیچ یک از مظاهر آن و در هیچ منطقه‌ای از جهان تحمل نمی‌کنند. ما به طور مشترک اقداماتی را برای مبارزه با افراط گرایی، مهاجرت‌های غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر اجرا خواهیم کرد.»

سازمان پیمان امنیت جمعی اما جزئیات بیشتری درمورد این نشست ارایه نکرده است.

این در حالی است که پیشتر آناتولی سیدروف، رییس ستاد مشترک سازمان‌ پیمان امنیت جمعی گفته بود که امارت اسلامی به همه بخش‌های شمال افغانستان کنترول ندارد و از اینرو، تدابیر خاص امنیتی در سرحدات با افغانستان اتخاذ می‌کند.

با این حال، سخنگوی امارت اسلامی اطمینان داده است که جغرافیای افغانستان به هیچ کشوری تهدید نیست و به هیچ گروهی اجازه داده نمی‌شود که به کشور دیگری از خاک افغانستان تهدید خلق کند.

ذبیح‌الله مجاهد در این مورد گفت: «پیمان امنیتی جمعی تشویشی را که اظهار کرده‌اند درست نیست، ما مکرراً موقف امارت اسلامی را ابراز کرده‌ایم که افغانستان به کسی تهدید نیست و نه هم به کسی زیان می‌رساند. متأسفانه بعضی از حلقات هستند که تلاش می‌کنند پی‌هم تبلیغات بکنند و یا افغانستان را خطر جلو دهند که چنین چیزی واقعیت ندارد.»

گفتنی است که پیش از این، ولادیمیر پوتین و امام‌علی رحمان، روسای جمهور روسیه و تاجیکستان در مسکو نیز درمورد افغانستان و امنیت منطقه گفتگو کرده بودند.

رویداد های اخیر

برای نخستین بار از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به بلخ انجام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

برای نخستین بار پس از روی کار آمدن امارت اسلامی، از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به میدان‌ هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در ولایت بلخ انجام شد.

مسوولان این میدان هوایی گفته‌اند که در پرواز انجام شده شانزده تُن اموال تجارتی مشمول سامان آلات برقی مربوط شرکت «بیات‌ پاور» بوده که از دُبی به شهرمزارشریف انتقال یافته است.

عبدالله مطمئن، مدیر گمرک میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در این زمینه گفته است: «این اولین بار است که از طریق دهلیز هوایی از دُبی به مزارشریف پرواز انجام شده؛ گفتگوها با تاجران جریان دارد و امیدواریم که در آینده نیز این دهلیز را فعال نگهداریم.»

در همین حال، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ بر گشایش دهلیز هوایی و آغاز روند عمومی انتقال اموال تجارتی از طریق خط هوایی تأکید می‌کنند.

اسدالله اسدی، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ گفته است: «در بخش انتقالات اموال تجارتی کارگوی هوایی هم خیلی از موارد مهم می‌باشد.»

این در حالی است که پیش از این از طریق دهلیز هوایی میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، جلغوزه و سایر اقلام تجارتی به کشورهای منطقه صادر شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مولوی عبدالکبیر: اگر خواست‌های امارت اسلامی پذیرفته شود، در نشست‌های آینده ملل متحد سهم می‌گیریم

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزرا فیصله اخیر سازمان ملل متحد را در نشست دوحه برای اشتراک هیأت امارت اسلامی غیرمنصفانه دانسته و گفته است که اگر در نشست‌های آینده خواست‌های امارت اسلامی از سوی ملل متحد و کشورها پذیرفته شود، امارت اسلامی به نمایندگی از افغانستان سهم خواهد گرفت.

ارگ در خبرنامه‌ای نوشته که آقای عبدالکبیر این گفته‌ها را شام گذشته (پنج‌شنبه، ۳ حوت) در مراسم دستاربندی علمای فارغ‌شده‌ی دارالعلوم سراج الاسلام در کابل بیان کرده است.

براساس خبرنامه، عبدالکبیر علاوه کرده است که افغانستان به‌حیث یک کشور مستقل و امارت اسلامی به‌مثابه یک نظام اسلامی «مشروع» به تمام همسایه‌گان و جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که حکومت سرپرست براساس سیاست متوازن و معتدل به منظور همکاری‌های اقتصادی و انکشافی تلاش می‌کند.

وی نیز تأکید کرده است که از افغانستان به هیچ کسی خطر متوجه نخواهد بود.

بربنیاد خبرنامه، عبدالکبیر تصریح نموده است: «ضمن مبارزه با مواد مخدر و فساد، ثبات پایدار تنها تحت حاکمیت امارت اسلامی تضمین شده می‌تواند که افغان‌ها و جامعه جهانی نیز این واقعیت‌ها را درک کرده‌اند.»

او هم‌چنان افزود که با آمدن امارت اسلامی برای اولین بار بودجه ملی از عواید داخلی آماده شد و ضمن پرداخت مصارف اداره‌های ملکی و پروژه‌های انکشافی، مصارف اردوی اسلامی و اداره‌های امنیتی نیز از بودجه ملی پرداخت می‌شود.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در مورد افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ویست: در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

توماس ویست، نماینده خاص ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد.

آقای ویست روز پنج‌شنبه (۳حوت) در شبکۀ ایکس خود گفته که به تازگی از کنفرانس دوحه به واشنگتن بازگشته است. این کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان به روز های ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد.

توماس ویست نوشته که هیچ کشور نمی‌خواهد که خطر تروریزم از افغانستان نشات کند و همه خواستار بازگشایی مکاتب متوسط، لیسه ها و پوهنتون ها به روی دختران افغان و بازگشت زنان به کار و زندگی اجتماعی هستند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان همچنین گفته که تعهدات قوی برای کمک به افغان‌ها وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد ثبات اقتصادی و مالکیت آینده اقتصادی افغان‌ها موجود است.

توماس ویست همچنین به تطبیق ممنوعیت کشت کوکنار توسط امارت اسلامی اشاره کرده که بسیاری از کشورها آنرا تایید کرده اند و به اساس ارزیابی اداره مربوط سازمان ملل کشت خشخاش تا ۹۵درصد کاهش یافته است.

آقای ویست به ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز اشاره کرده و با تاکید بر اینکه ایالات متحده از برگزاری این گونه نشست‌ها در ارتباط با افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد حمایت می‌کند، گفته که منافع افغان‌ها و منافع مشترک بین‌المللی باید راهنمای این نشست‌ها باشد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!