Connect with us

صحت

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در افغانستان آغاز شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۱)

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو امروز (دوشنبه ۲۸سنبله) در تمام ولایات افغانستان آغاز شد.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که این کمپاین به مدت چهار روز ادامه دارد و قرار است دراین مدت، ۹.۹ میلیون طفل زیر سن پنج سال واکسین گردد.

این درحالی است که هفته گذشته سازمان جهانی صحت گفته بود که از آگست سال ۲۰۲۱ به این طرف، بیش از ۸۶.۷ میلیون دوز واکسین پولیو به کودکان افغان تطبیق شده است.

این سازمان روز چهارشنبه (۲۳ سنبله) در تویتی گفت که این تعداد واکسین را بیش از، نه میلیون کودک در جریان هشت کمپاین واکسیناسیون در سراسر افغانستان دریافت کرده اند.

این سازمان افزوده است که: «پایان‌دادن به فلج کودکان در افغانستان ما را به دنیای عاری از پولیو نزدیکتر می‌کند. تا زمانی که این کار انجام نشود، متوقف نخواهیم شد.»

سازمان جهانی صحت گفته است که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، تنها یک واقعۀ پولیو در این کشور ثبت شده است.

صحت

دیدار سرپرست وزارت صحت عامه با نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل

Published

on

(Last Updated On: دلو ۲۵, ۱۴۰۲)

داکتر قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۴دلو) با نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد دیدار کرد.

ریاست نشرات وزارت صحت عامه با ارسال خبرنامه‌ای نگاشته است که در این دیدار دو طرف در باره همکاری مشترک این نهاد با وزارت صحت عامه در راستای تقویت مراکز صحی به خصوص ترمیم ساختمان‌های این مراکز، تقویت تیم‌های صحی سیار، هماهنگی بیشتر، حمایت تخنیکی بخش‌های صحی و دیگر موارد بحث و تبادل نظر کردند.

سپس سرپرست وزارت صحت عامه بهبود عرضه خدمات صحی و افزایش دسترسی مردم به خدمات صحی را یکی از اولویت‌های این وزارت دانسته گفت: «ما نهایت سعی خواهیم کرد تا در همکاری شرکای صحی کیفیت خدمات صحی را بهبود بخشیم.»

هم‌چنان نماینده سازمان صندوق جمعیت سازمان ملل، بر ادامه همکاری هایش در بخش صحت تاکید کرده و گفت که ما با در نظر داشت امکانات، وزارت صحت عامه را همکاری خواهیم کرد.

Continue Reading

صحت

عباد: در بخش ارائه خدمات صحی به زنان، به ۷۵ درصد کارمند زن نیاز داریم

Published

on

(Last Updated On: دلو ۲۰, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت صحت گفته است که بخش صحت کشور برای ارایه خدمات صحی به زنان نیاز به ۷۵ درصد کارمند زن دارد.

قلندر عباد در برنامه مناظره آریانا نیوز افزوده است که بخش صحت در کنار پیشرفت‌هایی که داشته با چالش‌ها نیز روبه‌رو است.

به گفته وی، پس از تحولات سیاسی، عرضه یکسان و دسترسی به خدمات صحی برای مردم بیشتر شده اما برای ارایه خدمات معیاری در سراسر کشور، بخش صحت افغانستان با کمبود کارمند صحی زن، داکتران متحصص، وسایل جدید تکنالوژی و ادویه با کیفیت رو‌به‌رو است.

آقای عباد بیان کرده است: «من در بسیاری جاها گفته ام که در بخش صحت خواهران ما، به ۷۵ درصد حضور آنان نیاز داریم. یعنی اگر در این بخش ۷۵ درصد خواهران ما وجود نداشته باشند، شاید نتوانیم به هدف تعیین شده برسیم.»

سرپرست وزارت صحت عامه اظهار کرده است که در حدود ۷۰ شفاخانه تخصصی و ۱۱ هزار بستر در سراسر کشور وجود دارد اما برای دسترسی به خدمات صحی معیاری نیاز به ۴۵ هزاربستر می‌باشد.

به باور وی، صنعت دواسازی در کشور بسیار کمرنگ است و تنها در حدود سه درصد ادویه مورد نیاز در داخل تولید می‌شود.

آقای عباد همچنان دشواری‌ها در عرصه تداوی امراض سرطانی را می‌پذیرد و می‌افزاید که افغانستان برای رادیو تراپی یا شعاع، نیاز به جواز بین المللی دارد و برای ادامه کار شفاخانه های سرطانی نیاز به کمک‌های دوامدار است.

این درحالیست که شماری از افغان‌ها برای تداوی بیماران شان به کشورهای دیگر به ویژه به پاکستان و هند سفر می‌کنند و بر بنیاد آمارها مصارف این سفرها و تداوی بیماران به میلیون‌ها دالر می‌رسد.

Continue Reading

صحت

سازمان جهانی صحت: نزدیک به ۴٠٠ تن در ماه گذشته از اثر مریضی تنفسی حاد در افغانستان جان باخته‌اند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۲)

سازمان جهانی صحت می‌گوید که در دو هفته پسین ۸۴ هزار مریضی تنفسی حاد در افغانستان به ثبت رسیده است.

بر بنیاد آمارهای این سازمان، از اول جنوری تا ۲۷ این ماه ۱۶۰ هزار و ۷۵۶ مورد مریضی عفونت حاد تنفسی در افغانستان ثبت شده که از این میان ۳۸۳ تن در اثر مریضی در ۳۴ ولایت افغانستان جان باخته‌اند.

سازمان جهانی صحت با نشر گزارشی می‌گوید که امراض‌ عفونت حاد تنفسی در دو هفته اخیر در افغانستان افزایش یافته و این موضوع نگران کننده است.

در بخشی از گزارش سازمان جهانی صحت آمده است: «از اول جنوری تا ۲۷ این ماه ۱۶۰ هزار و ۷۵۶ مورد مریضی عفونت حاد تنفسی در افغانستان ثبت شده که از این میان ۳۸۳ تن در اثر این مریضی در ۳۴ ولایت افغانستان جان داده اند. همچنان ۶۲.۹ درصد این مبتلایان کودکان زیر پنج سال اند و در مجموع ۴۹.۳ درصد مبتلایان زنان و دختران اند.»

وزارت صحت عامه نیز می‌گوید که میزان ابتلا به امراضی تنفسی رو به افزایش است و در ماه اول میلادی یک میلیون و ۸۰ هزار تن به دلیل مشکلات تنفسی به مراکز صحی دولتی مراجعه کرده اند که اکثریت آن کودکان زیر پنج سال بوده اند.

شرافت زمان، سخنگوی وزارت صحت عامه می‌افزاید که در سال جاری خورشیدی هشت میلیون تن دچار امراض تنفسی شده اند.

با این حال شماری از مبتلایان به مریضی تنفسی می‌گویند که سردی و آلودگی هوا سبب شده تا دچار این مریضی شوند.

درعین حال، معین سیاسی وزارت خارجه در دیدار با رئیس عمومی داکتران بدون سرحد خواهان همکاری تداوم کمک های این سازمان در افغانستان شده است.

دراین دیدار فلیپی ریبیرو، رئیس سازمان داکتران بدون سرحد می‌گوید که این سازمان در سال ۱۴۰۲ خورشیدی، برای حدود ۷۰۰ هزار تن در افغانستان، خدمات صحی ارائه کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!