Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش‌های ضد و نقیض درباره عقب نشینی نیروهای مرزی در هرات

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۰, ۱۴۰۰)

ارتش ملی در غرب کشور یک تولی نیروهای مرزی را از ولسوالی گلران هرات به ولسوالی کهسان انتقال داده است.

مقام‌های محلی هرات می‌گویند این کار بر بنیاد لزوم دید وزارت دفاع ملی و شورای نظامی هرات انجام داده اند تا بهتر بتوانند به تامین امنیت نقاط مرزی رسیدگی کنند، اما طالبان مسلح ادعا کرده اند که این قرارگاه را تصرف کرده اند.

تصویری را که طالبان مسلح پس از تخلیه این قرارگاه نیروهای مرزی در شبکه‌های اجتماعی نشر کرده اند از تولی نیروهای مرزی مربوط لوای پنجم اند که در منطقه بنام کاریز الیاس ولسوالی گلران موقعیت دارد.

ارتش ملی در غرب کشور گفته است بنا بر تصمیم وزارت دفاع ملی و شورای نظامی هرات این قرارگاه به منطقه کمانه ولسوالی کهسان انتقال یافته است.

سیدوحید قتالی، والی هرات دراین باره گفته است که :”نیروهای کاریز الیاس موقتا به قرارگاه مرکزی کمانه ما انتقال پیدا کردند، به زودی تجهیز شده و نیروهای جدید که جذب شدند و درحال تربیه هستند دوباره به آن ساحات اعزام میشوند.”

با این حال آگاهان نظامی به این باور اند که ترک پاسگاه ها وقرارگاه های امنیتی، آنهم در نقاط مرزی پیامدهای بدی را به دنبال خواهد داشت، حکومت با اینگونه اقدامات این قرارگاه ها را به دسترس طالبان قرار می‌دهد.

نعیم غیور، آگاه مسایل نظامی دراین باره می‌گوید که :” فیصدی بلند از مرزهای افغانستان با کشورهای همسایه ما ایران و همچنان ترکمنستان فعلا ترک شده، یا پوسته‌ها و مواضع سرحدی سقوط کرده و یا آنها را عقب نشینی دادند.”

تولی نیروهای مرزی درخط مرزی میان ایران و افغانستان در ساحات ولسوالی گلران یکی از ده‌ها پاسگاه و قرارگاه نیروهای مرزی درغرب کشور است، اما حالا ساحات مرزی که در قسمت ولسوالی گلران با ایران وصل است کاملا تخلیه شده است.

برخی آگاهان به این باور اند که این یک اقدام سیاسی است و حکومت برخی ساحات را به طالبان واگذار می‌کند.

محمد رفیق شهیر، آگاه مسایل سیاسی دراین باره گفت:” بعضی زد وبندهای سیاسی و امنیتی که بین امریکا وطالبان صورت گرفته واحتمالا زمینه سازی می‌شود برای اینکه مرحله به مرحله نیروهای طالب را موقعیت بهتری بدهند تا که بتوانند جابجا شوند.”

در غرب کشور اینگونه اقدامات بی‌پیشینه نیست، چند ماه پیش نیز ارتش ملی در یک اقدام نیروهایش را از ولسوالی بالامرغاب بادغیس بیرون کشید و در ولسوالی قادس این ولایت جابجا کرد. بالامرغاب درحال حاضر کاملا زیر اداره طالبان است.

رویداد های اخیر

ستانکزی: تمام مذاهب در اجرای مراسم خود کاملاً آزاد اند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۱)

معین سیاسی وزارت خارجه گفته است که در پالیسی امارت اسلامی همه مذاهب و حتی اقلیت های غیر مسلمان در اجرای مراسم مذهبی شان در کشور آزاد اند و هیچ مشکلی در این راستا وجود ندارد.

شیر محمد عباس ستانکزی این مطلب را در مراسم گرامی‌داشت از عاشورا امروز (دوشنبه، ۱۷ اسد) در کابل بیان کرده است.

آقای ستانکزی  گفت: “امارت اسلامی با پالیسی که دارد تمام مذاهبی که در افغانستان است در تجلیل روزهای مذهبی و مراسم مذهبی خود کاملاً آزاد استند هیچ مشکلی نیست حتی اقلیت های غیر مسلمان نیز در این مورد آزاد استند.”

آقای ستانکزی تاکید کرد که برخی از کشورها منافع خود را در مختل بودن اوضاع در افغانستان می بینند و مردم باید در برابر این دسیسه ها از نظام فعلی حمایت نمایند.

او گفت: ” آنها افغانستان را جور نمی‌کنند و آنها خوشی و سربلندی و منافع خود را در همین حالتی که افغانستان بود یا هست می‌بینند. این بالای ما فرض است که کشور خود را بسازیم.”

معین سیاسی وزارت خارجه با اشاره به جنگ‌های داخلی گذشته در کشور گفت که بسیاری‌ها پس از پیروزی جهاد در برابر شوروی سابق به خاطر قدرت طلبی و اغراض شخصی شان کشور را به سوی بی ثباتی سوق دادند.

آقای ستانکزی گفت: ” کشور ما همان لذتی را که بعد از شکست شوروی در افغانستان آمده بود چشیده نتوانست. البته یک تعداد افغان‌ها بخاطر قدرت یا بخاطر خود نمایی یا بخاطر بعضی اغراض شخصی خود در بین خود جنگیدند و ملت ما را به خون و خاک کشیدند.”

هرچند نگرانی‌ها بابت تهدید های امنیتی در برابر عزاداران عاشورا وجود داشت اما مراسم های گرامی داشت از دهم ماه محرم در یک فضای کاملا امن برگزار شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حکمتیار: کشته‌شدن رهبرالقاعده ازسوی امریکا در کابل یک ادعا است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۱)

گلبدین حکمتیار، رهبرحزب اسلامی گفته است که کشته‌شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده در کابل تنها یک ادعا ازسوی امریکا است و هیچ سند و شواهدی ازسوی این کشور در این خصوص ارایه نشده است.

آقای حکمتیار می‌افزاید که این اقدام یک عمل تروریستی بوده و در آن حریم هوایی و حاکمیت ملی افغانستان نقض شده است.

رهبر حزب اسلامی هم‌چنان می‌گوید که امریکا با اراده ادامه جنگ از افغانستان خارج شده و حس انتقام‌جویی هنوز در اظهارات و سخنان مقام‌های سیاسی و نظامی این کشور مشهود است.

به گفته وی، عملیات امریکا بر ضد رهبر القاعده نشان می‌دهد که هنوز امریکا فعالیت استخباراتی در افغانستان دارد.

آقای حکمتیار هشدار می‌دهد که حریم فضایی افغانستان در امن نیست و امریکا می‌تواند مخالفان خود را در افغانستان و هر جایی دیگر مورد هدف قرار دهد و افزوده که جلو حمله‌های امریکا در افغانستان باید گرفته شود.

این درحالیست که دولت امریکا مدعیست ایمن الظواهری روز شنبه، ۲۹ جولای، دریک حمله طیاره بی‌سرنشین این کشور در کابل کشته شده است، اما برای اثبات این ادعای خود هیچ سندی ارایه نکرده است.

امارت اسلامی اما می‌گوید که هنوز تحقیقات در مورد این حمله و اینکه چه کسی مورد هدف قرار گرفته است، ادامه دارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دیدار و غم‌شریکی مقام‌های حکومتی با علمای شیعه

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۱)

مولوی محمد عبدالکبیر، معاون سوم نُخست وزیر امارت اسلامی افغانستان روز یکشنبه (۱۶اسد) با اعضای علمای شیعه دیدار نمود و غمرشریکی خود در مورد موج انفجارهای اخیر در کابل علیه مردم شیعه در ایام محرم را شریک ساخت.

در بیانیه‌ای که از سوی ارگ منتشر شده است، دراین دیدار آقای کبیرغمشریکی خود را با خانواده قربانیان شریک ساخت.

جواد صالح، معاون شورای علمای شیعه و استاد اکبری از بزرگان شیعه در این جلسه حضور داشتند و از تلاش نیروهای امنیتی برای حفظ امنیت در روز‌های عاشورا قدردانی کردند.

این نشست پس از انفجارهای اخیر در شهر کابل که در آن شماری از شهروندان هزاره جان باختند صورت گرفته است.

به گفته دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در این انفجارها دست کم ۱۲۰ نفر کشته و زخمی شدند.

مسوولیت این انفجارها را گروه داعش به عهده گرفت.

روز یک شنبه (۱۶ اسد) نیز از وقوع یک انفجار در شهر کابل گزارش داده شد که بعدا پولیس آنرا رد نمود و گفت که صدا برخاسته از تمرینات نظامی در یکی از مراکز تعلیمی بوده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!