Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: امریکا ۶۵۰ سرباز برای امنیت دیپلومات‌ها در افغانستان حفظ میکند

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۰)

خبرگزاری اسوشیتید پرس به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش کرده است که پس از خروج سربازان خارجی از افغانستان امریکا قرار است ۶۵۰ سرباز برای حفاظت دیپلومات‌ها در افغانستان حفظ کند.

این گزارش افزوده که در کنار این نیروها صدها سرباز دیگر نیز تا ماه سپتمبر در میدان هوایی کابل باقی خواهند ماند تا نیروهای ترکی را در باره تامین و اداره امنیت میدان هوایی کابل کمک کنند. 

این مقام‌های امریکایی که نخواستند نام اش افشا شود به خبرگزاری اسوشیتید پرس این خبر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

به بربنیاد این گزارش این سربازان امریکایی در کابل سفارت امریکا را محافظت خواهند کرد و همچنان در تامین امنیت میدان هوایی کابل  کمک خواهند کرد.

این درحالی است قبل از این امریکا گفته بود که روند خروج سربازان خارجی از افغانستان بیشتر از ۵۰ درصد تکمیل شده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، روز پنجشنبه گذشته گفت که به اساس دستور رییس جمهور بایدن همه نیروهای امریکایی تا اوایل سپتمبر از افغانستان خارج خواهند شد.

به اساس این گزارش خروج نیروهای امریکایی تا اوایل ماه جولای از بهر محدودیت‌ها  برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در سفارت امریکا در کابل و روند خروج ترجمانان افغان صورت نخواهد گرفت.

گزارش افزوده است که نیروهای خارجی و ناتو میتوانند بر مشکلات لوژیستیکی غالب آیند، اما پلان وجود دارد که در صورت لغو توافقنامه امنیت میدان هوایی کابل و رویدادهای دیگر این خروج به تعویق انداخته خواهد شد.

مقام‌های امریکایی گفته که امریکا با ترکیه موافقه کرده که برای حفظ امنیت میدان هوایی کابل یک سیستم راکتی همراه با سربازان در افغانستان حفظ کرد.

این کشور افزوده که برای ترمیم چرخبال‌ها نیز خدمه در افغانستان حفظ میکند.

این در حالی است که قبل از این رییس جمهوران امریکا و ترکیه در باره اداره و تامین امنیت میدان هوایی کابل به توافق رسیدند.

رویداد های اخیر

۲۵ تُن مواد غذایی از سوی مجمع همکاری افغانستان – پاکستان کمک شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

مجمع همکاری افغانستان – پاکستان روز پنجشنبه (۲۷اسد) ۲۵ تُن مواد غذایی را به عنوان بخشی از حمایت مداوم خود از مردم جنگ زده افغانستان به مقامات افغان تحویل داد.

موترهای اقلام موادغذایی که توسط مجمع ترتیب داده شده بود، در گذرگاه چمن به مقامات افغان تحویل داده شد.

در مراسم تحویل دهی با حضور حمید ظاهری، معاون کمیشنر چمن و مقام‌های وزارت خارجه افغانستان از جمله مولوی وحید الله و ملا حکمت الله برگزار شد.

بر اساس این گزارش از زمانی که امارت اسلامی افغانستان در سال گذشته قدرت را در دست گرفت، پاکستان در مجموع ۱۵هزار ۳۹۰ تن به ارزش ۲.۶۵۰ میلیون کلدار پاکستانی کمک بشردوستانه به افغانستان ارسال کرده است.

در این گزارش آمده است که کمک‌های بشردوستانه از طریق ۸۳ کاروان شامل ۷۴۳ لاری و چهار پرواز سی-۱۳۰ به افغانستان ارسال شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

درخواست بستگان قربانیان ۱۱ سپتامبر: پول‌های افغانستان را آزاد کنید

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

بستگان قربانیان حمله یازده سپتامبر ۲۰۰۱ در نامه‌ ای از جو بایدن رییس جمهور امریکا خواسته اند که میلیاردها دالر دارایی‌های مسدود شده مردم افغانستان از سوی واشنگتن را آزاد سازد.

بستگان حادثه یازده سپتامبر از بایدن خواستند تا از تصمیم خود برای اختصاص دادن مقداری از دارایی های مسدود شده افغانستان به آنان منصرف شود زیرا این پول متعلق به مردم افغانستان است.

در نامه بستگان حمله یازده سپتامبر آمده است:” ما از شما می‌خواهیم که از صلاحیت اجرایی خود استفاده کنید و فرمان اخیر تان را تغییر دهید و به یک رویکرد قانونی و اخلاقی مبنی بر این که هفت میلیارد دالر ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان که مربوط به مردم افغانستان می‌شود، متعهد باشید.

بانک مرکزی افغانستان می گوید براساس قانون افغانستان بانک، این ذخایر ملکیت مردم افغانستان است و تاکید می‌کنیم این ذخایر باید به هدف ثبات مالی و پولی در اختیار افغانستان بانک قرار داده شود.

وزارت اقتصاد افغانستان نیز مسدود ماندن دارایی‌های افغانستان را خلاف قوانین جهانی می‌داند و می‌گوید که باید جامعه جهانی به آمریکا فشار وارد کند تا دارایی‌های افغانستان را آزاد سازد.

پیش از این جو بایدن در فرمانی بخش از دارایی‌های افغانستان را به بسته‌گان قربانیان یازده سپتامبر اختصاص داد که با واکنش‌های در داخل و بیرون از کشور روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگزاری نشست بزرگ مردمی در ولایت کندهار

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

روزپنج شنبه (۲۷اسد) نشست بزرگی در کندهار با اشتراک شماری از علمای دین، مقام‌های حکومتی ، بزرگان قومی و جامعه مدنی برگزار شد.

در این نشست بیش از دو هزار وپنجصد تن شرکت کرده اند. رهبر امارت اسلامی هم در این نشست شرکت کرده است.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه در این نشست می‌گوید که امارت اسلامی خواهان روابط نیک با جهان است اما نباید انتظار داشت که روابط پس از بیست سال جنگ با آنان به این زودی عادی شود.

پس از نشست بزرگ علمای دینی در کابل این دومین نشست بزرگ است که در ولایت کندهار برگزار شده است. در این نشست مقام‌های دولتی، عالمان دین، بزرگان قومی و فعالین مدنی شرکت کرده اند.

براساس گزارش‌ها رهبر امارت اسلامی هم در این نشست شرکت کرده، اما به رسانه‌های محلی اجازه داده نشده تا سخنرانی او را ثبت کنند.

در این نشست امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه می‌گوید امارت اسلامی خواهان تعامل مثبت با جهان است است و از جهان انتظار دارند که اجازه دهند افغان مانندد کشورهای دیگر همان گونه که دوست دارند زندگی کنند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه گفت:” ما خواهان تعامل مثبت با جهان هستیم، اما از آنها نیز انتظار داریم که اجازه دهند افغان‌ها زندگی خود را مانند سایر کشورها داشته باشند.”

آقای متقی هم چنان می‌گوید که در بخش توسعه روابط تجارتی با کشورهای منطقه دست آوردهای داشته اند و درحال گذرگاه‌ها باز استند و تاجران افغان اکنون از بندر واگه کالاهای شان را انتقال می‌دهند.

آقای متقی گفت:” اگر به پاکستان اجازه داده ایم کالاهای خود را به کشورهای آسیایی منتقل کند، می توانیم کالاهای خود را به هند نیز بفرستیم.”

سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید که برای پایان دادن به اشغال و ایجاد نظام اسلامی قربانی‌های بی شماری را امارت اسلامی متقبل شده است

انتظارها از این نشست اما این است که سر انجام مکاتب متوسطه و لیسه دختران باز شود، اما معلوم نیست در این نشست بر بازگشایی مکاتب دخترانه تاکید شده است یا نه ؟

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!