Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: اوضاع نابسامان افغانستان قدرت رییس جمهور غنی را تضعیف می‌کند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۲, ۱۴۰۰)

روزنامه نیویارک تایمز به نقل از یک مقام ارشد نظامی افغان گفته است که اگر نیروهای خارجی بدون رسیدن افغان‌ها به راه حل سیاسی افغانستان را ترک کند این کشور با یک مشکل جدی رو برو خواهد شد.

این مقام‌ ارشد نظامی به نیویارک تایمز گفته است که ” اگر نیروهای امریکایی خارج شود، و توافق سیاسی در کار نباشید، ما با مشکل جدی بر خواهیم خورد.”

این مقام افزوده است که ” از راه نظامی امیدی نیست. اگر ما چیزی (توافقی) به دست نیاوریم، طالبان بر خواهند خاست و جنگ نیز شدید خواهد بود.”

در همین حال، یک دیپلومات غربی در کابل به نیویارک تایمز گفته است که وضعیت نظامی در افغانستان رو به زوال است و هر روز رویدادهای ضد امنیت و ترورها اتفاق می افتد.

این دیپلومات در مورد از دست دادن قدرت نظامی به نیویارک تایمز گفته است که ” آنها اینطوری دوام نمی‌آورند. تلفات حکومت، اعتبار و مشروعیت آن پایدار نیست.”

نیویارک تایمز گفته است متحدین رییس جمهور غنی روز به روز کم میشوند و همکاران بین المللی او نیز بر تسریع روند صلح افغانستان تاکید میکند، اما بر عکس طالبان از لحاظ نظامی قوی میشود.

این روزنامه به نقل از مردم، تحلیلگران و سیاسیون گفته است که رییس جمهور غنی بر افغانستان و بر اینکه در آینده رییس جمهور شود کنترول ندارد.

نیویارک تایمز افزوده است که رییس جمهور غنی با مشوره محدودی از مردم و مشاورین متکی است و حتی اخبار تلویزیون را نیز تماشا نمی کند.

این روزنامه گفته که جنگجویان در افغانستان از لحاظ نظامی دست بالا دارد، بیشتر از ۵۰ درصد مردم این کشور با گرسنگی رو برو استند، بیشترین پول افغانستان را خارجیان تمویل میکنند و فساد اداری گسترده  نیز در این کشور وجود دارد.

روزنامه افزود که امریکا در تلاش است تا نیروهای خود را از افغانستان خارج کند و “این چشم انداز منجر به سقوط میان مدت نیروهای افغان میشود.”

رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان، به نیویارک تایمز گفته است که ” غنی در یک وضعیت نا امید کننده قرار دارد.”

نبیل افزوده است که ” ما ضعیف میشویم، امنیت ضعیف است، هر چیز ضعیف میشود، اما طالبان از این فرصت استفاده میکند.”

نیویارک تایمز افزوده است که بسیاری ها از لجبازی رییس جمهور برای امتیاز ندادن به مخالفین سیاسی خسته اند. همچنان نامه انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا به رییس جمهور غنی بسیار سخت گیرانه بود که حتی منتقدین غنی نیز آن را توهین آمیز توصیف کرده است.

حکمت خلیل کرزی، معین پشین وزارت خارجه، در باره نامه وزیر خارجه امریکا گفته است که “منحیت یک افغان،  تحقیر شدن به شما دست می‌دهد.”

او در این باره گفت:” من فکر میکنم که غنی سزاواز این است. او از همکاران نزدیک خود طعم مرگ را می‌چشد.”

این در حالی است که جوبایدن، رییس جمهور امریکا، گفته است که توافقنامه امریکا با طالبان را بررسی میکند.

در این مقاله آمده است که موضوع کنونی تشکیل حکومت موقت است و این کار باعث میشود تا از غنی خواسته شود که از قدرت کنار برود.

اما رییس جمهور غنی گفته است که تنها از راه انتخابات قدرت را به کسی دیگر انتقال خواهد داد.

رویداد های اخیر

SIGAR finds single key factor to ANDSF collapse was withdrawal of US troops

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۴۰۱)

The United States’ Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction (SIGAR) has found that the single most important factor behind the Afghan National Defense and Security Force’s (ANDSF) collapse in August last year was the US’ decision to withdraw military forces and contractors from Afghanistan.

This decision was taken after the US signed an agreement in February 2020, under former president Donald Trumps administration, with the Islamic Emirate of Afghanistan (IEA) – an agreement adhered to by President Joe Biden.

In their latest report, SIGAR stated that due to the ANDSF’s dependency on US military forces, these events destroyed ANDSF morale.

The ANDSF had long relied on the US military’s presence to protect against large-scale ANDSF losses, and Afghan troops saw the United States as a means of holding their government accountable for paying their salaries.

The US-IEA agreement made it clear that this was no longer the case, resulting in a sense of abandonment within the ANDSF and the Afghan population, SIGAR reported.

The agreement set in motion a series of events crucial to understanding the ANDSF’s collapse, SIGAR stated.

Among those included a drop in the number of US airstrikes; the fact that ANDSF remained reliant on the US military, especially as “the United States designed the ANDSF as a mirror image of US forces.

“This created long-term ANDSF dependencies. The United States created a combined arms military structure that required a high degree of professional military sophistication and leadership,” SIGAR stated adding that the ANDSF had stockpiles of US-provided weapons and supplies, but did not have the logistics capabilities to move these items quickly enough to meet operational demands and had to rely on a thinly-stretched Afghan Air Force to do so.

“As a result, ANDSF units complained that they did not have enough ammunition, food, water, or other military equipment to sustain military engagements against the Taliban (IEA).

“Additionally, the Afghan government failed to develop a national security strategy and plan for nationwide security following the withdrawal of US forces,” SIGAR stated adding that instead, former president Ashraf Ghani frequently changed ANDSF leaders and appointed loyalists, while marginalizing well-trained ANDSF officers aligned with the United States.

The constant turnover weakened military chains of command, trust, and morale in the ANDSF. “Young, welltrained, educated, and professional ANDSF officers who grew up under US tutelage were marginalized and their ties to the U.S. became a liability.”

SIGAR also stated that the United States created more long-term dependencies by providing the ANDSF with advanced military equipment that they could not sustain and that required a US military or contractor presence and that the US lacked any real way to measure the ANDSF’s development.

“The metrics DOD used were inconsistent and unable to measure the development of ANDSF capabilities and capacities over time,” SIGAR stated.

SIGAR also stated that while ANDSF members have either left Afghanistan, or are in hiding, there are those who “have joined extremist groups in Afghanistan.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی افغانستان میزبانی مذاکرات میان دولت پاکستان و طالبان پاکستانی در کابل را تایید کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان با میانجی‌گری میان حکومت پاکستان و تحریک طالبان پاکستانی، میزبان گفتگویی میان دو طرف در کابل بودند که درپی آن، دو طرف به آتش‌بس موقت توافق کردند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان در رشته توئیتی تازه گفته که حکومت سرپرست این گروه، به تازه‌گی میزبان هیئت دولت پاکستان و نمایندگان طالبان پاکستانی در کابل بوده و با میانجی‌گیری میان این دو، دو طرف به پیشرفت‌هایی دست یافتند.

مجاهد نوشته که:” در این گفتگوها دو طرف به پیشرفت چشم‌گیر در موضوعات مرتبط دست یافتند و نیز روی آتش‌بس موقت توافق کردند.”

آقای مجاهد تاکید کرده که کابل با حسن نیت برای گفتگوهای موفق میان دو طرف درگیر، تلاش می‌کند و از دو طرف خواسته تا بامدارا و انعطاف‌پذیر باشند.

این درحالی است که روزگذشته شماری از رسانه ها گزارش کرده بودند که جنرال فیض حمید، رییس پیشین استخبارات پاکستان و برخی دیگری از مقام‌های نظامی پاکستان برای پی‌گیری مذاکرات صلح با تحریک طالبان پاکستانی به کابل آمده‌اند.

اما این خبر را را هیچ نهادی رسمی تایید نکرد.

در ماه‌های پسین و به ویژه پس از قدرت‌گیری امارت اسلامی در افغانستان، طالبان پاکستانی نیز با تاکید بر ادامه دادن راه امارت اسلامی افغانستان، به جنگ خود در برابر دولت پاکستان ادامه دادند و خواهان برپایی حکومت اسلامی در پاکستان شدند.

حالا رسانه‌های پاکستانی نیز گزارش داده‌اند که سخنگوی تحریک طالبان پاکستان در بیانیه‌ای که با خبرنگاران شریک کرده گفته که پس از این گفتگوها، آتش‌بس  ٣٠ روزه میان دو طرف عملی خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا اداره کامل نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان را در اختیار گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۴۰۱)

مسوولیت کامل امنیت و حفاظت تأسیسات دیپلوماتیک افغانستان در ایالات متحده به کنترول امریکا درآمد.

وزارت خارجه امریکا گفته که تا اعلام مجدد، نگهداری از ساختمان سفارت افغانستان در واشنگتن و کنسولگری‌های این کشور در ایالت‌های لاس آنجلس و نیویارک را به دست گرفته است. امارت اسلامی اما بر توسعه روابط دیپلوماتیک تأکید می‌کند.

وزارت خارجه ایالات متحده مسوولیت کامل امنیت و حفاظت این مأموریت دیپلوماتیک را به دوش دارد.

گفته شده تا اطلاع بعدی مسوولیت دارایی‌های سفارت و کنسولگری‌های افغانستان در آن کشور در نزد وزارت خارجه امریکا باقی خواهد ماند.

ظاهر امریکا با مسوولیت گرفتن نهادهای دیپلوماتیک افغانستان، به گونه‌ی غیر مستقیم آشکار می‌سازد که برنامه خاص میان کابل و اشنگتن در حال حاضر وجود ندارد.

این گونه که هزاران افغان مقیم امریکا از ارایه خدمات کنسولی در ایالات متحده هم محروم اند.

ولی فروزان، آگاه روابط بین الملل می‌گوید که:”تسلیم نمودن دارایی ها و ملکیت سفارت افغانستان در ایالات متحده امریکا به وزارت خارجه امریکا نشان دهنده آن است که دیگر برنامه برای بهبود روابط با افغانستان وجود ندارد امید که داشتند مذاکرات که تا چندی قبل صورت میگرفت میان طالبان و نماینده یالات متحده امریکا  نتیجه نداده است و کدام برنامه وجود ندارد که این روابط بهتر شود و یا هم بهبود پیدا کند.”

امارت اسلامی اما بر توسعه روابط دیپلوماتیک با کشور ها تأکید کرده می‌گوید، تعامل با افغانستان به سود تمام کشورها خواهد بود.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که:” تلاش‌های امارت اسلامی در مورد مسایل دیپلوماتیک جریان دارد و با کشورهای زیادی روابط دیپلوماتیک خوب دارد و امید واری این است که راه‌های دیپلوماتیک باز باشد و مشکلات در این عرصه نباشد و این به سود تمام کشورها است که با افغانستان روابط دیپلوماتیک داشته باشند.”

به باور آگاهان بسته ماندن این سفارت مشروعیت افغانستان را زیر سوال قرار میدهد و تاثیرات منفی بر سفارت‌های خانه افغانستان در دیگر کشورها هم برجا خواهد گذاشت.

به خواندن ادامه دهید

Trending