Connect with us

اخبار ویژه

یوناما: ۳۵۰۰۰ نفر در هلمند آواره شده اند

Published

 on

EPA
(Last Updated On: میزان ۲۳, ۱۳۹۹)

هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان «یوناما» از تمام طرف‌های درگیر جنگ خواسته است که از غیرنظامیان محافظت کنند.

این در حالی است که ده‌ها هزار نفر در پی درگیری های پسین در هلمند آواره شده اند.

یوناما روز گذشته در تویتی نگاشت:”از طالبان و نیروهای امنیتی و دفاعی افغان می‌خواهیم تا اقدامات لازم به منظور حفاظت غیر نظامیان و امنیت راه ها برای کسانی که میخواهند از ساحه بیرون شود، را روی دست بگیرند. تیم های یوناما کار میکنند تا گزارش در مورد تلفات افرار ملکی به دست آورد و با تمام طرف ها کار کند تا از آسیب به غیرنظامیان جلوگیری شود.”

سازمان ملل بیانیه ای نیز در مورد بحران هلمند به نشر سپرد که در آن آمده که هزارها تن در پی درگیری ها بی‌جا شده و ارایه خدمات حیاتی بهداشتی نیز مختل شده است.

این گزارش که توسط دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل نشر شده، نشان میدهد که تیم سازمان ملل در ساحات متاثر از جنگ بخاطری ارزیابی اوضاع بشری انتقال داده شده است.

برعلاوه این آنها هشدار داده اند که جنگ بین نیروهای امنیتی و طالبان در حال تشدید است و باعث سقوط مرکز این ولایت (لشکرگاه) خواهد شد.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل بیان کرده است که ولسوالی های نهر سراج، بولان، باباجی، ناد علی، مارجه و ناوه بارکزی مناطق جنگ زده اند.

بر اساس گزارش قسمت هایی از ولسوالی میوند که در نزدیکی ولایت قندهار است نیز از جنگ آسیب دیده است.

مقامات محلی گزارش داده اند که در لشکرگاه ۳۵۰۰۰ تن ( ۵۰۰۰ خانواده) بی جا شده اند، در حالی که ارگان های صحی از تلفات صدها تن گزارش داده است.

دو تیم کمکی سازمان ملل در حال ارزیابی رویداد در محلات بی جا شده اند و گزارش نشان میدهد که تاهنوز ۵۰۰ فامیل بی جا شده اند که نیاز فوری به آذوقه مانند قبیل آب، غذا و مکان موقتی برای زندگی نیاز دارند.

در اعلامیه این نهاد آمده است: “برق و مخابرات در بعضی ساحات قطع شده که توانایی های مردم و نهادهای مدد رسان برای ارتباط و هماهنگی برنامه های بشر دوستانه را گرفته است.”

سازمان ملل همچنان گفته است که والی هلمند از اداره ملی مدیریت حوادث افغانستان خواسته است که به بی‌جا شدگان نبردهای این ولایت کمک کند.

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!