Connect with us

رویداد های اخیر

یونیسف می‌خواهد معاشات معلمان افغانستان را مستقیماً پرداخت کند

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

پس از آن که جامعه جهانی کمک به افغانستان تحت رهبری امارت اسلامی را متوقف کرد، یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان ملل متحد می‌خواهد به صورت مستقیم به معلمان افغان معاش پرداخت کند.

ژنت وگلار، رئیس بخش افغانستان یونیسف از طریق ایمیل به خبرگزاری رویترز گفته است:”یونسیف در حال راه اندازی سیستمی است که بدون انتقال بودجه از طریق ادارات کنونی، پرداخت مستقیم به معلمان ممکن گردد.”

او گفت به منظور آمادگی برای تادیه معاش، ثبت نام تمام معلمین دولتی آغاز خواهد شد. وگلار افزود:”بهترین راه برای حمایت از آموزش دختران در افغانستان این است که مکتب‌ها و معلمین آن‌ها حمایت شوند. یونسیف از تمامی کمک‌کنندگان می‌خواهد اجازه ندهند کودکان افغانستان از آموزش محروم شوند.”

از زمانی که امارت اسلامی در پانزدهم اگست قدرت را در افغانستان به دست گرفت، خدمات عمومی به خصوص بخش‌های صحت و آموزش وارد بحران تازه‌ای شد.

بسیاری حکومت‌های خارجی ارسال کمک به افغانستان را متوقف کردند؛ به استثنای کمک‌های بشری که از طریق سازمان‌های امدادی اجرا می‌شوند. کمک‌های بشری عموما به تدارکات فوری مانند گندم و کمپل محدود شده است و کارمندان خدمات عمومی ماه‌ها است که معاش دریافت نکرده اند. میلیاردها دالر بودجه بانک مرکزی أفغانستان در خارج نیز مسدود شده است.

جامعه جهانی در مورد وضعیت محدودیت بر آموزش دختران نگران است. مکتب‌های متوسطه و لیسه در اکثر ولایت‌های أفغانستان به روی دختران مسدود اند، در حالی به کودکان پسر اجازه داده شده تا به آموزش شان ادامه دهند.

یک مقام امارت اسلامی این هفته به رویترز گفته است که:” خبرهای خوبی در باره رفتن دختران به مکاتب وجود دارد و به دختران اجازه داده خواهد شد که به مکتب بروند.

وحیدالله هاشمی، رئیس برنامه بودجه خارجی در وزارت معارف گفت:”ما به خصوص با یونیسف و برخی دیگر از نهادهای بین‌المللی کار می کنیم تا به یک راه حل خوب برسیم. ما همه روزه در این مورد جلسه داریم.”

او افزود:”ما یک مشکل داریم چون وضعیت ما از نظر اقتصادی خوب نیست… به همین دلیل ما از جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی به خصوصی آنانی که برای وضعیت اضطراری بودجه دارند می‌خواهیم که ما را در این بخش کمک کنند.”

رویداد های اخیر

بیش از ۵ هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان اخراج شدند

Published

on

(Last Updated On: )

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان اعلام‌ کرده که بیش از ۵ هزار پناهجوی افغان از پاکستان و ایران اخراج شده‌اند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای امروز (شنبه، ۲۶ جوزا) گفته است که ۴ هزار و۸۸۱ مهاجر از ایران و ۷۷۵ پناهجو از پاکستان طی دو روز گذشته اخراج شده‌اند.

براساس خبرنامه، این مهاجران به روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته از طریق مرزهای تورخم در ولایت ننگرهار و سپین‌بولدک در ولایت کندهار به کشور بازگردانده شده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کابلوف: تاجیکستان مخالف اشتراک امارت اسلامی در فعالیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای است

یک مقام تاجیکستانی اما گفته که کابلوف موضع کشورش را در این رابطه به گونه نادرست ارایه کرده است.

Published

on

(Last Updated On: )

ضمیر کابلوف، نماینده خاص روسیه برای افغانستان، گفته است که تاجیکستان مخالف اشتراک امارت اسلامی در فعالیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای است.

کابلوف در گفتگو با خبرگزاری ریا نووستی گفته است که روسیه و اکثر کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای با از سرگیری کار گروه تماس این سازمان و افغانستان موافق اند، اما مقامات تاجیکستانی در این مورد ملاحظاتی دارند.

او ابراز امیدواری کرده که تاجیکستان در مورد این موقف خود تجدید نظر کند.

یک مقام تاجیکستانی اما گفته که کابلوف موضع کشورش را در این رابطه به گونه نادرست ارایه کرده است.

احمد سید مراد زاده، هماهنگ کننده ملی تاجیکستان برای سازمان همکاری‌های شانگهای، افزوده است که کشورش مخالف از سرگیری فعالیت‌های گروه تماس سازمان همکاری‌های شانگهای و افغانستان نیست.

مرادزاده خاطر نشان کرده که افغانستان عضویت ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای را در سال ۲۰۱۲ به دست آورده بود، در حالی که توافق‌نامه‌ها برای ایجاد گروه تماس با مقامات این کشور در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۸ امضا شد.

وی افزوده است که تاجیکستان در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری‌های شانگهای پیشنهاد کرد که در این مرحله، یک گفتگوی تخصصی در باره مسایل افغانستان در فارمت سازمان همکاری‌های شانگهای راه اندازی شود.

مطالب مرتبط:

وزیر خارجه پاکستان خواستار احیای گروه تماس سازمان شانگهای برای افغانستان شد

 

وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای در مورد تقویت ثبات در افغانستان گفتگو کردند

Continue Reading

رویداد های اخیر

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران: اگر برنده شوم، مرزها را به روی مهاجران افغان می‌بندم

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای پزشکیان افزوده است که حضور مهاجران افغان در ایران نیز باید تنظیم شود.

Published

on

(Last Updated On: )

مسعود پزشکیان، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است که در صورت برنده شدن در این انتخابات، مرزها را به روی مهاجران افغان می‌بندد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای پزشکیان افزوده است که حضور مهاجران افغان در ایران نیز باید تنظیم شود.

او گفت: «نباید انکار کرد که تعداد زیادی از برادران افغان نقش موثری در اقتصاد ایران دارند یا در جنگ تحمیلی و … فدا کاری کرده اند ولی حضور آنها در ایران باید تنظیم شده و با انضباط باشد.»

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران همچنان گفته است که حکومت او برای پذیرش بخشی از مهاجران و یا پرداخت هزینه حضور آنها در ایران، وارد مذاکره با کشورهای اروپایی خواهد شد.

وی افزود: «غرب باید مسوولیت آنچه را که در افغانستان انجام داده و منجر به مهاجرت میلیون‌ها افغان شده است، بپذیرد. دلیلی ندارد که مردم ایران هزینه سیاست‌های غلط دیگران را بپردازند.»

انتخابات ریاست جمهوری ایران به تاریخ ۸ سرطان برگزار می‌شود.

 

مطالب مرتبط:

معاون والی تهران: با مهاجران غیرقانونی مثل زمان جنگ مقابله می‌کنیم

 

یک مقام ایرانی: برای مهاجران غیرقانونی خدمات فراهم نمی‌کنیم، خارج شوند

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!