Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: هیچ گروه تروریستی در افغانستان حضور ندارد

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۱)

سرمنشی سازمان ملل ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خود درمورد افغانستان گفته است که کشته‌شدن ایمن الظواهری درکابل ادامۀ روابط امارت اسلامی با گروه‌های تروریستی را آشکار کرد که خلاف تعهدات حاکمان جدید این کشور درامر مبارزه برضد تروریزم است.

با این حال، وزارت امور داخله می‌گوید که هیچ گروه تروریستی درافغانستان حضور ندارد و امنیت کنونی درمقایسه با چهار دهۀ پسین بی‌نظیر بوده است.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخله دراین مورد گفت: «هیچ گروه تروریستی در افغانستان حضور ندارد و نه هم ما اجازه می‌دهیم که حضور داشته باشند. ما به هیچ‌کسی اجازه نمی‌دهیم که از افغانستان به سایر کشورها تهدید ایجاد کند.»

در گزارش سازمان ملل هم‌چنان آمده است که درگیری‌های مسلحانه ۹۷ درصد، حملات هوایی ۹۹.۵ درصد و انفجارهای ناشی از مواد منفجره دست‌ساز ۸۷ درصد کاهش یافته است.

گوترش افزوده که درنتیجه وخامت اوضاع اقتصادی و بشردوستانه، حوادث امنیتی مرتبط با جرم و جنایت به ‌طور مداوم بالا باقی ‌مانده است، به ‌طوری که ۳۷۳ مورد جرایم در بین ۲۲ می تا ۱۶ آگست گزارش شده که درمدت مشابه در سال ۲۰۲۱، سه صد مورد بود.

در گزارش سرمنشی سازمان ملل گفته شده که حملات نسبت داده‌ شده به داعش نیز در افغانستان کاهش یافته است. سازمان ملل متحد ۴۸ حمله توسط داعش را در یازده ولایت ثبت کرده است.

این گزارش سازمان ملل در آستانه برگزاری نشست شورای امنیت درباره افغانستان نشر شده است.

علاوه براین، سرمنشی سازمان ملل متحد هم‌چنان از محدودیت‌های شدید بر حقوق و آزادی‌های اساسی زنان و دختران افغانستان، از جمله ممنوعیت تحصیل، ابراز نگرانی کرده است. اما امارت اسلامی می‌گوید که این‌گونه گزارش‌ها براساس اطلاعات نادرست تهیه می‌شود در حالی که امارت اسلامی متعهد به تأمین حقوق اساسی شهروندان است وآنرا نقض نکرده است.

این درحالی است که به باور آگاهان، این گزارش روی تصمیم‌گیری اعضای شورای امنیت درمورد افغانستان تأثیر خواهد گذاشت.

هاتف مختار، رییس مرکز بین المللی مطالعات استراتژیک افغانستان گفت: «اگر امارت اسلامی یک سیاست متوازن را در قبال جهان از خود نشان دهد، می‌توانیم افغانستان را از انزوای سیاسی، بین المللی و اقتصادی بیرون کنیم.»

رویداد های اخیر

شارژدافیر سفارت امریکا در نشست امنیتی هرات شرکت می‌کند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۱)

کرن‌دیکر، شارژدافیر سفارت ایالات متحده امریکا به افغانستان خبر داده است که برای شرکت به دهمین نشست امنیتی هرات به دوشنبه پایتخت تاجیکستان رفته است.

شارژدافیر سفارت امریکا صبح امروز (سه‌شنبه ۸ قوس) در رشته توییتی نگاشته است که این نشست فرصت خوبی برای تبادله نظر در مورد وضعیت افغانستان با نمایندگان افغانستان، تاجیکستان و کشورهای منطقه است.

او افزوده است: «من اینجا هستم تا گوش کنم، اما آماده خواهم بود که حمایت قاطع امریکا از مردم افغانستان اعلام کنم.»

دهمین نشست امنیتی هرات زیر عنوان “نظام سیاسی همه‌شمول: الگوها و نقشه‌ راه” امروزسه‌شنبه، در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، آغاز شد.

در همین حال، فرهاد سلیم، معاون وزیر امور خارجه تاجیکستان گفته است که سیاست تاجیکستان حمایت از ایجاد یک دولت فراگیر در افغانستان است که می‌تواند به پایان درگیری نیم قرن در افغانستان و تحقق عدالت اجتماعی منجر شود.

قرار است در این نشست شماری از سیاست‌مداران پیشین افغانستان، نماینده‌گان جامعه مدنی، شخصیت‌های اکادمیک، نماینده‌گان رسانه‌ها، دیپلماتان و نماینده‌گان نهادهای غیردولتی از اتحادیه اروپا، امریکا، پاکستان، هندوستان و تاجیکستان شرکت کنند.

این نشست برای دو روز با میزبانی انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان برگزار می‌شود.

گفته می‌شود که معاون نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح برای افغانستان، توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا، رابرت نیومن، سفیر پیشین امریکا برای افغانستان و نیز شماری از دیپلماتان، نماینده‌گان نهادهای غیردولتی از امریکا و اروپا و نیز شماری از خبر‌نگاران اروپایی و امریکایی که مسایل افغانستان را دنبال می‌کنند، نیز در این نشست حضور داشته باشند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مقام‌های عربستان و اوزبیکستان در مورد افغانستان گفتگو کردند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۱)

وزارت خارجه عربستان سعودی می‌گوید که عبدالکریم الخریجی معاون این وزارت با عصمت‌الله، ایرگاشف نماینده ویژه اوزبیکستان، در مورد افغانستان گفتگو کرده‌است.

این وزارت صبح امروز (دوشنبه ۷قوس) در تویترش نوشته که در این دیدار در پیوند به تحولات افغانستان بحث و گفتگو صورت گرفته‌است.

وزارت خارجه عربستان جزئیات بیشتر در مورد نداده است.

اوزبیکستان از کشورهای است که با امارت اسلامی افغانستان رابطه خوب دارد.

این کشور همچنین چندین پروژه بزرگ اقتصادی مشترک با افغانستان دارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حنا ربانی، معاون وزارت خارجه پاکستان به افغانستان می‌آید

Published

on

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۱)

حنا ربانی کهر معاون وزارت خارجه پاکستان طی یک سفر رسمی بزودی به افغانستان می‌آید.

به نقل از رسانه‌های محلی پاکستان خانم کهر گفته است که او به منظور بررسی وضعیت نامناسب بشری در افغانستان، به کابل خواهد رفت.

او دقیقاً مشخص نکرده که چه زمانی به کابل خواهد آمد.

همزمان با این، این دیپلمات بلند پایه پاکستانی خواستار آزادسازی ذخایر ارزی د افغانستان بانک شده است.

خانم کهر گفته است که رهایی این پول می‌تواند اقتصاد افغانستان را سر پا نگهدارد و وضعیت فاجعه بار بشری را بهبود بخشد.

رسانه‌‌های محلی پاکستان همچنان گزارش داده اند که خانم کهر با ملا محمد حسن آخند، رئیس الوزراء و امیرخان متقی وزیر امور خارجه دیدار خواهد کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!