Connect with us

اخبار ساحوی

صدور قرضه ی بانک انکشاف آسیایی برای ساخت پروژه برق گازی مزار شریف

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲۹, ۱۳۹۹)

بانک انکشاف آسیایی و شرکت تولیدی برق افغان (غضنفر گروپ) بسته ی قرضه به ارزش ده میلیون دالر را امضا کردند.

به گفته ی بانک انکشاف آسیایی، این قرضه بخشی از یک بسته ی کمکی مالی برای پروژه برق گازی مزار شریف است که برای تقویت تلاش های افغانستان برای دستیابی به انرژی دایمی از طریق منابع مقرون به صرفه داخلی این کشور اختصاص یافته است.

این بانک می گوید، این نخستین پروژه برق گازی در سکتور خصوصی افغانستان است كه بودجه اش توسط مؤسسات توسعه مالی تأمین می شود.

بانک انکشاف آسیایی می گوید که در راستای انجام استراتیژی بلند مدت این بانک موسوم به استراتژی ۲۰۳۰، این بانک از زیربنا های اساسی از طریق سکتور خصوصی در اوضاع شکننده و جنگ زده (در افغانستان) پشتیبانی می کند.

در بیانیه ی این بانک آمده است: “بانک انکشاف آسیایی ۱۰ میلیون دالر قرضه که توسط صندوق زیربنایی خصوصی آسیا تهیه شده است را نیز برای پروژه ی ارائه شده منظور میکند.”

بیانیه همچنان می گوید که این قرضه تأمین اعتبار طویل المدت برای ساخت و بهره برداری از برق گازی ۵۸.۵۶  مگاواتی که در مربوطات شهر مزارشریف در شمال افغانستان واقع است، میباشد.

در این بیانیه آمده است: “این پروژه در کل ۸۹ میلیون دالر هزینه دارد و از گاز طبیعی استفاده می کند و انتظار می رود که سالانه ۴۰۴ گیگاوات ساعت انرژی تولید کند.”

چکربورتی مدیر امور مالی زیرساخت های بانک انکشاف آسیایی گفت: “این پروژه اطمینان میدهد که تولید برق از گاز طبیعی قادر به کاهش  واردات برق در افغانستان و کمک به تأمین امنیت انرژی است.”

وی افزود: “موفقیت این کشور پیام مهمی را به بازار می فرستد که صنعت برق افغانستان اکنون آماده جذب سرمایه گذاری و سرمایه گذاری بیشتر در سکتور خصوصی است.”

اسماعیل غضنفر، رئیس شرکت تولیدی برق افغان (غضنفر گروپ) گفت: “این اولین گام در پلان غضنفر گروپ برای کمک به توسعه ۵۰۰۰ مگاوات تأسیسات تولید انرژی در افغانستان از طریق مشارکت با بانک های توسعه بین المللی، شرکت های محلی و بین المللی و دولت افغانستان است.”

گفتنی است که افغانستان حداقل ۷۵ درصد از نیازهای انرژی برق خود را از بیرون وارد می کند.

 

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!