Connect with us

اخبار ساحوی

صدور قرضه ی بانک انکشاف آسیایی برای ساخت پروژه برق گازی مزار شریف

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

بانک انکشاف آسیایی و شرکت تولیدی برق افغان (غضنفر گروپ) بسته ی قرضه به ارزش ده میلیون دالر را امضا کردند.

به گفته ی بانک انکشاف آسیایی، این قرضه بخشی از یک بسته ی کمکی مالی برای پروژه برق گازی مزار شریف است که برای تقویت تلاش های افغانستان برای دستیابی به انرژی دایمی از طریق منابع مقرون به صرفه داخلی این کشور اختصاص یافته است.

این بانک می گوید، این نخستین پروژه برق گازی در سکتور خصوصی افغانستان است كه بودجه اش توسط مؤسسات توسعه مالی تأمین می شود.

بانک انکشاف آسیایی می گوید که در راستای انجام استراتیژی بلند مدت این بانک موسوم به استراتژی ۲۰۳۰، این بانک از زیربنا های اساسی از طریق سکتور خصوصی در اوضاع شکننده و جنگ زده (در افغانستان) پشتیبانی می کند.

در بیانیه ی این بانک آمده است: “بانک انکشاف آسیایی ۱۰ میلیون دالر قرضه که توسط صندوق زیربنایی خصوصی آسیا تهیه شده است را نیز برای پروژه ی ارائه شده منظور میکند.”

بیانیه همچنان می گوید که این قرضه تأمین اعتبار طویل المدت برای ساخت و بهره برداری از برق گازی ۵۸.۵۶  مگاواتی که در مربوطات شهر مزارشریف در شمال افغانستان واقع است، میباشد.

در این بیانیه آمده است: “این پروژه در کل ۸۹ میلیون دالر هزینه دارد و از گاز طبیعی استفاده می کند و انتظار می رود که سالانه ۴۰۴ گیگاوات ساعت انرژی تولید کند.”

چکربورتی مدیر امور مالی زیرساخت های بانک انکشاف آسیایی گفت: “این پروژه اطمینان میدهد که تولید برق از گاز طبیعی قادر به کاهش  واردات برق در افغانستان و کمک به تأمین امنیت انرژی است.”

وی افزود: “موفقیت این کشور پیام مهمی را به بازار می فرستد که صنعت برق افغانستان اکنون آماده جذب سرمایه گذاری و سرمایه گذاری بیشتر در سکتور خصوصی است.”

اسماعیل غضنفر، رئیس شرکت تولیدی برق افغان (غضنفر گروپ) گفت: “این اولین گام در پلان غضنفر گروپ برای کمک به توسعه ۵۰۰۰ مگاوات تأسیسات تولید انرژی در افغانستان از طریق مشارکت با بانک های توسعه بین المللی، شرکت های محلی و بین المللی و دولت افغانستان است.”

گفتنی است که افغانستان حداقل ۷۵ درصد از نیازهای انرژی برق خود را از بیرون وارد می کند.

 

اخبار ساحوی

هفت عضو یک خانواده‌ به‌گونه‌ مرموز در بلخ کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

مسوولان امنیتی در ولایت بلخ می‌گویند هفت عضو یک خانواده به‌گونه‌ مرموز در ولسوالی چمتال این ولایت به قتل رسیده‌اند.

محمد اصف وزیری، سخنگوی پولیس می‌گوید این خانواده جمعه شب (۱۴دلو) به گونه مرموز با ضرب گلوله به قتل رسیده‌اند.

به گفته‌ی وزیری کودکان و زنان نیز شامل قربانیان این رویداد هستند.

آقای وزیری می‌گوید تا کنون علت و انگیزه‌ی این قتل روشن نیست، اما تلاش‌ها به منظور پی‌گیری عاملان این رویداد ادامه دارد.

Continue Reading

اخبار ساحوی

بازداشت پنج تن در پیوند به قاچاق سنگ لیتیم در ولایت ننگرهار

Published

on

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۱)

وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که درهمکاری با ریاست استخبارات روزگذشته (شنبه ۱ دلو) از قاچاق نزدیک به هزار تُن سنگ تخته پت یا لیتیم که از ولایات نورستان و کنر به ولایت ننگرهار تدریجاً قاچاق و به خارج انتقال می‌گردید جلوگیری شد.

وزارت معادن و پترولیم گفته است که ۳۰۰ تُن سنگ لیتیم باالفعل از نزد قاچاقبران ضبط و رسما تسلیم هیئت وزارت معادن و پترولیم شد و حدود ۷۰۰ تُن آن در ولایت کنر مهر و لاک گردید.

این وزارت افزوده است که در پیوند به این قضیه شماری از قاچاقبران داخلی و خارجی از سوی نهادهای استخباراتی و امنیتی دستگیر گردیدند.

داکتر بشیر، رئیس امور عملیاتی ریاست استخبارات روز گذشته در یک نشست خبری در ولایت ننگرهار گفت که نزدیک به ۳۰۰ تُن این سنگ‌های قیمتی در ننگرهار و باقی در کنر کشف و ضبط شده است.

وی دراین رابطه گفت:«ما اطلاع یافتیم که برنامه‌ قاچاق این سنگ‌های قیمتی وجود دارد که قرارداد نشده و مخفیانه استخراج می‌شود. بنابرین برای دستگیری عاملان اصلی، به آنها فرصت دادیم که به شهر جلال آباد برسند. پنج تن دستگیر شدند، دو قاچاقچی خارجی که چینی هستند و سه افغان که همکار آنها بودند و بیشتر خریداری را آنها انجام می دادند.»

لیتیم فلز کم یافت است که از آن بیشتر در فناوری‌های نوین از جمله باتری مبایل‌های هوشمند، موترهای برقی، کمپیوترها و طیاره‌های بدون سرنشین استفاده می‌شود.

مسؤلان می‌افزایند که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی قاچاق و انتقال غیرقانونی سنگ‌های قیمتی کشور ممنوع قرار داده شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

۶۶ زندانی به شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار آزاد شدند

Published

on

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۱)

دفتر رسانه‌های ولایت ننگرهار گفته است که ۶۶ زندانی روزپنج شنبه (۲۹جدی) از زندان مرکزی این ولایت آزاد شدند.

در اعلامیه‌ی این دفتر آمده است که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی افغانستان ۶۶ زندانی به‌شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار رها و به خانه‌هایشان بازگشتند.

شیخ محمد گلاب فاروقی، رئیس محکمه استیناف ننگرهار گفته است که در میان زندانیان آزاد شده پنج زن، یازده کودک و متباقی مردان می‌باشند.

وی افزوده است که:«در ظرف یک و نیم ماه دیگر دوسیه‌های زندانیان باقی مانده مورد بررسی قرار می‌گیرد و کسانی که جرایم آنها جزئی است یا کسانی که از طرف مقابل بخشیده شده اند آزاد خواهند شد.»

مولوی بلال شاهین، رئیس محابس ننگرهار می‌گوید که در حال حاضر ۱۱۰۰ تن شب و روز را در این زندان می‌گذرانند و امکانات و برنامه‌های آموزشی لازم برای آنان فراهم شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!