Connect with us

رویداد های اخیر

تامس نیکلسن: دختران افغان باید به مکتب برگردند و زنان به کار خود ادامه دهند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱۱, ۱۴۰۱)

نمایندۀ ویژه اتحادیۀ اروپا برای افغانستان می‌گوید که باید دختران به مکتب برگردند و زنان به کار خود ادامه دهند.

تامس نیکلسن امروز چهارشنبه (۱۱ جوزا) در تویتر نگاشته است که در نشستی که به میزبانی قزاقستان در پایتخت آن کشور برگزار شده بود، وضعیت افغانستان به بررسی گرفته شده است.

در این نشست افزون بر نمایندگان ویژه اتحادیۀ اورپا، مقام‌های کشورهای آسیای مرکزی و دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژه سر منشی سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز حضور داشته اند.

آقای نیکلسن گفته است: “زنان و دختران باید بتوانند به مکتب بروند، کار کنند و در زندگی عمومی مشارکت کامل داشته باشند. ما از ابتکارات جامعه جهانی برای رسیدگی به مشکلات اقتصادی افغانستان قدردانی کرده و بر اهمیت ثبات منطقه‌ای و ادامه گفتگو تاکید کردیم.”

با آنکه بیش از نه ماه از حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان می‌گذرد، دروازه‌های مکاتب متوسطه و لیسه به روی دانش‌آموزان دختر هنوز هم بسته است.

همچنین از زمانیکه امارت اسلامی بر افغانستان دوباره مسلط شده اند، کارمندان زن جز برخی ادارات معدود، از رفتن به دفاتر دولتی منع شده اند.

درهمین حال، نماینده وزارت خارجه امریکا برای افغانستان می‌گوید، سیاستگران پیشین ادامه جنگ و منازعه را به نفع افغانستان نمی‌دانند و ایجاد یک روند سیاسی را برای رسیدن به تفاهم یگانه راه حل بحران پیشنهاد می‌کنند.

تام ویست که اخیرا درشماری از کشورهای آسیای مرکزی، ترکیه وهند با چهره‌های سیاسی، نمایندگان زنان و جامعه مدنی دیدار و گفتگوکرده گفته است که ایالات متحده از رسیدن افغانستان به صلح و ثبات پایدار ازطریق تفاهم و راه‌های دیپلوماتیک پشتیبانی می‌کند.

آقای ویست درتویتی گفته است که درجریان سفرهایش به تاجکستان و ازبکستان با عبدالعزیزکاملوف، وزیرخارجه ازبکستان وسراج الدین مهرالدین، وزیرخارجه تاجکستان دیدارکرده و نیز با شماری از سیاستگران، خبرنگاران، زنان و بازرگانان افغان دراین دو کشور گفتگو کرده است.

توماس وست در صحفه تویترش نگاشته است که:” چهره‌های که در آخر این هفته من با آنان دیدار کردم، باورمند بودند که خشونت راه حل برای بحران نیست؛ آنان تعامل از راه سیاسی را ترجیح دادند. گذشته افغانستان تنها وابسته به بیست سال گذشته نه بل به ۴۴ سال گذشته است. بیشتر گفتگوهای ما روی آینده افغانستان متمرکز بودند”.

رویداد های اخیر

افغانستان برای زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه ۱۵ میلیون افغانی کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۸, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان روز سه‌شنبه (۱۸ دلو) ده میلیون افغانی برای زلزله‌زدگان در ترکیه و پنج میلیون افغانی برای زلزله‌زدگان در سوریه کمک اعلام کرد.

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است که این کمک براساس همدردی بشری و اخوت اسلامی صورت می‌گیرد.

اعلامیه افزوده است که در صورت نیاز، تیم‌های نجات و صحی نیز آماده اند به زلزله‌زدگان رسیدگی کنند.

وزارت امور خارجه هم‌چنان به مأموریت دیپلوماتیک خویش در ترکیه هدایت داده تا در محدوده امکانات خویش از هیچ‌گونه تلاش برای کمک به زلزله‌زدگان دریغ نکنند. از افغان‌های مقیم ترکیه نیز خواسته شده تا به زلزله‌زدگان کمک کنند.

هزاران تن درپی زلزله‌های شدید روز دوشنبه در ترکیه و سوریه جان باختند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

صندوق حمایت از کودکان: حدود ۲۸ میلیون افغان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۸, ۱۴۰۱)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرده است که افغانستان نیاز به کمک‌های فوری بشردوستانه دارد.

عمر عبدی، معاون اجرائیه یونسیف روز دوشنبه، ۱۷ دلو، گفت که افغانستان بدترین سال‌هایش‌ طی ۱۵ سال اخیر را تجربه می‌کند.

آقای عبدی در صفحه توییترش نگاشته است: «نیازهای بشردوستانه در افغانستان بسیار زیاد است.»

او هشدار داده که در صورت عدم رسیدگی به افغان‌ها فاجعه به‌بار خواهد آمد.

در همین حال، آقای عبدی افزوده است که حدود ۲۸ میلیون افغان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

رییس اجرایی یونیسف در دیدار با امیر خان متقی، وزیر امور خارجه، نیز تأکید کرده است که اداره یونیسف حضور و فعالیت دوامدار در افغانستان خواهد داشت و در بخش‌های صحت، تعلیم و واکسن به اطفال افغان کمک‌ خواهد کرد.

صندوق حمایت از کودکان پیش از نیز اعلام کرده بود که افغانستان با داشتن ۶.۶ میلیون نفر در میان ۸ کشور بالاترین آمار افرادی را دارد که با گرسنگی شدید مواجه است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

منشی شورای امنیت ملی ایران به روسیه سفر کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۸, ۱۴۰۱)

منشی شورای عالی امنیت ملی ایران برای شرکت در پنجمین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای به روسیه سفر کرده است.

طبق گزارش‌ها، علی شمخانی، منشی شورای عالی امنیت ملی ایران، برای شرکت در پنجمین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای که روز چهارشنبه (۱۹ دلو) در مسکو برگزار می‌شود، صبح امروز (سه‌شنبه، ۱۸ دلو) تهران را به مقصد مسکو ترک کرد.

در این نشست، تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی افغانستان مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

طبق گزارش‌ها، در حاشیه این نشست آقای شمخانی با برخی همتایان خود نیز به‌طور جداگانه دیدار و پیرامون مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو خواهد کرد.

بربنیاد گزارش‌ها، او نیز با برخی دیگر از مقام‌های عالی فدارسیون روسیه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

گفتنی است که نشست‌های اول و دوم گفتگوی امنیت منطقه‌ای با میزبانی ایران در تهران و نشست سوم و چهارم نیز با میزبانی هندوستان در دهلی‌نو و تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!