Connect with us

رویداد های اخیر

حکمتیار: حکومت ایتلافی راه حل نیست، انتخابات برگزار شود

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی گفته است که ایجاد حکومت ایتلافی بحران در کشور را تشدید می‌کند و تنها راه‌حل مشکل افغانستان برگزاری انتخابات و به وجود آمدن حکومت به اراده مردم است.

آقای حکمتیار در یک گفتگوی ویژه با آریانانیوز تاکید کرده است که شرایط برگزاری انتخابات در کشور به خصوص از لحاظ امنیتی نسبت به هر زمان دیگر مساعد است و باید در رابطه به برگزاری آن تصمیم گرفته شود.

رهبر حزب اسلامی تنها راه تامین ثبات در کشور را ایجاد حکومت یک‌دست که در راس آن رییس جمهور منتخب باشد، می داند.

آقای حکمتیار گفت: ” حکومت‌های ایتلافی نمی تواند کشوری مثل افغانستان را اداره کند، در هیچ جای موفق نبوده، در افغانستان هم موفق نبوده، تجربه هم نشان داد. چهل سال دیدیم کمونیست ها نتوانستند حکومت ایتلافی درست کنند. سیکولرها نتوانستند حکومت ایتلافی موفق در جریان بیست سال گذشته داشته باشند.”

او افزود: “ما به یک حکومت یک‌دست ضرورت داریم که در راس آن رییس جمهور منتخب باشد.”

آقای حکمتیار همچنان اظهارات برخی سیاسیون را مبنی بر ایجاد نظام فدرالی در کشور آب ریختن به درختی میداند که به باور او دشمن آن را غرس کرده است.

رهبر حزب اسلامی همچنان به برگزاری انتخابات تاکید کرده گفته است که شرایط برگزاری انتخابات در کشور نسبت به هر زمان دیگری بیشتر مساعد شده و نیاز است در این مورد تصمیم گرفته شود.

او گفت: ” در شرایط اشغال که جنگ در گوشه گوشه افغانستان جریان داشت ما می توانستیم انتخابات برگزار کنیم امروز چرا نتوانیم؟ مگر امروز وضعیت امنیتی صد بار بهتر از وضعیت قبلی نیست؟ اگر بخواهیم یقنآ ما میتوانیم انتخابات برگزار کنیم.”

آقای حکمتیار همچنان با اشاره به اظهارات برخی سیاسیون مبنی بر ایجاد نظام فدرالی در کشور گفته است که شکل گیری چنین نظام به نفع افغانستان نیست.

او گفت: “معتقد استم در افغانستان شرایط چنان است که نظام فدرالی به نفع نظام ما و کشور نیست. نظام فدرالی به اردوی نیرومند و مسلط بر اوضاع ضرورت دارد، یک نظام مقتدر و جا افتاده در میان مردم. در شرایط فعلی سخن از نظام فدرالی فقط ریختن آب است به درختی که دشمن غرس کرده است.”

رهبر حزب اسلامی هم‌چنان هرگونه تلاش برای برگزاری لویه جرگه بجای انتخابات را بخشی از برنامه‌های امریکا در افغانستان می داند.

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد: القاعده در چندین ولایت افغانستان فعالیت می‌کند

شورای امنیت گفته است که تی‌تی‌پی در مقیاس قابل توجهی در افغانستان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و بین ۶ هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰ عضو این گروه در افغانستان مستقر اند.

Published

on

(Last Updated On: )

کمیته تحریم‌های شورای امنیت ملل متحد در گزارش تازه‌ای تاکید کرده است که گروه‌های تروریستی، افغانستان را یک مکان امن می‌بینند و این منجر به گسترش تروریزم به کشورهای همسایه این کشور خواهد شد.

در این گزارش آمده است که در یک سال گذشته، گروه القاعده فعالیت‌های سازمانی و جذب نیرو را از سر گرفته و در پنج ولایت از جمله کابل و ننگرهار مراکز آموزشی ایجاد کرده است و خانه‌های امن دارند.

در این گزارش، تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) بزرگترین گروه تروریستی در افغانستان دانسته شده است.

شورای امنیت گفته است که تی‌تی‌پی در مقیاس قابل توجهی در افغانستان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و بین ۶ هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰ عضو این گروه در افغانستان مستقر اند.

اما امارت اسلامی این گزارش را بی اساس دانسته و آن را رد می‌کند.

حمدالله فطرت، معاون سخنگوی امارت اسلامی تاکید می‌کند که هیچ گروه تروریستی در افغانستان حضور ندارد و امارت اسلامی به هیچ‌کسی اجازه نخواهد داد که از خاک افغانستان دربرابر کشورهای دیگر استفاده کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هرچند در این گزارش از تلاش‌های امارت اسلامی در امر مبارزه با گروه داعش قدردانی کرده، اما در مورد توانمندی‌های آن در برابر تروریزم و جذب افراد توسط گروه داعش شاخه خراسان ابراز نگرانی کرده است.

مطالب مرتبط: 

مقام‌های امریکایی: بعید است که القاعده در افغانستان دوباره احیا شود

متقی: امریکا حالا باید مسئولیت‌هایش را ادا کند

Continue Reading

رویداد های اخیر

عفو بین‌الملل: بیش از ۳۵۰ هزار نفر در جهان از امارت اسلامی خواستند به حقوق بشر احترام بگذارد

Published

on

(Last Updated On: )

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که ۳۵۴ هزار و ۸۴۷ نفر در سراسر جهان با امضای عریضه‌ای از مقام‌های امارت اسلامی خواسته اند تا به حقوق بشر در افغانستان احترام بگذارند و از آن محافظت کنند.

این سازمان روز جمعه در صفحه ایکس خود نوشت که با «تداوم وضعیت فاجعه‌بار حقوق بشر، ما باید به خواست مشترک خود برای پاسخگویی و تامین عدالت در افغانستان ادامه دهیم.»

سازمان‌های بین المللی همواره در مورد وضع محدودیت‌ها بر زنان و دختران در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

امارت اسلامی اما گفته است که به تامین حقوق زنان مطابق اصول شریعت متعهد است و این یک موضوع داخلی افغانستان می‌باشد.

مطالب مرتبط:

سازمان عفو بین‌الملل: امارت اسلامی به صورت گسترده حقوق بشر را نقض کرده است

نماینده ملل متحد: امارت اسلامی تا زمانی که مسایل حقوق زنان و قانون اساسی حل نشود، نباید به رسمیت شناخته شود

Continue Reading

رویداد های اخیر

رئیس شورای پناهندگان ناروی خواستار حضور دیپلوماتیک کشورهای کمک کننده در کابل شد

پیش از این، هوگ بیلی، کمیشنر نظارت بر کمک‌های حکومت بریتانیا در افغانستان، نیز خواستار حضور دیپلوماتیک بریتانیا در کابل برای حمایت از زنان افغان و نظارت بر کمک‌ها شده بود.

Published

on

(Last Updated On: )

یان ایگلن، رئیس شورهای پناهندگان ناروی از کشورهای کمک کننده خواسته است تا برای حمایت از حقوق زنان و آموزش دختران در کابل حضور دیپلوماتیک داشته باشند.

پیش از این، هوگ بیلی، کمیشنر نظارت بر کمک‌های حکومت بریتانیا در افغانستان، نیز خواستار حضور دیپلوماتیک بریتانیا در کابل برای حمایت از زنان افغان و نظارت بر کمک‌ها شده بود.

ایگلن روز جمعه در صفحه ایکس خود نوشت: «بلی، بریتانیا و سایر کمک‌کنندگان باید دیپلومات‌های خود را به کابل بفرستند و به ما بپیوندند تا برای حقوق زنان، آموزش دختران و حمایت از اقلیت‌ها مبارزه کنند. ما به عنوان گروه های بشردوستانه در میان ۴۰ میلیون غیرنظامی که ناتو در سال ۲۰۲۱ آنان را ترک کرد، بسیار تنها، کم بودجه و بیش از حد تحت فشار هستیم.»

با روی کار آمدن امارت اسلامی در آگست سال ۲۰۲۱، کشورهای غربی دیپلومات‌های خودرا از افغانستان خارج کردند.

هیچ کشوری تا کنون امارت اسلامی را به عنوان حکومت افغانستان به رسمیت نشناخته است، هرچند که سفارت کشورهایی مانند روسیه، چین، ایران، ترکیه و هند در کابل فعالیت می‌کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!