Connect with us

رویداد های اخیر

سراج الدین حقانی: خاک افغانستان بر ضد هیچ کشوری استعمال نخواهد شد

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۱)

سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله کشور گفته است که از خاک افغانستان بر ضد هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

آقای حقانی این مطلب را در دیدار های جداگانه با وزیر خارجه چین و نماینده خاص روسیه برای افغانستان دیروز (پنج‌شنبه، ۴ حمل) بیان کرده است.

آقای حقانی هم‌چنان در این دیدارها خواستار حمایت کشورهای همسایه شده و گفته است که افغانستان در مرحله حساس قرار دارد.

سرپرست وزارت داخله در دیدار با ضمیر کابلوف، نماینده خاص روسیه برای افغانستان گفته است که فرصت خوب به کشورهای خارجی مساعد شده تا امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت شناخته وبه منافع متقابل مشترک کار شود.

امنیت مرزهای شمالی افغانستان و نگرانی از فعالیت احتمالی گروه های تروریستی همواره از نگرانی‌های مشترک چین و روسیه بوده است.

از همین رو دو مقام ارشد چین و روسیه در سفر دیروز شان به کابل با مقام های امنیتی به ویژه با وزیر امور داخله دیدار وگفتگو کرده اند.

در این دیدارها دوطرف  بر اهمیت نقش مشترک کشورها برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر نیز تاکید کرده اند.

آگاهان باور دارند با توجه به تحولات منطقه ای نیاز است که کابل با یک دیپلوماسی فعال وارد معاملات منطقه ای شود تا بتواند منافع ملی وامنیت ملی اش را حفظ کند.

عزیز معارج، آگاه سیاسی گفت: “این واقعیت است که هیات های چین و روسیه که به افغانستان می‌آیند، برای اهداف و منفعت های خودشان می‌آیند، اما این‌هم مهم است که چین و روسیه ابر قدرت های منطقه هستند و تقریبا هردویشان کشورهای تولیدی و صنعتی هستند. آنها به افغانستان ضرورت دارند و افغانستان به مارکیت مواد خام ضرورت دارد.”

با این حال وزیرخارجه چین پس از ترک کابل وارد دهلی نو شده وبا همتای هندی خود در مورد روابط دو کشور گفتگو کرده است.

سفر وانگ یی به هند پس از دو سال تنش در روابط دهلی نو با پیکن یک تعامل جدید در منطقه را نشان میدهد زیرا در دو سال پسین روابط چین و هند پس از درگیری های مرزی به سردی گراییده بود. حالا به نظر میرسد یخ روابط میان دو کشور در حال آب شدن است.

Advertisement

رویداد های اخیر

وزیر خارجه ایران: در حال دستیابی به نتایج خوب از مذاکرات حقابه هستیم

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

پس از تنش‌های اخیر میان امارت اسلامی و مقام‌های ایران بر سر حقابه، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفته‌ است که تهران این موضوع را در دستور کار خود قرار داده و از مسیر حقوقی و سیاسی آنرا را دنبال خواهد کرد .

وزیر خارجه ایران در گفتگو با رسانه های این کشور گفت که حسن کاظمی قمی، سرپرست سفارت ایران در افغانستان بامقام‌های امارت اسلامی در این زمینه مذاکرات داشته‌ است.

او افزود که آن‌ها در حال دستیابی به «نتایج خوب» هستند.

آقای عبداللهیان گفت: « در موضوع حقابه از مسیر قانونی و از مسیر سیاسی مسئله را در دستور کار داریم. من اخیرا در مشورتی که با آقای رئیس جمهور داشتیم… گفتند که سفیر ایران در افغانستان مأموریت داده شود که مسایلی که وجود دارد بین ما و افغانستان، ایشان از نزدیک بروند دنبال بکنند با نگاه این که بایستی مسایلی فی مابین در مسیر درست خودش پیش برود و مورد حل و فصل قرار بگیرد.»

این دیپلومات ارشد ایران درباره درگیری‌های اخیر مرزی که بین دو کشور صورت گرفته، گفت که این درگیری‌ها هیچ برنامه هدفمندی را در قبال نداشته‌ و برای ایران شرایط در افغانستان کاملا قابل درک ‌است.

آقای عبداللهیان گفت: «مقامات هیئت حاکمه افغانستان به صراحت اعلام کرده اند این درگیری‌ها هیچ برنامه هدفمندی را پشت سر نداشته است. برای ما شرایط در افغانستان قابل درک است.»

مقام‌های ایران از جمله رئیس جمهور این کشور اخیراً اظهارات تندی در پیوند به مسئله حقابه از دریای هلمند داشته اند.

مقام‌های امارت اسلامی بارها تاکید کرده اند که به معاهده ۱۳۵۱ آب دریای هلمند متعهد اند، اما به دلیل خشکسالی آب کافی وجود ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تاکید بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان در نشست کشورهای آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

سران کشور‌های آسیای میانه و اتحادیه اروپا در نشستی در کنار گفتگو روی سایر موضوعات، بر اهمیت ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کردند.

این نشست روز جمعه (۱۲ جوزا) در شهر چوپان آتا در قرغیزستان برگزار شده بود.

در این نشست رؤسای جمهور قرغیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و ازبیکستان و هیئتی از ترکمنستان به نمایندگی از رئیس جمهور این کشور و همچنان رئیس اتحادیه اروپا شرکت کردند.

بر بنیاد اعلامیه پایانی این نشست، اشتراک کنندگان نگرانی مشترک خود را در مورد «وضعیت رو به وخامت» در افغانستان بیان کردند و تعهد خود را برای توسعه افغانستان به یک کشور امن، صلح آمیز، باثبات و مرفه مجدداً ابراز کردند.

در این راستا، آنان تلاش‌های جامعه جهانی را برای کمک به مردم افغانستان به شیوه اصولی و مطابق با قوانین بین المللی، علیرغم شرایط دشوار، اذعان نمودند.

اشتراک کنندگان همچنین از جامعه جهانی خواستند تا کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان را افزایش دهند و به نقش کلیدی سازمان ملل متحد در ارائه کمک های بشردوستانه به افغانستان به شیوه اصولی اشاره کردند.

آنها بر اهمیت ایجاد یک حکومت فراگیر و نماینده و اهمیت احترام به حقوق بشر و آزادی های اساسی همه شهروندان افغان به ویژه زنان، دختران و اقوام تاکید کردند.

این در حالی است که مقام‌های امارت اسلامی بارها تاکید کرده اند که حکومت فراگیر است و همچنان به حقوق بشر مطابق با شریعت متعهد است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک فرمانده ارشد داعش در ننگرهار کشته شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که نیروهای ویژه امارت اسلامی یک فرمانده ارشد داعش را همراه با یک همدستش در ولایت ننگرهار کشته‌اند.

خبرگزاری باختر نام این فرمانده داعش را «تراب» ذکر کرده و گفته که در یک «عملیات ویژه» کشته شده است.

باختر به نقل از مسوولان محلی نوشته که این عملیات شام چهارشنبه در قریه وچ‌تنگی ولسوالی شیوه ننگرهار انجام یافته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!