Connect with us

رویداد های اخیر

سراج الدین حقانی: خاک افغانستان بر ضد هیچ کشوری استعمال نخواهد شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله کشور گفته است که از خاک افغانستان بر ضد هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

آقای حقانی این مطلب را در دیدار های جداگانه با وزیر خارجه چین و نماینده خاص روسیه برای افغانستان دیروز (پنج‌شنبه، ۴ حمل) بیان کرده است.

آقای حقانی هم‌چنان در این دیدارها خواستار حمایت کشورهای همسایه شده و گفته است که افغانستان در مرحله حساس قرار دارد.

سرپرست وزارت داخله در دیدار با ضمیر کابلوف، نماینده خاص روسیه برای افغانستان گفته است که فرصت خوب به کشورهای خارجی مساعد شده تا امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت شناخته وبه منافع متقابل مشترک کار شود.

امنیت مرزهای شمالی افغانستان و نگرانی از فعالیت احتمالی گروه های تروریستی همواره از نگرانی‌های مشترک چین و روسیه بوده است.

از همین رو دو مقام ارشد چین و روسیه در سفر دیروز شان به کابل با مقام های امنیتی به ویژه با وزیر امور داخله دیدار وگفتگو کرده اند.

در این دیدارها دوطرف  بر اهمیت نقش مشترک کشورها برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر نیز تاکید کرده اند.

آگاهان باور دارند با توجه به تحولات منطقه ای نیاز است که کابل با یک دیپلوماسی فعال وارد معاملات منطقه ای شود تا بتواند منافع ملی وامنیت ملی اش را حفظ کند.

عزیز معارج، آگاه سیاسی گفت: “این واقعیت است که هیات های چین و روسیه که به افغانستان می‌آیند، برای اهداف و منفعت های خودشان می‌آیند، اما این‌هم مهم است که چین و روسیه ابر قدرت های منطقه هستند و تقریبا هردویشان کشورهای تولیدی و صنعتی هستند. آنها به افغانستان ضرورت دارند و افغانستان به مارکیت مواد خام ضرورت دارد.”

با این حال وزیرخارجه چین پس از ترک کابل وارد دهلی نو شده وبا همتای هندی خود در مورد روابط دو کشور گفتگو کرده است.

سفر وانگ یی به هند پس از دو سال تنش در روابط دهلی نو با پیکن یک تعامل جدید در منطقه را نشان میدهد زیرا در دو سال پسین روابط چین و هند پس از درگیری های مرزی به سردی گراییده بود. حالا به نظر میرسد یخ روابط میان دو کشور در حال آب شدن است.

Advertisement

رویداد های اخیر

بیش از ۵ هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان اخراج شدند

Published

on

(Last Updated On: )

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان اعلام‌ کرده که بیش از ۵ هزار پناهجوی افغان از پاکستان و ایران اخراج شده‌اند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای امروز (شنبه، ۲۶ جوزا) گفته است که ۴ هزار و۸۸۱ مهاجر از ایران و ۷۷۵ پناهجو از پاکستان طی دو روز گذشته اخراج شده‌اند.

براساس خبرنامه، این مهاجران به روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته از طریق مرزهای تورخم در ولایت ننگرهار و سپین‌بولدک در ولایت کندهار به کشور بازگردانده شده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کابلوف: تاجیکستان مخالف اشتراک امارت اسلامی در فعالیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای است

یک مقام تاجیکستانی اما گفته که کابلوف موضع کشورش را در این رابطه به گونه نادرست ارایه کرده است.

Published

on

(Last Updated On: )

ضمیر کابلوف، نماینده خاص روسیه برای افغانستان، گفته است که تاجیکستان مخالف اشتراک امارت اسلامی در فعالیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای است.

کابلوف در گفتگو با خبرگزاری ریا نووستی گفته است که روسیه و اکثر کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای با از سرگیری کار گروه تماس این سازمان و افغانستان موافق اند، اما مقامات تاجیکستانی در این مورد ملاحظاتی دارند.

او ابراز امیدواری کرده که تاجیکستان در مورد این موقف خود تجدید نظر کند.

یک مقام تاجیکستانی اما گفته که کابلوف موضع کشورش را در این رابطه به گونه نادرست ارایه کرده است.

احمد سید مراد زاده، هماهنگ کننده ملی تاجیکستان برای سازمان همکاری‌های شانگهای، افزوده است که کشورش مخالف از سرگیری فعالیت‌های گروه تماس سازمان همکاری‌های شانگهای و افغانستان نیست.

مرادزاده خاطر نشان کرده که افغانستان عضویت ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای را در سال ۲۰۱۲ به دست آورده بود، در حالی که توافق‌نامه‌ها برای ایجاد گروه تماس با مقامات این کشور در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۸ امضا شد.

وی افزوده است که تاجیکستان در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری‌های شانگهای پیشنهاد کرد که در این مرحله، یک گفتگوی تخصصی در باره مسایل افغانستان در فارمت سازمان همکاری‌های شانگهای راه اندازی شود.

مطالب مرتبط:

وزیر خارجه پاکستان خواستار احیای گروه تماس سازمان شانگهای برای افغانستان شد

 

وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای در مورد تقویت ثبات در افغانستان گفتگو کردند

Continue Reading

رویداد های اخیر

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران: اگر برنده شوم، مرزها را به روی مهاجران افغان می‌بندم

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای پزشکیان افزوده است که حضور مهاجران افغان در ایران نیز باید تنظیم شود.

Published

on

(Last Updated On: )

مسعود پزشکیان، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است که در صورت برنده شدن در این انتخابات، مرزها را به روی مهاجران افغان می‌بندد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای پزشکیان افزوده است که حضور مهاجران افغان در ایران نیز باید تنظیم شود.

او گفت: «نباید انکار کرد که تعداد زیادی از برادران افغان نقش موثری در اقتصاد ایران دارند یا در جنگ تحمیلی و … فدا کاری کرده اند ولی حضور آنها در ایران باید تنظیم شده و با انضباط باشد.»

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران همچنان گفته است که حکومت او برای پذیرش بخشی از مهاجران و یا پرداخت هزینه حضور آنها در ایران، وارد مذاکره با کشورهای اروپایی خواهد شد.

وی افزود: «غرب باید مسوولیت آنچه را که در افغانستان انجام داده و منجر به مهاجرت میلیون‌ها افغان شده است، بپذیرد. دلیلی ندارد که مردم ایران هزینه سیاست‌های غلط دیگران را بپردازند.»

انتخابات ریاست جمهوری ایران به تاریخ ۸ سرطان برگزار می‌شود.

 

مطالب مرتبط:

معاون والی تهران: با مهاجران غیرقانونی مثل زمان جنگ مقابله می‌کنیم

 

یک مقام ایرانی: برای مهاجران غیرقانونی خدمات فراهم نمی‌کنیم، خارج شوند

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!