Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: امریکا توافق کرد که پول‌های منجمد شده افغانستان را در بخش کمک به مصرف نرساند

منتشر شده

در

(Last Updated On: حوت ۲۲, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی گفته است که ایالات متحده امریکا توافق کرده که از تصمیم اش برای مصرف ۳.۵ میلیارد دالر پول های منجمد شده افغانستان در بخش کمک های بشری انصراف بدهد.

وزارت خارجه امارت اسلامی گفته است که این توافق در دیداری که سرپرست وزارت خارجه با نماینده خاص امریکا برای افغانستان در ترکیه داشت انجام شده است.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه گفت:” افغانستان و امریکا هردو طرف توافق کردند که که ۳.۵ میلیارد دالر از پول های منجمد شده بانک مرکزی افغانستان که به اساس حکم محکمه آزاد شده بود به هیچ صورت برای کمک های بشری به موسسات خیریه داده نمی شود و جانب افغانستان تاکید کرد که به شمول این مبلغ تمام دارایی های افغانستان به بانک مرکزی کشورسپرده شود.”

یک ماه پیش رییس جمهور امریکا فرمان اجرایی را امضا کرد که بر بنیاد آن از مجموع حدود هفت میلیارد دالر دارایی های منجمد شده افغانستان، ۳.۵ میلیارد آن به قربانیان حملات یازدهم سپتامبر و ۳.۵ میلیارد دیگر آن در بخش کمک های بشری به افغانستان اختصاص یافت.

از سوی هم حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور در مصاحبه خود با تلویزیون CCTV  چین و با اشاره به دارایی های منجمد شده افغانستان از سوی امریکا گفته که امریکا نباید بیش از این مردم افغانستان را رنج بدهد و باید تمامی دارایی های افغانستان به بانک مرکزی کشور واگذار کند.

آقای کرزی گفت: ” امریکا نباید مردم افغانستان را که متعهد به امریکا بوده اند با گرفتن و با مسدود ساختن دارایی های شان رنج بدهد. بنآ این کار درست نیست، این بی عدالتی است.”

هفت ماه می شود که افغانستان پس از تحولات اخیر شدیداً درگیر بحران اقتصادی است، بحرانی که یک بخش کلان آن وابسته به مسدود شدن دارایی های منجمد شده افغانستان از سوی امریکا دانسته می شود.

محمد شبیر بشیری، کارشناس اقتصادی گفت: “این پول اگر به موسسات خارجی سپرده شود به گونه زیر بنایی در افغانستان به مصرف نمی رسد. شیوه بهتر این است که این پول به وزارت مالیه و یا بانک مرکزی افغانستان واریز شود تا در برنامه های زیربنایی حکومت واریزشود.”

پیش از این مقام های دولت ایالات متحده اعلام کرده بودند، تا زمانی که دولت جدید افغانستان از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشود ذخایر ارزی مسدود شده افغانستان در بانک های این کشور به دسترس امارت اسلامی قرار داده نخواهد شد.

رویداد های اخیر

ستانکزی: میزان مطالعه در افغانستان نسبت به دیگر کشورها بسیار پایین است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

معین سیاسی وزارت امور خارجه گفته است که پیشرفت و توسعه کشور بستگی به مطالعه دارد، اما میزان مطالعه در افغانستان نسبت به دیگر کشورها بسیار پایین است.

شیر محمد عباس ستانکزی این مطلب را یکشنبه در برنامه رونمایی از کتاب‌های چاپ شده سال ۱۴۰۲ هجری خورشیدی در کابل بیان کرده است.

او اظهار کرده است: «در افغانستان نسبت به دیگر کشورها مردم بسیار کم مطالعه می‌کنند. شاید برخی‌ها به این باورند که در این‌جا مشکلات زیاد بود، جنگ بود، اقتصاد ضعیف بود و مردم به‌دنبال نان می‌گردند و برای مطالعه وقت ندارند، اما این مشکلات در دیگر کشورها نیز وجود دارد. اگر در دیگر کشورها جنگ نیست، حد اقل فقر است.»

به گفته‌ آقای ستانکزی، حالا در کشور امنیت تامین شده و ملوک الطوایفی وجود ندارد و باید جوانان زیر سایه نظام اسلامی مطالعه کنند زیرا بدون مطالعه نمی‌توان به موفقیت‌ دست یافت.

این مقام امارت اسلامی نقش جوانان را در توسعه و پیشرفت کشور مهم دانسته و افزوده است که باید جوانان از طریق مطالعه و تحقیق کشور را به خودکفایی برسانند.

آقای ستانکزی تصریح کرده است: «اگر جوانان به مطالعه و کتاب علاقه پیدا کنند، ان شاء الله جامعه بسیار زود از مشکلات رهایی می‌یابد. ما افغانان در میدان جنگ ما شاء الله نظیر نداریم؛ پیشرفت‌های زیادی داریم؛ هیچ کسی دیگر این افتخار را ندارد. ما کوشش کنیم به جهان بگوییم که با روی‌کار آمدن امارت اسلامی در افغانستان صلح و امنیت وجود دارد. دیگر جنگ نیست؛ ملوک الطوایفی نیست؛ چور و چپاول نیست. نظام اسلامی و شرعی است.»

معین سیاسی وزارت خارجه هم‌چنان گفته است که در حال حاضر بسیاری از کتاب‌ها از کشورهای دیگر وارد می‌شود و باید نهادهای علمی و تحقیقی و همچنان نویسندگان کشور تلاش کنند تا خود کتاب بنویسند و در اختیار جوانان قرار دهند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک شهروند افغان به اتهام قتل سه زن در اتریش بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

پولیس اتریش یک شهروند ۲۷ ساله افغان را به اتهام قتل سه زن در یک فاحشه‌خانه در ویانا، پایتخت آن کشور دستگیر کرده است.

بی‌بی‌سی نیوز گزارش داده است که این سه زن با ضربات چاقو به قتل رسیده اند و مظنون در حالی که چاقویی در دست داشت در نزدیکی فاحشه‌خانه پنهان شده بود.

انگیزه قتل در حال حاضر معلوم نیست، اما این مرد مورد بازجویی قرار گرفته است.

این در حالیست که یک زن و دخترش در یک حادثه نامرتبط در ویانا نیز کشته شده اند. مقام‌ها معتقدند که شوهر این زن مسوول این حادثه می‌باشد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی عازم ترکمنستان شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در راس یک هیات عازم ترکمنستان شد.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، در صفحه ایکس خود یکشنبه نوشته است که آقای متقی به‌دعوت رشید مردوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان به‌منظور گفتگو در مورد مسایل دوجانبه راهی آن کشور شد.

مسوولان وزارت معادن و پترولیم، اداره خط آهن و شرکت برشنا مشمول این هیات اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!