Connect with us

رویداد های اخیر

ایجاد کمیته نظارت و حمایت از رسانه‌ها در ولایت هرات

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲, ۱۴۰۱)

کمیته نظارت و حمایت از رسانه‌ها و خبرنگاران در ولایت هرات ایجاد شده است، هدف اصلی این کمیته جلوگیری از بازداشت‌های خودسرانه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها از سوی نهادهای مختلف می‌باشد، این کمیته به ابتکار جامعه خبرنگاری هرات و همکاری ریاست‌های استخبارات و اطلاعات وفرهنگ این ولایت ایجاد شده است.

ریاست اطلاعات وفرهنگ هرات تاکید می‌کند که ازاین پس هیچ ارگان امنیتی حق ندارد که خودسرانه خبرنگار و یا کارمند رسانه را بازداشت کند، بلکه تمام قضایای خبرنگاران از طریق کمیته و به همکاری ریاست اطلاعات وفرهنگ این ولایت بررسی خواهد شد.

ولی شاه بهره، مسوول کمیته نظارت و حمایت از رسانه ها درهرات دراین مورد گفته است: «اهداف کلی ما بر سه اصل استوار است که اول نظم بخشیدن به نشرات رسانه های صوتی و تصویری، دوم حمایت همه جانبه و دادخواهی از حقوق رسانه‌ها است که به گونه‌های مختلف این کمیته دادخواهی می کند و سوم کمیته تخطی موظف و مکلف است که هرگاه رسانه تخطی می‌کند، آن را ارزیابی و بررسی کند تا بعداً ازآن رسانه تعهد بگیرد».

درهمین حال، مسوولان رسانه‌های محلی، ریاست های استخبارات، اطلاعات وفرهنگ و امر به معروف ونهی از منکر اعضای مستقیم کمیته نظارت و حمایت از رسانه‌ها هستند، اداره محلی هرات اطمینان می‌دهد که برای حمایت از کار وفعالیت رسانه ها از هچ تلاش دریغ نمی‌کند.

نعیم الحق حقانی، رییس اطلاعات وفرهنگ هرات افزوده است: «همه‌ای ارگان‌های امنیتی که در هرات هستند و تمام جاهای دیگری که مربوط به هرات باشد، با ایجاد این کمیته و مسایل که مربوط کمیته می‌شود به جای اینکه از طریق یک ارگان دولتی مورد بازخواست قرار بگیرد، مستقیماً جریان آنها از طریق این کمیته ارزیابی می‌شود و به اداره اطلاعات وفرهنگ اطلاع رسانی می شود».

با این حال شماری از خبرنگاران نسبت به ایجاد این کمیته خوشبین اند، آنها از حکومت می‌خواهند که در چارچوب این کمیته روند دسترسی به اطلاعات و چگونگی فعالیت خبرنگاران را تسهیل کنند.

مرجان وفا، یکی از خبرنگاران کشور دراین زمینه می‌گوید: «در شرایط فعلی وجود چنین کمیته که حامی رسانه‌ها و خبرنگاران باشد، می‌تواند خیلی موثر باشد».

درهمین حال، هیأت رهبری این کمیته می گوید که تلاش می‌کنند تا از طریق این کمیته به همکاری اداره اطلاعات وفرهنگ روند کار وفعالیت رسانه‌ها وخبرنگاران را تسهیل بخشند.

رویداد های اخیر

کشمیر زیر اداره پاکستان به زلزله زدگان افغانستان صد میلیون کلدار کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

صدراعظم کشمیر زیر اداره پاکستان، کمک صد میلیون کلداری (۴۸۴ هزار دالر امریکایی) را برای زلزله زدگان در افغانستان تایید کرده است.

روزنامه «دی نیوز» پاکستان گزارش داده است که کابینه کشمیر و مسوولان ارشد آن همچنان معاش یک ماهه شان را برای کمک به زلزله زدگان در افغانستان اختصاص داده اند.

سردار تنویر الیاس، صدراعظم کشمیر گفته است که مردم پاکستان و کشمیر از جان باختن افغان‌ها بر اثر زلزله اندوهگین شده اند.

او گفته است که مردم افغانستان و کشور در کنار “برادران” افغان‌ شان ایستاده اند.

قرار است یک هیات به نمایندگی حکومت کشمیر جهت کمک رسانی به افغانستان سفر کند.

در پی زلزله چهارشنبه هفته پیش، بیش از هزار تن در ولایت های پکتیکا و خوست کشته و هزارها خانه تخریب شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پاکستان خواستار کاهش تحریم‌ها علیه افغانستان شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

حنا ربانی، وزیر مشاور در امور خارجه پاکستان با بیان اینکه عملکرد بنیادین اقتصاد افغانستان نباید به خطر بیفتد، خواستار کاهش تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی علیه امارت اسلامی شده است.

حنا ربانی در گفتگو با روزنامه آلمانی ویلت که امروز (پنجشنبه) منتشر شد، هشدار داد که منزوی کردن افغانستان از نظر اقتصادی باعث سقوط اقتصاد این کشور خواهد شد.

وی افزود: “اگر افغانستان همچنان خارج از سیستم بانکی بین‌المللی باقی مانده و دارایی‌های آن در خارج منجمد باشند، آن وقت همین اتفاق خواهد افتاد. ما نباید قحطی را ترویج دهیم.”

وزیر مشاور در امور خارجه پاکستان ضمن درخواست از آلمان برای ایفای نقش فعال در زمینه کاهش تحریم‌ها علیه افغانستان گفت که خروج نیروهای غربی از افغانستان عواقبی جدی داشت، زیرا قبل از خروج، هیچ راه‌حلی از طریق مذاکره حاصل نشده بود.

ربانی گفت: “در شرایط فعلی، ایده خوبی نیست تا به ادامه گرسنگی افغان‌ها کمک کرده و خطر انفجار اقتصادی در این کشور را بپذیریم.”

به گفت وی، کمک اقتصادی به مردم افغانستان در شرایط فعلی ضروری است.

ربانی افزود: “چگونه ممکن است که سه تریلیون دالر صرف جنگ در افغانستان شود، اما امروز حتی ۱۰ میلیارد دالر برای نجات آنها هزینه نشود؟ من این رفتار را درک نمی‌کنم.”

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفر امیرمتقی در رأس یک هیأت به دوحه برای گفتگو با نماینده خاص امریکا

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت خارجه در رأس یک هیأت بلند رتبه امارت اسلامی با نمایندگان بانک مرکزی و وزارت مالیه صبح امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) برای گفتگو با مقام‌های امریکایی به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده است.

رهبری این هیأت را امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه بر عهده دارد واین هیأت با نماینده خاص امریکا تام وست در امور افغانستان روی مسایل سیاسی، اقتصادی، بانکی و به‌خصوص روی مسله‌ای آزاد سازی دارایی‌های منجمد شدۀ افغانستان، گفتگو خواهند کرد.

در همین حال، روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که مقام‌های ادارۀ جو بایدن، با رهبری امارت اسلامی روی چارچوبی کارمی‌کند که افغانستان به ذخایر پولی بانک مرکزی خویش دسترسی پیدا کند.

محمد صابر مهمند، سخنگوی بانک مرکزی درمورد این سفر گفت: «ما از تمام اقداماتی که برای آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برداشته شده است، استقبال می کنیم. ما در گذشته در این مورد با ایالات متحده گفتگو کرده‌ایم».

این روزنامه به قول از منابع درایالات متحده گزارش داده است که هدف از این کار، رسیدگی به گرسنگی شدید و بحران بشری در افغانستان است.

درهمین حال، شیرباز کمین زاده، رییس اتاق صنایع ومعادن گفته است: «ما از ابتکار ایالات متحده امریکا و امارت اسلامی افغانستان استقبال می کنیم و برای اقتصاد افغانستان بسیار مفید خواهد بود و باعث ایجاد حرکت اقتصادی در کشورما خواهد شد».

آگاهان اقتصادی می‌گویند در صورتی که دارایی‌های منجمده شده افغانستان آزاد شوند چرخ اقتصادی افغانستان به حرکت میاید.

این درحالیست که وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که برای زلزله‌زدگان اخیر افغانستان ۵۵ میلیون دالر کمک می‌کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!