Connect with us

رویداد های اخیر

ایجاد کمیته نظارت و حمایت از رسانه‌ها در ولایت هرات

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲, ۱۴۰۱)

کمیته نظارت و حمایت از رسانه‌ها و خبرنگاران در ولایت هرات ایجاد شده است، هدف اصلی این کمیته جلوگیری از بازداشت‌های خودسرانه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها از سوی نهادهای مختلف می‌باشد، این کمیته به ابتکار جامعه خبرنگاری هرات و همکاری ریاست‌های استخبارات و اطلاعات وفرهنگ این ولایت ایجاد شده است.

ریاست اطلاعات وفرهنگ هرات تاکید می‌کند که ازاین پس هیچ ارگان امنیتی حق ندارد که خودسرانه خبرنگار و یا کارمند رسانه را بازداشت کند، بلکه تمام قضایای خبرنگاران از طریق کمیته و به همکاری ریاست اطلاعات وفرهنگ این ولایت بررسی خواهد شد.

ولی شاه بهره، مسوول کمیته نظارت و حمایت از رسانه ها درهرات دراین مورد گفته است: «اهداف کلی ما بر سه اصل استوار است که اول نظم بخشیدن به نشرات رسانه های صوتی و تصویری، دوم حمایت همه جانبه و دادخواهی از حقوق رسانه‌ها است که به گونه‌های مختلف این کمیته دادخواهی می کند و سوم کمیته تخطی موظف و مکلف است که هرگاه رسانه تخطی می‌کند، آن را ارزیابی و بررسی کند تا بعداً ازآن رسانه تعهد بگیرد».

درهمین حال، مسوولان رسانه‌های محلی، ریاست های استخبارات، اطلاعات وفرهنگ و امر به معروف ونهی از منکر اعضای مستقیم کمیته نظارت و حمایت از رسانه‌ها هستند، اداره محلی هرات اطمینان می‌دهد که برای حمایت از کار وفعالیت رسانه ها از هچ تلاش دریغ نمی‌کند.

نعیم الحق حقانی، رییس اطلاعات وفرهنگ هرات افزوده است: «همه‌ای ارگان‌های امنیتی که در هرات هستند و تمام جاهای دیگری که مربوط به هرات باشد، با ایجاد این کمیته و مسایل که مربوط کمیته می‌شود به جای اینکه از طریق یک ارگان دولتی مورد بازخواست قرار بگیرد، مستقیماً جریان آنها از طریق این کمیته ارزیابی می‌شود و به اداره اطلاعات وفرهنگ اطلاع رسانی می شود».

با این حال شماری از خبرنگاران نسبت به ایجاد این کمیته خوشبین اند، آنها از حکومت می‌خواهند که در چارچوب این کمیته روند دسترسی به اطلاعات و چگونگی فعالیت خبرنگاران را تسهیل کنند.

مرجان وفا، یکی از خبرنگاران کشور دراین زمینه می‌گوید: «در شرایط فعلی وجود چنین کمیته که حامی رسانه‌ها و خبرنگاران باشد، می‌تواند خیلی موثر باشد».

درهمین حال، هیأت رهبری این کمیته می گوید که تلاش می‌کنند تا از طریق این کمیته به همکاری اداره اطلاعات وفرهنگ روند کار وفعالیت رسانه‌ها وخبرنگاران را تسهیل بخشند.

رویداد های اخیر

عادی‌سازی روابط با کشورهای منطقه و جهان محور تلاش‌های امارت اسلامی در یک سال گذشته

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

دستگاه دیپلوماسی امارت اسلامی افغانستان در دوازده ماه گذشته برای باز کردن یک فصل جدید مناسبات سیاسی با جهان، تلاش‌های گسترده‌ای انجام داده است.

هرچند این تلاش‌ها به کسب مشروعیت از سوی هیچ‌کشوری تاهنوز منجرنشده اما بیرق امارت اسلامی در برخی ازکشورهای منطقه برافراشته شده است.

روسیه، چین، ترکیه، ایران، پاکستان، ازبیکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قطر و امارات متحده عربی کشورهای اند که سفارت‌های‌شان در افغانستان باز است و اماکن دیپلوماتیک امارت اسلامی نیز در این کشورها فعالیت دارند.

تقریباً پیام‌های همه همسایگان افغانستان به جز تاجیکستان در حوزه مبارزه با تروریزم، حقوق بشر و حاکمیت، فراگیر بوده که تاحد زیادی همسو با منافع امریکا توصیف شده است.

در این دوازده ماه پسین، نمایندگی‌های سیاسی کشورهای اروپایی در افغانستان تنها به هدف هماهنگی کمک‌های بشری ادامه داشته است. هندوستان نیز تیم فنی برای هماهنگی کمک‌های بشری در افغانستان دارد.

امیرخان متقی، وزیر امور خارجه، گفته است که امارت اسلامی به خواست‌ها و منافع سایر کشورها احترام می‌گذارد و در مقابل از آن‌ها نیز می‌خواهد تعامل مشابه با امارت اسلامی داشته باشند.

این خواست هم‌چنان بارها از سوی ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزراء، ابراز شده که امارت اسلامی سیاست خارجی متوازن و اقتصاد محور دارد و خواهان داشتن روابط دوستانه با همه کشورهای جهان است.

در دوازده ماه گذشته، کشورهای منطقه و جهان نیز میزبان نشست‌های برای افغانستان بودند اما تقریباً در بسیاری از این نشست‌ها هیچ نماینده‌ای از امارت اسلامی حضور نداشت.

وزیر خارجه ازبیکستان در نشست مشترک سازمان امنیت و همکاری اروپا که در اواخر سال روان در تاشکند برگزار شد، پیشنهاد داد که یک گروه مذاکره کنندۀ بین‌المللی برای گفتگو با امارت اسلامی ایجاد شود.

ضمیر کابلوف، نماینده خاص رییس‌جمهور روسیه برای افغانستان، نیز اظهارات مشابه داشت و تأکید دارد که افغانستان نباید درعرصه جهانی در انزوای سیاسی قرار داشته باشد.

با این حال، چرا جهان به ویژه امریکا و کشورهای غربی استراتیژی روشن و مشخص در یک سال گذشته در قبال افغانستان نداشته‌اند و چرا کشورها از طریق دیپلوماسی چندجانبه با افغانستان برخورد نکرده و هیچ اجماع سیاسی در این خصوص به وجود نیامده است؟

عزیز بارز، آگاه روابط بین‌الملل، در این مورد می‌گوید: «بعضی کشورهای همسایه ما به اساس منافع خودشان در چوکات روابط «دی فاکتو» تعاملات دارند، کشورهای جهان هم در آغاز خواهان تعامل بودند و به قول یکی از سفرای کشورهای اروپایی، تعامل جهان با طالبان (امارت اسلامی) به شکل منفی پیش می‌رود.»

با این وجود، امارت اسلامی امیدواراست که در سال نو هجری خورشیدی بتواند روابط و مناسبات سیاسی خود را با کشورهای منطقه و جهان تقویت بیش‌تر کند و در نتیجه تعاملات مثبت با جهان و ایجاد روابط دوستانه مشروعیت بین‌المللی را نیز حاصل نماید.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رهبر امارت اسلامی: فروشند‌گان و تولیدکنند‌گان مواد نشه‌آور مجازات تعزیری شوند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

مولوی هبت‌الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، روز یکشنبه، (۲۸ حوت) حکم سوزاندن مواد مخدر ضبط‌ شده و تخریب وسایل و تجهیزات استفاده‌شده در تولید مواد نشه‌آور را صادر کرده است.

بر اساس این فرمان، هیأت مشترکی از وزارت‌خانه‌های داخله، صحت عامه و ریاست عمومی استخبارات باید با حضور نماینده محکمه، مواد مخدر ضبط ‌‌شده را در ملاء‌عام بسوزانند.

در این حکم آمده است: «به فروشندگان و تولیدکنندگان شراب، سایر مشروبات الکولی، امان (اِفِدرا)، پودر، کوکائین، شیشه و سایر مواد نشه‌آور مجازات تعزیری داده شود و مواد مخدر یادشده و وسایل و تجهیزات استفاده شده در تولید مواد مخدر تخریب گردد.»

گفتنی است که پیش از این، بر اساس فرمان‌های جداگانه کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در کشور ممنوع اعلام شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

معاون والی جوزجان پسرش را از وظیفه برکنار کرد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

مولوی گل محمد سلیم، معاون والی ولایت جوزجان، پسرش را از وظیفه برکنار کرده است.

به گزارش خبرگزاری باختر، مطابق به حکم رهبر امارت اسلامی مبنی بر انفکاک پسران و وابسته‌گان مقامات از وظایف در نهادهای دولتی، معاون والی جوزجان پسرش را از وظیفه‌اش برکنار کرده و به‌جای او فرد دیگری را در پست مقرر کرده است.

پسر آقای محمد سلیم قبلاً در یک بست ساتنمنی در قوماندانی امنیه جوزجان کار می‌کرد.

طبق حکم صادرشده از سوی رهبر امارت اسلامی، به تمام مسوولان وزارت‌ها و ریاست‌های مستقل هدایت داده شده است تا از استخدام براساس تعلقات خویشاوندی و روابط شخصی جداً خودداری کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!