Connect with us

اخبار ویژه

سازمان بهداشت جهانی: تاثیرات ویروس کرونا برای دهه ها ادامه خواهد داشت

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

کمیته اضطراری سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که هنوز پایانی برای بحران ویروس کرونا در دید نیست – ویروس که تاکنون بیش از ۱۷ میلیون نفر را آلوده و بیش از ۶۵۰۰۰۰ نفر را کشته است.

پس از چهارمین جلسه اضطراری در کمیته اضطراری تشکیل شده توسط مدیر کل سازمان بهداشت جهانی به اتفاق آرا توافق شد که شیوع ویروس کرونا هنوز یک نگرانی صحی در سطح بین الملل است.

سازمان بهداشت جهانی در بیانیه ای که روز شنبه صادر شد به “دوام طولانی مدت ویروس کرونا” و “اهمیت تلاش های پایدار در سطح جامعه ، کشوری ، منطقه ای و جهانی” اشاره کرد.

مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، تودروس در سخنان افتتاحیه خود در روز جمعه به کمیته گفت: “ویروس کرونا یک بحران صحی است که یک بار در قرن اتفاق میافتد. اثرات آن در دهه های بعدی احساس خواهد شد.”

وی افزود: “بسیاری از کشورها که معتقد بودند از بدترین وضعیت گذشته اند ، اکنون درگیر شیوع های جدید این ویروس هستند. برخی که در اولین هفته ها کمتر تحت تأثیر قرار گرفته اند ، اکنون شاهد افزایش تعداد موارد و مرگ و میر هستند. و برخی که شیوع زیادی داشتند ، آنها را تحت کنترل خود قرار داده است. “

کمیته اضطرار پیشنهادات مختلفی را هم به WHO و هم برای کشورهای عضو ارائه داده است.

این کمیته به سازمان بهداشت جهانی توصیه کرد كه همچنان به بهینه سازی سازمان ها و شرکای چند جانبه جهانی و منطقه ای برای آمادگی و مبارزه با ویروس کرونا ادامه دهد و از كشورهای عضو در حفظ خدمات درمانی حمایت كند و در عین حال تسریع در تحقیقات و دسترسی نهایی به تشخیص ، درمان و واكسین ها نیز داشته باشد.

این سازمان به کشورها توصیه کرد که از کمکهای مالی به تلاشهای تحقیقاتی پشتیبانی کنند.

این کمیته همچنین به کشورها توصیه کرده است که سیاستهای بهداشت عمومی را برای شناسایی موارد ابتلا و بهبود ردیابی سریع تماس ، بهبود بخشند از جمله در مناطق کم منبع ، آسیب پذیر یا پرخطر.

کمیته اضطرار همچنان به کشورها توصیه نموده است تا اقدامات متناسب و توصیه های در مورد سفر را بر اساس ارزیابی ریسک انجام دهند و مرتباً این اقدامات را بررسی کنند.

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!