Connect with us

صحت

آغاز دور چهارم تطبیق واکسین پولیو در غرب کشور

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱, ۱۴۰۱)

قرار است چهارمین دور تطبیق برنامه واکسین پولیو درغرب کشور روز دوشنبه (۲جوزا) آغاز گردد. مسوولان حوزوی کمپاین پولیو می‌گویند قرار است بیش از یک میلیون کودک در این دور واکسین شوند.

در حال حاضر مشکلی جدی در برابر تطبیق برنامه واکسین پولیو وجود ندارد و تیم‌های تطبیق کننده واکسین از روز دوشنبه به دروازه خانه ها می روند تا دو قطره واکسین را به اطفال زیر سن پنج سال برسانند.

محمدآصف کبیر، معاون صحت عامه هرات می گوید که:” آمادگی‌های لازم درهرات و حوزه غرب برای تطبیق کمپاین واکسین پولیو گرفته شده و آموزش های لازم برای کارمندان داده شده است که تقریبا در حدود پنج هزار کارمند در تطبیق، نظارت و مراقبت از کمپاین پولیو توظیف شده اند”

عبدالوحید رحمانی، مسوول حوزوی برنامه واکسیناسیون در هرات می گوید که:”هدف ما در ولایت هرات ۷۱۰ هزار طفل زیر پنج سال است که ما باید برای آنها واکسین را تطبیق بکنیم که خوشبختانه ما در کمپاین قبلی هم به هدف خود رسیده بودیم و امیدواریم که دراین دوره هم ما برسیم.”

ریاست صحت عامه هرات می‌گوید تنها در این ولایت ۷۱۰ هزار کودک قرار است واکسین پولیو دریافت کنند، همچنان در بادغیس نیز حدود ۱۸۰ هزار طفل واکسین خواهند شد.

محمدآصف قانت، رییس صحت عامه بادغیس می‌گوید که:” در این دور کمپاین ۱۸۰ هزار و ۴۸۹ طفل مورد هدف ما است که کوشش می کنیم هیچ طفل از این کمپاین باقی نماند.”

فضل الحق فرجاد، مسوول برنامه واکسین پولیو در غور می‌گوید که :” به تمام نقاط غور و خانه به خانه این کمپاین ادامه خواهد داشت و خوشبختانه که هیچ مانع فرا راه ما وجود ندارد.”

با این حال تیم های صحی مصروف انتقال بسته های واکسین به مراکز صحی ولسوالی ها هستند و قرار است به گونه خانه به خانه این کمپاین تطبیق شود.

تیمورشاه، باشنده هرات می گوید که:” در مقابل جلوگیری از فلج اطفال کوشش کنند که طفل های خود را واکسین کنند و با تیم های صحی و واکسیناتورها همکاری کنند و در مدت چهار روز که ما برنامه واکسین پولیو را داریم بتوانیم به درستی تطبیق کنیم.”

درحال حاضر افغانستان و پاکستان کشورهای هستند که هنوز هم واقعات پولیو را دارند و کاملا محو نشده است. یک واقعه پولیو طی سال جاری میلادی در ولایت پکتیکا ثبت شده است.

صحت

اتحادیۀ اروپا ۴۱ میلیون دالر برای حمایت از کودکان افغان کمک کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۴۰۱)

صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان (یونیسف) از کمک ۴۱ میلیون دالری اتحادیۀ اروپا برای رسیدگی به مشکلات کودکان در افغانستان خبر داد.

یونیسف امروز (یکشنبه ۱۲ سرطان) در خبرنامه‌ای گفت که ۲۶ میلیون این کمک برای تهیۀ واکسین فلج کودکان و طبیق واکسین پولیو و ۱۵.۶ میلیون دالر آن در بخش حمایت از کودکان در این کشور به مصرف خواهد رسید.

این پول قرار است که توسط صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال و سازمان جهانی صحت در این کشور به مصرف برسد. به گفتۀ یونیسف، ملل متحد به تلاش‌هایش در راستای حفاظت از دست‌کم، ۱۸۰۰۰ هزار کودک مهاجر ادامه خواهد داد و نیز با این مقدار پول می خواهد زمینۀ واکسین پولیو را برای ده میلیون کودک در افغانستان فراهم کند.

بر اساس برنامۀ یونسیف و سازمان جهانی صحت قرار است تمامی کودکانی که از طریق مرزهای افغانستان تردد می‌کنند، واکسین پولیو را دریافت کنند.

یونیسف با ابراز نگرانی گفته است که با بدتر شدن وضعیت اقتصادی در افغانستان، کودکان در سراسر این کشور با خشونت‌ها و سایر تهدیدها مواجه اند. ملل متحد افزوده که این کودکان برای زنده ماندن تصمیم‌های ناامیدکنندۀ را گرفته و حتا برخی از آن‌ها سفرهای خطرناک به خارج از افغانستان را انتخاب کرده اند.

اندریاس فون براندت، سفیر اتحادیۀ اروپا برای افغانستان، سفر کودکان به خارج از این کشور را خطرناک عنوان کرده و گفته است که بسیاری این کودکان در معرض خطر “خشونت، استثمار و سو استفاده” قرار می‌گیرند.

آقای براندت افزوده است: “به همین دلیل است که اتحادیۀ اروپا، ۱۵ میلیون یورو اضافی به یونیسف کمک می‌کند تا به شناسایی پسران و دخترانی که به کمک نیاز دارند و کودکان در معرض خطر مهاجرت یا عودت‌کننده به افغانستان اند، کمک کند و به آن‌ها گزینه‌هایی بدون از مهاجرت را فراهم کرده و یا زمینۀ کار مهیا کند.”

در این حال، محمد اگ ایویا، نماینده یونیسف برای افغانستان، این دو بسته کمکی اتحادیۀ اروپا برای رسیدگی به مشکلات کودکان در این کشور را مهم عنوان کرده و گفته است: “این بودجه به یونیسف و سازمان جهانی صحت اجازه می‌دهد تا تلاش‌های واکسیناسیون فلج کودکان را تقویت کنند تا اطمینان حاصل شود که همۀ کودکان در افغانستان و کسانی که از نقاط مرزی تردد می‌کنند در برابر فلج کودکان واکسین می‌شوند.”

نمایندۀ یونیسف در افغانستان همچنین گفته که از ماه می سال گذشته تا اپریل ۲۰۲۲ میلادی، ۳۳.۵ میلیون دوز واکسین فلج کودکان را در افغانستان تهیه کرده است که در این مدت میلیون‌ها کودک واکسین پولیو را دریافت کرده اند.

Continue Reading

صحت

قرارداد اتحادیه اروپا برای خرید ۱۱۰ هزار دُز واکسین آبله میمون

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۵, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزاری رویترز؛ استلا کریاکیدز رییس کمیسیون صحت اتحادیه اروپا گفته است این واکسین‌ها با بودجه اتحادیه اروپا خریداری شده و به تناسب جمعیت بین کشورهای اروپایی توزیع خواهد شد، اولویت توزیع با کشورهایی است که نیاز فوری دارند.

کمیسیون صحت اتحادیه اروپا اعلام کرده که حدود ۹۰۰ مورد ابتلا به آبله میمون در ۱۹ کشور اتحادیه اروپا و همچنین در ناروی و آیسلند گزارش شده است.

واکسن شرکت باواریانوردیک که با نام ایموانکس در اروپا و جینئوس در ایالات متحده شناخته می شود، برای کنترل آبله میمون در امریکا تایید شده اما هنوز تاییدیه آژانس دارویی اروپا را ندارد هر چند که کمیسیون صحت اتحادیه اروپا گفته:؛واکسین آبله از مردم در برابر آبله میمون نیز محافظت می‌کند زیرا این ویروس شباهت زیادی با ویروس آبله معمولی دارد.”

برخی از کشورهای اتحادیه اروپا مثل آلمان و اسپانیا خودشان پیش تر سفارشاتی برای واکسین آبله میمون ثبت کرده اند.

Continue Reading

صحت

تحقیق: آلاینده‌های کیمیاوی، تعداد اسپرم مردان را کاهش داده است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۳, ۱۴۰۱)

به نقل از گزارش یورونیوز دانشمندان می‌گویند تحقیقات روی ادرار مردان نشان می‌دهد که افزایش قابل توجه میزان آلاینده‌های کیمیاوی یکی از دلایل اصلی کاهش تعداد اسپرم در مردان به شمار می‌رود.  

تازه‌ترین تحقیق در خصوص مولفه‌های اثرگذار بر کاهش تعداد اسپرم مردان در مجله این‌وایرومنت اینترنشنال منتشر شده است. این تحقیق در بررسی نمونه‌های ادرار نزدیک به ۱۰۰ مرد داوطلب متوجه شده که مختل‌کننده‌های غدد درون ریز مردان به سطح هشدار‌ رسیده است. مشکلی که قدرت باروری در انسان را کاهش می‌دهد.

در بررسی این نمونه‌ها مشخص شده که آلاینده‌هایی از مواد کیمیاوی مانند بیسفنول‌ها و دیوکسین‌ها که کیفیت اسپرم را تحت تاثیر قرار می‌دهند تا ۱۰۰ برابر بیشتر از میزان عادی مشاهده شده است. نویسندگان این مقاله می‌گویند وجود این کوکتل‌های مواد کیمیاوی بر سلامت باروری مردان اثر منفی قابل توجهی می‌گذارد.  

این تحقیق روی نمونه ادرار ۹۸ مرد دانمارکی بین سنین ۱۸ تا ۳۰ سال صورت گرفته است. علاوه بر این، از معلومات موجود در آژانس استانداردهای غذایی اروپا EFSA نیز برای تخمین  میزان احتمالی ۲۰ ماده کیمیاوی دیگر نیز استفاده شده است.

نویسندگان این مقاله به رهبری پروفسور آندریاس کورتنکمپ از پوهنتون برونل لندن می‌گویند از میزان قابل توجه این ترکیب‌های کیمیاوی در نمونه‌ها تعجب کرده‌اند. آنها همچنین از میزان بیسفنول BPA در نمونه‌های مورد آزمایش شگفت‌زده شده‌اند. ماده‌ای که یک خطر کاملا جدی برای سلامت اسپرم به شمار می‌رود.   

با این حال محققان اذعان دارند که تحقیق آنها همراه با محدودیت‌هایی نیز بوده است. به عنوان مثال داده‌های استفاده شده از آژانس استانداردهای غذایی اروپا، مربوط به سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ است و ممکن است در نمونه‌های جدیدتر میزان مواد کیمیاوی نیز افزایش یافته باشد. یکی دیگر از ابهامات این است که آیا زنان در سنین باروری به اندازه مردان مورد مطالعه در معرض مواد کیمیاوی قرار دارند یا خیر.

با این حال محققان تاکید کردند که تحقیقات آنها ممکن است خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض این ترکیب‌های کیمیاوی خطرناک برای اسپرم را دست کم بگیرد، چرا که انبوهی از این مواد کیمیاوی می‌توانند بر اسپرم اثر بگذارند اما همه آنها در این تحقیق مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.  

کمیت و کیفیت اسپرم در دهه‌های اخیر در کشورهای غربی به طور چشمگیری کاهش یافته است، به طوری که تحقیقات نشان می‌دهد تعداد اسپرم‌ها در بدن مردان در فاصله ۴۰ سال بیش از نصف شده است. در همین حال، سایر اختلالات سلامت باروری مانند بیضه‌های غیر نزولی و سرطان بیضه در حال افزایش است.

دانشمندان در سراسر جهان طیف وسیعی از علل احتمالی دیگر را در پس کاهش تعداد اسپرم در نظر گرفته‌اند، از آن جمله می‌توان به عوامل سبک زندگی، مصرف دخانیات و آلودگی هوا اشاره کرد.

این مطالعه هرچند نگرانی‌ها در خصوص سلامت اسپرم‌ها را افزایش می‌دهد اما در عین حال باعث خواهد شد تا مطالعات بیشتری در جوامع مختلف در این خصوص صورت گیرد تا احتمالا تلاش‌های گسترده‌تری برای جلوگیری از تهدیدهای بالقوه‌ای که سلامت اسپرم‌ها را تهدید می‌کند، صورت پذیرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!