Connect with us

صحت

آغاز دور چهارم تطبیق واکسین پولیو در غرب کشور

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱, ۱۴۰۱)

قرار است چهارمین دور تطبیق برنامه واکسین پولیو درغرب کشور روز دوشنبه (۲جوزا) آغاز گردد. مسوولان حوزوی کمپاین پولیو می‌گویند قرار است بیش از یک میلیون کودک در این دور واکسین شوند.

در حال حاضر مشکلی جدی در برابر تطبیق برنامه واکسین پولیو وجود ندارد و تیم‌های تطبیق کننده واکسین از روز دوشنبه به دروازه خانه ها می روند تا دو قطره واکسین را به اطفال زیر سن پنج سال برسانند.

محمدآصف کبیر، معاون صحت عامه هرات می گوید که:” آمادگی‌های لازم درهرات و حوزه غرب برای تطبیق کمپاین واکسین پولیو گرفته شده و آموزش های لازم برای کارمندان داده شده است که تقریبا در حدود پنج هزار کارمند در تطبیق، نظارت و مراقبت از کمپاین پولیو توظیف شده اند”

عبدالوحید رحمانی، مسوول حوزوی برنامه واکسیناسیون در هرات می گوید که:”هدف ما در ولایت هرات ۷۱۰ هزار طفل زیر پنج سال است که ما باید برای آنها واکسین را تطبیق بکنیم که خوشبختانه ما در کمپاین قبلی هم به هدف خود رسیده بودیم و امیدواریم که دراین دوره هم ما برسیم.”

ریاست صحت عامه هرات می‌گوید تنها در این ولایت ۷۱۰ هزار کودک قرار است واکسین پولیو دریافت کنند، همچنان در بادغیس نیز حدود ۱۸۰ هزار طفل واکسین خواهند شد.

محمدآصف قانت، رییس صحت عامه بادغیس می‌گوید که:” در این دور کمپاین ۱۸۰ هزار و ۴۸۹ طفل مورد هدف ما است که کوشش می کنیم هیچ طفل از این کمپاین باقی نماند.”

فضل الحق فرجاد، مسوول برنامه واکسین پولیو در غور می‌گوید که :” به تمام نقاط غور و خانه به خانه این کمپاین ادامه خواهد داشت و خوشبختانه که هیچ مانع فرا راه ما وجود ندارد.”

با این حال تیم های صحی مصروف انتقال بسته های واکسین به مراکز صحی ولسوالی ها هستند و قرار است به گونه خانه به خانه این کمپاین تطبیق شود.

تیمورشاه، باشنده هرات می گوید که:” در مقابل جلوگیری از فلج اطفال کوشش کنند که طفل های خود را واکسین کنند و با تیم های صحی و واکسیناتورها همکاری کنند و در مدت چهار روز که ما برنامه واکسین پولیو را داریم بتوانیم به درستی تطبیق کنیم.”

درحال حاضر افغانستان و پاکستان کشورهای هستند که هنوز هم واقعات پولیو را دارند و کاملا محو نشده است. یک واقعه پولیو طی سال جاری میلادی در ولایت پکتیکا ثبت شده است.

صحت

دوصد کودک «لب‌چاک» و «کام‌چاک» در کندز رایگان تداوی می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۳, ۱۴۰۲)

ریاست صحت عامه کندز می‌گوید دوصد کودکی که دچار «لب‌چاک» و «کام‌چاک» می‌باشند، از سوی یک نهاد کمک‌کننده به مناسبت ماه مبارک رمضان به‌گونه رایگان در این ولایت تداوی می‌شوند.

مسوولان در ریاست صحت عامه این ولایت می‌گویند که این کودکان توسط یک نهاد کمک‌کنندۀ داخلی تداوی خواهند شد.

الله نور، مسوول شفاخانه سعادت در کندز می‌گوید: «در سال گذشته ما به تعداد ۲۱۰ مریض لب‌چاک و کام‌چاک را عملیات کردیم که همه‌ای آن‌ها خوب شدند.»

مسوولان در این ریاست می‌گویند که مریضان از سایر ولایات نیز برای تداوی به این مرکز مراجعه می‌کنند.

نجیب‌الله ساحل، رییس صحت عامه کندز، گفته است: «ما پلان داریم که ۲۰۰ مریض لب‌چاک و کام‌چاک را تداوی کنیم، فعلاً این خدمات به سطح زون کندز است و حتا از میمنه، شبرغان و مزارشریف مردم نیز به خاطر عملیات به این ولایت مراجعه می‌کنند.»

از سویی هم، خانواده‌های این کودکان می‌گویند که توان مالی برای تداوی کودکان معلول‌ شان را نداشتند و حالا که کودکان شان رایگان تداوی می‌شوند، خرسند اند.

گفتنی است که استفاده دوا بدون نسخه داکتر، فقر و ناداری و هم‌چنان استفاده‌شدن انواع سلاح‌ها در طول چهار دهه جنگ در گذشته از عوامل عمده است که کودکان، معلول تولد می‌شوند. حالا که جنگ در کشور پایان یافته امیدواری‌ها بر این است که روزی معضل فقر نیز از افغانستان برچیده شود تا کودکان دیگر معلول متولد نشوند.

Continue Reading

صحت

سازمان جهانی صحت: ۴۵ درصد مریضان عفونت تنفسی در افغانستان کودکان زیر پنج سال اند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

سازمان جهانی صحت در تازه‌ترین گزارش خود درباره وضعیت عمومی صحی در افغانستان گفته است که ۴۵.۱ درصد از مریضان مبتلا به عفونت‌های تنفسی را کودکان زیر پنج سال تشکیل می‌دهند.

در این گزارش که روز پنجشنبه (۱۰ حمل) منتشر شد آمده است که شیوع عفونت حاد تنفسی همچنان در سراسر افغانستان به دلیل سردی هوا ادامه دارد و درجه حرارت پایین آسیب‌پذیری مردم را تشدید می‌کند.

به گفته این سازمان در ماه فبروری، بیش از ۸۲۸ هزار عفونت حاد تنفسی گزارش شده است.

براساس گزارش، چهار میلیون و ۳۵۳ هزار مورد عفونت تنفسی در افغانستان از اکتوبر سال ۲۰۲۲ ثبت شده است که این رقم ۱۳.۳ درصد کل نفوس کشور را تشکیل می‌دهد.

مردم افغانستان در سال گذشته یکی از سردترین زمستان‌ها را در چند دهه اخیر سپری کردند.

سازمان جهانی صحت همچنین در گزارش خود تخمین زده است که ۱۷ درصد از بزرگسالان در افغانستان اختلالات روانی، مشکلات روحی چون افسردگی، اضطراب و اختلال استرس پس از سانحه را تجربه کرده‌اند.

به گفته این نهاد، چندین دهه جنگ و بی‌ثباتی، بسیاری از افغان‌ها را در برابر مشکلات روانی آسیب‌پذیر کرده است و این سبب گرایش به مواد مخدر می‌گردد.

Continue Reading

صحت

شناسایی اولین مورد آنفلوانزای پرندگان در شیلی

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۲)

وزارت صحت شیلی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده است که این کشور اولین مورد آنفولانزای پرندگان را در یک انسان شناسایی کرده است.

به نقل از خبرگزاری رویترز، بر اساس اطلاعیه وزارت صحت شیلی، این مورد در مردی ۵۳ ساله شناسایی شد که علائم شدید آنفلوآنزا را نشان داده است.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر وضعیت این مریض خوب است.

دولت شیلی در حال حاضر تحقیقات در خصوص منبع سرایت و همچنین سایر افرادی است که با مریض در تماس بودند را آغاز کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!