Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا فشار بر گروه‌های تروریستی را در افغانستان حفظ می‌کند

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

رییس جمهور امریکا در اولین سال یادبود از کشته شدن سیزده سرباز امریکایی در میدان هوایی کابل گفته است که کشورش بدون حضور نظامی فشار برگروه‌های تروریستی را در افغانستان حفظ می‌کند.

جوبایدن دربیانیه‌ای گفته است که واشنگتن پیکارجهانی علیه داعش و دیگر گروه‌های تروریستی را که تهدید برای امنیت امریکا هستند، دو برابر کرده است.

آقای بایدن گفته است: «ملت ما هرگز نمی‌تواند چنین فداکاری باورنکردنی را جبران کند، ما هرگز از احترام به تعهد مقدس خود در قبال خانواده‌ها و بازماندگانی که آنها پشت سرگذاشته‌اند، کوتاهی نخواهیم کرد، و نیز تروریست‌ها را تا نابودی کامل دنبال، فعالیت های‌شان را مختل و طرح‌های شان را برای انجام حمله به امریکا ومتحدینش ناکام خواهیم کرد.»

درهمین حال، رییس جمهورامریکا حمله ۲۶ آگست سال گذشته را که درآن افزون ۱۳ سربازامریکایی، ۱۷۰ شهروند غیرنظامی افغانستان نیزکشته شدند، غم‌انگیز و یک تراژیدی فراموش ناشدنی توصیف می‌کند.

با این حال، بایدن دراین بیانیه که کاخ سفید آنرا منتشر کرده افزوده است که واشنگتن به دنبال این حمله، کارزار جهانی علیه داعش و دیگر گروه‌های تروریستی را که امریکایی‌ها را تهدید می‌کنند، دو برابر کرده است.

گفتنی‌ست که مسوولیت این حمله را که چند روز پیش از پایان روند خروج نیروهایی امریکایی از افغانستان صورت گرفت، داعش پذیرفته بود.

این درحالیست که امارت اسلامی اطمینان می‌دهد که نیروهای امارت اسلامی بر قلمرو افغانستان حاکمیت کامل دارند واجازه نمی‌دهند امنیت هیچ کشوراز خاک افغانستان تهدید شود و افزوده که حکومت اطمینان می‌‍‌دهد که با گروه‌های تروریستی رابطه ندارد و نیز اجازه نمی‌دهد از قلمرو افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده صورت بگیرد.

رویداد های اخیر

رهبر امارت اسلامی: تعیین افراد در نهادهای دولتی طبق «اصول اسلامی و مصالح رعیت» باشد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۰, ۱۴۰۱)

رهبر امارت اسلامی افغانستان در یک نوار صوتی که از سوی وزارت تحصیلات عالی به نشر رسیده به تمامی مقامات حکومتی دستور داده است که در گماشتن افراد در نهادهای دولتی، طبق اصول اسلامی عمل و از تعیین افراد براساس روابط و سلیقه‌ها خودداری کنند.

در این نوار صوتی، مولوی هبت‌الله آخندزاده گفته است که امارت اسلامی در تطبیق شریعت اسلامی کوتاهی نخواهد کرد و حالا که نیروهای امارت اسلامی در شهرها مستقر شده اند، باید در تطبیق نظام الهی و رهنمایی مردم به سوی شریعت گام‌های موثر بردارند.

رهبر امارت اسلامی دستور داده است: «هر کسی که مقرر می‌شود و با گماشتن وی به رعیت و نظام اسلامی آسیب‌ می‌رسد، باید عزل شود. گماشتن افراد باید بربنیاد مصالح رعیت و شریعت اسلامی باشد.»

رهبر امارت اسلامی نیز هدایت داده است که کارمندان دولتی نباید به استعفای اجباری سوق داده شوند تا زمانی که دلیل شرعی وجود نداشته باشد.

از سویی هم، شماری از آگاهان می‌گویند که برای پیش‌برد حکومت‌داری نیاز است تا قوانین جدید ساخته شود زیرا امارت اسلامی قوانین گذشته را ملغا کرده است.

سیدمقدم امین، آگاه مسایل سیاسی، می‌گوید: «عدالت اجتماعی و شایسته‌سالاری، توزیع عادلانۀ قدرت و ثروت برای اتباع کشور یک اصل شرعی و قانونی است، نظام زمانی سر پای خود ایستاد می‎شود که هر تخصص در جایگاۀ خود قرار بگیرد.»

عبدالجبار اکبری، آگاه مسایل سیاسی، نیز گفت: «گماشتن افراد کارکشته که بتوانند ادارات دولتی را مدیریت کنند، می‌تواند بر روند حکومت‌داری تاثیرات مثبت داشته باشد و حتا باعث دلگرمی مردم برای کارکردن در ادارات دولتی می‌شود.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیر خارجه پاکستان در سفر به مسکو درباره افغانستان گفتگو می‌کند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۰, ۱۴۰۱)

بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان به دعوت سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به مسکو سفر کرده است.

روزنامه اکسپرس تریبون به نقل از منابع رسمی گزارش داده است که آقای زرداری با همتای روسی‌اش در این سفر، عملکرد امارت اسلامی افغانستان در اجرای تعهدات با جامعه بین‌المللی را بررسی خواهد کرد.

در گزارش این روزنامه پاکستانی آمده است که وضعیت افغانستان در جلسه روز دوشنبه وزرای خارجه دو کشور از موضوعات مهمی است که در راس گفتگوها قرار خواهد داشت.

منابع این روزنامه گفته‌ اند وزیران خارجه دو کشور بررسی خواهند کرد که در تعهدات‌شان برای شکل‌دهی یک دولت فراگیر و جلوگیری از فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان موفقانه عمل کرده‌اند یا خیر.

اولین سفر وزیر خارجه پاکستان به مسکو در حالی انجام می‌شود که حملات تحریک طالبان پاکستان بر شهرهای این کشور افزایش یافته است.

روسیه نیز داعش را تهدیدی برای منافع خود می‌داند و نگران فعالیت این گروه تروریستی در خاک افغانستان است.

وزارت خارجه روسیه در تویتی اعلام کرده است که دو وزیر درباره مبارزه با تروریسم و تعدادی از موضوعات منطقه از جمله وضعیت افغانستان، سوریه و اوکراین گفتگو خواهند کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان همکاری اسلامی: منع دختران از شرکت در امتحان کانکور ناامید کننده است

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۰, ۱۴۰۱)

سازمان همکاری‌ اسلامی در بیانیه‌ای تصمم تازه امارت اسلامی افغانستان مبنی بر منع دختران از شرکت در امتحان کانکور سال ۱۴۰۲ در پوهنتون‌ها و موسسات تحصیلی خصوصی را ناامید کننده خوانده است.

این سازمان از امارت اسلامی خواسته که در ارتباط به این تصمیم تجدید نظر کنند.

در اعلامیه این سازمان آمده است: «فرمان اخیر محدودیت‌های گسترده‌ را تشدید می‌کند.»

این سازمان از مسوولان امارت اسلامی خواسته است که در مورد این تصمیم و احکام قبلی به دلیل پیامدهای اجتماعی و اقتصادی گستردۀ آن، تجدید نظر کنند.

وزارت تحصیلات عالی اخیراً در نامه‌ای به پوهنتون‌ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی، ثبت‌نام دختران در امتحان بهاری کانکور سال ۱۴۰۲ را ممنوع اعلام کرد.

در این مکتوب آمده است: «ثبت‌نام محصلین طبقه اناث الی اطلاع ثانی» مجاز نمی‌باشد.

پیش از این امارت اسلامی اعلام کرده بود که تمامی نهادهای آموزشی و تحصیلی تا امر بعدی به روی دختران بسته خواهد بود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!