Connect with us

اخبار ویژه

کمک اداره انکشاف بین المللی آمریکا برای فامیل های نیازمند افغان

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

برنامه غذایی جهان ملل متحد از بدست آوردن کمک ۱۲ میلیون دالر امریکایی از بخش کمک های بشری ادارە انکشاف جهانی ایالت متحده امریکا استقبال میکند. این کمک به منظور پاسخگویی به بحران ویروس کرونا در افغانستان انجام یافته است.

وضعیت اضطراری صحی افغانستان با بلند رفتن سطح عدم مصوونیت غذایی یکجا شده و معیشت تعدادی از جوامع در حال محدود شدن است.

نظر به برنامه غذایی جهان، این کمک اداره انکشاف بین المللی امریکا به ۹۵۰۰۰ فامیل متضرر از تاثیرات اجتماعی و اقتصادی ویروس کرونا از طریق پرداخت نقدی کمک خواهد کرد.

هر فامیل به مقدار ۶۰۰۰ افغانی به شکل نقدی دریافت خواهد کرد که توسط آن مصارف غذایی شان را برای دو ماه پرداخت کنند.

پیتر ناتیلو، رییس اداره انکشاف بین المللی امریکا در افغانستان گفته است: “کووید -۱۹ در سراسر کشور زندگی خانواده هایی که تکیه بر مزد روزانه داشتند و یا هم تجارت کوچک را به پیش میبردند را مختل ساخت بخصوص کسانی که در شهر ها زندگی میکنند و به دلیل قرنطین برای خریدن غذا امکانات پیدا کردن پول برروی ایشان بسته شد. ازطریق همکاری با WFP ، اداره ی انکشاف بین المللی امریکا برای تعدادی ازخانواده هایی که بیشترین آسیب از کووید-۱۹ دیده اند، کمک های مواد غذایی میرساند.”

خانواده های نیازمند در شهر هرات و کابل جایی که بیشترین نمونه های مثبت کووید-۱۹ ثبت گردیده و یا هم تاثیر این ویروس روی اقتصاد و زندگی انفرادی مردم محسوس بوده، این کمک ها را بدست خواهند آورد. این کمک نیازمندترین خانواده ها را برای ادامۀ زندگی در جلوگیری از استفاده ی میکانیزم های منفی همچون گدایی، مجبور ساختن اطفال به کار کردن و یا هم داشتن وعده های غذایی محدود و کمتر از نیاز یاری خواهند رساند.

رابرت کسکا، معاون و سرپرست برنامه غذایی جهان در افغانستان گفت: “ما از این کمک های USAID و هم از حمایت دوامدار این ارگان از فعالیت های WFP در افغانستان قدردانی میکنیم.”

آقای کسکا افزود: “این کمک در زمانی صورت میگیرد که ما برای رسیدگی به مردم آسیب دیده از تاثیرات کووید-۱۹ ، به ۵۳ میلیون دالر امریکایی نیاز داریم. بدون کار مشترک، افغانستان میتواند با مخرب ترین بحران مصؤنیت غذایی در دهه های اخیر مواجه شود .”

بنابر نتایج IPC یا (Classification Phase Security Food Integrated) در آغاز سال ۲۰۲۰م،  بیشتر از ۱۲ میلیون مردم به علت جنگ های چندین دهه، حوادث طبیعی و فقر روز افزون با عدم مصؤنیت غذایی مواجه بودند. اکنون کووید-۱۹ میلیون ها افغان را با خطر گرسنگی مواجه کرده است. ویروس کرونا امکانات داشتن کار یا وظیفه را محدود ساخته است و نرخ مواد غذایی هم به صورت غیر معمولی بلند است.

برای رسیدگی به تاثیرات دراز مدت این ویروس، برنامه غذایی جهان همچنان از طریق مراکز صحی و تیم های سیار خدمات ارایه مینماید تا سوی تغذیه را در دختران، پسران و مادران حامله و شیرده تداوی و جلوگیری نماید.

نظر به تاثیرات ویروس کرونا، برنامه غذایی جهان برعلاوه پلان قبلی خویش در نظر دارد تا به ۳ میلیون مردم دیگر هم کمک های مواد غذایی برساند که برای این کار به ۵۳ میلین دالر امریکایی اضافی نیاز دارد.

به طور کلی، برنامه غذایی جهان در سال ۲۰۲۰ میخواهد به ۱۰.۳ میلیون مردم که از عدم مصوونیت غذایی رنج میبرد، رسیدگی کند.

از ماه جولای الی دسامبر ۲۰۲۰، برنامه غذایی جهان برای تمامی فعالیت های پلان شده خویش به ۲۱۸ میلیون دالر امریکایی نیاز دارد که از این جمله ۱۳۵ میلیون دالر امریکایی تا هنوز بدست نیامده است.

این کمک USAID به ادامۀ کمک های ۴۹ میلیون دالر امریکایی در سال ۲۰۲۰ و ۹۲ میلیون دالر امریکایی در سال ۲۰۱۹ صورت میگیرد.

 

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!