Connect with us

تجارت

اتاق تجارت: بیش از ۱۲ تُن مغز جلغوزه به بازار اروپا صادر شده است

منتشر شده

در

(Last Updated On: عقرب ۸, ۱۴۰۱)

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات بیش از دوازده تُن مغزجلغوزه را به بازار اروپا صادر کرده است. مسوولان این اتاق می‌گویند ارزش این محموله حدود ۵۰۰ هزار دالر می‌باشد که قرار است از بندر اسلام قلعه وارد ایران و سپس به ترکیه فرستاده شود.

شرکت‌های صادراتی در هرات جلغوزه را از ولایت‌های مختلف کشور جمع‌آوری کرده بعد از پروسس به بازارهای جهانی صادر می‌کنند. اتحادیه صادرکننده‌گان زون غرب می‌گوید همه ساله از این حوزه حدود ۲۵۰ میلیون دالر اقلام گونه‌گون به کشورهای آسیایی و اروپایی صادرات دارند.

سید مسعود سادات، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات می‌گوید: «برای اولین بار یک محموله بزرگ مغز جلغوزه از حوزه غرب به اروپا و کشور جرمنی صادر می‌شود که مسیر راه آن از اسلام قلعه به ترکیه می‌رود و از آنجا وارد بازار اروپا می‌شود که ارزش آن بالای ۵۰۰ هزار دالر می‌باشد.»

اتحادیه صادرکننده‌گان زون غرب کشور ابراز کرده است همه ساله بیش از ۵۰ قلم اجناس مختلف به شمول میوهای خشک و تازه و هم‌چنان محصولات حیوانی به بیرون از کشور صادر می‌شود. مسوولان این اتحادیه تأکید می‌کنند که بیشترین صادرات از حوزه غرب کشور صورت می‌گیرد.

محمود اکرمی، معاون اتحادیه صادرکننده‌های هرات گفت: «همه ساله به مقداری حدوداً ۲۵۰ میلیون دالر از آدرس اتحادیه صادرکننده‌گان ولایت هرات به کشورهای خارج صادر می‌شود.»

با این حال، مسوولان محلی در هرات خاطرنشان کرده‌اند تلاش‌ها به هدف افزایش صادرات کالاهای باکیفیت کشور به بازارهای بیرونی ادامه دارد.

بشیراحمد سیرت، رییس صنعت و تجارت هرات افزود: «در قسمت صادرات برنامه جریان دارد و هنوز تکمیل نشده است، تمام سهولت‌های که برای تاجران و سرمایه‌داران برابر شود، امارت اسلامی آنرا حمایت می‌کند، ما هم به همین فکر هستیم تا اینکه سهولت‌های لازم را آماده کنیم.»

در حال حاضر حدود ۱۲۰ شرکت در قسمت صادرات میوه‌های خشک و تازه، نباتات طبی، محصولات حیوانی و حبوبات مصروف هستند که صدها تن در این شرکت‌ها کار می‌کنند.

تجارت

سرپرست وزارت صنعت و تجارت با معاون صدر اعظم روسیه دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۴۰۳)

نور الدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت با الیکسی اوورچوک، معاون صدر اعظم روسیه در امور همکاری‌های بین المللی، سرگئی پاولوف، رئیس عمومی خط آهن روسیه، و دیمیتری زفیریف، معاون وزارت ترانسپورت روسیه دیدار کرده است.

طبق خبرنامه وزارت صنعت و تجارت که امروز (جمعه) منتشر شد، در این دیدار دو طرف در مورد افزایش و بیلانس تجارت دو جانبه، تعرفه ترجیحی برای کالاهای افغانستان، سرمایه گذاری روسیه در پروژه های معادن و بند های آبی افغانستان، و سهم افغانستان در دهلیز ترانسپورتی بین‌المللی شمال-جنوب گفتگو کردند.

آنان همچنان در باره کاهش هزینه انتقالات اموال از طریق خط آهن روسیه، رفع مالیه صادراتی بر مواد اولیه، ترتیب و تنظیم سفر هیات به بندر های استراخان و مخاچکالا و برگزاری کنفرانس تواصل تجارتی و نمایشگاه تولیدات و محصولات افغانستان در مسکو بحث نموده و در زمینه توافقات نیز صورت گرفت.

Continue Reading

تجارت

سرپرست وزارت صنعت و تجارت با رییس جمهور تاتارستان دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۷, ۱۴۰۳)

وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست افغانستان می‌گوید که نورالدین عزیزی، سرپرست این وزارت در سفرش به تاتارستان با رییس جمهور این کشور دیدار کرده است.

وزارت صنعت و تجارت روز چهارشنبه (۲۶ ثور) با نشر خبرنامه‌ای از دیدار عزیزی با رستم مینیخانوف، رییس جمهور تاتارستان در حاشیه کازان فورم خبر داده است.

طبق خبرنامه، مینیخانوف از اشتراک عزیزی در «پانزدهمین فورم بین‌المللی اقتصاد روسیه و جهان اسلام» قدردانی کرده است.

در خبرنامه آمده است که دو طرف در مورد تجارت دوجانبه، ایجاد خانه تجارت روسیه در افغانستان، سفر رییس جمهور تاتارستان به کابل، سرمایه‌گذاری در تولید برق، انتقال آب، معادن، همکاری‌های کلتوری، اقتصادی و سایر موارد گفتگو کرده‌اند.

این درحالیست که سال گذشته نیز نورالدین عزیزی در رأس هیاتی به تاتارستان رفته بود.

این گردهمایی همه‌ساله از سوی‌ روسیه برگزار می‌شود و چهاردهمین دور این اجلاس نیز ماه ثور سال گذشته در همین کشور برگزار شده بود.

Continue Reading

تجارت

اداره ملی احصائیه: ارزش صادرات و واردات سال گذشته به ۱۰.۳ میلیارد دالر می‌رسد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۳)

اداره ملی احصائیه و معلومات روز چهارشنبه (۲۶ثور) گفته است که، در سال گذشته ارزش صادرات به یک میلیارد و ۷۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر و ارزش واردات به ۸ میلیارد و ۵۷۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دالر می‌رسد.

به گفته این اداره میوه‌‌جات در میان اقلام صادراتی کشور در سال گذشته بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده که ارزش صادرات آن به ۶۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دالر می‌رسد.

به همین ترتیب نباتات طبی، مواد معدنی و سبزیجات در جایگاه دوم، سوم و چهارم قرار دارند.

هم‌چنان سال گذشته مواد نفتی و روغنیات در میان اقلام وارداتی کشور بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده که ارزش مجموعی آن به یک میلیارد و ۳۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر می‌رسد و به همین ترتیب ماشین‌آلات، وسایط ترانسپورتی و پرزه‌جات با یک میلیارد و ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر در جایگاه دوم و منسوجات و فلزات و محصولات فلزی در جایگاه سوم و چهارم قرار دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!