Connect with us

تجارت

اتاق تجارت: بیش از ۱۲ تُن مغز جلغوزه به بازار اروپا صادر شده است

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۸, ۱۴۰۱)

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات بیش از دوازده تُن مغزجلغوزه را به بازار اروپا صادر کرده است. مسوولان این اتاق می‌گویند ارزش این محموله حدود ۵۰۰ هزار دالر می‌باشد که قرار است از بندر اسلام قلعه وارد ایران و سپس به ترکیه فرستاده شود.

شرکت‌های صادراتی در هرات جلغوزه را از ولایت‌های مختلف کشور جمع‌آوری کرده بعد از پروسس به بازارهای جهانی صادر می‌کنند. اتحادیه صادرکننده‌گان زون غرب می‌گوید همه ساله از این حوزه حدود ۲۵۰ میلیون دالر اقلام گونه‌گون به کشورهای آسیایی و اروپایی صادرات دارند.

سید مسعود سادات، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات می‌گوید: «برای اولین بار یک محموله بزرگ مغز جلغوزه از حوزه غرب به اروپا و کشور جرمنی صادر می‌شود که مسیر راه آن از اسلام قلعه به ترکیه می‌رود و از آنجا وارد بازار اروپا می‌شود که ارزش آن بالای ۵۰۰ هزار دالر می‌باشد.»

اتحادیه صادرکننده‌گان زون غرب کشور ابراز کرده است همه ساله بیش از ۵۰ قلم اجناس مختلف به شمول میوهای خشک و تازه و هم‌چنان محصولات حیوانی به بیرون از کشور صادر می‌شود. مسوولان این اتحادیه تأکید می‌کنند که بیشترین صادرات از حوزه غرب کشور صورت می‌گیرد.

محمود اکرمی، معاون اتحادیه صادرکننده‌های هرات گفت: «همه ساله به مقداری حدوداً ۲۵۰ میلیون دالر از آدرس اتحادیه صادرکننده‌گان ولایت هرات به کشورهای خارج صادر می‌شود.»

با این حال، مسوولان محلی در هرات خاطرنشان کرده‌اند تلاش‌ها به هدف افزایش صادرات کالاهای باکیفیت کشور به بازارهای بیرونی ادامه دارد.

بشیراحمد سیرت، رییس صنعت و تجارت هرات افزود: «در قسمت صادرات برنامه جریان دارد و هنوز تکمیل نشده است، تمام سهولت‌های که برای تاجران و سرمایه‌داران برابر شود، امارت اسلامی آنرا حمایت می‌کند، ما هم به همین فکر هستیم تا اینکه سهولت‌های لازم را آماده کنیم.»

در حال حاضر حدود ۱۲۰ شرکت در قسمت صادرات میوه‌های خشک و تازه، نباتات طبی، محصولات حیوانی و حبوبات مصروف هستند که صدها تن در این شرکت‌ها کار می‌کنند.

تجارت

محصول گمرگی مواد اولیه کاهش یافت

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

مسئولان در وزارت مالیه می‌گویند که محصول گمرکی مواد اولیه غذایی در گمرکات کشور به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

این وزارت روز گذشته (یک شنبه ۲۸حوت) گفته است:«به منظور جلوگیری از افزایش قیمت‌های مواد اولیه غذایی (آرد، گندم، روغن، برنج، بوره… ) و با درنظرداشت وضعیت اقتصادی مردم، بر اساس هدایت رهبری مقام عالی، در گمرکات کشور محصول گمرکی بر مواد غذایی اولیه از (۵۰) الی (۷۰) درصد تخفیف داده شد که این اقدام نشان دهنده توجه امارت اسلامی نسبت به مردم می باشد.»

به اساس معلومات وزارت مالیه؛ فقط در یازده ماه سال مالی (۱۴۰۱ هـ.ش) به ارزش، شش میلیارد و هفتصد میلیون افغانی درمحصول گمرگی مواد غذایی تخفیف داده شده است.

Continue Reading

تجارت

عواید ریاست صنعت و تجارت ولایت کندز ۴۸ درصد افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۸, ۱۴۰۱)

مسوولان می‌گویند که عواید ریاست صنعت و تجارت ولایت کندز ۴۸ درصد و شاروالی مرکز این ولایت ۴۰ درصد در سال جاری افزایش یافته است .

به گفته مسوولان ریاست صنعت و تجارت کندز، این نهاد از بهر تمدید و توزیع جواز به شرکت‌های تولیدی بیش از ۱۲ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری کرده است.

محمد رحیم سیرت، رییس صنعت و تجارت کندز، می‌گوید: «در سال جدید به تعداد ۱۱۲ نفر جواز جدید توزیع و جواز ۳۰۳ نفر را تمدید کردیم که از مدرک‌ جوازها، عواید ما ۴۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.»

مسوولان شاروالی کندز هم‌چنان اعلام کرده‌اند که در ۱۱ ماه سال روان ۱۲۰ میلیون افغانی از بخش‌های مختلف این اداره عواید جمع‌آوری کرده‌اند که نسبت به زمان مشابه سال گذشته، افزایش ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

تاج الدین سهاک، سخنگوی شاروالی کندز، می‌گوید: «از بخش‌های مختلف مانند محصول صفایی، تعرفه گمرکی، جوازهای اصناف و کرایه ملکیت‌ها ۱۲۰ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری کرده‌ایم. در ۱۲ ماه سال گذشته، ۸۶ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری شده بود.»

اما دکانداران و مالکان شرکت‌های تولیدی در کندز از نبود بازار شکایت دارند. آنان می‌گویند در گذشته به خارج از کشور صادرات داشتند، اما در حال حاضر صادرات آنان کاهش یافته است.

وسیم اکرم، متشبث، گفت: «در گذشته ما به ایران پاکستان وعراق صادرات داشتیم، اما صادرات ما نسبت به گذشته کمرنگ شده است. از حکومت می‌خواهیم برای فراهم کردن زمینه صادرات با ما همکاری کنند.»

این در حالی است که مسوولان محلی کندز می‌گویند همواره به‌خاطر ایجاد سهولت برای تجار و سرمایه‌گذاران تلاش کرده‌اند. آنان ابراز امیدواری می‌کنند که در سال جدید تلاش‌های شان جهت بازاریابی خارجی شرکت‌های تولیدی نتیجه خوب بدهد.

Continue Reading

تجارت

دیدار رهبر امارت اسلامی افغانستان با مسئولین گمرکات

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۶, ۱۴۰۱)

وزارت مالیه می‌گوید که رهبر امارت اسلامی افغانستان با مسئولین گمرکات وزارت مالیه دیدار کرد.

در نخست معین عواید و گمرکات وزارت مالیه و رئیس عمومی گمرکات این وزارت گزارش مفصل مرتبط به ساحات کاری خویش را از آغاز حاکمیت دوباره امارت اسلامی تا کنون ارائه نموده و همچنان پیشنهادات خود را برای بهبود امور مربوطه با رهبر امارت اسلامی شریک ساختند.

به گفته وزارت مالیه دراین دیدار مولوی هبة الله آخندزاده مسئولین فراخوانده را به مسئولیت‌های محوله متوجه نموده.

همچنان جهت ارائه خدمات بهتر برای نظام حاکم اسلامی، برخورد نیک با مردم، فراهم سازی تسهیلات برای تجار و دیگر بخش‌های مرتبط مسئولین را راهنمایی و توصیه‌های لازم صادر کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!