Connect with us

رویداد های اخیر

اتمر: پایان دادن به جنگ و آوردن صلح اولویت‌های سیاست خارجی افغانستان است

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲۶, ۱۳۹۹)

نامزد وزیران امور خارجه، مالیه و امور داخله برنامه‌های کاری شان را برای گرفتن رای اعتماد امروز ( دوشنبه ۲۶ عقرب) به مجلس نماینده‌گان ارائه کردند.

دراین میان حنیف اتمر، نامزد وزیر امور خارجه می‌گوید که در صورت عدم توافق صلح درقطر، اجماع ملی و منطقه‌یی با خطر مواجه می‌شود و اگر این روند به نتیجه هم برسد، تهدید هراس‌افگنی پایان نخواهد یافت.

وی دراین باره گفته است که :” بحث صلح یک نیاز جدی است و اگر این روند به نتیجه نرسد اجماع ملی و منطقه‌یی با خطر رو به رو می شود و نظام و کشور را صدمه میزند و اگر صلح با عزت را با طالبان پیدا کنیم تهدید تروریزم با قی خواهد ماند.”

اتمر می‌گوید که صلح در افغانستان به نفع کشورهای منطقه و جهان است و باید این کشورها در آوردن صلح و ثبات و مبارزه با هراس‌افگنی افغانستان را کمک کنند.

اتمر می‌گوید:” همکاری‌های کشورهای منطقه و جهان در رابطه به روند صلح افغانستان یک نیاز است و این کشورها باید افغانستان را در امر مبارزه با هراس‌افگنی کمک کند.”

اتمر می‌افزاید که به هیچ کسی اجازه نخواهد داد تا حاکمیت ملی افغانستان را خدشه‌دار سازد.

او گفت:” ما به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که حاکمیت ملی ما را تضعیف بسازد.”

وی در رابطه به پیشرفت اقتصادی کشور گفت که انکشاف اقتصادی افغانستان مربوط به همکاری کشورهای منطقه‌ی است و این کشورها نیز نقش افغانستان را در وصل نمودن منطقه درک کرده اند.

اتمر در رابطه به همکاری جامعه جهانی می‌گوید که کمکهای خارجی باید موثر و مسوولانه پرداخت شود.

در این برنامه عبدالهادی ارغندیوال، سرپرست و نامزد وزیر مالیه و مسعود انداربی، سرپرست و نامزد وزیر وزارت داخله نیز برنامه‎شان را به مجلس نماینده‌گان ارایه کردند. 

آقای ارغندیوال می‌گوید که اگر وی به حیث وزیر مالیه رای اعتماد بدست آورد تا سال ۲۰۲۵ عواید داخلی خود را به ۴۰۰ میلیارد اففانی افزایش خواهد داد و در این سال استقلال اقتصادی افغانستان اعلام خواهد نمود. 

ارغندیوال گفت بر اساس برنامه‌های اصلاحاتی وی در وزارت مالیه، توانسته است در مدت کوتاه ۷۰۰ میلیون دالر وجوع تشویق از سوی جامعه جهانی دریافت کند.

وی همچنان گفته است که اعمار بندهای برق، سرمایه‌گذاری در سکتور زراعت، و استفاده از معادن کشور از برنامه‌های دیگری وی است.

آقای ارغندیوال می‌گوید که معضل فساد در کشور چالشی بزرگی است که نیاز به مبارزه جدی دارد و به اتهام فساد در گمرک‌ها و دیگر بخش‌های عایداتی بیش از یک هزار تن به دادستانی کل معرفی شده اند.

درهمین حال، مسعود اندرابی، نامزد و سرپرست وزارت امور داخله، هنگام ارایه برنامه خود به اعضای مجلس نماینده‌گان گفته است که طالبان با تغیر تاکتیک خشونت‌ها را در سراسر کشور افزایش داده اند.

وی می‌گوید که ترورهای هدفمند، حمله بر مراکز ولسوالی‌ها و جاسازی ماین‌های کنار جاده از فعالیت‌های طالبان اند که در این اواخر افزایش یافته است.

وی همچنان افزود که نیروهای امنیتی جواب این همه تحرکات طالبان را در هلمند و کندهار داده است.

اما شماری از نماینده‌گان مجلس کارکردهای نامزد وزیران را به باد انتقاد می‌گیرند.

رمضان بشردوست، مجلس نماینده گان- کابل دراین باره گفت:”کسانی رای می‌گیرند که همه زنده‌گی شان را میدانیم و در بیست سال در دسترخوان حکومت بوده اند و در عمل چهره‌های ناکام چهره‌های فاسد و چهره‌های بدنام هستند.”

با این حال مجلس نماینده‌گان با اکثریت آرا فیصله کرد تا پس از ارائه برنامه‌های کاری ده نامزد وزیر، به روز پنج شنبه صندوق گذاشته می‌شود تا سرنوشت این نامزد وزیران مشخص شود.

رویداد های اخیر

برگشت نظام الدین قیصاری به کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

نظام الدین قیصاری، یکی از قوماندانان خیزش‌های مردمی حکومت پیشین در ولایت فاریاب، صبح امروز، یک‌شنبه، ۵ سرطان، در نتیجه تلاش‌های کمیسیون تماس باشخصیت ها دوباره به کشور برگشته است.

آقای قیصاری دلیل بازگشت‌اش را خدمت به وطن می‌گوید و از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهد که حکومت فراگیر که همه اقوام درآن سهم داشته باشند، شکل دهند.

این فرماندۀ پیشین می‌گوید که اگر امارت اسلامی خواسته باشد، حاضر است که در بدنۀ حکومت، به کشور و مردم خود خدمت کند.

درهمین حال، مقام‌های امارت اسلامی از برگشت چهره‌های سیاسی حتا کسانی که مخالف امارت هم بودند، استقبال می‌کند.

به باور آگاهان افغانستان خانه مشترک همه است وبرگشت چهره‌های سیاسی ومتخصص می‌تواند زمینه ثبات دایمی و هم‌چنان رشد وشگوفایی افغانستان را فراهم کند.

Continue Reading

اخبار ویژه

چین بیش از هفت میلیون دالر به زلزله زدگان افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

حکومت چین اعلام کرده است که بیش از هفت میلیون دالر امریکایی را به آسیب دیدگان زلزله در ولایت های خوست وپکتیکا کمک می کند.

وزارت خارجه چین گفته است که این کمک‌ها شامل خیمه، کمپل، دوشک و سایر مواد مورد نیاز خواهد بود.

وانگ وینبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که اولین محموله این کمک‌ها فردا (دوشنبه) در یک طیاره چارتر به افغانستان فرستاده خواهد شد.

پنج روز از وقوع زلزله و یرانگر ومرگبار در خوست وپکتیکا می گذرد اما مردم آسیب دیده این ولایت ها ازعدم شفافیت درتوزیع این کمک ها شکایت دارند.

افزون براین؛ هزاران تن  در این زلزله خانه وکاشانه وهست وبود شان را از دادند و در فضای باز زیر چادرها زندگی می کنند.

چارلی داگاتا، خبرنگار و تحلیلگرامریکایی گفت: “اکثریت سازمان‌ها ونهادهای کمک رسان بین المللی از جمله بسیاری از آژانس های امدادی امریکایی به دلیل روی کارآمدن حکومت طالبان از افغانستان خارج شدند؛ افزون بر آن، تحریم‌ هایی نیز علیه طالبان وجود دارد، بنابراین، هر گونه پولی که به افغانستان وارد می‌شود، به شدت زیر نظر است؛ اما برای عدم تکرار این گونه تراژیدی در آینده نیاز است تا در زیر ساخت‌ها سرمایه گذاری شود”.

هرچند بسیاری ازکشورهای منطقه ده ها تن موادغذایی، دوایی وتجهیزات ابتدایی برای سرپناه را برای آسیب دیدگان زلزله فراهم آورده اند اما مردم زیانمند می گویند کمک های که تاکنون برای شان رسیده بسنده نیست ودولت باید برای داشتن زندگی عادی دو باره کمک های بیشتر را به آنها فراهم کند.

ایاز، یک از آسیب دیدگان زلزله در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا گفت: “خانه های زیادی تخریب شده اند، زنان زیادی شهید شده اند، ما در زیر آفتاب زندگی می‌کنیم، اینجا باران شد و سردی شدید بود، خانواده ها به جنگل ها آواره شده اند.”

 در همین حال، قطر نیز چندین طیاره کمک های بشردوستانه به زلزله زدگان فرستاده است و همین طورهمه روزه کمک های ازسوی کشورهای منطقه وجهان به میدان های هوایی کابل وخوست می رسد و به آسیب دیدگان توزیع می شود.

اما خسارات به جامانده اززلزله چهارشنبه گذشته خیلی گسترده است. بربنیاد آمارهای که ازسوی نهادهای بین المللی منتشرشده حدود سه هزارخانه مسکونی درپنج ولسوالی خوست وپکتیکا ویران شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تلاش زلزله‌زدگان ولسوالی گیان ولایت پکتیکا برای غذا و سرپناه

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

برخی از نجات یافته‌گان که چندین عضو خانوادۀ شان را یکجا از دست داده‌اند، از بی خانمانی و گرسنگی روایت های تلخی دارند.

سید بختاجان یکی از نجات یافته‌ها که در زلزلۀ مرگبار چهار عضو خانواده‌اش را به خاک سپرده است و درهمین حال، دو عضوی دیگر خانواده‌اش در شفاخانه بستری می‌باشند، می‌گوید که نجات یافته‌گان این حادثه المناک که زنده مانده‌اند، با بی خانمانی و گرسنگی روبرو هستند.

سید بختا دراین مورد گفته است: «اینجا جایی برای ما نیست، غذا نداریم، همه بیرون نشسته‌اند و سقفی بالای سرشان نیست».

درهمین حال، شماری از مقام های امارت اسلامی که به محل رویداد در ولسوالی گیان رفته‌اند می‌گویند که حدود ۹۰ درصد منازل مسکونی در این منطقه ویران شده است.

قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه گفته است: «تقریبا ۹۰ درصد خانه‌ها ویران شده‌اند، تنها تعداد کمی از آنها برای زندگی مناسب هستند، اکثر آنها قابل سکونت نیستند».

این درحالیست که جاده‌های ناهموار تلاش‌های امدادی را به گیان که با بحران انسانی دست و پنجه نرم می‌کند مختل کرده، اما چرخ بال‌های اردو می‌کوشند تا برای آسیب‌دیدگان کمک برسانند.

شرف الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حواث طبیعی دراین مورد گفت: «بر اساس دستور رییس الوزرا جلسه‌ای تشکیل شد و بر اساس آن جلسه به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کمک کننده دستور داده‌ شد که در اسرع وقت به محل زلزله آمده و ازهمه امکانات خود برای نجات مردم استفاده کنند».

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!