Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی افغانستان نام قول اردوها را تغییر داد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۱۷, ۱۴۰۰)

وزارت دفاع ملی کشور در تصمیم تازه اش نام قول اردوهای هشت گانه افغانستان را تغییر داده است.

بر بنیاد تصمیم این وزارت: قول اردوی عملیات های خاص در کابل به قول اردوی مرکزی، قول اردوی ۲۰۹ شاهین در بلخ به قول اردوی الفتح، قول اردوی ۲۱۷ پامیر در ولایت قندز به قول اردوی عمری، قول اردوی ۲۱۵ میوند در هلمند به قول اردوی عزم، قول اردوی ۲۰۵ اتل در قندهار به قول اردوی البدر، قول اردوی ۲۰۳ تندر در پکتیا به قول اردوی منصوری، قول اردوی ۲۰۷ ظفر در هرات، قول اردوی الفاروق و قول اردوی ۲۰۱ سیلاب در ننگرهار به قول اردوی خالد بن ولید تغیر نام داده شده اند.

هممچنان مرکز قول اردو ۲۰۱ سیلاب از ولایت ننگرهار به مرکز ولایت لغمان انتقال یافته است.

عنایت الله خوارزمی سخنگوی وزارت دفاع ملی میگوید: ” قبلا نام های که بود تندر و دیگر و دیگر به نوعی بیانگر خشونت بود؛ یعنی پیام صلح نداشت از او لحاظ امارت اسلامی افغانستان خواست فعلا زمان آن رسیده که مردم در امنیت زندگی کنند نام های انتخاب شده که پیغام صلح داشته باشد.”

از سوی هم امارت اسلامی در ۱۸ ولایت کشور مسوولان جدید معرفی کرد. بر بنیاد تعینات تازه امارت اسلامی ۱۸ والی، ۱۰ قومندان امنیه و شماری هم به عنوان معاونان ولایات مقرر شده اند.

مقام ها در امارت اسلامی تاکید می کنند که در تعینات تازه از افراد  توانمنتد و کارکن استفاده شده است.

بلال کریمی معاون سخنگوی امارت اسلامی میگوید: “کادرها و استعداد های که در کشور داریم میخواهیم که سابقه و بگروند آنها بررسی شود و افراد و اشخاصی که سابقه خوب داشته باشند ارزش های اسلامی و منافع ملی را متعهد باشند مسلکی باشند جذب می شوند.”

با این این حال شهروندان کشور از امارت اسلامی خواستار سپردن کار به اهل آن در مقرری های تازه از سوی حکومت اند.

عبدالوحید باشنده کابل میگوید: “در راس کار نفرهای را بگمارند که کار کشته باشد فهمیده باشد و به مردم و به این دولت خدمت کند.”

نثار احمد باشنده دیگر کابل میگوید: “کسانی را بگمارند که عاری از فساد اخلاقی و اداری باشد. چون شخصی که متعهد نبود متخصص نبود و حرام خور بود هرگز به جامعه مفید واقع نمی شوند.”

بیش از سه ماه از روی کار آمدن امارت اسلامی در افغانستان می گذرد اما هنوز هم کار برخی از اداره های دولتی در مرکز و ولایات به حالت عادی بر نگشته است. اما مسولان امارت اسلامی تاکید دارند تلاش ها برای تکمیل ساختن کابینه و عادی شدن روند کاری اداره های دولتی جریان دارد.

رویداد های اخیر

حقانی در جوزجان: اعتماد سازی می‌کنیم، شمولیت خود به خود می‌آید

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۲)

وزیر امور داخله در سفری به ولایت جوزجان گفته است که دشمنان افغانستان تلاش کردند تا بنام‌های مختلف افغانستان را تجزیه کنند و در میان اقوام کشور تفرقه ایجاد نمایند.

سراج الدین حقانی اما تاکید کرد که از این پس دسیسه دشمنان خنثی می‌شود و محبت و اعتماد میان مردم افزایش می‌یابد.

آقای حقانی گفت: «دشمنان می‌خواستند افغانستان را درگیر یک فتنه کنند که شمال و جنوب و غرب و شرق به جزیره های مختلف تقسیم شود، اما الحمدلله این یک ملت مسلمان و یک ملت وطن دوست است. الحمدلله تمام حلقات مغرض و بد از کشور خارج شدند. حاکمان وقت سوء تفاهم ایجاد کرده بودند و ما این سوء تفاهم را از بین می‌بریم. از این به بعد دسیسه دشمنان خنثی می‌شود و محبت و اعتماد افزایش می‌یابد.»

آقای حقانی همچنان تاکید کرد که امارت اسلامی به اجرای فرمان عفو عمومی پایبند است و به هیچ کسی اجازه نمی دهد تا خود سرانه خلاف این فرمان عمل کند.

او گفت: «از همه مهمتر اینست که اعتماد سازی کنیم و فاصله را از بین ببریم. پس از اعتمادسازی، خود به خود شمولیت می‌آید، زیرا حکومت یک امانت است، ملکیت کسی نیست، گاهی نوبت من است و گاهی نوبت کدام برادر دیگر است. هر کسی که به گونه درست این امانت را نگهداری کند، به همان اندازه بقا خواهد داشت.»

در همین حال، والی جوزجان گفت که مردم خواستار یک نظام اسلامی در کشور هستند، نه منصب دولتی.

گل حیدر شفق، والی جوزجان گفت: «این مردم، مردم چوکی پرست نیستند. این مردم، مردم حکومت پرست نیستند. این مردم طلبگار یک نظام اسلامی در کشور خود هستند.»

از سویی هم شماری از باشندگان ولایت جوزجان در این نشست بر حمایت از نظام امارت اسلامی تاکید کردند و از حکومت خواستند که به مشکلات مردم رسیدگی نماید.

این درحالی است که روز گذشته وزیر داخله در سفری به ولایت بلخ با مقام های محلی و شماری از باشندگان این ولایت دیدار کرد و تاکید نمود که امارت اسلامی حکومت مشترک و خانه همه است و در آن از افراد شایسته و متخصص قدردانی خواهد شد و به همه از راه مشروع آزادی و حقوق شان داده می‌شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وست: گزارش‌ها مبنی بر کاهش چشمگیر کشت کوکنار در افغانستان معتبر و مهم است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۲)

توماس وست، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور افغانستان، گزارش‌های منتشر شده مبنی بر کاهش چشمگیر کشت کوکنار در نتیجه اقدامات امارت اسلامی را معتبر و مهم خوانده است.

آقای وست در تویتر نوشت: «گزارش ها مبنی بر کاهش چشمگیر تولید کوکنار به سبب تطبیق پالیسی‌های طالبان (امارت اسلامی) در سال جاری، معتبر و مهم اند. هر کشور، در منطقه و فراتر، منافع مشترکی در افغانستان عاری از مواد مخدر دارند.»

بی بی سی روز سه شنبه با نشر گزارش تحقیقی گفت که کشت کوکنار امسال در افغانستان کاهش چشمگیر داشته است.

بربنیاد گزارش که اطلاعات ماهواره یی نیز در آن گنجانیده شده، کشت کوکنار در افغانستان در مقایسه با سال گذشته ۸۰ درصد کاهش یافته و گندم جایگزین آن شده است.

در هلمند که کوکنار درآن بیشتر از سایر ولایات کشت می شد، کشت کوکنار امسال ۹۹ درصد کاهش یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

روند استخراج معادن سرب و جست در ولسوالی شاه‌ ولی‌کوت کندهار آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۲)

ریاست معادن و پترولیم کندهار می‌گوید که روند استخراج معادن سُرب و جست در ولسوالی «شاه‌ ولی‌کوت» این ولایت به‌گونه عملی آغاز شده است.

به گفته مسوولان در این ریاست، روند استخراج معادن سُرب و جست این ولسوالی با یک شرکت خصوصی قرارداد شده که به مدت پنج سال می‌باشد.

عبدالحنان حامد، رییس معادن و پترولیم کندهار، می‌گوید که شرکت قردادی در بدل استخراج این معادن، یک سرک به طول ۷۲ کیلومتر از ولسوالی شهر صفای ولایت زابل تا شهر قلات، مرکز این ولایت، به‌گونه اساسی می‌سازد.

مسوولان شرکت قردادی همچنان اطمینان داده‌اند که به‌گونه اساسی این معادن را استخراج خواهند کرد و وظیفه شان را صادقانه انجام می‌دهند.

رحیم‌الله، رییس شرکت قراردادکننده، در این ارتباط می‌گوید: «استخراج معادن را به‌ شکل درست انجام می‌دهیم و در مقابل معادن، سرک می‌سازیم.»

این در حالی است که سال‌های گذشته، بیشتر معادن در نقاط مختلف کشور خودسرانه و به شکل غیرمعیاری توسط زورمندان استخراج می‌شد و پول آن نیز به جیب افراد خاص می‌رفت.

امارت اسلامی اما می‌گوید که از معادن کشور محافظت و از عواید این بخش پروژه‌های بزرگ عام المنفعه را راه اندازی می‌کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!