Connect with us

رویداد های اخیر

انتقاد داکترعبدالله از موضع‌گیری سرسختانه طالبان درگفتگوهای صلح

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۲۴, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی روز پنج شنبه (۲۳دلو) در مراسم گشایش کمیسیون احزاب و جریان‌های سیاسی شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که طالبان نسبت به صلح موضع سرسختانه دارد.

وی که دراین مراسم سخن می‌زد، همچنان در مورد بن بست مذاکرات صلح ابراز امیدواری کرد که این بن‌بست موقتی باشد.

او گفت: “در همین موقع حرکت طالبان یک موقف بسیار سرسختانه گرفته‌اند و کمک نمی‌کند به پیشرفت کار و او این است که بندی‌ها رها شوند، خارجی‌ها خارج شوند، از لیست هم خارج شوند و بعد یکی دو شرط دیگر هم دارند تا این که آتش‌بس کنند.”

آقای عبدالله با اشاره به خواست‌های طالبان برای رهایی زندانیان این گروه، بیرون شدن نام‌های رهبران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل و پیش شرط‌های دیگر طالبان، گفت تا هنگامی که روی آتش‌بس توافق نشود، تمکین به این کارها ممد روند صلح نخواهد بود.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی تأکید کرد که ایالات متحده امریکا توافق صلح دوحه را زیر بررسی دارد و این‌که طالبان خشونت‌ها را کاهش نداده‌اند گفت: “یک اساس موافقت‌نامه کاهش خشونت‌ها است، آیا شده؟ قطعا که نشده‌است.”

این در حالی است که سه هفته می‌شود که هیئت‌های مذاکره کننده دو طرف در دوحه، هیچ نشستی برگزار نکرده‌اند.

اسدالله سعادتی، معاون دوم شورای عالی مصالحه ملی گفت: “اقشار مخلتف از جمله احزاب سیاسی که نقش بسیار مهم دارند، می‌خواهیم که شامل این پروسه بسازیم.”

سید حامد گیلانی، رهبر حزب محاذ ملی نیز افزود: “خوب خواهد بود که در این کمیسیون‌ها از احزاب نماینده داشته باشند و در تمامی کمیسیون‌های دیگر تقسیم شوند.”

همزمان به بن‌بست مذاکرات صلح دوحه، کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی نیز در ۳۳ روز گذشته نشستی نداشته‌است.

تاکنون تشکیلات شورای عالی مصالحه ملی نیز تکمیل نشده‌است. به‌همین ترتیب رهنمود مذاکرات صلح را که یک ماه پیش این کمیته نهایی کرد با مردم شریک نساخته است.

درهمین حال، محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجه می‌گوید که نماینده‌گان و سفیران بیش از سی کشور جهان از طالبان می‌خواهد که مذاکرات صلح در دوحه را از سر بگیرند.

آقای اتمر که نشست نماینده‌گان بیش از ۳۰ کشور جهان سخن میزد گفته است که جامعه جهانی باید میکانیزم‌های حقوقی جهان را برای وادار کردن طالبان به عملی‌شدن توافق‌نامه امریکا با این گروه بازنگری کند.

آقای اتمر دراین باره می گوید که :” همه همکاران بین‌المللی ما امروز یکبار دیگر تأکید کردند که طالبان باید مجدداً به روند گفت‌وگوهای صلح بروند و گفت‌وگوها را از سر آغاز کنند و اگر خواسته باشند که جامعه جهانی باور داشته باشد به روند صلح باید تعهدات شان را در موافق‌نامه دوحه عملی کنند.”

وزیر امور خارجه گفت که حکومت تازه امریکا توافق‌نامه امریکا با طالبان را بازنگری می‌کند و ایالات متحده و افغانستان روی برنامه مشترکی دربارۀ روند صلح کشور کار می‌کنند.

آقای اتمر افزود که خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان وابسته به اوضاع کشور و عملی شدن تعهدات طالبان در توافق‌نامه امریکا و طالبان است.

رویداد های اخیر

فدراسیون بین‌المللی مددکاران اجتماعی کمک‌هایش را به افغان‌های آسیب‌پذیر ادامه می‌دهد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۱, ۱۴۰۱)

فدراسیون بین‌المللی مددکاران اجتماعی می‌گوید که به همکاری‌هایش به افراد آسیب‌پذیر در افغانستان ادامه می‌دهد.

رو ری، سرمنشی فدراسیون بین‌المللی مددکاران اجتماعی، در یک نشست مطبوعاتی در کابل امروز (سه‌شنبه) گفته است که آنان در بخش ارایه خدمات برای افراد آسیب‌پذیر، روان درمانی و هم‌چنان به فامیل‌های نیازمند کمک خواهند کرد.

آقای رو ری گفته است: «ما وضعیت افغانستان را از نزدیک مشاهده کردیم و می‌دانیم که زنان و کودکان به حمایت‌های بیشتر بین‌المللی نیاز دارند، ما به‌عنوان شریک جهانی این موسسه به حمایت خود از مردم افغانستان ادامه می‌دهیم.»

از سویی هم، این فدراسیون با شماری از نهادهای مددرسان اجتماعی در کابل تفاهم نامه همکاری امضا کرده است.

آنا رادولسکو، معاون فدراسیون بین‌المللی مددکار، نیز گفت: «ما برای مدت طولانی زنان، کودکان و جامعه بشری افغان را حمایت می‌کنیم تا این‌که به یک رفاه و آرامش کلی برسند.»

درهمین حال، انجمن مددکاران افغانستان نیز در این نشست خواهان عضویت فدراسیون بین‌المللی مددکاران اجتماعی شده است.

گفتنی است که مددکاران اجتماعی در کشور بیشتر سرگرم کمک به افراد نیازمند، نادار و کسانی که نیاز به تداوی روانی دارند، می‌باشند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

افغانستان در شاخص جهانی مبارزه با فساد ۲۴ پله صعود کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۱, ۱۴۰۱)

سازمان شفافیت بین‌الملل در گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر شد، گفته است که در سال ۲۰۲۲ افغانستان در شاخص جهانی مبارزه با فساد ۲۴ پله صعود کرده است.

براساس این گزارش، در سال ۲۰۲۲ افغانستان در شاخص جهانی مبارزه با فساد از ۱۰۰ امتیاز ۲۴ امتیاز کسب کرده است. در سال قبلی، این کشور ۱۶ امتیاز کسب کرده بود.

افغانستان در تازه ترین شاخص جهانی مبارزه با فساد در بین ۱۸۰ کشور در رتبه ۱۵۰ قرار دارد. در شاخص قبلی، افغانستان در جایگاه ۱۷۴ قرار داشت.

سازمان شفافیت بین‌الملل گفته است که فساد عامل اصلی ناکامی تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری صلح و امنیت در افغانستان بوده است.

در گزارش این سازمان آمده است: «این امر (فساد) مشروعیت و توانایی دولت افغانستان را تضعیف کرد، اردوی افغانستان را میان تهی کرد، و منابع را به سمت طالبان (امارت اسلامی افغانستان) سوق داد و حمایت مردمی از طالبان را تقویت کرد.»

دانیل اریکسن، رییس اجرایی سازمان شفافیت بین‌الملل گفت: «رهبران می‌توانند به یکباره با فساد مبارزه کنند و صلح را ترویج کنند. دولت‌ها باید فضایی را برای مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها باز کنند – از فعالان و صاحبان مشاغل گرفته تا جوامع به حاشیه رانده شده و جوانان.»

در رتبه بندی جدید مبارزه با فساد، افغانستان یک پله پایین‌تر از ایران قرار گرفته و با کمبودیا، جمهوری افریقای مرکزی، گواتیمالا، لبنان، نایجیریا و تاجیکستان هم رتبه است.

افغانستان بالاتر از کشورهایی از جمله آذربایجان، عراق، سودان، ترکمنستان، کوریای شمالی، لیبیا، یمن و سوریه قرار گرفته است.

در شاخص جهانی مبارزه با فساد، دنمارک با ۹۰ امتیاز در صدر فهرست قرار گرفته است. فنلند، نیوزیلند و ناروی به ترتیب مقام های دوم، سوم و چهارم را کسب کرده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

معاون سرمنشی سازمان ملل منتظر خط و نشان امارت اسلامی برای کار زنان در سازمان‌های بین‌المللی

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۱, ۱۴۰۱)

معاون سرمنشی سازمان ملل در امور هماهنگی کمک‌های بشری می‌گوید حکومت سرپرست افغانستان روی طرحی کار می‌کند که بر بنیاد آن زنان ودختران دوباره به کار و تحصیل بر خواهند گشت.

مارتین گریفیتس که پس ازسفر یک هفته‌ای اش به نیویارک برگشته است می‌گوید، انتقاد ومجازات برای تغییر رفتارمقام‌های حاکم در افغانستان موثر نیست.

او می‌گوید، طرفدار ترک سازمان‌های بین‌المللی از افغانستان نیست و از امارت اسلامی می‌خواهد اگر زنان را به کار بر نمی‌گردانند معافیت بیشتری برای کارمندان زن درسازمان‌های کمک رسان قایل شوند.

معاون منشی عمومی سازمان ملل در امورهماهنگی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان می‌گوید، منتظر فهرستی از ستورالعمل‌های مقام‌های امارت اسلامی است تا به زنان اجازه کار در بخش‌‌های بشردوستانه را بدهند.

مارتین گریفیتس، معاون منشی عمومی سازمان ملل در امورهماهنگی کمک‌های بشردوستانه گفت:«من کسی هستم که دوست ندارم حدس وگمان کنم. می‌بینیم که آیا طالبان (امارت اسلامی افغانستان) این که گفته اند روی طرحی برای آموزش وکار زنان و دختران کار می‌کنند واقعیت پیدا می‎کند یانه؟. دیده شود چه فضایی برای نقش اساسی و محوری زنان در عملیات‌های بشردوستانه ترسیم می‌شود، ولی ما پیام خود را با تمام صراحت به آنها رساندیم و آن این که زنان در بخش کمک‌های بشردوستانه نقش اساسی دارند. ما می‌خواهیم دوباره به آنها اجازه کار و تحصیل داده شود.»

رییس موسسه پاملرنه می‌گوید، اگرحکومت سرپرست استثنائات بیشتر را برای ادامه فعالیت زنان در سازمان‌های غیرحکومتی قایل نشوند،‌ چنین وضعیت ”ممکن ضربهٔ‌ مرگبار” برای بسیاری از برنامه‌های حیاتی بشردوستانه در افغانستان باشد.

سوفیا اسپریچمن سینیرو، رییس عمومی موسسه پاملرنه گفت:«سازمان‌های غیرحکومتی بین‌المللی ۷۰ در صد کمک‌های بشری را درافغانستان فراهم می‌کنند و کارمندان زن کمک‌های نجات بخش را برای سایر زنان فراهم می‌کنند، ممنوعیت کار آنان در این سازمان‌ها به قیمت جان مردم تمام‌ می‌شود، سازمان‌های کمک رسان بین‌المللی بدون سهم گیری زنان نمی‌توانند خدمات را برای میلیون‌ها زن و کودک نیازمند در افغانستان فراهم کنند.»

عمر عبدی، رییس صندوق اطفال ملل متحد می‌گوید، افغانستان بدون آموزش دختران آینده روشنی ندارد.

عمرعبدی، رییس صندوق اطفال ملل متحد می‌گوید که:«درباره بازگشایی مکاتب متوسطه ولیسه دختران ونیز بازگشایی مجدد پوهنتون‌ها با مقامات طالبان (امارت اسلامی افغانستان) صحبت شد مطمینا بدون ادامه آموزش وتحصیل؛ هیچ امیدی برای آینده بهتر برای دختران و زنان افغانستان وجود ندارد.»

امارت اسلامی در ۲۴ دسامبرسال گذشته میلادی زنان را از ادامه کار با سازمان‌های غیرحکومتی داخلی و خارجی منع کرد. به دنبال این فرمان، سازمان‌های غیرحکومتی بین‌المللی عمده فعالیت‌های خود را درافغانستان تعلیق کردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!