Connect with us

ورزش

اولین افغانی که توانست قله اورست را فتح کند  

منتشر شده

در

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۲)

سمیع‌الدین صدیقی، اولین افغانی که توانست به روز چهارشنبه (۲۷ثور)  به قله اورست صعود کند و نام خود را برای همیشه در تاریخ ثبت کرد.

صدیقی روز پنج‌شنبه (۲۸ثور) در پیامی به آریانانیوز گفته است: «دیروز توانستم به اورست صعود کنم و امروز به سلامت پایین [به کمپ اصلی] رسیدم.»

صدیقی سفر خود به اورست را با هدف افزایش آگاهی‌دهی و جمع‌آوری کمک‌های مالی برای توسعه ورزش اسکی و کوهنوردی از طریق موسسه خیریه «افغان پیکس» که ایجاد کرده بود، آغاز کرد.

صدیقی با صعود به قله اورست عزم و استقامت خود را به نمایش گذاشت و گفت که امیدوار است دستاورد او پیامی الهام بخش برای جوانان افغانستان باشد – که با فداکاری تزلزل ناپذیر، افغان‌ها می‌توانند بر هر مانعی غلبه کنند و به افتخارات دست یابند.

او گفت: «با صعود به قله اورست، هدف من این است که پیام قدرتمندی را به همه پسران و دختران افغان برسانم و به آنها قدرت بدهم تا باور داشته باشند که می‌توانند هر کاری را که در ذهن خود دارند انجام دهند.»

صدیقی افزود:«با وجود چالش هایی که ملت ما در نیم قرن اخیر با آن مواجه بوده است، افغانستان دارای ظرفیت زیاد برای رشد است. از طریق تلاش و اراده‌ی تزلزل ناپذیر، می‌توانیم راه را برای آینده‌ای مرفه هموار کنیم.»

صدیقی مدت‌هاست که از طریق موسسه خیریه «افغان پیکس» خود به توسعه کوه‌های افغانستان از نظر ورزش، ایمنی و حفاظت از طبیعت اختصاص داده است.

این درحالی است که طی سه سال گذشته، «افغان پیکس» حامی مسابقه اسکی هیجان انگیز در بامیان، افغانستان بوده است.

وی دراین باره تصریح کرد: «صعود من به اورست به عنوان یک فراخوان برای جهان است و توجه را به ماموریت «افغان پیکس» در توسعه کوه‌های دیدنی افغانستان جلب می‌کند که نویدهای باورنکردنی برای ورزش‌های کوهستانی و گردشگری است. در حالی که ما میزبان یک مسابقه اسکی سالانه در بامیان بودیم، «افغان پیکس» پیش‌بینی می‌کند که تیم‌های اسکی در سراسر مناطق کوهستانی افغانستان منتظر حمایت افراد و سازمان‌ها می‌باشند.»

قله اورست در هیمالیا با ارتفاع ۸۸۴۹ متر، مرتفع ترین قله جهان است و برای هزاران کوهنورد در سراسر جهان، قله اورست اوج در حرفه کوهنوردی آنها است.

ماه می پذ اذدحام ترین ماه در قله اورست است، و به گفته پایگاه اطلاعات هیمالیا، ویب سایتی که کوهنوردی هیمالیا را دنبال می‌کند، تقریبا ۸۰ درصد از ۱۱۳۴۱ صعود موفق اورست بین تاریخ‌های ۱۵ و ۲۶ می رخ داده است.

این قله بین نپال و تبت، یک منطقه خودمختار در چین واقع شده است و اولین افرادی که تا به حال به اورست صعود کردند، ادموند هیلاری، کوهنوردی از نیوزلند، و راهنمای تبتی او تنزینگ نورگای بودند. آنها در سال ۱۹۵۳ از این قله بالا رفتند و با هم رکورد بستند.

در حالی که صعود به قله اورست به یک تجربه محبوب برای کوهنوردان تبدیل شده است، یک اقدام خطرناک نیز است و نیاز به تجربه زیاد کوهنوردی و صحتمندی دارد.

برف و یخ روی کوه خطرات مرگباری مانند برف کوچ ایجاد می‌کند و به دلیل شرایط بد آب و هوایی فقط فصل محدودی برای صعود وجود دارد.

اما شاید بزرگترین خطر ارتفاع بلند باشد. بیشتر کوهنوردان به ارتفاع زیاد و سطوح کم آکسیجن عادت ندارند و به بالون‌های آکسیجن که همراه خود می‌آورند متکی هستند و به همین دلیل است که منطقه بالای ۸۰۰۰ متر ارتفاع اورست را “منطقه مرگ” می‌نامند. کوهنوردانی که زمانی طولانی را در این منطقه سپری می‌کنند ممکن است به مریضی‌های ارتفاع (کسالت در اثر ارتفاع زیاد) و حتی به تورم مغز (افزایش فشار در سر) مبتلا شوند.

ورزش

بازی تمریناتی افغانستان دربرابر افریقای جنوبی به دلیل باران شدید لغو شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۴۰۲)

بازی افغانستان در برابر افریقای جنوبی در مرحله تمرینات پیش جام جهانی کریکت روز جمعه به دلیل بارش شدید باران لغو شد.

به گزارش اسوشیتد پرس، هر دو تیم قبل از اینکه داوران بازی را در ساعت ۳:۴۵ بعد از ظهر به دلیل باران مداوم و زمین مرطوب، لغو کنند، در هوتل‌های خود قرار داشتند.

افریقای جنوبی قرار است روز دوشنبه یک بازی تمریناتی دیگر مقابل نیوزیلند برگزار کند و افغانستان روز سه شنبه با سریلانکا دیدار خواهد کرد. جام جهانی از روز پنجشنبه با بازی افتتاحیه نیوزیلند و انگلستان در شهر احمدآباد هند آغاز می‌شود.

در بازی دیگر تمریناتی در گوواهاتی، سریلانکا با از دست دادن تمام بازیکنان اش در آور ۴۹.۱ مجموعاْ ۲۶۳ دوش انجام داد. پاتوم نیسانکا ۶۸ دوش و دانانجایا د سیلوا ۵۵ دوش انجام دادند. مهدی حسن از تیم بنگله دیش سه ویکت به دست آورد.

در حیدرآباد، پاکستان با از دست دادن پنج بازیکن اش ۳۴۵ دوش در مقابل نیوزیلند انجام داد. محمد رضوان ۱۰۳ دوش و بابر اعظم ۸۰ دوش انجام دادند.

Continue Reading

ورزش

نوین‌الحق از بازی‌های ۵۰ آوره کریکت استعفا می‌دهد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۲)

نوین‌الحق، توپ‌انداز تیم ملی کریکت افغانستان می‌گوید که پس از جام جهانی سال ۲۰۲۳ با بازی‌های ۵۰ آوره کریکت خدا حافظی می‌کند.

نوین پس از دو سال دوری از تیم ملی افغانستان در جام جهانی بازگشته بود و هنوز تنها ۲۴ سال سن دارد.

این بازیکن تیم کریکت افغانستان هفت بازی یک روزه انجام داده است، اما از زمان اولین حضور بین‌المللی خود در سال ۲۰۱۶، به بخش مهمی از بازی‌های ۲۰آوره تبدیل شده است.

نوین می‌گوید: «این برایم یک افتخار بود که نماینده کشورم بودم و مایلم در پایان این جام جهانی استعفا خود را از بازی‌های یک روزه اعلام کنم و اما با پوشیدن پیراهن آبی در بازی‌های ۲۰آوره برای کشورم ادامه خواهم داد.»

وی افزوده است: «تصمیم آسانی نبود، اما برای طولانی کردن دوران بازیگری‌ام، مجبور شدم این تصمیم سخت را بگیرم.»

این درحالی است که افغانستان با جادادن نوین‌الحق در ترکیت تیم، یک تیم قوی را برای مسابقات جام جهانی در هند معرفی کرده است.

Continue Reading

ورزش

روند کسب مدال در بازی‌های آسیایی توسط چین ادامه دارد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۲)

چین، کشور میزبان، در نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی هانگجو روز دوشنبه به برتری خود ادامه داد و تعداد قابل توجهی از ۱۹ مدال طلا را به دست آورد، در حالی که در میدان تیراندازی سه ریکارد جهانی را شکست.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، قایق‌رانان چینی بار دیگر تاثیر قابل توجهی در امتداد دریای فوچون گذاشتند و پنج مدال طلای دیگر را در آخرین روز مسابقات قایق‌رانی به دست آوردند.

روز یکشنبه، قایق‌رانان چینی در اسکال چهارگانه مردان و زنان، جفت زنان و هشت پیروز شدند.

در مجموع، چین ۱۱ مدال از ۱۴ مدال طلای موجود در این ورزش را از آن خود کرده است، از جمله اولین طلای این مسابقات در اسکال دو نفره سبک وزن زنان.

پس از عملکرد برتر در حوض روز یکشنبه با هفت مدال طلا، آببازان چینی در روز دوشنبه کمی سرعت حرکت خود را کاهش دادند و چهار طلا از هفت طلا را به دست آوردند. قهرمان سه گانه کرال سینه جهان، کوین هایانگ، برنده ۱۰۰ متر کرال سینه شد و رکورد بازی‌ها را با زمان ۵۷.۷۶ ثانیه به نام خود ثبت کرد.

رقیب او یان زیبی با ۵۹.۰۹ ثانیه دوم شد و چوی دونگ یول از کوریای شمالی با ۵۹.۲۸ ثانیه سوم شد.

کین، پرچمدار تیم چین در مراسم افتتاحیه، در مسابقات جهانی فوکوکا در ماه جولای به یک ستاره تبدیل شد و به اولین مرد تاریخ تبدیل شد که هر سه عنوان کرال سینه را به دست آورد و در عین حال رکورد جهانی دوی ۲۰۰ متر را نیز به نام خود ثبت کرد.

وقتی از کین درباره برنامه‌هایش برای شکستن رکورد ۵۰ متر کرال سینه پرسیدند، گفت که به‌طور خاص برای آن آماده نمی‌شود، زیرا «این یک رویداد المپیک نیست».

این بازیکن ۲۴ ساله افزود: «فکر می‌کنم برای شکستن رکورد جهانی به شانس نیاز دارم.»

در فینال ۲۰۰ متر انفرادی زنان، یک دوئل رقابتی بین ستاره نوظهور یو یتینگ و قهرمان المپیک لندن یی شیون شکل گرفت. یو رکورد بازی را با زمان ۲:۰۷.۷۵ ثبت کرد تا عنوان قهرمانی را بدست آورد و یی ‌شیون با زمان ۲:۱۰.۳۴ دوم شد. کیم سیئونگ از کوریای شمالی با زمان ۲:۱۰.۳۶ سوم شد.

ژو جیایو، قهرمان جهان چین با زمان ۲۴.۳۸ ثانیه مقام اول را در ۵۰ متر کرال پشت مردان به دست آورد، در حالی که وانگ ژوئر با فاصله کمی از هم تیمی اش وان لتیان پیشی گرفت و در ۵۰ متر کرال پشت زنان در ۲۷.۳۵ ثانیه پیروز شد.

در یک لحظه تاریخی برای هانگ کانگ، سیوبهان برنادت هاگی از چین، اولین مدال طلای آببازی هانگ کانگ را در بازی‌های آسیایی به دست آورد. هاگی، دارنده مدال نقره المپیک در بخش ۱۰۰ متر آزاد زنان، در ۲۰۰ متر به پیروزی رسید و مدافع عنوان قهرمانی، لی بینجیه از چین را با رکورد ۱:۵۴.۱۲ شکست داد.

میدان تیراندازی همچنین باعث جشن شد زیرا تیراندازان چینی با کسب ۳ مدال طلا، ۲ رکورد از ۳ رکورد جهانی را در آن روز شکستند.

در مسابقات دیگر، زنان جمناستیک کار چینی با کسب سیزدهمین عنوان تیمی متوالی خود در بازی‌های آسیایی، با کسب ۱۶۱.۸۹۶ امتیاز، روند قابل توجه خود را افزایش دادند. جاپان با ۱۵۷.۲۲۹ امتیاز دوم شد و کوریای جنوبی با ۱۵۶.۸۲۹ امتیاز سوم شد.

چین همچنین در رشته‌های دوچرخه‌سواری، تکواندو، اسکیت‌برد، شمشیربازی و ووشو مدال طلا را به خود اختصاص داد و با ۳۹ طلا، ۲۱ نقره و ۹ برنز در صدر جدول مدال‌ها قرار گرفت. کوریای شمالی با ۱۰ طلا دوم شد و جاپان با ۵ طلا سوم شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!