Connect with us

صحت

ایجاد بخش آنکولوژی اطفال در شفاخانه جمهوریت با همکاری مالی بنیاد بیات

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲۶, ۱۴۰۱)

بنیاد بیات یک بخش جدید را در شفاخانه جمهوریت ایجاد کرده است که کودکان مبتلا به سرطان تحت تداوی قرار خواهند گرفت.

به گفته مسوولان بنیاد بیات، این بخش آنکولوژی اطفال در مدت یک ماه ساخته شده است که شامل شش بستر با وسایل مدرن از جمله ماشین‌های تولید اوکسیجن، التراسوند، مانیتور‌های بررسی علایم حیاتی می‌باشد.

داکتر احسان الله بیات، رییس بنیاد بیات در این مورد می‌گوید: «برای اولین بار، بنیاد بیات حدود شش سال قبل یک بخش دیگری را در شفاخانه جمهوریت برای بیماران سرطانی ایجاد کرد که بیش از پنج‌هزار مریض مصاب به سرطان در آن تحت تداوی قرار گرفتند.»

آقای بیات هم‌چنان گفته است که یک شفاخانه مدرن دیگر برای کودکان و مادران در کابل از سوی این بنیاد ساخته شده است که پس از نصب ماشین آلات طبی به زودی در خدمت مردم قرار خواهد گرفت.

آقای بیات در ارتباط به این شفاخانه جدید گفت: «هدف بنیاد بیات همیشه کمک به هموطنان بوده و این اطفال که آینده افغانستان هستند، زیادتر ضرورت به کمک دارند و شما به زودی شاهد افتتاح یک شفاخانه بسیار مدرن دیگر برای اطفال و مادران در منطقه وزیر محمد اکبرخان خواهید بود.»

از سویی هم، وزارت صحت عامه ایجاد بخش آنکولوژی اطفال در شفاخانه جمهوریت را در شرایط کنونی یکی از نیاز‌های مهم در سکتور صحت می‌داند.

مسوولان در این وزارت می‌افزایند که در سال‌های پسین به بخش آنکولوژی توجه لازم صورت نگرفته بود و به‌ همین دلیل رسیده‌گی به کودکان مبتلا به بیماری سرطان دشوار بود.

محمد حسن غیاثی، معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه می‌گوید: «بورد رهبری صحت عامه بسیار خوشحال است که توانست با همکاری هموطنان خیرخواه با توجه به شرایط سخت و بحرانی یک وارد آنکولوژی مخصوص اطفال را در افغانستان ایجاد کند.»

آقای غیاثی افزود: «به ابتکار و هزینه بنیاد محترم بیات این کار صورت گرفته است، در شرایط فعلی فوق العاده نیاز بود.»

رییس این شفاخانه ضمن قدردانی از این همکاری بنیاد بیات می‌گوید اکنون با ایجاد بخش آنکولوژی اطفال، بیماران که در جریان گرفتن شیموتراپی با شوک روبه‌رو و به کوما می‌روند بستری و از آنان مراقبت خواهد شد.

بر بنیاد آمارها، روزانه ده‌‌ها کودک جهت اخذ شیموتراپی به این شفاخانه مراجعه می‌کنند که یک شماری از این کودکان در جریان گرفتن شیموتراپی با شوک روبه‌رو و به کوما می‌روند.

خان محمد اکرمی، رییس شفاخانه جمهوریت می‌گوید: «جای خوشبختی است که به کمک بنیاد بیات و با ابتکار وزارت صحت عامه توانستیم اینجا دیپارتمنت آنکولوژی را ایجاد کنیم.»

گفتنی است که بنیاد بیات صدها کارتن مواد تغذی را نیز به کودکان سوء تغذیه به شفاخانه جمهوریت تحویل داد.

صحت

هشدار بیل گیتس درباره شیوع یک ویروس بعدی ساخت دست بشر در آینده

Published

on

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۱)

به نقل از دیلی میل، بیل گیتس به استرالیا هشدار داد که خود را برای ویروس بعدی آماده کند.

بیل گیتس گفته است که ممکن است ویروس بعدی ساخت دست بشر بسیار وحشیانه‌تر از کووید-۱۹ باشد.

گیتس اخیراً به موسسه اندیشکده «Lowy» در سیدنی گفته است که رهبران سیاسی باید اختلافات خود را کنار بگذارند و برای آماده شدن برای ویروس بعدی با یکدیگر همکاری کنند.

وی از رهبران جهان خواست همکاری جهانی بیشتری داشته باشند و از آنها درخواست کرد که با نگاه به ویروس کووید-۱۹ به عنوان نمونه‌ای از اینکه اگر با یکدیگر همکاری کنند می‌توانند در پیشگری از یک ویروس بزرگ عملکرد خوبی داشته باشند، با هم بیشتر همکاری کنند.

بنیانگذار شرکت بزرگ مایکروسافت گفت:«هزینه اقتصادی آمادگی برای دوره بعدی را با هزینه کووید مقایسه کنید. در این ویروس، کرونا ۱۰ تریلیون دالر به اقتصاد جهانی ضرر زد. در این ویروس، ما آگاه نبودیم و ندانستیم که باید از ابزار، تمرین و ظرفیت جهانی برای آماده باش مانند زمان آتش‌سوزی یا زلزله استفاده کنیم.»

گیتس از سیاست‌های استرالیا در کمک به پایین نگه داشتن نرخ عفونت قبل از عرضه واکسین‌ها ستایش کرد.

وی گفت:«برخی از چیزهایی که مهم است این است که استرالیا و حدود هفت کشور دیگر در مراحل اولیه، فرایند تشخیص مریضی جمعیت را انجام دادند و سیاست‌های قرنطینه‌ای داشتند. این بدان معناست که شما سطح عفونت را در همان سال اول که واکسین وجود نداشت پایین نگه داشتید.»

بنیانگذار مایکروسافت، گفت که برای مقابله با همه‌گیری‌های آینده به نظم بین‌المللی پایدار بر اساس اراده سیاسی متقابل نیاز است.

گیتس اظهار کرد:«تنها چیزی که همچنان تا حدی برقرار است این است که ما یک ظرفیت جهانی در سطح منطقه‌ای و کشوری را خواهیم داشت که به این معنی است که وقتی یک تهدید(مریضی عفونی) مطرح می‌شود به گونه‌ای عمل کنیم که جهانی نشود. ما باید هر پنج سال یک بار تمرین جامعی را در سطح کشور و منطقه برای آمادگی همه‌گیری انجام دهیم و شما به یک گروه جهانی نیاز دارید که به همه کشورها در خصوص عملکردشان امتیاز بدهد.»

گیتس وعده کرده است که نیمی از دارایی خود را صرف امور خیر کند و تلاش کند تا برابری را در صنایع صحت، برق و تعلیم ایجاد کند.

وی گفت:«نظام سرمایه‌داری در توجه به برخی از این نیازهای افراد فقیر(صنایع صحت، برق و تعلیم) با شکست عظیمی مواجه شده است. شما می‌توانید به معنای واقعی کلمه با ۱۰۰۰ دالر جان افراد را نجات دهید و چیزی در جهان وجود ندارد که به اندازه آن رضایت بخش باشد.»

وی که یکی از ثروتمندترین افراد جهان است از تهدید ایالات متحده تحت رهبری دونالد ترامپ به خروج از سازمان صحت جهانی و قطع کمک‌های مالی انتقاد کرد.

Continue Reading

صحت

آغاز کمپاین واکسین پولیو در افغانستان؛ ۵.۳ میلیون کودک واکسین می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۳, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامۀ از آغاز نخستین دور کمپاین واکسین پولیو در سال ۲۰۲۳ میلادی در ۱۶ ولایت افغانستان خبر داده است.

شرافت زمان امر، سخنگوی این وزارت با فرستادن پیامی به رسانه‌ها گفته است که در این دور کمپاین، ۳.۵ میلیون کوک زیر سن پنج سال در ۱۷۸ ولسوالی در بخش‌های شرق، جنوب، جنوب-شرق و غرب افغانستان به شمول کابل واکسین می‌شوند.

وی افزوده است که این کمپاین امروز دوشنبه (سوم دلو) آغاز و برای چهار روز ادامه خواهد یافت.

به گفتی سخنگوی وزارت صحت عامه: «در سال ۲۰۲۲، تنها دو واقعه مثبت پولیو در ولایات پکتیکا و کنر گزارش شده بود که نسبت به ۵۶ واقعه در سال ۲۰۲۰ و چهار واقعه در سال ۲۰۲۱ کاهش قابل ملاحظه را نشان می‌دهد.»

درهمین حال، قلندر عباد، وزیر صحت عامه می‌گوید که:«افغانستان نسبت به هر زمان دیگر به محو پولیو نزدیک‌تر شده است. ما امیدوار هستیم که تا پایان سال ۲۰۲۳ با تطبیق موفقانه کمپاین‌های پلان‌شده واکسین پولیو، شاهد صفر شدن واقعات پولیو در افغانستان باشیم.»

عباد از والدین کودکان، عالمان دینی و بزرگان قومی خواسته است که برای تطبیق واکسین پولیو با واکسیناتوران در سراسر کشور همکاری کنند.

این کمپاین توسط وزارت صحت عامه و در همکاری مالی سازمان جهانی صحت و صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان (یونیسف) در بخش‌های افغانستان انجام خواهد شد.

بر اساس معلومات وزارت صحت عامه در جریان سال گذشته میلادی، نه دور کمپاین سرتاسری و فرعی تطبیق واکسین پولیو در افغانستان راه‌اندازی شده که پیامد خوبی در کنترول گردش ویروس پولیو داشته است.

این در حالی است که پیش از این، سازمان جهانی صحت از تلاش‌ها برای محو بیماری فلج کودکان (پولیو) در افغانستان خبر داده و گفته بود که غلبه بر پولیو در این کشور پیروزی جهانی خواهد بود.

به گفتۀ این سازمان، تا زمانیکه پولیو در یک‌جا وجود داشته باشد، این مریضی در همه‌جا یک تهدید باقی خواهد ماند.

Continue Reading

صحت

جاپان یک میلیون و ۳۰۰ هزار دالر برای تقویت خدمات صحی در هلمند کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۱)

صندوق جمعیت سازمان ملل برای افغانستان، از کمک یک میلیون و سه صد هزار دالری جاپان، جهت تقویت خدمات صحی در هلمند، خبر داده است.

دفتر صندوق جمعیت سازمان ملل برای افغانستان روز دوشنبه (۲۶جدی) با نشر اعلامیه‌‌ای گفته است که جاپان به‌منظور پاسخ‌دهی به چالش‌ها و تقویت صحت باوری٬ یک میلیون و سه صد هزار دالر امریکایی را در اختیار صندوق جمعیت سازمان ملل قرار می‌دهد.

در اعلامیه آمده است که از این کمک جاپان برای تقویت خدمات صحی ۲۹ مرکز آشیانه صحی در هلمند، استفاده خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!