Connect with us

رویداد های اخیر

بایدن می‌گوید مهلت اول ماه مه برای خروج به “دلایل فنی” عملی نیست

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۶, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که رییس جمهور امریکا گفته است که مهلت اول ماه می برای خروج نیروها از افغانستان به دلایل فنی عملی نیست.

جو بایدن، رییس جمهوری امریکا، که روز گذشته (پنجشنبه ۶حمل ۱۴۰۰) در نخستین کنفرانس خبری از زمان آغاز به کارش در کاخ سفید سخنرانی می‌کرد گفته است که “خیلی دشوار” است که مهلت اول ماه مه برای خروچ نیروهای این کشور از افغانستان “به دلایل فنی” عملی کرد،اما وی تاکید کرد که کشورش قصد ندارد برای مدت طولانی در افغانستان بماند.

وی در ادامه افزوده است که با متحدان امریکا که در افغانستان نیرو دارند، مشورت می‌کند و افزود آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، در بروکسل با متحدان واشنگتن در ناتو مشورت می‌کند.

آقای جوبایدن در پاسخ به این سوال که آیا سال آینده نیز نیروهای امریکایی در افغانستان حضور خواهند داشت، گفت: “من تصور نمی‌کنم”.

او در مورد شرایط توافقنامه میان امریکا و طالبان که در زمان دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین امضاء شده گفت که:” باید دیده شود که تحت چه شرایطی چه توافق‌های انجام شده است.”

بر اساس توافقنامه امریکا و طالبان که سال گذشته در دوحه امضا شد، امریکا باید نیروهای این کشور را تا اول ماه می از افغانستان بیرون کند.

این در حالی است که روند گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان با بن بست مواجه شده است.

قرار است با ابتکار ترکیه در اوایل ماه آوریل در نشست مقام‌های ارشد افغانستان و طالبان در استانبول ترکیه، طرح صلح امریکا برای افغانستان که بخشی از آن به ایجاد دولت انتقالی صلح است مورد بررسی قرار بگیرد.

اظهارات آقای بایدن درحالی صورت می گیرد که اچ‌آر مک ماستر، مشاور پیشین شورای امنیت ملی امریکا، دو روز قبل (چهاشنبه، ۴ حمل) گفته است در باره خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نگران است و این اقدام میتواند سبب فاجعه در افغانستان و منطقه شود.

او که در یک مناظره مجازی در انستیتوت “هوور” سخنرانی می‌کرد گفته است که: “من بسیار نگران “پایان جنگ به اصطلاح مسوولانه” در افغانستان استم که می‌تواند نه تنها برای مردم افغانستان بلکه برای مردم منطقه و اروپا فاجعه بار باشد ، همچنین منجر به افزایش خطر سازمان‌های تروریستی و افراطی شود، آیا رییس جمهور جدید امریكا نگران همین اتفاق در افغانستان است كه باعث یك فاجعه انسانی می شود؟”

ماستر گفته است می‌خواهد از رییس جمهور امریکا بخواهد که “تا اصطلاح ختم مسوولانه جنگ را درست استعمال کند و در ادامه افزود که این اصطلاح در سال ۲۰۱۱ هنگام خروج از عراق استعمال شده است.

ماستر افزوده است که:” یقینأ ما میدانیم که چند سال بعد با حضور داعش چیزی اتفاق خواهد افتاد،”

او گفته است که این اقدام امریکا در افغانستان فاجعه به بار خواهد آورد.

رویداد های اخیر

یک مهاجر افغان در فرانسه مردی را در پی درگیری به‌دلیل نوشیدن شراب کُشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

روزنامه لی موند فرانسه گزارش داده است که یک مهاجر افغان در این کشور مردی را در پی درگیری به‌دلیل نوشیدن شراب با ضربات چاقو کشته و یک تن دیگر را زخمی کرده است.

این حادثه روز چهارشنبه در شهر بوردو در جنوب غربی فرانسه رخ داده است.

مهاجم ۲۵ ساله بر قربانیان حادثه که از الجزایر بودند و ۲۶ و ۳۷ سال سن داشتند، نزدیک شد و آنان را به‌دلیل نوشیدن مشروبات الکلی در روز عید مورد انتقاد قرار داد.

پس از آنکه یکی از آنان گفت که این کار مربوط به او نمی‌شود، مهاجم چند مشت به آنان کوبید و دور شد.

به گزارش روزنامه لی موند به نقل از شاهدان، این افراد سپس قُطی‌های شراب را به‌سوی مهاجم پرتاب کردند و او برگشته و با چاقو بر آنان حمله کرد.

مرد ۳۷ ساله از اثر جراحات شدید درگذشت و دوست او به شفاخانه منتقل شد.

پس از این حادثه، مهاجم با گروهی از ماموران پولیس روبه‌رو شد که از وی خواستند تا چاقو اش را بر زمین بگذارد، اما او با نمایش دادن چاقو به‌سوی آنان حرکت کرد. پولیس سپس به‌سوی او تیراندازی کرده و او کشته شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

نمایندگان امارت اسلامی در مراسم فاتحه فرزندان رهبر حماس شرکت کردند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

محمد نعیم، سرپرست سفارت افغانستان در دوحه و سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در دوحه در مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه، رهبر حماس شرکت کرده اند.

سفارت افغانستان در دوحه در خبرنامه‌ای نوشته است که مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه شام پنجشنبه (۲۳ حمل) برگزار شد.

سه پسر و چهار نواسه اسماعیل هنیه روز چهار شنبه (اول عید) در حمله هوایی اسرائیل بر موتر حامل شان در غزه جان باختند.

در پی این رویداد، امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تماس تیلفونی به اسماعیل هنیه گفت که در نتیجه این‌گونه قربانی‌ها، فلسطین از اشغال اسرائیل آزاد می‌شود.

او همچنان برای مردم فلسطین آرزوی استقامت، ثبات و صبر کرد.

قابل ذکر است که حملات اسرائیل بر غزه در حدود شش ماه گذشته ۳۳ هزار و ۶۳۴ کشته بر جای گذاشته است. بیش از ۷۶ هزار تن دیگر زخمی شده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مک‌کال: تحقیقات در مورد خروج امریکا از افغانستان اداره بایدن را نگران کرده است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

رئيس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفته است که تحقیقات این کمیته در باره خروج امریکا از افغانستان، اداره جو بایدن را نگران کرده است.

مایکل مک‌کال در صحبت با وب سایت خبری اکسیوس اظهار کرده که مطمئن نیست که در نتیجه این تحقیقات، مقامی برکنار شود، اما پاسخگویی وجود خواهد داشت.

مک‌کال افزوده است: «من فکر می‌کنم در پایان روز، قصد من این است که مطمئن شوم که این اتفاق دیگر تکرار نمی‌شود.»

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا چندین ماه قبل تحقیقات درباره خروج امریکا از افغانستان را آغاز کرده بود.

اکسیوس نوشته است که دموکرات‌ها در امریکا این روند را اذیت مخالفان سیاسی می‌دانند، در حالی که جمهوری‌خواهان می‌گویند که به شواهدی دست یافته اند که نادیده گرفتن آن از سوی دولت بایدن دشوار است.

در همین حال، روزنامه دیلی میل بریتانیا گزارش داده است که اظهارات مقام‌های وزارت خارجه امریکا که بر روند تخلیه از افغانستان نظارت داشتند، از آشفتگی و سردرگمی در این روند پرده بر می‌دارد.

بریان مک‌کوین، معاون سابق وزیر خارجه امریکا در امور مدیریت و منابع، پذیرفته است که آنان نمی‌دانستند که چه تعداد شهروند امریکایی در افغانستان بوده و به کمک نیاز دارند.

به گزارش این روزنامه، سرعت پیش‌روی امارت اسلامی نیز مقام‌های امریکایی را متعجب کرده بود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!