Connect with us

رویداد های اخیر

برنامه جهانی غذا: از هر ده نفر در افغانستان دست‌کم نه نفر قادر به تامین غذای کافی نیست

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

برنامه جهانی غذا اعلام کرده که در افغانستان، از هر ده نفر نه نفر نمی‌توانند غذای کافی بدست بیاورند و والدین قادر به فراهم کردن غذای صحی برای فرزندان شان نیستند

این سازمان روزیک شنبه (۰۱عقرب) می‌گوید در سال ۲۰۲۲، برنامه جهانی برای بیش از ۲۱ میلیون افراد آسیب پذیر و افرادی که با عدم مصونیت غذایی روبرو هستند در سراسر افغانستان رسیدگی کرده است.

با این حال مقام امارت اسلامی بارها از کشورهای جهان به شمول چین خواسته اند تا مردم افغانستان را کمک کنند.

درهمین حال، چین نیز به کمک هایش به مردم افغانستان ادامه داده است.

درگیری طولانی در افغانستان، مردم افغانستان را از ماه اگست سال گذشته در یک بحران فزاینده بشردوستانه و حقوق بشری قرار داده است، به طوری که میلیون‌ها افغان به دلیل از دست دادن درآمد، کمبود پول نقد و افزایش هزینه‌های مواد غذایی با بحران شدید غذایی روبرو هستند.

در این میان کشورهای بزرگ همچون چین آغاز مجدد کمک‌های بشردوستانه اش را با افغانستان سر گرفت.

چیزی کمتر از دو ماه پس از سقوط نظام جمهوریت، سفیر چین در کابل اعلام کرد که نخستین محموله کمک‌‌های بشر دوستانه این کشور به کابل رسید. سفیر چین گفته است این بسته کمکی شامل البسه و لباس‌های زمستانی می‌‌شود و به وزارت امور مهاجرین تسلیم داده شده است.

عبدالباسط انصاری، مشاور وزارت مهاجران و عودت کنندگان می‌گوید :«کمک‌های کشور چین شامل کمپل و البسه است که می‌تواند در حدود هفتاد هزار تن را پوشش دهد، و همچنان امیدواری زیاد وجود دارد که کشور چین که یکی از کشورهای همجوار ما است که در این قسمت تعهد دارند که به مردم افغانستان کمک می‌کنند.»

اما اصل کمک‌های دولت چین در سال ۲۰۲۲ به افغانستان رسید کمک به نیازمندان، کمک‌های بشر دوستانه، کمک‌های صحی و سلسله کمک‌ها به زلزله زدگان ولایت‌های پکتیا و پکتیکا.

مقامات چینایی و امارت اسلامی بارها در نشست‌های شان روی بهتر شدن روابط اقتصادی میان دو کشور تاکید کرده اند.

به گفته مسؤولان از زمان روی کار آمدن امارت اسلامی تا کنون، چین به‌گونه دوامدار به کمک‌هایش در افغانستان ادامه داده است.

غلام غوث ناصری، وزیر وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می گوید که :«در ضمن چین برای آسیب ‌دیده‌‌گان زلزله در پکتیکا و خوست نیز مواد غیرغذایی شامل خیمه، کمپل و سایر لوازم مورد نیاز کمک کرده‌ است.»

پیشتر سفیر چین در افغانستان گفته بود که پس تحولات سیاسی سال گذشته، چین به‌گونه فوری، ۲۵۰ میلیون ین کمک‌های بشردوستانه‌اش را به شهروندان افغان اعلام کرد.

وانگ‌ یو سفیر چین در کابل گفت:«افغانستان هنوز هم با مشکلات زیادی اقتصادی، بشری و امنیتی روبرو است. چین به‌عنوان کشور دوست و همسایه افغانستان به مشکلات مردم این کشور توجه دارد و در تلاش است تا برای حل این مشکلات به مردم کمک برساند.»

چین برای کاهش فاجعه انسانی افغانستان که در پی تحریم‌های آمریکا صورت گرفته، کمک‌های مالی به افغانستان را افزایش داده است.

در حال حاضر به باور آگاهان ذخایر ارزی افغانستان به طور غیرقانونی توسط دولت بایدن مسدود شده است، جامعه مدنی چین کار کمک های بشردوستانه اضطراری را به خانواده‌های شدیدا آسیب دیده افغان از طریق کمک مواد غذایی و پول نقد افزایش داد تا به این وسیله با جلوگیری ار یک بحران انسانی در این کشور، تحمل مشکلات را نیز برای مردم این کشور آسان‌تر کند.

رویداد های اخیر

وزیر خارجه ایران: در حال دستیابی به نتایج خوب از مذاکرات حقابه هستیم

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

پس از تنش‌های اخیر میان امارت اسلامی و مقام‌های ایران بر سر حقابه، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفته‌ است که تهران این موضوع را در دستور کار خود قرار داده و از مسیر حقوقی و سیاسی آنرا را دنبال خواهد کرد .

وزیر خارجه ایران در گفتگو با رسانه های این کشور گفت که حسن کاظمی قمی، سرپرست سفارت ایران در افغانستان بامقام‌های امارت اسلامی در این زمینه مذاکرات داشته‌ است.

او افزود که آن‌ها در حال دستیابی به «نتایج خوب» هستند.

آقای عبداللهیان گفت: « در موضوع حقابه از مسیر قانونی و از مسیر سیاسی مسئله را در دستور کار داریم. من اخیرا در مشورتی که با آقای رئیس جمهور داشتیم… گفتند که سفیر ایران در افغانستان مأموریت داده شود که مسایلی که وجود دارد بین ما و افغانستان، ایشان از نزدیک بروند دنبال بکنند با نگاه این که بایستی مسایلی فی مابین در مسیر درست خودش پیش برود و مورد حل و فصل قرار بگیرد.»

این دیپلومات ارشد ایران درباره درگیری‌های اخیر مرزی که بین دو کشور صورت گرفته، گفت که این درگیری‌ها هیچ برنامه هدفمندی را در قبال نداشته‌ و برای ایران شرایط در افغانستان کاملا قابل درک ‌است.

آقای عبداللهیان گفت: «مقامات هیئت حاکمه افغانستان به صراحت اعلام کرده اند این درگیری‌ها هیچ برنامه هدفمندی را پشت سر نداشته است. برای ما شرایط در افغانستان قابل درک است.»

مقام‌های ایران از جمله رئیس جمهور این کشور اخیراً اظهارات تندی در پیوند به مسئله حقابه از دریای هلمند داشته اند.

مقام‌های امارت اسلامی بارها تاکید کرده اند که به معاهده ۱۳۵۱ آب دریای هلمند متعهد اند، اما به دلیل خشکسالی آب کافی وجود ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تاکید بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان در نشست کشورهای آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

سران کشور‌های آسیای میانه و اتحادیه اروپا در نشستی در کنار گفتگو روی سایر موضوعات، بر اهمیت ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کردند.

این نشست روز جمعه (۱۲ جوزا) در شهر چوپان آتا در قرغیزستان برگزار شده بود.

در این نشست رؤسای جمهور قرغیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و ازبیکستان و هیئتی از ترکمنستان به نمایندگی از رئیس جمهور این کشور و همچنان رئیس اتحادیه اروپا شرکت کردند.

بر بنیاد اعلامیه پایانی این نشست، اشتراک کنندگان نگرانی مشترک خود را در مورد «وضعیت رو به وخامت» در افغانستان بیان کردند و تعهد خود را برای توسعه افغانستان به یک کشور امن، صلح آمیز، باثبات و مرفه مجدداً ابراز کردند.

در این راستا، آنان تلاش‌های جامعه جهانی را برای کمک به مردم افغانستان به شیوه اصولی و مطابق با قوانین بین المللی، علیرغم شرایط دشوار، اذعان نمودند.

اشتراک کنندگان همچنین از جامعه جهانی خواستند تا کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان را افزایش دهند و به نقش کلیدی سازمان ملل متحد در ارائه کمک های بشردوستانه به افغانستان به شیوه اصولی اشاره کردند.

آنها بر اهمیت ایجاد یک حکومت فراگیر و نماینده و اهمیت احترام به حقوق بشر و آزادی های اساسی همه شهروندان افغان به ویژه زنان، دختران و اقوام تاکید کردند.

این در حالی است که مقام‌های امارت اسلامی بارها تاکید کرده اند که حکومت فراگیر است و همچنان به حقوق بشر مطابق با شریعت متعهد است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک فرمانده ارشد داعش در ننگرهار کشته شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که نیروهای ویژه امارت اسلامی یک فرمانده ارشد داعش را همراه با یک همدستش در ولایت ننگرهار کشته‌اند.

خبرگزاری باختر نام این فرمانده داعش را «تراب» ذکر کرده و گفته که در یک «عملیات ویژه» کشته شده است.

باختر به نقل از مسوولان محلی نوشته که این عملیات شام چهارشنبه در قریه وچ‌تنگی ولسوالی شیوه ننگرهار انجام یافته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!