Connect with us

رویداد های اخیر

بیش‌از چهل جریب کشتزار چرس در ولایت سرپل تخریب شد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

مسوولان در مدیریت مبارزه با مواد مخدر ولایت سرپل می‌گویند که در یک ماه گذشته، بیش‌از چهل جریب کشتزار چرس را در این ولایت تخریب کرده‌اند.

مقام‌های محلی امروز (سه‌شنبه، ۸ سنبله) گفتند که برای تطبیق فرمان رهبر امارت اسلامی مبارزه جدی را با تولید، قاچاق و فروش مواد مخدر آغاز کرده‌اند.

به گفتۀ آنان، در یک ماه گذشته بیش‌از چهل جریب زمین از وجود بته‌های چرس پاک‌سازی شده است.

حمیدالله فقیر، آمر تطبیق مدیریت مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه ولایت سرپل گفته است: «تقریباً دریک ماه که ما عملیات تخریب بته‌های چرس را شروع کردیم، بیش‌از چهل جریب زمین را تخریب کردیم، حالا در ساحه سیدآباد منطقه ذکه افغانیه آمدیم که تقریبا ۱۲ جریب زمین چرس‌ کشت‌شده شما می‌بینید که این ها را نیز تخریب کردیم.»

تخریب کشتزارهای کوکنار هرچند با استقبال دهاقین روبه‌رو شده اما آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که برای آنان کشت بدیل ارایه کنند.

آنان از تلاش‌ها جهت تطبیق فرمان رهبر امارت اسلامی مبنی بر مبارزه جدی با تولید، قاچاق و فروشندگان مواد مخدر سخن می‌زنند و می‌گویند برای هیچ‌کس اجازه‌ کشت کوکنار داده نمی‌شود.

کمبود آب، نبود امکانات دهاقین، بلند بودن بهای کودکیمیاوی از اساسی‌ترین مشکل دهاقین دراین ولایت بیان گفته شد‌ه‌است.

در همین حال، مسوولان امنیتی جمع‌آوری افراد مبتلا به مواد مخدر از روی جاده‌ها را از دیگر برنامه‌های شان جهت مبارزه با مواد مخدر عنوان می‌کنند‌.

به گفته‌ی آنان تا اکنون دست کم یک هزار معتاد از سطح شهرکابل جمع‌آوری و برای  تداوی به مراکز صحی منتقل شده‌اند.

آقای فقیر نیز افزود: «ما فعالیت خود را از ماه حمل آغاز کردیم و در ولایت سرپل نزدیک به‌یک هزار دستگیری داریم که معتاد استند و در شفاخانه بستر می‌باشند.»

گفتنی‌ست که افغانستان یکی از کشورهای زراعتی در منطقه است اما مواد مخدر هم‌چنان با نام افغانستان گره خورده است هرچند که امارت اسلامی کشت و تولید آنرا ممنوع کرده است.

رویداد های اخیر

پولیس کابل: جرایم جنایی در شهر کابل کاهش یافته است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

رییس تحقیقات جرایم جنایی قوماندانی امنیه کابل می‌گوید که جرایم جنایی در پایتخت کشور کاهش یافته و برای بهبود هرچه بیش‌تر اوضاع در شهر کابل خواهان همکاری شهروندان شده است.

مسوولان قوماندانی امنیه کابل روز گذشته (چهارشنبه، ۲ حمل) در یک کنفرانس خبری دستاوردهای یک ساله آن قوماندانی را بیان داشتند.

مفتی عبدالصمد حنفی، رییس تحقیقات جرایم جنایی قوماندانی امنیه کابل در این کنفرانس خبری وضعیت امنیتی شهر کابل را قناعت بخش توصیف کرده افزود: «به اثر تلاش‌های موظفین قوماندانی، جرایم جنایی در شهر کابل کاهش چشم‌گیری یافته است.»

او گفت که قبل از روی کار آمدن دوباره امارت اسلامی در یک حوزه امنیتی، ۱۵ مورد سرقت واسطه شخصی به ثبت رسیده است، در حالی که در یک سال گذشته، ما شاهد سرقت یک واسطه در یک هفته نبوده‌ایم که این خود نمایانگر کاهش سطح جرایم را در شهرکابل نشان می دهد.

او گفت: «موظفین امنیتی به طور ۲۴ ساعته در خدمت هم شهریان قرار دارند و به خاطر تأمین امنیت هرچه بهتر از شهروندان کابل خواهان همکاری شده گفت که شماره‌های عاجل قوماندانی امنیه به گونه‌ ۲۴ ساعته فعال است و آنان می‌توانند، در صورت ضرورت تماس بگیرند.»

خالد زدران، سخنگوی قوماندانی امنیه، روی دستاوردهای مدیریت‌های تعلیم و تربیه، دعوت و ارشاد، تعمیرات و انجنیری، جرایم جنایی، تروریزم و مواد مخدر آن قوماندانی معلومات داد و گفت: «در یک سال گذشته، یک صدوپنجاه و شش واقعه قتل در سطح شهر کابل و چهارده ولسوالی کابل رخ داده است که در پیوند به آن دوصد و ۳۶ تن بازداشت شده اند.»

وی گفت که دراین مدت پنجصدو پنجاه و سه قضیه سرقت منازل، اجناس قیمتی مثل مبایل و غیره رخ داده و ۹۰۱ تن در پیوند به آن دستگیر شده اند و همچنان یک هزارو نُه صدو ۲۰ واقعه دیگر مثل خودکشی، غصب، سرقت، موتر وموترسایکل، زورگیری، مواد مخدر، فریبکاری٬ رشوه، جنگ‌های ذات البینی و قضایای دیگر به وقوع پیوسته است که در رابطه به آن یک هزارو هشتصدوسی وشش نفر بازداشت شده اند.

زدران همچنان، روی دستاوردهای یک ساله روی هربخش به تفصیل معلومات ارایه کرده واز همشهریان خواست، با نیروهای پولیس همکاری نموده در صورت ضرورت با شماره‌های قوماندانی امنیه کابل، به تماس شوند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

نخستین دور فراغت «نیروهای کماندو» با حضور وزیر دفاع برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولین در وزارت دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان امروز (پنج‌شنبه ۳حمل) می‌گویند که ۴۸۵ تن از نیروهای قوت‌های خاص (کماندو) پس از سپری نمودن دوره تعلیمات نظامی، مسلکی و عقیدتی سه ماهه یک روز قبل طی مراسم با شکوه‌ی با حضور داشت مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع ملی مسؤلان و سایر مجاهدین از فرقه “قوت‌های خاص” این وزارت فارغ گردیدند.

وزیر دفاع ملی در سخنانی خطاب به مجاهدین گفت:«اهداف و تلاش‌های خستگی ناپذیر شما همانا تطبیق شریعت اسلامی در کشور و مبارزه با دشمنان بوده است، من از این طریق به مردم خویش اطمینان می‌دهم این نیروها از ناموس، جان و مال شما محافظت نموده و به کسی اجازه اخلال و گرفتن خوشی ها شما را نخواهند داد.»

همچنان مولوی مختار احمد عمری، معاون فرقه قطعه خاص ضمن سپاسگزاری از مسئولان، اطمینان داد که آنان در آینده برای حفاظت از حاکمیت ملی و نظام اسلامی متعهد و مصمم به تربیت نیروهای بیشتری می‌باشند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک زن در فاریاب چهارگانگی بدنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولان صحی در ولایت فاریاب می‌گویند یک زن در این ولایت چهارگانگی بدنیا آورده است.

مسئولان صحی شفاخانه نسایی شهرمیمنه می‌گویند:«مریم باشنده ولسوالی غورماچ شب گذشته (۱حمل ۱۴۰۲) چهارگانگی به دنیا آورده که ۳ پسر و یک دختر می‌باشند.»

داکتران وضعیت صحی این زن و فرزندانش را خوب توصیف‌ کرده‌اند.

یک ماه قبل نیز در یکی از شفاخانه‌های ولایت فاریاب مادری که در انتظار یک کودک بود صاحب چهار فرزند شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!