Connect with us

رویداد های اخیر

بی‌ برقی شهرهای بزرگ افغانستان را در تاریکی فرو برده است

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۳, ۱۴۰۱)

بسیاری از ساکنان کابل و برخی دیگر از شهرهای افغانستان با شکایت از پرچاوی‌های بی‌رویه برق، می‌گویند که در یک شبانه‌روز حدود دو ساعت برق دارند که آن‌هم نیمه‌های شب می‌آید.

کابل با بیش از پنج میلیون جمعیت به بیش از هفتصد میگاوات برق نیاز دارد. د افغانستان برشنا شرکت در حال حاضر تنها سی درصد برق مورد نیاز پایتخت را تأمین می‌کند.

برق وارداتی ازبیکستان حدود دو هفته قبل به دلیل مشکل تخنیکی قطع شد.

به دنبال قطع برق وارداتی ازبیکستان به افغانستان، وزیر امور خارجه در مراسمی روز یکشنبه از ازبیکستان خواست که برق را دوباره وصل کنند.

امیرخان متقی گفت: «از مسوولان محترم ازبیکستان خواهش می‌کنم که به تعهد خود پابند باشند و مطابق قرارداد به افغانستان برق عرضه کنند. مردم هم در زمستان و هم در تابستان به برق ضرورت دارند. در بخش زراعت و بیرون کشیدن آب، افغانستان شدیداً به برق نیاز دارد.»

قطع برق تنها شهروندان را نه بلکه ماشین بسیاری از شرکت‌های تولیدی را نیز متوقف کرده است.

سخی احمد پیمان، معاون اتاق صنایع و معادن، می‌گوید: «متأسفانه بعد از قطع برق ازبیکستان، از پانزده روز به اینسو برق‌های پارک‌های صنعتی بطور مطلق پرچاو است و نود درصد فابریکات ما فعلاً از فعالیت بازمانده که تاثیرات منفی را بر تولیدات داخلی ما برجا گذاشته است. امیدوار هستیم که ما جایگزین بدیل داشته باشیم و از منابع داخلی استفاده کنیم.»

باشندگان کابل نیز از افزایش پرچاوی‌های برق شکایت دارند و خواستار حل مشکل بوجود آمده اند.

حبیب الله، باشنده کابل می‌گوید: «از مسوولین شرکت برشنا تقاضامندیم که حل مشکل برق را اولویت بدهد چون هوا بسیار سرد است.»

عبدالسمیع، یکی دیگر از باشندگان کابل نیز گفت: «هر سال مشکلات در زمستان به‌ میان می‌آید. چرا بندهای خودمان را نمی سازند؟ تا چه وقت ما محتاج دیگران باشیم؟»

د افغانستان برشنا شرکت می‌گوید تلاش‌ها برای حل مشکل برق جریان دارد.

حکمت الله آخندزاده، رییس برق کابل، گفته است: «ما به مردم اطمینان می‌دهیم که رهبری د افغانستان برشنا شرکت و رهبری امارت اسلامی شب و روز تلاش می‌کنند تا مشکل برق حل شود.»

برق وارداتی ازبیکستان به افغانستان در حالی قطع شده که چندی پیش قرارداد برق میان دوکشور برای یک سال دیگر تمدید شد.

رویداد های اخیر

عادی‌سازی روابط با کشورهای منطقه و جهان محور تلاش‌های امارت اسلامی در یک سال گذشته

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

دستگاه دیپلوماسی امارت اسلامی افغانستان در دوازده ماه گذشته برای باز کردن یک فصل جدید مناسبات سیاسی با جهان، تلاش‌های گسترده‌ای انجام داده است.

هرچند این تلاش‌ها به کسب مشروعیت از سوی هیچ‌کشوری تاهنوز منجرنشده اما بیرق امارت اسلامی در برخی ازکشورهای منطقه برافراشته شده است.

روسیه، چین، ترکیه، ایران، پاکستان، ازبیکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قطر و امارات متحده عربی کشورهای اند که سفارت‌های‌شان در افغانستان باز است و اماکن دیپلوماتیک امارت اسلامی نیز در این کشورها فعالیت دارند.

تقریباً پیام‌های همه همسایگان افغانستان به جز تاجیکستان در حوزه مبارزه با تروریزم، حقوق بشر و حاکمیت، فراگیر بوده که تاحد زیادی همسو با منافع امریکا توصیف شده است.

در این دوازده ماه پسین، نمایندگی‌های سیاسی کشورهای اروپایی در افغانستان تنها به هدف هماهنگی کمک‌های بشری ادامه داشته است. هندوستان نیز تیم فنی برای هماهنگی کمک‌های بشری در افغانستان دارد.

امیرخان متقی، وزیر امور خارجه، گفته است که امارت اسلامی به خواست‌ها و منافع سایر کشورها احترام می‌گذارد و در مقابل از آن‌ها نیز می‌خواهد تعامل مشابه با امارت اسلامی داشته باشند.

این خواست هم‌چنان بارها از سوی ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزراء، ابراز شده که امارت اسلامی سیاست خارجی متوازن و اقتصاد محور دارد و خواهان داشتن روابط دوستانه با همه کشورهای جهان است.

در دوازده ماه گذشته، کشورهای منطقه و جهان نیز میزبان نشست‌های برای افغانستان بودند اما تقریباً در بسیاری از این نشست‌ها هیچ نماینده‌ای از امارت اسلامی حضور نداشت.

وزیر خارجه ازبیکستان در نشست مشترک سازمان امنیت و همکاری اروپا که در اواخر سال روان در تاشکند برگزار شد، پیشنهاد داد که یک گروه مذاکره کنندۀ بین‌المللی برای گفتگو با امارت اسلامی ایجاد شود.

ضمیر کابلوف، نماینده خاص رییس‌جمهور روسیه برای افغانستان، نیز اظهارات مشابه داشت و تأکید دارد که افغانستان نباید درعرصه جهانی در انزوای سیاسی قرار داشته باشد.

با این حال، چرا جهان به ویژه امریکا و کشورهای غربی استراتیژی روشن و مشخص در یک سال گذشته در قبال افغانستان نداشته‌اند و چرا کشورها از طریق دیپلوماسی چندجانبه با افغانستان برخورد نکرده و هیچ اجماع سیاسی در این خصوص به وجود نیامده است؟

عزیز بارز، آگاه روابط بین‌الملل، در این مورد می‌گوید: «بعضی کشورهای همسایه ما به اساس منافع خودشان در چوکات روابط «دی فاکتو» تعاملات دارند، کشورهای جهان هم در آغاز خواهان تعامل بودند و به قول یکی از سفرای کشورهای اروپایی، تعامل جهان با طالبان (امارت اسلامی) به شکل منفی پیش می‌رود.»

با این وجود، امارت اسلامی امیدواراست که در سال نو هجری خورشیدی بتواند روابط و مناسبات سیاسی خود را با کشورهای منطقه و جهان تقویت بیش‌تر کند و در نتیجه تعاملات مثبت با جهان و ایجاد روابط دوستانه مشروعیت بین‌المللی را نیز حاصل نماید.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رهبر امارت اسلامی: فروشند‌گان و تولیدکنند‌گان مواد نشه‌آور مجازات تعزیری شوند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

مولوی هبت‌الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، روز یکشنبه، (۲۸ حوت) حکم سوزاندن مواد مخدر ضبط‌ شده و تخریب وسایل و تجهیزات استفاده‌شده در تولید مواد نشه‌آور را صادر کرده است.

بر اساس این فرمان، هیأت مشترکی از وزارت‌خانه‌های داخله، صحت عامه و ریاست عمومی استخبارات باید با حضور نماینده محکمه، مواد مخدر ضبط ‌‌شده را در ملاء‌عام بسوزانند.

در این حکم آمده است: «به فروشندگان و تولیدکنندگان شراب، سایر مشروبات الکولی، امان (اِفِدرا)، پودر، کوکائین، شیشه و سایر مواد نشه‌آور مجازات تعزیری داده شود و مواد مخدر یادشده و وسایل و تجهیزات استفاده شده در تولید مواد مخدر تخریب گردد.»

گفتنی است که پیش از این، بر اساس فرمان‌های جداگانه کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در کشور ممنوع اعلام شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

معاون والی جوزجان پسرش را از وظیفه برکنار کرد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

مولوی گل محمد سلیم، معاون والی ولایت جوزجان، پسرش را از وظیفه برکنار کرده است.

به گزارش خبرگزاری باختر، مطابق به حکم رهبر امارت اسلامی مبنی بر انفکاک پسران و وابسته‌گان مقامات از وظایف در نهادهای دولتی، معاون والی جوزجان پسرش را از وظیفه‌اش برکنار کرده و به‌جای او فرد دیگری را در پست مقرر کرده است.

پسر آقای محمد سلیم قبلاً در یک بست ساتنمنی در قوماندانی امنیه جوزجان کار می‌کرد.

طبق حکم صادرشده از سوی رهبر امارت اسلامی، به تمام مسوولان وزارت‌ها و ریاست‌های مستقل هدایت داده شده است تا از استخدام براساس تعلقات خویشاوندی و روابط شخصی جداً خودداری کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!