Connect with us

اخبار ویژه

توماس وست: یک روند سیاسی برای حل مشکلات افغانستان نیاز است

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۴۰۱)

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان می‌گوید به این باوراست که هنوزهم به یک روند سیاسی ملی برای حل مشکلات افغانستان و گفتگو درمورد آینده این کشور نیاز است.

آقای وست ابراز کرده که گفتگوهای درسطوح پایین هم اکنون جریان دارد وایالات متحده ازاین روند حمایت می‌کند.

نماینده ویژه امریکا دراین مورد گفته است: «آنچه ما می‌بینیم یک آرامش وقفه‌ای پس‌از ۴۴ سال درگیری در افغانستان است اما من ترس دارم ازاین که درگیری‌ها می‌توانند بازگشت کنند، آنچه من فکر می‌کنم که درحال حاضر به آن نیازاست روند و یا یک گفتمان سیاسی است که درمورد آینده افغانستان باید میان خود افغان‌ها انجام شود، گفتگوهای هم‌اکنون درسطوح پایین درجریان است وما می‌خواهیم ازاین گفتگوها درآینده حمایت کنیم.»

درهمین حال، آقای وست می‌گوید هیچ‌کشوری تاکنون حاضر نیست با حکومت جدید افغانستان روابط داشته باشد اما اگر امارت اسلامی می‌خواهد جز از جامعه جهانی باشد باید به اصول بین‌‌المللی احترام بگذارد و به تعهدات خود عمل کند و افزوده که جامعه جهانی براصول خود پابند است ومقام‌های حاکم در افغانستان باید تصامیم درست بگیرند.

وی می‌گوید: «هیچ‌کشوری بر رهایی وبرگردانیدن دارایی‌های افغانستان به بانک مرکزی تمایل ندارد، نه ایالات متحده و نه چهار کشور دیگر که دو میلیارد دالر ازدارایی‌های افغانستان را در اختیار دارند. هیچ‌کشوری از لغو تحریم‌ها در سازمان ملل حمایت نکرده‌ است، هیچ‌کشور ویا نهاد مالی بین‌المللی چون بانک جهانی، بانک انکشاف آسیایی وصندوق بین‌المللی پول، روابط با افغانستان را رسمیت نداده‌اند، سازمان ملل از پذیرفتن نماینده افغانستان خودداری کرده وهیچ‌کشور به‌شمول همسایه‌گان با حکومت سرپرست تعامل رسمی ندارند، اما اگر مقام‌های حاکم می‌خواهند جز از جامعه جهانی باشند باید به اصول بین‌المللی احترام بگذارند و به تعهدات شان عمل کنند.»

علاوه براین، این دیپلومات امریکایی فعالیت داعش درافغانستان را نگران کننده می‌داند اما ابرازامیدواری کرده می‌گوید که مبارزۀ امارت اسلامی برضد این گروه موفق شود و درعین حال افزوده که مقام‌های حاکم در روز فروپاشی جمهوریت دروازه‌های زندان‌ها را باز کردند وخطرناک‌ترین افراد داعش از زندان‌ها آزاد شدند.

وی گفت: «من بیشتر ازهمه نگران داعش هستم مقام‌های حاکم در روز ورود شان به کابل دروازه‌های زندان‌ها را باز کردند وخطرناک‌ترین افراد داعش از زندان‌ها خارج شدند. طالبان (امارت اسلامی) تلاش‌های زیاد علیه داعش انجام می‌دهند و امیدواریم موفق شوند اما خرسندم که ما نیز توانمندی‌های خود را در منطقه باز یافته‌ایم و به دقت فعالیت گروه‌های تروریستی را زیر نظر داریم.»

این درحالی است که امارت اسلامی خود را به تمام موارد توافق‌نامه دوحه متعهد می‌داند و تأکید کرده که ایالات متحده این توافق‌نامه را نقض کرده است.

هرچند هیچ‌کشوری تعامل رسمی با امارت اسلامی ندارد اما سفارت خانه‌های برخی ازکشورها به شمول نمایند‌گی سیاسی اتحادیه اروپا درافغانستان بازاست و نیز نمایندگی‌های سیاسی امارت اسلامی دربرخی ازکشورهای منطقه فعال استند.

اخبار ویژه

ایلان ماسک برای فعالسازی دوباره حساب توییتری ترامپ نظر سنجی راه اندازی کرد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۸, ۱۴۰۱)

ایلان ماسک، مالک توییتر روز جمعه از کاربران خواست تا درباره موافقت یا مخالفت خود با فعالسازی دوباره حساب دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین امریکا در این شبکه اجتماعی نظر دهند.

میلیون ها تن در این نظر سنجی که تا فردا ادامه خواهد داشت اشتراک کرده اند.

ماسک این نظرسنجی را ساعاتی پس از آن راه اندازی کرد که او فعال شدن دوباره حساب توییتری سه چهره مشهور دیگر را اعلام کرد.

ترامپ پیش از مسدود شدن حساب اش در توییتر در ماه جنوری ۲۰۲۱ بیش از ۸۸ میلیون دنبال کننده داشت. توییتر علت مسدود سازی حساب ترامپ را «تشویش و ترغیب به خشونت» عنوان کرده بود.

ماسک در ماه می اخراج ترامپ از توییتر را «اخلاقاً نادرست و عمل احمقانه» خوانده بود.

Continue Reading

اخبار ویژه

انفجار در استانبول دست‌کم شش کشته و ۵۳ زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۳, ۱۴۰۱)

مقام‌های ترکیه اعلام کرده‌اند که در نتیجه یک انفجار امروز (یکشنبه) در شهر استانبول دست‌کم شش تن کشته شدند و ۵۳ تن دیگر زخم برداشتند.

این انفجار در منطقه‌ای مزدحم در سرک استقلال استانبول رخ داد.

علی یرلیکایا، والی استانبول گفت که زخمیان این حادثه برای تداوی به شفاخانه‌ها منتقل شدند.

تاکنون فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه اعلام کرده است که نهادهای دولتی تلاش خواهند کرد تا عاملان این حمله را شناسایی کنند.

او گفت: «تمام افراد مسئول شناسایی و مجازات خواهند شد.»

Continue Reading

اخبار ویژه

توزیع تذکره تابعیت به باشندگان پامیرهای ولسوالی واخان بدخشان

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۷, ۱۴۰۱)

اداره ملی احصائیه و معلومات امروز (سه شنبه ۱۷عقرب) می‌گوید که هیأت اداره طی سفری به پامیرهای ولسوالی واخان ولایت بدخشان برای باشندگان آن تذکره تابعیت توزیع نمودند.

به گفته این اداره دراین روند برای حدود ۵۷۱ تن از باشندگان آن تذکره تابعیت توزیع گردید که شامل ۵۰۱ قطعه تذکره مثنی و ۳۵ قطعه تذکره جدید می باشد.

هم‌چنان حدود ۱۲۷ تذکره دیگر تجدید فوتو گردید.

این اداره افزوده است که برای سهولت هرچه بیش‌تر باشندگان پامیرها در مرحله بعدی برای افراد باقی مانده تذکره تابعیت توزیع خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!