Connect with us

رویداد های اخیر

حقانی به کسانی که به بیرون رفته اند؛ به کشور برگردید امارت از ناموس و عزت تان دفاع می‌کند

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۵, ۱۴۰۱)

سرپرست وزیر وزارت داخله از مقام‌های بلند رتبه حکومت پیشین می‌خواهد تا به کشور بازگردند.

این مقام ارشد وزارت داخله به تامین امنیت کامل مقامات پیشین دولتی وعده سپرده می‌گوید؛ مقام‌های بلند رتبه حکومت پیشین با عزت در افغانستان می‌توانند زندگی کنند.

سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت امور داخله حین بازدید از فرماندهی پولیس کابل می‌گوید؛ امارت اسلامی از عزت، مال و ناموس همه شهروندان کشور دفاع می‌کند و کسانی که به افغانستان برگردند در مصوونیت کامل قرار خواهند داشت.

آقای حقانی می‌گوید که:” کسانی‌ که به بیرون از کشور رفتند دعوت می‌کنیم که به وطن باز گردند. مقام‌های بلند رتبه حکومت پیشین با عزت در اینجا زندگی می‌کنند. امارت اسلامی از ناموس، عزت و مال تان کاملا دفاع می‌‌کند.”

از سوی دیگر شماری از آگاه‌هان می‌گویند امارت اسلامی برای بازگشت کدرها و متخصصین حکومت پیشین یک میکانیزم درست بسازند و نیز عفو عمومی باید به گونه درست در کشور عملی شود در غیر آن متباقی این نیروها نیز به دلیل محدویت‌های وضع شده از سوی حکومت سرپرست کشور را ترک خواهند کرد.

احمدجاوید سنگ دل، آگاه بین‌الملل می‌گوید که:”دولت برای برگشت نیروها جکومت پیشین یک میکانیزم تمام عیار بسازد و این میکانیزم ازسوی افراد و چهره‌های پرطرفداری در کشور تطبیق شود.”

عبدالولی فروزان، آگاه بین‌الملل می‌گوید که:”عفوعمومی باید درست تطبیق شود و نیزمحدویت‌ها برچیده شود تا این نیروها بتوانند به گونه درست و با خیال راحت به وطن برگردند .”

این در حالیست که سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی گفته بود که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، اقلیت‌های قومی، مذهبی، سربازان نیروهای امنیتی حکومت پیشین و افرادی که به عنوان طرف‌ داران دولت در حملات تلافی جویانه تصور می‌شدند، شکنجه شده اند، اما امارت اسلامی بارها از عملی شدن عفوعمومی در کشور سخن زده اند.

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگزاری گردهمایی بزرگ در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان قرار است که فردا چهارشنبه، ۸ سرطان، یک گردهمایی بزرگ را در «خیمه لویه جرگه» برگزار کند.

مقام‌های امارت اسلامی گفته است که در این گردهمایی سه هزارعالم دینی از سراسر کشور که از هر ولسوالی سه اشتراک کننده، دو عالم دین و یک بزرگ قومی می‌باشند، شرکت خواهند کرد که نظریات و پیشنهادات شان را به رهبری امارت اسلامی ارایه خواهند کرد.

هرچند تاکنون آجندای این گردهمایی مشخص نشده است اما گزارش‌ها میرساند که در کنار مسایل دیگر کشور، بازگشایی مکاتب دخترانه یکی از بند‌های آجندای این نشست خواهد بود.

توریالی همت، آگاه مسایل سیاسی درمورد این گردهمایی گفته است: «به اساس معلومات که من دارم اینست که تمام اشخاص که به این نشست دعوت شده است همه اشخاص عالم و وطن دوست و خیرخواه است، فرق این نشست با نشست‌های دیگر این است که سفیرهای کشورها اشخاص را تعیین میکرد اما حالا  کسانیکه تعیین شده اشخاص متعهد به کشور و اسلام هستند».

با این حال، انتظارها این است که در پایان این نشست راه های حل مناسب برای مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور پیدا شود و تا برنامه‌های روشنی برای آینده کشور تدوین شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

صدراعظم پاکستان دستور واردات زغال سنگ از افغانستان با کلدار را صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

صدر اعظم پاکستان روز گذشته (دوشنبه، ۶ سرطان) دستور داده است که زغال سنگ از افغانستان بجای دالر با کلدار خریداری شود.

شهباز شریف در نشستی گفته است که با واردات زغال سنگ افغانستان دست‌کم دو اعشاریه دو میلیارد دالر در لایحه واردات پاکستان صرفه جویی خواهد شد.

آقای شریف گفت: «خواجه محمد آصف که وزیر دفاع است یک کمیته را تشکیل داده که چگونه و چطور ذغال سنگ را از افغانستان وارد کنیم. روی این مساله اتفاق نظر اردو و افسران بلند پایه حکومت کابینه وافسران اردو در تورخم و دیگر نقاط مرزی وجود دارد که چگونه زغال سنگ ازافغانستان وارد پاکستان شود. زغال سنگ افغانستان کیفیت خیلی عالی دارد و تمام تدابیر به خاطر این موضوع در نظر گرفته شده است. ازاین پس واردات زغال از افغانستان آغاز می‌یابد، ما این زغال را به دالر نه به کلدار می خریم».

به دنبال این حرف و گفته‌ها و بازتاب گسترده آن در شبکه‌های اجتماعی که گویا پاکستان زغال افغانستان را به بهای اندک به تاراج می‌برد، وزارت های معادن و مالیه نشست خبری برگزار کردند و در این زمینه معلومات ارایه کردند.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه گفت که پس از این از هر تن زغال سنگ ۶۰ دالر امریکایی تعرفه خواهند گرفت که پیش از این ۲۷ دالر بود.

عصمت الله برهان، سخنگوی وزارت معادن و پطرولیم هم‌چنان گفت که آنان با هیچ شرکت بیرونی و یا پاکستانی قرارداد استخراج معادن را ندارند بل با شرکت‌های افغانی قرارداد کرده‌اند که هیچ محدودیتی بر صادرات زغال سنگ وجود ندارد.

پاکستان در حالی در واردات زغال سنگ از افغانستان عجله دارد که قیمت این محصول در بازار جهانی در حال افزایش است. پاکستان زغال سنگ از افغانستان را خریداری و ذخیره می‌کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!