Connect with us

رویداد های اخیر

حنفی: منطقه و جهان امنیت کنونی در افغانستان را غنیمت بشمارند

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۲۰, ۱۴۰۱)

معاون دوم رییس الوزرا در سیمینار «افغانستان و اتصال منطقه‌ای؛ فُرصت ها و چالش ها» امروز چهارشنبه (۲۰ میزان) گفته است که کشورهای منطقه و جهان از امنیت کنونی در افغانستان پشتیبانی کنند و آن را غنیمت بشمارند.

عبدالسلام حنفی ضمن تاکید بر روابط نیک با جهان می‌افزاید که اگر افغانستان ناامن باشد، منطقه و جهان از آن متاثر می‌شود.

آقای حنفی می‌گوید: «پروژه های بزرگ باید هرچه زودتر آغاز شود و همه کشور های همسایه باید حمایت کنند. عدم توجه به پروژه های کلان می‌تواند چالش زا باشد و اثرات منفی بر جا بگذارد.»

وزیر اقتصاد هم گروه داعش، مواد مخدر، جرایم اقتصادی و فقرگسترده را از مشکلات عمده افغانستان  ومنطقه می‌داند و بر حل آن تاکید می‌کند.

دین محمد حنفی می‌افزاید که در راستای برداشته شدن این مشکلات باید با امارت اسلامی همکاری شود در غیر آن تأثیرات منفی روی منطقه و جهان خواهد گذاشت.

وزیر اقتصاد می‌گوید: «امارت اسلامی با چالش‌های منطقوی روبه رو است از جمله گروه داعش، مواد مخدر، جرایم اقتصادی، فقر گسترده که باید در راستای برداشته شدن آن همکاری شود، در غیر آنصورت تأثیرات منفی بر منطقه و فرا منطقه خواهد گذاشت.»

سخنگوی امارت اسلامی نیز تعامل مثبت سیاسی با جهان را ارزشمند می‌پندارد.

آقای مجاهد می‌گوید: «مشکلاتی که فعلا است حکومت تلاش دارد تا آن را حل کند، و یک چیز بسیار مهم این است که تعامل مثبت سیاسی بسیار مهم است.»

در این سیمینار همچنان بر حفظ جایگاه استراتیژیک افغانستان در سطح منطقه تأکید شد.

فاروق اعظم، مشاور وزارت انرژی و آب  می‌گوید: «افغانستان باید موقعیت استراتیژیک خود را در سطح منطقه حفظ کند.»

اشتراک کننده‌گان در این سمینار همچنان اتصال افغانستان را با منطقه در حل مشکلات و استفاده از فرصت ها مهم می‌دانند. به گفته شماری از محققان، در کنار به رسمیت شناختن امارت اسلامی، سیاست اقتصاد محور بیشتر نسبت به امنیت محور می‌تواند افغانستان را به منطقه وصل کند.

رویداد های اخیر

وزیر مهاجرین: جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزیر امور مهاجرین و عودت‌ کنندگان امارت اسلامی افغانستان گفته است که جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش و با موضوعات بشری برخورد سیاسی کند.

خلیل الرحمن حقانی روز یکشنبه (۷ جوزا) در مراسم توزیع کمک به نیازمندان در کابل گفت: «از تمام کشورهای جهان می‌خواهیم که سیاست و رسمیات ومسایل نظامی را یک طرف بگذارند. مهاجرت قوانین خاص خودرا دارد. وزارت مهاجرین برای حل مشکلات مهاجرین ایجاد شده است.»

وی افزود که اکنون در سرتاسر افغانستان صلح برقرار شده است و جامعه جهانی به جای مجبور ساختن افغان‌ها به مهاجرت، با آنان در بازگشتاندن پناهجویان افغان همکاری کند.

آقای حقانی گفت: «جامعه جهانی سهولت‌های معیشتی و رفت و آمد را فراهم کند. جامعه جهانی نباید مردم افغانستان را فراموش کند.»

در افغانستان خانواده های زیادی با فقر و تنگ دستی دست وپنجه نرم می‌کنند از این رو زنان و مردان زیادی در برنامه های کمکی صف‌های طولانی می‌کشند.

در میان این زنان نیازمند، کسانی هستند که حتی مجبور شده اند تا فرزندان شان را به فرزندی دیگری بدهند تا از بهر گرسنگی جان نبازند.

گلنار، یکی از زنان بی بضاعت گفت: «از مجبوری دخترم را به خواهر خود دادم. توانایی نان و لباس او را نداشتم.»

شکیبا، زن دیگر بی بضاعت گفت: «شوهرم بیکار است. چهار نفر در خانه فامیل هستیم.»

هرچند این کمک‌ها می‌تواند برای مدت کوتاه مشکل این خانواده ها را حل کند ولی خواست‌ها این است که برای از بین بردن فقر برنامه های بزرگتر و دایمی روی دست گرفته شود.

فریدالدین نوری، مسئول موسسه زنان برای زنان گفت: «ده قلم مواد توزیع می‌شود. این مواد سه ماه برای یک خانواده پنج الی هفت نفری کفایت می‌کند. توازن تغذیه را هم درنظر گرفته ایم. بطول مثال این کمک‌ها شامل آرد، برنج، دال، بوره، چای و نمک می‌شود.»

نهاد های بین المللی بارها از وخامت اوضاع بشری در افغانستان هشدار داده اند اما جامعه جهانی هنوز امکانات مالی اندکی در اختیار سازمان های بشری قرار داده اند تا به نیازمندان در افغانستان رسیدگی کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ایجاد کمیته مشترک برای تسهیل تردد اتباع افغانستان و پاکستان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی افغانستان اعلام کرده است که یک کمیته‌ی مشترک میان بخش قنسولی این وزارت و سفارت پاکستان در کابل برای تسهیل تردد اتباع دو کشور ایجاد می‌شود.

بر اساس اعلامیه‌ی این وزارت، روی تشکیل این کمیته در دیدار روز گذشته (شنبه، ۶جوزا) امیرخان متقی، وزیر خارجه و عبدالرحمان نظامانی، سفیر پاکستان در کابل، توافق صورت گرفته است.

در این اعلامیه که در صفحه‌ی تویتر حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه‌ منتشر شده، آمده است که در مورد ایجاد این کمیته به درخواست و تاکید آقای متقی توافق صورت گرفته است.

او افزوده که سفیر پاکستان در این دیدار خواستار افزایش مدت ویزای محصلین پاکستانی که برای تحصیل به افغانستان می‌آیند، شده است.

به گفته‌ی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه‌، در رابطه به این موضوع متقی به سفیر پاکستان اطمینان داده است.

همچنان حافظ ضیا احمد در ادامه نوشته است که در این دیدار سفر وزیر امور خارجه‌ به پاکستان در رأس یک هیأت سیاسی و تجارتی مثبت ارزیابی شده و دو طرف بر تداوم همکاری مؤثر دو جانبه تأکید کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر افغانستان را تکان داد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

اداره زمین‌شناسی امریکا اعلام کرده است که صبح امروز (یک‌شنبه ۷جوزا) زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر ولایت بدخشان و برخی دیگر مناطق افغانستان را تکان داد.

این زلزله که مرکز آن کوه هندوکش در بدخشان بوده است در شمار دیگری از شهرهای افغانستان و نیز در شهرهای اسلام‌آباد، راولپندی و کشمیر پاکستان و بخش‌هایی از هند و جنوب تاجکستان احساس شده است.

تا هنوز از تلفات احتمالی این زلزله جزئیات در دست نیست.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!