Connect with us

رویداد های اخیر

 حکمتیار: شورایی به وجود‌ آید که ممثل اجماع ملی باشد

منتشر شده

در

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی از امارت اسلامی خواسته است که شورایی را ایجاد کند که ممثل اراده مردم باشد و اعضای آن از سوی مردم انتخاب شوند و همه از جمله حاکمان جدید به تصامیم آن ارج بگذارند.

آقای حکمتیار در سخنرانی پیش از نماز جمعه گفت که این شورا باید خطوط اساسی نظام آینده، انتخاب و برکنار کردن حاکمان و وظایف آنرا ترسیم کند.

آقای حکمتیار تأکید کرد که این شورا باید در چارچوب شریعت اسلامی قانون اساسی بسازد و مرجع نهایی تصمیم گیری باشد.

وی گفت: «هیچ وقت نمی‌خواهیم در حکومتی شرکت کنیم که بر اساس رای مردم تشکیل نشده باشد. این خواست بسیار وقت پیش بود است و در آینده نیز خواهد بود. باید شورایی به وجود بیاید که ممثل اجماعی ملی باشد و تمامی مردم به شمول مقامات به آن احترام داشته باشند و همین شورا برای مردم قانون اساسی را تصویب کند که مطابق احکام و ارشادات اسلامی باشد.»

امارت اسلامی اما می‌گوید که چهره های سیاسی حق دارند تا دیدگاه های خود را مطرح کنند اما در نهایت امارت اسلامی در مسایل کلان تصمیم می‌گیرد.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی گفت: «چهره های سیاسی حق دارند که ابراز نظر داشته باشند ولی امارت اسلامی مطابق منافع ملی و ارزش های کشور تصامیم خودرا می‌گیرد.»

آقای حکمتیار همچنان مدعی است که طیاره های بی پیلوت امریکایی اهداف زیادی را در افغانستان هدف قرار داده اند، اما تنها حمله شیرپور در رسانه ها پوشش داده شده و بقیه پنهان مانده اند.

او تأکید کرد که پس از خروج آخرین سرباز امریکایی، طیاره های بی پیلوت در افغانستان به پرواز درآمدند و سکوت و عدم اعتراض امارت اسلامی، امریکا را شجاع‌تر کرد.

آقای حکمتیار گفت: «از زمان خروج نیروهای امریکایی از میدان هوایی کابل تا اکنون طیاره های بی پیلوت ایالات متحده در فضای افغانستان فعالیت می‌کند و برخی از مناطق را نیز تحت هدف قرار داده است. اهداف خاص را مورد حمله قرار داده است. اما تنها هدف شیرپور مورد توجه مردم قرار داده شد. دیگر اهداف انعکاس داده نشده، حتا یک اشاره هم به آنها نشده است. این طیاره های بی پیلوت به شمول کابل در شهر های دیگر ولایات نیز در فعالیت است.»

اما سخنگوی امارت اسلامی سه روز پیش در نشستی گفته بود که کشته شدن رهبر القاعده در خاک افغانستان تاکنون نیز در حد ادعا است و بررسی ها در این مورد نهایی نشده است.

ذبیح الله مجاهد اما در این نشست تأکید کرده که امارت اسلامی در پیوند به گشت زنی طیاره های بی پیلوت امریکایی در فضای افغانستان، با امریکایی ها در سطح بالا در حال رایزنی و مذاکره هستند.

رهبر حزب اسلامی باور دارد که همه نهادها و کشورهای خارجی و وابسته‌گان‌شان خواهان ایجاد حکومت ائتلافی در کشور هستند؛ درحالیکه حکومت‌های ائتلافی نه‌تنها راه حل بحران نیست؛ بلکه عامل بحران و مشکلات در کشور است و این را تجربه ثابت کرده است.

رویداد های اخیر

ستانکزی: میزان مطالعه در افغانستان نسبت به دیگر کشورها بسیار پایین است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

معین سیاسی وزارت امور خارجه گفته است که پیشرفت و توسعه کشور بستگی به مطالعه دارد، اما میزان مطالعه در افغانستان نسبت به دیگر کشورها بسیار پایین است.

شیر محمد عباس ستانکزی این مطلب را یکشنبه در برنامه رونمایی از کتاب‌های چاپ شده سال ۱۴۰۲ هجری خورشیدی در کابل بیان کرده است.

او اظهار کرده است: «در افغانستان نسبت به دیگر کشورها مردم بسیار کم مطالعه می‌کنند. شاید برخی‌ها به این باورند که در این‌جا مشکلات زیاد بود، جنگ بود، اقتصاد ضعیف بود و مردم به‌دنبال نان می‌گردند و برای مطالعه وقت ندارند، اما این مشکلات در دیگر کشورها نیز وجود دارد. اگر در دیگر کشورها جنگ نیست، حد اقل فقر است.»

به گفته‌ آقای ستانکزی، حالا در کشور امنیت تامین شده و ملوک الطوایفی وجود ندارد و باید جوانان زیر سایه نظام اسلامی مطالعه کنند زیرا بدون مطالعه نمی‌توان به موفقیت‌ دست یافت.

این مقام امارت اسلامی نقش جوانان را در توسعه و پیشرفت کشور مهم دانسته و افزوده است که باید جوانان از طریق مطالعه و تحقیق کشور را به خودکفایی برسانند.

آقای ستانکزی تصریح کرده است: «اگر جوانان به مطالعه و کتاب علاقه پیدا کنند، ان شاء الله جامعه بسیار زود از مشکلات رهایی می‌یابد. ما افغانان در میدان جنگ ما شاء الله نظیر نداریم؛ پیشرفت‌های زیادی داریم؛ هیچ کسی دیگر این افتخار را ندارد. ما کوشش کنیم به جهان بگوییم که با روی‌کار آمدن امارت اسلامی در افغانستان صلح و امنیت وجود دارد. دیگر جنگ نیست؛ ملوک الطوایفی نیست؛ چور و چپاول نیست. نظام اسلامی و شرعی است.»

معین سیاسی وزارت خارجه هم‌چنان گفته است که در حال حاضر بسیاری از کتاب‌ها از کشورهای دیگر وارد می‌شود و باید نهادهای علمی و تحقیقی و همچنان نویسندگان کشور تلاش کنند تا خود کتاب بنویسند و در اختیار جوانان قرار دهند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک شهروند افغان به اتهام قتل سه زن در اتریش بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

پولیس اتریش یک شهروند ۲۷ ساله افغان را به اتهام قتل سه زن در یک فاحشه‌خانه در ویانا، پایتخت آن کشور دستگیر کرده است.

بی‌بی‌سی نیوز گزارش داده است که این سه زن با ضربات چاقو به قتل رسیده اند و مظنون در حالی که چاقویی در دست داشت در نزدیکی فاحشه‌خانه پنهان شده بود.

انگیزه قتل در حال حاضر معلوم نیست، اما این مرد مورد بازجویی قرار گرفته است.

این در حالیست که یک زن و دخترش در یک حادثه نامرتبط در ویانا نیز کشته شده اند. مقام‌ها معتقدند که شوهر این زن مسوول این حادثه می‌باشد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی عازم ترکمنستان شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در راس یک هیات عازم ترکمنستان شد.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، در صفحه ایکس خود یکشنبه نوشته است که آقای متقی به‌دعوت رشید مردوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان به‌منظور گفتگو در مورد مسایل دوجانبه راهی آن کشور شد.

مسوولان وزارت معادن و پترولیم، اداره خط آهن و شرکت برشنا مشمول این هیات اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!